7


  • Учителю
  • 10 Саны және цифры. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар.

10 Саны және цифры. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Ашық сабақ

Күні: 27.11.2015

Сынып: 1 «Б»

Пән: математика

Кабинет: 3

Мұғалімі: Картова М.М.

Сабақтың тақырыбы: «10 саны және цифры. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар».

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: 10 санының құрылуымен таныстыру және «бір таңбалы, екі таңбалы сандар» ұғымын қалыптастыру. Ауызша санау үшін 10-ға дейінгі сандардың қатары туралы білімдерін қорытындылауға арналған жаттығулар жүргізіледі. Мысалы, «5-тен 7-ге дейін сана», «Сандар қатарын қалпына келтір», «Көршілерін ата» т.б. 1-ден 9-ға дейінгі сандар құрамы бекітіледі. Бұған «Екі санмен ауыстыр», «Үйлерге орналастыр», «Өнім жинау» ойындары пайдаланылады.

Дамытушылық: оқушылардың елестету және логикалық ойлау қабілетін дамыту. Есептерді, теңдіктер мен теңсіздіктерді шешуде шығармашылық жол таба білуді дамыта отырып, оқушылардың дүниетанымын кеңейтіп, математика пәніне қызығушылықтарын артыру.

Тәрбиелік: ұқыптылыққа, тазалыққа, ұжымдылыққа, зейіншілікке, есептеу дағдыларын күнделікті тұрмыста қолдана білуге тәрбиелеу және эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес, ойын сабақ.

Сабақтың типі: өткен материалды бекіту.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, әңгіме.

Сабақтың көрнекіліктері: суреттер, үлестірмелі парақшалар, кеспе сандар, кеспе таңбалар.

Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Мотивациялық кезең.

  2. Психологиялық дайындық.

  3. Өткен тақырыпты еске түсіру. (Топқа бөлу).

ІІ. Негізгі бөлім.

  1. Тақырыпқа шығу.

  • Мәреге жету картасымен таныстыру.

  • «Мәреге жету!» ойыны

  1. Тақырыпты түсіндіру.

  • «10 саны және цифры.Бір таңбалы және екі таңбалы сандар» тақырыбын бекіту.

  1. Машықтық жұмыс.

ІІІ. Қорытынды бөлім:

  1. Рефлексия.

  2. Мадақтау.

Сабақтың барысы:

Сабақтың

бөлімі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Уа-қыт

Күтілетін нәтиже

І. Ұйым-дастыру бөлімі:


Оқушылармен амандасу

Мұғаліммен сәлемдесу

5 минут.

Оқушылар назарын сабаққа аударту

1. Мотива-циялық ке-зең.

- Сәлеметсіздер ме, балалар!

-Бүгінгі көңіл күйлерін қандай?

-Сәлеметсіз бе, мұғалім!

-Жақсы.

1 минут

Сабаққа балаларды түгіндеу.

2. Психоло-гиялық дай-ындық.


- Ал, балалар бәріміз бірге!

Сыныбымыз тап-таза,

Бор да дайын тақтада.

Ойымызды жинақтап,

Отырайық партаға.

1 минут

Оқушылар-ды сабақ-қа ынта-ландыру.

3. Өткен тақырпты еске түсіру.

Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ.

Алақанды ашайық!

Бесті беске қосқанда,

Болып шықты неше саусақ?

- Өте жақсы, біз өткен са-бақта қандай санмен таныс-тық?

- Жақсы, ендеше осы та-қырыпты терең меңгеру үшін топқа бөлінейік.

- Топқа бөліну үшін сен-дерге, парақшаларды үлес-тіремін, суретке сәйкес ор-ындарға отырамыз!

- Болып шықты он саусақ.


- 10 саны және цифры.


- Екі топқа бөліндік: 1-ші топ: «Доп», 2-ші топ: «Шар».

3 минут

Балалар-дың са-баққа да-ярлығын тексеру.

ІІ. Негізгі бөлім:


Оқушылармен жасала-тын жұмыстарды таныстыру

Орындалатын тап-сырмалар арқылы, жаңа білім, білік, іскерлікті игеру.

25 ми-нут

Оқушылар-ға тақы-рыпты түсіндіру

1. Тақы-рыпқа шы-ғу.


- Топқа бөлініп болсақ, сен-дерге қызықты нәрсе айтай-ын: ойыншықтар әлемінен бізге математика пәніне ар-налған ойындар келді. Сол ойындармен танысайық!

- Танысу үшін тақтаға на-зар аударамыз!

- Балалар «Мәреге жет» ой-ынының картасы тұр.

- Бұл ойында әрбір сөрені өткен сайын сабақтарымыз-дан алған білімдеріңіздің қандай екенін, мәреге жету-ге жеткілікті ме, соны бай-қаймыз.

- Әрбір сөрені оқып шығай-

ық. (мұғалім оқиды, оқу-

шылар тізбектеп қайталай-ды).

І-ші топ: «Доп».

ІІ-ші топ: «Шар».

- Сөре!

- Доп!

- Шар!

- Көлік!

- Қоян!

- Қуыршақ!

- Мәре!

2 минут

Балаларға сабақ та-қырыбын қызықтыр-ып таныс-тыру ар-қылы ын-таланды-руды іске асыру. Шағын әң-гіме жүр-гізу.

2. Тақыр-ыпты тү-сіндіру.


- Балалар, әрбір тапсырмаға сендерге жұлдызша беріле-ді. Қай топ көбірек жауап берсе, сол топқа жұлдызша беріледі. Сабақ соңында көп жинаған топ мәреге жетеді.

- Жақсы, егер сендерге тү-сінікті болса, біз көңілді ойынымыздың бірінші сө-реге жетейік

- Мынау не? Мынау - доп.

- Доп тапсармасында: Бұл тапсырмада бір таңбалы сандарды сол жаққа, ал екі таңбалы сандарды оң жаққа қойамыз. Балалар бір таң-балы және екі таңбалы сан-дардың қандай болатынын еске түсір.

- Ал, енді тексереміз!



тапсырмасы:


Бір таң- Екі таң-

балы сан- балы сан-

дар дар


6 5 10 2 3

11 1 21 13

ТЕКСЕРУ:

Бір таң- Екі таң-

балы сан- балы сан-

дар дар


6 2 3 11 21

1 5 13 10


8 минут

Оқушы-ларға та-қырыпты түсінді-ру,әңгіме-леу арқы-лы білім-дерін то-лықтыру.

3. Машық-тық жұ-мыс.

«Шар» тапсырмасы: СӨЗЖҰМБАҚТЫ ШЕШ!

2-1

Р


10-3

Н


7-5

Е


К

1+4


3+0

Ө


3

1

7

2

5

Ө

Р

Н

Е

К

- Жарайсыңдар!

- Балалар, біз келесі сөреге өттік.

«Көлік» тапсырмасы.

1«КӨРШІ САНДЫ АТА»

5

8

9

«Қоян» тапсырмасы.

Теңсіздіктерді шеш:

І топқа: ІІ топқа:

6 * 7 3 * 4

6 * 6+1 8 * 8-3

7-5 * 2 9-2 * 1

9-3 * 9-4 10-1 * 10-2

Сергіту сәті

Аспанға қарап ай көрдім.

Төмен қарап жер көрдім.

Оңға, солға бұрылып,

Егеменді ел көрдім!

«Қуыршақ» тапсырмасы:

Оқушының аты-жөні:_____________________


КАРТОЧКАМЕН ЖҰМЫС

Теңдіктердің жауабын тап.

9+=10 10-5= 7-=5

6+1=  8-= 5 9-2=

Кесінділерді сыз:

5 см

10 см

15 минут

Оқушылар-ға түсін-діріп, ба-лалардың өздігінен жұмысқа баулуды іске асыру арқылы оларға ал-ған білім-дерін іс-жүзінде қолдануға үйрету.

Балалар жұмыстар-ын бақы-лау.

ІІІ. Қоры-тынды бөлім:

Балалар жұмыстарын сараптау

Дайын жұмыстарын талдау

5 минут

Өздігінен жұмысқа дағдылану

1. Қоры-тындылау.

- Жарайсыңдар балалар, сендер мәреге жеттіңдер!

- Жеңімпаз топты анықтай-ық. Қай қалтада жұлдызша-лар саны көп екенін анық-тауда, қалтадағы жұлдыз-дарды санайық.

- Жарайсыңдар, әр топқа осы «Мәреге жет» ойынына қатысқан топтарға сыйлық беріледі.


2. Рефлек-сия.

«Бағдаршам»

Ойынның шарты: сұрақ беріледі, сендерге ұнаса - жасыл, ұнамаса - қызыл түсті көрсетеміз.

- Балалар сендерге бұл сабақ ұнады ма?

- «Мәре» ойыны ұнадыма?

- Сергіту сәті ұнадыма?

2 минут

Нені біл-ді? Нені үйренді? анықтау.

3. Мадақ-тау.

- Бүгін сыныпта кім өте жақсы қатысты?

- Оларға жұлдызша беруге болма? Неліктен?

- Дұрыс, олар сабақта белсенді қатысты.

- Жарайсыңдар, балалар барлығымыз тұрайық.

- Сабақ аяқталды, сау бол-ыңыздар!

- Иә. Өткені сабақта көп жауап берді.

- Сау болыңыз!

3 минут

Оқушылар жұмысын бағалау және ма-дақтау ар-қылы ке-лесі жұ-мыстарға ынталан-дыру.


Павлодар қаласының № 33 жалпы орта білім беру мектебі
















АШЫҚ САБАҚ


Тақырыбы:

«10 саны және цифры.Бір таңбалы және екі таңбалы сандар».








Сынып: 1 «Б»

Сынып жетекші: Картова М.М.











2015 - 2016 оқу жылы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал