7


  • Учителю
  • 'Аяз. Жіңішке дауысты дыбыстар' ашық сабақ

'Аяз. Жіңішке дауысты дыбыстар' ашық сабақ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Идресова Камка Орынбасаровна

Бастауыш сынып мұғалімі

№1ОЖББМ

Орал қаласы


Сабақтың тақырыбы: Аяз. Жіңішке дауысты дыбыстар


Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұны арқылы қыс мезгілінің ерекшелігі туралы түсініктерінің

кеңеюіне жағдай туғызу. Аяздың пайдасын білу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Оқыту әдісі:Түсіндіру, топпен жұмыс, жеке жұмыс ....

Күтілетін нәтижелер:Мәтін мазмұны арқылы қыс мезгілінің ерекшелігі туралы түсініктері кеңейеді. Аяздың пайдасын біледі.

Ресурстар: Оқулық, қыс көрінісінің суреттері, маркерлер

Сілтеме: Ана тілі Уәйісова Г.И. Жұмабаева Ә.Е, «Оқыту ізденіс ретінде» С.Мирсеитова.


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі.


1.Психологиялық тренинг

1) Амандасу

-Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар!

Қош келдіңіздер!

Оқушылардың көңілін, назарын

сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

Оқуға шақыру.

Әрбір адам- туысым,досым,жұрағат.

Әрбір ісім-үйрену,ұғу,ұлағат.

Әрбір күнім-бірлік,тірлік,адамдық.

Әрбір сөзім-шындық, достық, адалдық.


2) Үй тапсырмасын сұрау.

-

Балалар үй тапсырмасына не беріліп

еді?

-Ендеше мәнерлеп оқып беруге дайынбыз ба?

1-қатар:

«Көңілді қыс» өлеңін автор қалай суреттеді?

Жуан, жіңішке дауыстыларды ата?

2-қатар

Кейіпкерлер қуанғандарын

қалай білдірді?

3-қатар:

Қысқы ойындар түрлерін ата?


1.Қызығушылықтарын ояту.


Топтастыру стратегиясы.



қыс

Сөзжұмбақ шеш.Берілген жұмбақтың

шешуі сөзжұмбақтың жауабы болады.

1.Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тоңады. (қар)

2.Қолы жоқ сурет салады,

Тісі жоқ, тістеп алады (аяз)

3.Отқа жанбас,

Суға батпас. (мұз)


-Аяз деген не?


Сөздік жұмыс.

. Аяз-қыстағы ызғарлы суық күн.


II.Мағынаны тану.

-

Балалар, біз бүгін Құрманбай

Толыбаевтың «Аяз» мәтінімен жұмыс жасаймыз. Автормен танысып кететін болсақ

Құрманбай Игілікұлы Толыбаев

(14.04.1926ж Алматы облысы, Шетек

ауданында туған. 21.08.2004ж)

-жазушы Толыбаевтың «Ай күледі»

(1969), «Балбөбек» (1979) жыр

кітаптары, сондай -ақ, «Қайдасың

досым» (1970), «Шырын» (1972),

«Айдың жүзі дөңгелек» (1989), «Кел

ойнайық» (1990) әңгіме повестері бар екен.


«Түртіп алу» стратегиясы.


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

Аяз қыс мезгілінде болады. Өте суық.

Аяз адамды қалай тондырады?

Екі бетті шымырлатып, мұрынның ұшын тызылдататынын. Аяздың пайдалы жағын.

1.Мәтінді алма кезек мәтіні арқылы оқыту.

1-бөлім, басынан бастап «Жазира

шынын айтты» деген жерге дейін.

2-бөлім, «

-Өзім тоңған жоқпын.» деген

жерден «...астықтың өнімі де артады.»

деген жерге дейін,

3-бөлім, «-Қатты аяздан...» дегеннен бастап соңына дейін оқылады

2.Сұрақ-жауап

«Мен саған,

«Мен саған,

сен

маған»

(оқушылар көрші топқа

сұрақтар қояды)


3.Дәптермен жұмыс.

-әр топқа жұмыс беріледі.Қай топ бірінші және қатесіз

орындайды.Топтың жұмысын

тыңдау

Сұрақтарға жауап береді.


4.Сергіту сәті.

5. Оқушыларға тапсырма:


1 қатарға: Қыс туралы сөйлем құрау.

2 қатарға: Қыстың суретін құрастыру.

3 қатарға: Қыс туралы мақал айту.

«Авторлық орындыққа» оқыту


Қорытынды сөз:

Балалар, сіздер аязды күнді ұната қоймайсыңдар, себебі далада ойнай алмай, үйде іштерің пысып отырып қаласыңдар? Солай ма? Бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе аяздың да пайдасын біліп отырсыңдар. Ал тағы қосып кететін болсақ, нағыз аяз кезінде адамдардың ауырмайтынын, сергек жүретінін де дәрігер-ғалімдар әлдеқашан дәлелдеп берген. Оның себебі, қатты аяздарда ауру тартық инфекциялар қырылып қалатын көрінеді.


1.Сабаққа назар аудару


2.Сабаққа психологиялық

жағынан дайындалады. Бір-

біріне деген жақсы қарым-

қатынас орнатады.


өзін-өзі мәнерлеп оқу критерийі

бойынша бағалайды


-топтық жұмыс, өзара бағалайды (қошеметтеп отыру)


Сұрақтарға жауап береді.



-топтық жұмыс

Жұмыс нәтижесі

Бағалау

Мұғалімнің бағалауы


Үйге тапсырма

«Аяз» мәтінін оқу. 34-жаттығу.


Үйден оқу



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал