- Учителю
- Математика тақырыбы: Санды өрнек
Математика тақырыбы: Санды өрнек
Сыныбы: 3а
Пәні: МАТЕМАТИКА
Тақырыбы: Санды өрнек. (көбейту және бөлу).
Мақсаты мен міндеттері: Санды өрнектер құру және жазу, олардың мәндерін табу біліктілігін қалыптастыру жәнеде көбейту мен бөлу амалдарына байланысты есептерді шығару біліктілігін жетілдіру
1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін омірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: кесте;, қималы карточкала, жемістер суреті.
Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Ауызша есептеу
2*3 4*2 8:2 4:2 6*2 7*2 18:2
Әр өрнекті оқып компонеттерін ата, жауабын айт.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
3,5 сандарын пайдалан, өрнек құр. 3*5 5*3 бұл қандай өрнек?
Компонеттерін ата, қандай ереже пайдаландың?
3*5-санды өрнек
а*3-әріпті өрнек әріпті өрнектің мәнің қалай табамыз?
Кестені толтыр:
а
2
5
6
8
13
21
а*3
№ 3 Есеп шығар:
1)Егер әр күртеге 4 түймеден қадау керек болса, 16 түйме неше күртеге қадалады?
2) 4 қамзолға тең етіп 12 ілгек қадалған. Бір қамзолға неше ілгек қадалған?
3.Жаңа білімді бекіту:
№ 4
1) Ш: әкелді - 56қ, 38т 2) Ш: дайындады - 129 б
отырғызылды - 46 а дайынд. керек - 31 б артық
С: қалды - ? С: барлығы - ?
Ш: (56 + 38 ) - 46 = 48 (а) Ш: ( 129 + 31 ) + 129 = 289 (б)
Жауабы:отырғызылатын 48 ағаш қалды . Жауабы: барлығы 289 бөрене дайындау керек
Сергіту сәті
№6 Периметрі 19 см -ге тең суреттегі бесбұрыштың бесінші қабырғасының ұзындығын тап . ? см
Ш:бесбұрыш 2 см
Р = 19 см
қ. ұз - 4см,6см,3см,2см. 4 см 3 см
С: қ. ұз - ?
Ш: 19 см - ( 4см + 6см + 3см + 2см) = 4 см 6 см
Жауабы : бесінші қ. ұзындығы 4 см.
Логикалық тапсырма
№7 4 мысықтың 4 балапанға қарағанда неше аяғы артық ?
Жауабы: 8 аяғы артық.
Қорытынды.
-
Бүгін нені үйрендік ?
-
Кез - келген санға 0-ді, 1-ді көбейтсек.
-
Көбейтудің компаненттерін ата .
-
Бөлудің компаненттерін ата .
-
Фигураларды қалай салыстырамыз ?
-
Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті ( мысал)
-
Сұрақтарың бар ма?
Үйге тапсырма:№ 5 ( 24 - б)
Бағалау: Сабақта белсенділік көрсеткен, тақтада жаттығу орындаған оқушыларды бағалау