- Учителю
- 'Табиғаттағы жыл мезгілдері' (1-сынып)
'Табиғаттағы жыл мезгілдері' (1-сынып)
Қордай ауданы
№28 Ш.Уәлиханов
атындағы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Кожаназарова Саипжамал Наужановна
Қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы:1
Пәні: Дүниетану
Сабақ тақырыбы:
Табиғаттағы жыл мезгілдері
Сабақ мақсаты:
СТО технологиялары пайдалану арқылы жаңа сабақты меңгерту.
Күтілетін нәтиже:
Табиғаттағы жыл мезгілдерімен танысып, әр жыл мезгілінің өз ерекшеліктерін талдайды.
Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер
Жыл мезгілдері арқылы топқа бөлу, «Ой қозғау». «ЖИГСО», «Алтын балық арналған аквариум»,
Модульдердің кіріктірілуі
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу,
Сабақ түрі:
Жаңа сабақ
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Уақыт
Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Сынып тыныштығын,тазалығын сақтай отырып сабаққа психологиялық дайындық жүргізу
Жыл мезгілдері арқылы 4 топқа бөлінеді.
2 минут
Қайырлы күн досым,
Қайырлы күн болсын.
Аптаның әр күні
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кіл бестіктер болсын!
Білу
Сұрақ-жауап әдісін пайдаланып
«Ой қозғау», арқылы білімдерін жан-жақты тексеру.Оқушыларға сабақтың тақырыбын таныстырып, мақсатын хабарлау.
5 минут
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі.
Түсіну
(суреттер
Оқулықтан 32-33 беттегі мәтінді оқып беру.
Жылдың неше мезгілі бар?
Аттарын атаңдар?
4 минут
Оқушылар суреттер арқылы көріп танысып біледі
Сұрақтарға жауап береді
Қолдану
Суреттерге қарата отырып, түсініктер беріп өту. Ресустар тарқатылып «ЖИГСО» әдісі бойынша талқылайды.
10 минут
Топта ақылдасуға уақыт беріледі, өз жанұясына оралып, сұраққа әр топтан бір бала жауап береді.
Сергіту сәті
Аман болсын елім.
Аман болсын жерім.
Аман болсын ата-анам
Қуанып біз күлейік
Бақытты өмір сүрейік.
1 минут
Сергіту сәтін қимыл қозғалыс арқылы көрсетеді
Талдау
Сұрақтар мен тапсырмалар
1 топ күз
2 топ қыс
3 топ көктем
4 топ жаз
10 минут
Оқушылар ақылдаса отырып топпен жауап береді.Постер қорғайды
Жинақтау
«Алтын балық арналған аквариум» арқылы түсінігін айтып береді.
2 минут
Оқушы тапқырлығын байқау.
Бағалау
Мадақтау , «Пішіндер» «Блоб ағашымен»
1 минут
«Пішіндермен» арқылы өзара бағалау, Блоб ағашы арқылы өзін-өзі бағалау
Келесі
32-33 бетті оқу, суретін салу
\
Қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы:1
Пәні: Дүниетану
Күні: 10.12.2015ж
Сабақ тақырыбы:
Күз мезгіліндегі адамдардың еңбегі
Сабақ мақсаты:
СТО технологиялары пайдалану арқылы жаңа сабақты меңгерту.
Күтілетін нәтиже:
Адамның күзгі еңбек түрлерімен танысады.
Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер
Дәнді дақылдар арқылы топқа бөлу. «Кім зерек?»
«Сұрақ қою, қайта сұрақ қою», «Ыстық орындық»
Модульдердің кіріктірілуі
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу,
Сабақ түрі:
Жаңа сабақ
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Уақыт
Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Сынып тыныштығын,тазалығын сақтай отырып сабаққа психологиялық дайындық жүргізу
Бидай, жүгері, арпа арқылы 3 топқа бөлінеді.
2 минут
Кел балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Күлкі көңіл ашады,
Күліп өмір сүрейік.
Сәлеметсіңдер ме,балалар!
Сәлемдесіп жүрейік!
Білу
Сұрақ-жауап әдісін пайдаланып
«Кім зерек?» әдісі
арқылы білімдерін жан-жақты тексеру.Оқушыларға сабақтың тақырыбын таныстырып, мақсатын хабарлау.
5 минут
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі.
Түсіну
(суреттер
Оқулықтан 51-52 беттегі мәтінді оқып беру.
-
Күзгі еңбектерді кімдер атқаруда?
-
Диқан еңбегі дегенді қалай түсінесің?
10 минут
Оқушылар суреттер арқылы көріп танысып біледі
Сұрақтарға жауап береді
Қолдану
Суреттерге қарата отырып, бір-біріне сұрақтар беру.
«Сұрақ қою, қайта сұрақ қою»
М/с. Адамдардың күзгі еңбегі жайында әңгімеле.
4 минут
Топта ақылдасады, сұраққа әр топтан бір бала жауап береді.
Сергіту сәті
Армысың, Әлем!
Армысың, Жарық күн!
Армысың, абзал Адам!
Армысың, менің досым!
1 минут
Сергіту сәтін қимыл қозғалыс арқылы көрсетеді
(Қолдарын жайып, көкке көтереді.)
(Қолдарын алға созады.)
Талдау
Сұрақтар мен тапсырмалар
1 топ Егістіктегі күзгі еңбек
2 топ Ауладағы күзгі еңбек
3 топ Фермадағы күзгі еңбек
8 минут
Оқушылар ақылдаса отырып топпен жауап береді.
Жинақтау
«Ыстық орындық» арқылы түсінігін айтып береді.
4 минут
Оқушы тапқырлығын байқау.
Бағалау
Мадақтау , «Бағдаршам» «Смайликтер»
1 минут
Бағдаршам арқылы өзара бағалау, смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау
Келесі
51-52 бетті оқу, егістіктегі еңбек суретін салу