7


  • Учителю
  • Қазақ тілі орыс сыныптарында

Қазақ тілі орыс сыныптарында

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні

Қазақ тілі

Сынып

4

Тақырыбы

Менің сүйікті тағамым

Мақсаты

Жаңа сөздермен таныстыра отырып сөйлем құрап, сұраққа жауап беру арқылы тілдерін дамыту

Міндеттері

  • Сөйлемдерді орын тәртібімен дұрыс құрауға дағдыландыру;

  • Жаңа сөздерді есте сақтауға жағдай туғызу;

  • Жалғауларды дұрыс жалғай білуге үйрету;

  • Тағамның адам өміріндегі қажеттілігін ұғындырып, қадірлей білуге дағдыландыру

Күтілетін нәти

  • Сөйлемдерді орын тәртібімен дұрыс құрауға дағдыландыру;

  • Жаңа сөздерді есте сақтауға жағдай туғызу;

  • Жалғауларды дұрыс жалғай білуге үйрету;

  • Тағамның адам өміріндегі қажеттілігін ұғындырып, қадірлей білуге дағдыландыру

Сабақ түрі

Жұптық жұмыс, СТО әдістері, сұрақ-жауап, INSERT стратегиясы

Сабақтың өту барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

(жұмыс түрі,орындалуы,уақыты)

Тапсырма мазмұны

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

-Амандасу, түгелдеу

-Назарларын сабаққа аудару.

-Тренинг: шаттық шеңбері, Бір-біріне көңіл-күй сыйлайтын сөздер айтады. Түрлі суреттер бойынша топтарға бөлінеді

Сұрақтар:1 Сабаққа көңіл күйіміз

қандай?

2 Алдыңғы сабақтарда өткен

сөздерді қайталаймыз

3 қазақ халқының қандай

ұлттық тағамдарын

білеміз?

4 Қазақ тілінде қандай

жалғауларды білеміз?

Оқу құралдарын алып сабаққа әзірленеді. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топта 3-4 оқушыдан.Әр топ топтық ереже бойынша өздерін реттеп отырады. Топ басшысы бағалау парағына өзінің тобындағы оқушылардың аты-жөнін жазады. Сабақ бойы бағалап отырады.

Бағалау парақтарын тарату.

Мұғалімнің бағалауы

Бағалау парақтары.


Белсенді тақта, қазақ тілінің төл дыбыстары


Тұсаукесер

I білу:

1.Бүгінгі сабақта нені білуіміз керек?

2. Өзіміз жақсы көретін тағамдарды әңгімелей білу;

3. Көптік жалғауы


  1. Біз қандай тағам түрлерін білеміз?

  2. Ұннан жасалатын қандай тағамдар бар?

  3. Сүттен жасалатын қандай тағамдарды білеміз?

  4. Қандай ет тағамдары болады?


Үй тапсырмасы бойынша тағам түрлерін әңгімелейді. Тағам түлері қандай болып бөлінеді, қалай жасалады.

Нанның түрлерін айтады.

Топ басшысы әр сөйлеген оқушыларды бағалау парағында бағалап отырады.

Бағалау парағы

Негізгі

бөлім

II. Түсіну. Топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс, Диалогтық оқу.

Ережемен жұмыс

1-тапс 3 топқа. Мәтінді түсініп оқып, аударып, өз ойларыңды айтыңдар.

2-тапс. Сөйлемдерді дұрыс құра.

1. бардық, мейрамханаға біз.

2. Қонақ үй, көшесінде, орналасқан, Бұқар жырау.

3. Әкең, сені, күтіп отыр, асханада.

4. Бұл, дәмді, тағамды, асханада, өте, әзірлейді.

5. Атам, жақсы көреді, палауды, менің,

3-тапс Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қой.

1. Бізді... үй...е қона... келді. 2. Ана... дастар... ан жая бастад... . 3. ...стел үстін... ба...ырсақ, ма..., қайма... қойылд... . 4. Там...қ өте д...мді бол...ы. 5. А...а бат... жасад... . 6. Ау...лда к...п демалды... . 7. Ма...ан ауы... ұн...йды.

4-тапс. Берілген сөздерге көптік жалғауды жалғап, бірнеше сөз тіркестерін құра


Пияз, картоп, сәбіз, балық, алма, шие, тамақ, лимон, қияр, қызанақ Констинополь әдісі: Отбасы

Бес жол өлең әдісі: Тағам

Мәтінді түсініп оқып, аударып , мазмұндайды;

Алдыларында берілген сөйлемдерді дұрыстап құрап, постерлеріне жазады;

Әр топтан бір - бір оқушыдан шығып тиісті әріптерді қойып, әр топ бір - бірінің қатесін табады;

Орындарында отырып берілген сөздерге көптік жалғауларын жалғап, сөз тіркестерін қүұрайды

Белсенділігі, ойының нақтылығы, тұжырымдылығы, сөз саптауы, топтағы ынтымақтастық деңгейі.


Тапсырмалардың дұрыстығы,қатесіз, таза, орындаулары, жазулары.

Оқулықтары, карточкалар, бағалау парағы

БағалауӘдісі: өзара бағалау .

Орындалуы: бағалау парағы арқылы бір-бірін бағалайды


Қорытынды баға қояды.

Топ басшысы өзінің тобындағы бағалаған оқушылардың бағаларын айтады.

бағалау парақтарын жинап алу.

Үй тапсырмасы

Өз сүйікті тағамдары жайында сөздіктерді пайдалана отырып шағын әңгіме жазу, көптік жалғауларын қайталау

Үй тапсырмасын қалай орындау керектігін түсіндіру.

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады

Қорытынды

Әдісі: INSERT әдісі

Орындалуы: Сабақта не ұнады, нені білдім, нені білгім келеді, не ұнамады.

Оқушыларға түрлі түсті стикерлер беріледі.

Оқушылар өздерінің ойларын стикерлерге жазып, жапсырып кетеді


Түрлі түсті стикерлер

«Менің сүйікті тағамым». Септіктер

Жарияланды Категориясы:

Сабақтың тақырыбы: «Менің сүйікті тағамым». Септіктер.
Сынып:» 5 сынып (презентациясымен)
Мақсат: Жеке, топпен жұмыс жасай отыра, диалогтік әңгімеге қатыса отыра бір - бірінің жұмысын бағалай білуге үйрену; Өзінің сүйікті тағамы туралы мәлімет беруге, септіктерді қолдануға үйрену.
Күтілетін нәтиже:
Оқытудың нәтижесі(табыс критерийлері):
1) Төмен деңгейлі оқушы үшін: Өзінің сүйікті тағамының құрамын айтады, неге сүйікті екенін дәлелдейді, септік жалғауларын қолданады
2) Орта деңгейлі оқушы үшін: Өзінің сүйікті тағамының құрамын атайды, жасалу ретін белгілейді, өз ойын дәлелдейді, диалогке түседі, септік жалғауларын қолданады.
3) Жоғары деңгейлі оқушы үшін: септік жалғауларын қолданады, сүйікті тағамы туралы жоспар бойынша айтады, дәлелдейді, ақпаратты жүйелейді
Түйінді идеялар:
1) Өзінің сүйікті тағамы туралы өз ойларын жеткізу
2) Өз идеяларын ұсыну ( топтық жұмыс барысында)
3) сабақ бойынша рефлексия жаза білу
уақыт
Сабақ кезеңдері
І Ұйымдастыру кезеңі
А) амандасу
В) жылы атмосфера орнату
Педагог қызметі
- Сәлеметсіңдер ме?
- Көңіл - күйлерің қандай?
- Қазір біз шаттық шеңберіне тұрып, бүгінгі сабаққа бір - бірімізге жылы тілек айтайық
( шаттық шеңберін ұйымдастырады, өзі тілек айтуды бастайды)
Оқушы қызметі
Тілек айтады
Ұйымдастыру формасы
Ойын түрінде
Бағалау түрі
Мұғалім бағасы
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
1) сүйікті тағамы туралы суреттер жинап алады
2) септіктерді қайталайды ( сұрақтар арқылы)- қазақ тілінде неше септік бар?
- Неше септік үндестік заңына бағынады?
- Қандай септік бағынбайды? Неге?
3) компьютер арқылы тест жұмысын өткізеді
Оқушы қызметі
Суреттер тапсырады, сұрақтарға жауап береді, тест жұмысын орындайды
3 мин
ІІІ. Жаңа сабақ
А) топтық жұмысты ұйымдастыру
В) топ ережесін еске түсіру
Педагог қызметі
- Бүгін біз топта жұмыс жүргіземіз. Ол үшін үш топқа бөлінеміз Бірінші топ: Шмелева Анастасия, Тарасюк Андрей, Мукашев Юрий, Максютова Дарья Екінші топ: Лупачева Катерина, Спиридонов Дмитрий, Чалова Алина, Шипицина Валерия; Үшінші топ: Оснач Анастасия, Ромашкин Максим, Товкало Дарья, Тоқтарова Диана, Тыш Кристина
- Сонымен біз топқа бөліндік.
- Ал топта жұмыс жасау үшін не керек? Өткен сабақта қандай ережелерді атадық?
- Ережелер не үшін керек?
(ережелерді еске түсіріп талқылайды)
Оқушы қызметі
Суреттерді таңдайды, топқа бөлінеді
Ережелерді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді
Педагог қызметі
С) үйде жасалған суреттерге талдау жасау
5 мин
Д) Жаңа сөздікпен жұмыс
- Бүгінгі сабақта келесі жаңа сөздермен жұмыс істейміз: тазалау, жуу, кесу, араластыру, қуыру, пісіру, күріш, қасық, (жеке парақта тарату)
Оқушы қызметі
жаңа сөздерді оқиды
5 мин+ 2 мин 31 мин
Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар беру
І топ тапсырмалары: Салат
Білім деңгейі
1 - тапсырма: Сүйікті тағамның құрамын анықтаңдар
Түсіну деңгейі
2 - тапсырма: Сөздерді септе пияз, көкөніс
Қолдану деңгейі
3 - тапсырма: Салаттың жасалу ретін дұрыс жазыңдар: Барлығын араластыру керек, көкөністерді, жұмыртқа мен шұжықты сатып алу керек, көкөністерді жуу керек, барлығын кесу керек, картоп пен жұмыртқаны пісіру керек. ( жеке парақтарда терілген)
ІІ топ тапсырмалары: палау
Білім деңгейі
1 - тапсырма: Палаудың құрамын анықтаңдар
Түсіну деңгейі
2 - тапсырма: Берілген сөз тіркестерді аударыңдар септігін анықтаңдар: Морковь чистят, жарят на масле, мешают ложкой, покупают мое любимое блюдо, на базаре покупают
Қолдану деңгейі
3 - тапсырма: Палаудың дайындығы туралы сұхбат құрастырыңдар
ІІІ топ тапсырмалары: Борщ
Талдау мен синтез деңгейі
1 - тапсырма: Жоспар бойынша коллаж және әңгіме құрастырыңдар
Жоспар:
1) Борщ деген не?
2) Қандай ұлттың ұлттық тағамы?
3) Құрамы қандай?
4) Қалай жасалады? Ретін жазыңдар
5) не себепті жақсы көресің?
( ғаламтор көмегіне жүгіну)
2 - Тапсырма келесі сұраққа өз ойынды жаз, дәлелде
«Саған борщ ұнай ма? Неге?»
Оқушы қызметі
Мәтінді оқиды, «фаст - фуд» сөзінің мағынасын табады, тағамдарды атайды
Сұрақтарға жауап береді, шығармашылық танытады
жағымды, жағымсыз жақтарын ажыратады, өз ойларын жазады


Сабақтың мақсаты

1.Білімділік: Тақырып бойынша өз ойын жүйелі түрде әңгімелеуге үйрету, Өзінің сүйікті тағамдары туралы пайдалана білуге машықтандыру.

2.Дамытушылық: Аударма жұмысына көңіл бөліп, әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік: Сынып ішіндегі жабдықтарды ұқыпты пайдалана білуге, оларды сақтауға баулу.Әдептілікке тәрбиелеу.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Өткен модуль бойынша сұрақ-жауаптар:

- Біз алдыңғы сабақтарда қандай тақырыптармен таныстық?

Сөздікті мұғалім оқып, таныстырады. Оқушылар соңынан қайталайды.

2. Мәтінді оқы.

Мектепте үлкен асхана бар. Ол бірінша қабатта. Асханада көп үстел және орындықтар бар. Үстелдер үш қатарда тұр.

Асханың үлкен төрт терезесі бар. Терезеде әжемі перде ілуі тұр. Асхана таза.

3.Өлеңді мәнерлеп оқы.

Бір тамақты пісіріп,

Бір тамақты түсіріп,

Апам ылғи жүреді,

Жадырайды, күледі.

Он жетіге толамын,

Менде аспаз боламын.

Сынып: 6

Тақырып: Менің сүйікті тағамым

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды тағамдармен таныстыру, тағамдар туралы алған білімдерін толықтыру,дастарқанға ұсынылу тәртібі туралы мағлұмат беру.

Образовательная: познакомить учащихся с блюдами, пополнить знания о блюдах, дать понятие о правилах подачи на дастаркан.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау әрекеттерін дамыту, өз ойын тиянақты, дәл жеткізе білуге үйрету, сөздік қорын байыту, дұрыс айту, сөйлеу мүмкіндіктерін жетілдіру.

Развивающая: развитие мыслительной деятельности учащихся, учить точно, ясно выражать свой мысли, развитие словарного запаса, речевых возможностей учащихся.

Тәрбиелік: Тамақты дұрыс ішеуге тәрбиелеу,ұқыпты ,тәртіпті болуға тәрбиелеу.Оқушылардың ойын дұрыс, жүйелі айтып беруге, өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Воспитательная: правильно питаться, быть прилежными. Воспитывать правильно, осмысленно думать, самастоятельно работать.

Түрі: Аралас сабағы

Тип урока: комбинированный урок

Сабақтың әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, түсіндіру, топпен жұмыс, іздендіру.

Методы и приемы урока: вопрос-ответ, объяснение, работа в группе, поисковая.

Сабақтың көрнекілігі: плакат, карточкілер, слайд

Наглядность урока: слайд, плакат, карточки

Сабақтың барысы

Ход урока

1.Ұйымдастыру кезеңі(оргмомент) 2 мин

(Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындылықтарын тексеру)

Психологиялық жағдай туғызу.

Қайырлы таң, досым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің сәті,

Сәттілікке толсын.

Біздің алар бағамыз,

Қілен бестік болсын.

Үй тапсырмасын тексеру -5 мин

Проверка домашнего задания

-диалогті айтқызу.

- сөйлемдерді құрастыру.

Үй тапсырмасын қорыту

Подведение итогов домашнего задания

Жаңа сабақ

Объяснение нового материала-3мин

Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады. Цель и задачи урока

-Бүгінгі қазақ тілі сабағы күндегіден өзгеше, әрі ерекше өтпекші. Себебі, бүгін біз сүйікті тағамдармен таныстырамыз, топпен жұмыс істейміз.Әр оқушы өз білімінің деңгейін көрсетуге тиіс.

Ойын өткізу.

Слайдпен жұмыс (работа со слайдом)-2 мин

Слайттар арқылы тағамдармен таныстыру. Мәліметтер баяндап шығу.

Сөздік жұмысы (работа со словарем)-2 мин

Тағам- еда

Әзірлейді- готовят

Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару. Дұрыс айтуға дағдыландыру. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін,сөйлемдер құрау.

Ассоциация құру арқылы ойымызды плакатта көрсетейік. «Сүйікті тағамдар» Сүт тағамдар,ет тағамдар, ұн тағамдар. 5 мин

Тапсырмамен жұмыс (работа с заданиями) -5 мин

Бос орынды толтырамыз

1.Саған майлы тамақ ... болмайды

2.Шайды.... ішу керек.

3...... басында жан- жағына қарамау керек

Керекті сөздер: дастарқан, жеуге, қайнатып- (нашар оқитын оқушылар орындайды.) для слабых учеников

Сұрақтармен жұмыс

  1. Қазақтың ұлттық тағамдарын атаңыз

  2. Ұлттық тағамдар қандай болып бөлінеді?

  3. Сіз ұнататын ұлттық тағам түрі?- (орташа оқитын оқушылар орындайды.) для среднего учащегося

  1. Дәстүрлі және қазіргі дастарқанда қандай тағам көбірек пайдаланылады?- (жақсы оқитын оқушы орындайды)для одаренных

Сергіту сәті (физминутка)2 мин

Бес жол өлең құрастыру-5 мин

1.Зат есім

2.Сын есім, сын есім

3. Етістік, етістік, етістік

4. Сөйлем

Мазмұнды- рөлдік ойыны содержательно 7 мин

Оқушылар диалог арқылы қалай қонақты қарсы алады көрсетеді.

Ата (есікке звондайды)

Наташа есікті ашып: Сәлеметсіз бе, ата!

Ата: Амансың ба қалқам! Әке- шешең қайда?

Наташа: Ата, олар жұмыста.

Ата: Ойбай, енді мен не істеймін?

Наташа: Ата, кіріңіз, жоғары шығыңыз, отырыңыз!

Ата, ыстық шай ішіңіз, бауырсақтар, кәмпит жесіңіз.

Ата: Шай , бауырсақтар тәтті екен, рақмет, балақай, бақытты бол, денің сау болсың!

Ал енді мен үйге қайтайын, әке- шешеңе сәлем айт. Сау бол , балақай!

Наташа: Сау болыңыз ата!

Сабақтың мақсаты:
а/ Оқушылардың сөздік қорын молайту. Білім ,білік дағдыларын қалыптастыру.
ә/ Оқушылардың тіл шеберліктерін жетілдіру. Ойын қазақ тілінде анық жеткізуге төселдіру. Тіл мен түсінісуді қамтамысыз етуге бағытталған сөйлесімді үйрету.
б/ Оқушыларды адамгершілікке, бір-бірін сыйлай білуге,өз Отанын сүюге және қазақтың ұлттық тағамдарын қадірлеуге тәрбиелеу.
Берілген үй тапсымасын тексеру.
Дастарқан мәдениетімен танысайық :
Тамақ алдында және соңында қол жуу керек;
Нанды дастарқанға бірінші қояды;
Асты асықпай , шайнап жейді;
Ауызға ас толтырып сөйлемейді;тағы басқа...
Сабақтың ұраны:Шіркін, қазақ тағамы -
Халқымыздың талғамы !
Жоғалтпастан соны біз,
Жалғастырсақ, болғаны.

Қайырлы таң, досым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің сәті,

Сәттілікке толсын.

Біздің алар бағамыз,

Қілен бестік болсын.

Дастарқан мәдениетімен танысайық :
Тамақ алдында және соңында қол жуу керек;
Нанды дастарқанға бірінші қояды;
Асты асықпай , шайнап жейді;
Ауызға ас толтырып сөйлемейді;тағы басқа...

Мазмұнды- рөлдік ойыны содержательно 7 мин

Оқушылар диалог арқылы қалай қонақты қарсы алады көрсетеді.

Ата (есікке звондайды)

Наташа есікті ашып: Сәлеметсіз бе, ата!

Ата: Амансың ба қалқам! Әке- шешең қайда?

Наташа: Ата, олар жұмыста.

Ата: Ойбай, енді мен не істеймін?

Наташа: Ата, кіріңіз, жоғары шығыңыз, отырыңыз!

Ата, ыстық шай ішіңіз, бауырсақтар, кәмпит жесіңіз.

Ата: Шай , бауырсақтар тәтті екен, рақмет, балақай, бақытты бол, денің сау болсың!

Ал енді мен үйге қайтайын, әке- шешеңе сәлем айт. Сау бол , балақай!

Наташа: Сау болыңыз ата!


Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.

Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.


Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.

Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.

Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.

Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.

Біздің мектепте асхана бар. Оқушылар асханаға келді. Мен палау алдым. Досым борщ сатып алды. Айдар ботқаны жақсы көреді. Маған алма шырыны ұнайды. Біздің асханада балмұздақ сатылмайды.

№7 жалпы білім беретін орта мектеп







4 - сынып


«Менің сүйікті тағамым»

Диалогті сөзді дамыту












Мұғалім:Карибаева Ж.С.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал