7


  • Учителю
  • Урок по математике на тему 'Арифметикалық амалдардың қасиеті'

Урок по математике на тему 'Арифметикалық амалдардың қасиеті'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні:

Пәні:математика

Тақырыбы:Арифметикалық амалдардың қасиеті

Мақсаты:

  1. Оқушылардың көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері туралы білімін кеңейту;

  2. Есептеу қабілеті мен мағынасын жетілдіру;Кеңістік түсінігін дамыту;

  3. Өзін-өзі бағалай білуге үйрету;

Түрі: жаңа сабақ

Көрнекілігі: қима қағаздар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезең

1. Психологиялық даярлау

-«Шаттық» шеңберіне тұрайық

2. Үй жұмысын тексеру

60 бет, №7 есеп

3. Проблемалық ашу

-Арифметикалық амалдарды қалай орындаймыз?

4. Мақсат қою

- Бүгін сабақта немен айналысамыз?

ІІ. Негізгі бөлім

  1. Оқулықпен жұмыс 61 бет

№1 есеп а)Тіктөртбұрыштың ауданын, қораптың көлемін есепте.

А*В=В*А- көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті

ә) Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлше. Үлкен тіктөртбұрыштың ауданын тап.

(а+в)*с=а*с+в*с-көбейтудің үлестірімділік қасиеті

(а*в)*с=а*(в*с)-көбейтудің терімділік қасиеті

№ 2 есеп

(190*5)*2=1900 (332*4)*5=6640

5*(630*4)=12600 200*(96*5)=96000

(7250*2)*5=72500 (625*200)*5=625000

(639*4)*5=12780 (103*50)*4=20600

№3 есеп а)Наубайханада нандарды тартпаларға салады. Бір тартпаға 6 батоннан 2 қатар сыяды. 14 тартпаға қойылатын сүйретпеге неше батон сыяды?

6*2=12 12*14=168

ә)Қоймадағы жәшіктердің әрқайсысына 16 кг-нан көкөніс салынған. Кқкқніс қоймасының әр бөлігіне 12 жәшіктен 10 қатар сыяды. Көкөніс қоймасының әр бөлігінде неше кг көкөніс сақталған?

№4 есеп Есептемей салыстыр. Тапсырманы орындауға арифметикалық амалдардың қандай қасиеті көмектесті?

7860*1500=1500*7860

5879*(2*500)>5879*800

(2368*5)*4 < 2368*(5*5)

3489+700586<700586+3490

(689+3689)*150= 689*150+3689*150

21684+(168954+3547) = 3547+(21684+168955)

Сергіту сәті: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ.

Алақанды ашайық,

Бесті-беске қосайық

Оқулықпен жұмыс 62 бет

№5 есеп

250*6+550*6=4800 552*2+248*2=1600 (356+444)*8=6400

3600*2+805*2=8810 (125+875)*24=24000 (176+24)*450=90000

№6 есеп а) Құс фермасында 17612 тауық бар, бұл үйректерге қарағанда 28 есе артық, ал қаздар үйректерге қарағанда 16 есе артық. Құс фермасында неше қаз бар?

ә) Бір тауыққа күніне 100 г жем қажет. 300 тауығы бар фермер бір жылға қанша жем даярлау қажет?

б) Жүк машинасы диірменнен 16 т 500 кг бидай ұнын және 7т500кг қарабидай ұнын қоймаға жеткізді. Егер жүк машинасы бір рет қатынағанда 1500 кг ұн таситын болса, онда ол неше рет қатынайды?

№7 есеп а) Нұргүл бір сан ойлады. Ол санды 12 есе арттырып, шыққан нәтижеге 12354-ті қосқанда 27870 шықты. Нұргүл ойлаған санды тап.

ә) Нұржан бір сан ойлады. Ол санды 100 есе арттырғанда, 1600 бен 24000-ның қосындысына тең болатын сан шықты. Нұржан қандай сан ойлады?

б) Әлия ойлаған санын 30985-ке кемітіп, шыққан нәтижені 15 есе кеміткенде, 12000 мен 9731-дің айырмасына тең болатын сан шықты. Әлия қандай сан ойлады?

№8 есеп Есептеп, дұрыстығын тексер.

138276/46=3006 458687/229=2003 382925/425=901

55590/545=102 738123/123=6001 172216/824=209

685828/218=3146 305584/142=2152 215292/132=1631

№9 есеп

(498+4578)+422=5498 7896+(2100+4)=10000

78987-(7887+400)=70700 87896-(796+83000)=4100

399968+(4524+32)=404524 789654-(80654+9000)=700000

№10 есеп Бос орындарды толтыр.

141715/46=3080 (35 қалд.) 374699/82=4569(41қалд.)

273712/34=8050 (12қалд.) 927561/203=4569 (54қалд.)

ІІІ. Бекіту

  1. Рефлексия

  • Не білдік?

  • Не үйрендік?

  • Мақсатымызға жеттік пе?

  1. Үй жұмысы

62 бет, №10 есеп

  1. Бағалау





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал