- Учителю
- Урок позакласного читання. Весна іде-красу несе!
Урок позакласного читання. Весна іде-красу несе!
Тема: Весна іде-красу несе!
Мета: систематизувати знання учнів про весну, розширити
читацький кругозір дітей; вдосконалити навички читання; розвивати
вміння аналізувати прочитане; розвивати мовлення дітей, вчити
будувати зв'язні висловлювання, розвивати допитливість і
спостережливість, виховувати почуття прекрасного та любов до
художнього слова.
Дидактично-методичне забезпечення: тематична виставка книг, малюнки
із зображенням сонця, весняних пейзажів, мікрофон, мультимедійна
презентація.
Хід уроку
-
Організаційний етап.
-
Привітання:
Всі почули ви дзвінок-
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.
-
перевірка готовності учнів до уроку;
-
перевірка готовності класного приміщення до уроку;
-
емоційний настрій на урок:
II. Мотивація навчальної діяльності.
- Який розділ ми почали вивчати на уроках літературного читання? (Прийди, весно, з радістю!).
- Якій порі року присвячений цей розділ?
Саме з приходом весни в наші віконця все частіше заглядає сонце. Сьогодні воно буде на нашому уроці. На своїх промінчиках воно принесло для вас на урок цікаві вірші, казки, прислів'я, приказки. А які саме, про це ви дізнаєтесь протягом уроку.
Робота з виставкою книг.
- Діти, зверніть увагу на книги, які стоять перед вами. Про що ці книги?
- Як довести, що вони справді стосуються теми нашого уроку? (За назвами заголовків) Вірно. Вийди , …, прочитай їх.
- Дійсно, всі заголовки доводять, що вони про весну.
- Чи хтось із вас читав якусь із цих книг? (Відповіді дітей)
- Яку книжку ти прочитав? Чим вона тобі сподобалась?
- Як називається книжка?
- Хто її автор?
- У книжці один твір чи декілька?
- Чи є ілюстрації? Про що вони розповідають?
- Нам про ці книги розповіли двоє учнів, на наступних уроках читання я потихеньку буду вас перевіряти, які книжки ви прочитали. Ви поділетесь враженнями від прочитаних вами книг.
- Сьогодні наш урок позакласного читання тісно пов'язаний з розділом літературного читання «Прийди, весно, з радістю!» і його тема «Весна іде-красу несе!» ((слайд). Вже багато прекрасних слів сказано нами про цю пору року на уроках читання, української мови, природознавства, образотворчого мистецтва, музики. І перше наше завдання по цій темі «Весна іде-красу несе!» - конкурс «Комплімент весні».
Проведення конкурсу «Комплімент весні».
Пропоную подумати і по черзі сказати свій комплімент весні, використовуючи слова-прикметники.(гарна, чарівна, весела, чудова, прекрасна, заворожуюча, квітуча, духмяна, барвиста).
У багатьох письменників, поетів, художників, композиторів весна викликає величезне натхнення до творчості. Я впевнена, що і ви ,мої маленькі митці, не залишитесь байдужими до цієї пори року. Налаштуватися на урок нам допоможе чудова композиція Петра Чайковського «Пори року. Весна».
Вслухайтесь в ці чарівні звуки! Що ж постане в вашій уяві?
Слухання музики Петра Чайковського «Пори року. Весна».
-Хто хоче поділитись своїми враженнями? (Відповіді дітей).
-Діти, я зрозуміла, що ви повністю готові далі працювати. Працюємо в групах. З попереднього уроку позакласного читання кожен з вас сам вибрав, в якій групі він буде працювати і підбирати матеріал за завданням.
Прошу оголосити назви груп. (Члени кожної групи презентують свої назви):
1 група- «Дослідники»
2 група-«Літератори»
3 група -«Фольклористи»
4 група- «Художники»
5 група- «Зірочки»
- Тож до роботи! Перша група, прошу…
III. Первинне закріплення знань.
Група- «Дослідники»
Капітан: Наша група «Дослідники» виясняла походження назв весняних місяців.
1 учень
- Одна з народних легенд оповідає, що казкова жар-птиця приносить з теплих морів золотий ключик, яким міцно закриває двері домівки, куди сховалась зима. А потім поступово відчиняє троє дверей, з яких виходять три красеня: Березень, Квітень, Травень. Кожному з них жар- птиця наказ дає і посилає на землю.
2 учень
Березень - місяць напівзимовий, напіввесняний. У березні хурделиця частенько гуляє, , але все одно весною вже повіває. Сонце дедалі вище і світить довше. Найяскравішою ознакою весни є бурульки, які з'являються тоді, коли сонечко достатньо пригріває і крапає вода. Цей місяць ще називають «крапильником», «капіжником». На пагорбах з'явилися перші таловинки. На сонечку від них іде пара. Ось чому березень має назву «парник», кажуть: «Весна землю парить».
Місяць назвали так тому, що в цей час «плаче» береза.
3 учень
Квітень - середина весни. Його назва пов'язана з цвітінням квітів. «Квітень всіх напоїть» - говорить народна мудрість. Ось чому квітень має в народі назву «водолій», «снігогін».
Розтала вода пробуджує коріння рослин, і починається рух соків до бруньок, які вже готові розгорнути свої чисто-зелені листочки. Але перед тим, як одягнеться ліс у листя, багато дерев розвішують свої різнокольорові сережки. Вся природа прокидається від довгого зимового сну і зустрічає весну-красну.
4 учень
Травень - місяць зеленого шуму. Зеленим шумом народ називає остаточне пробудження природи від зимового сну. Дерева дружно вкриваються листям, густішають трави; квітують луки та лісові галявини . Стоять теплі сонячні дні. Інколи стає дуже спекотно, парко - це наближається гроза. Грози та дощі бувають найчастіше в другій половині місяця. Ось чому травень ще має назву «громовик».
Відома й інша назва місяця - «пісенник», бо всюди: в лісах, полях - розливаються солов'їні трелі, чути безтурботне кування зозуль. Інколи навіть холоднішає, але ненадовго.
Капітан: Але інколи наші дослідження не співпадають з ознаками весни в нашій місцевості.
Вчитель: Діти- дослідники ні тільки познайомили нас з походженням весняних місяців, а ще й підготували для нас інтригуюче запитання.
Капітан:Чому в нашій місцевості інколи не так, як ми почули? (Відповіді дітей).
Капітан: Ми живемо на півдні країни і зима у нас дуже коротка і тепла.
Вчитель: -Дякуємо дослідникам. Сідайте.
Група «Літератори»
Капітан: Наша група підготувала поезії різних авторів про весну.
1 учень
Тамара Коломієць
ВЕСНА
Йде весна-красна
В зеленій хустинці,
Несе весна-красна
У скриньці гостинці.
Ягнятам - травицю,
Гусенятам - водицю,
Каченятам - ряску,
А малятам - ласку.
- Доброго ранку! - травам росистим,
- Доброго ранку! - квітам барвистим,
- Доброго ранку! - сонечку ясному.
Людям усім і усьому прекрасному!
2 учень
Микола Тарнавський
Весняні місяці
Три брати ідуть по світу -
Від зими назустріч літу.
Перший пройде - тане лід,
Другий пройде - всюди квіт,
Третій пройде - укрива
Землю шовкова трава!
Нерозлучні три брати.
Не стрічався з ними ти?
3 учень
Марійка Підгірянка
Березень
Все раніше ясне сонце
На свій шлях виходить,
Все тепліше по віконцях
Проміннячком водить.
</ Щораз довше огріває
Замерзлу земельку -
Всміхається, обіцяє
Пору веселеньку.
Всміхається приязненько,
Що вже минув лютий,
Що приходить березенько
Річечку розкути.
Розкувати річку з льоду,
Сніги розтопити,
Сонячнії бережечки
Квітами встелити.
Насипати зілля-рясту
В садочку, в леваді -
Приходь, приходь, березеньку,
Діти тобі раді!
4 учень
Наталя Забіла
Квітень
Весно, весно! Перші квіти
Розцвітають на землі.
Сині проліски привітно
Зводять вінчики малі.
І хоч,може, буде влітку
Більше квітів запашних ,
Та для нас найперша квітка
Наймиліша від усіх.
Завжди ми її помітим,
З лісу в дім принесемо.
І тому цей місяць Квітнем
По заслузі ми звемо.
5 учень
Тамара Коломієць
Травень
Ачим же місяць травень
Поміж братами славен?
Святковими піснями
І громом над полями.
Іде і весело співа,
Дощами землю полива
Не з лійки-поливалки,
А з грозової хмарки.
Вчитель: -Діти, чи сподобались вам ці поезії? Подякуємо аплодисментами.
Фізхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
усіх запросити.
Вчитель: Продовжуємо. Третя група…
Група «Фольклористи»
Капітан: Наша група «Фольклористи» вивчала усну народну творчість, пов'язану з весною.
1 учень
- Наші предки дуже любили весну і зустрічали її веснянками. В народі їх ще називали гаївками. Співали їх найчастіше на галявинах серед розквітлої природи без будь - якого супроводу. От ми зараз і послухаємо веснянку, яку нам підготувала …
Весна, весна, весняночко,
Прийди до нас, подоляночко!
Прийди до нас, теплом утіш,
А ти сонечку, світи ясніш!
Іди, іди, дощику, упади,
Щоб плодами красувалися сади.
Щоб родило у полі, і в дворі,
Щоб співалось од зорі і до зорі!
Щоб цвіли черешні,
Зацвітали вишні,
Щоб зростало наше щастя
Все вище і вище!
2 учень
Прикмети весни.
-Український народ дуже спостережливий. Українці записали безліч прикмет. Послухайте декілька з них:
-
Високо і швидко пливуть в небі хмари-на гарну погоду.
-
Побачив шпака у дворі-знай: весна на порі.
-
Співає соловей всю ніч-на гарний сонячний день.
3 учень
Прислів'я та приказки.
-Український народ ще й дуже творчий. Українці склали багато приказок і прислів'їв про весну.
Травнева роса коням краща од вівса.
Весна ледачого не любить.
Проспиш весною - заплачеш зимою.
4 учень
Весняні свята.
14 березня - Явдоха - плющиха.
21 березня - весняне рівнодення.
24 квітня - Вербна неділя.
1 травня - Великдень.
6 травня - День Юрія.
14 травня - День Матері.
Вчитель:-Виступ цієї групи ще раз підтвердив розум, кмітливість, винахідливість нашого народу.
Група «Художники»
Капітан: Наша група одержала завдання красу весни показати в малюнках.
- Краса пробудження природи, яка відбувається з приходом весни, надихає багатьох художників на створення прекрасних картин.
Подивіться на деякі з них:
Левітан «Березень», Оксана Симонова «Весна»,
А художники нашої групи красу весни передали так.
Вчитель:- Діти, а чому наші художники вибрали яскраві кольори для своїх малюнків?
- Правильно, весною пробуджується природа і весною з'являються перші квіти.Тому ці кольори передають радість приходу цієї пори року.
Група «Зірочки»
Капітан: Наша група «Зірочки» підготувала презентацію власних віршів і казок.
Шмата Дар'я
Весна прийшла духмяна,
Сади цвітуть навколо
І соловей у лісі
Витьохкує чудово!!!
Буциченко Ярослава
У березні розтанув сніг
І проліски розквітли.
Біля яру, біля стежки
Одягла верба сережки.
В небі жайворонки вються,
Заливаються-сміються.
Знов починається весна,
Знов починаються дива.
Рибакова Анна
Весна прийшла-відкрий вікно,
Вона принесла нам тепло.
Птахи вертаються додому
Щебечуть пісеньку відому.
Спів дзвінкий, ясний
Підняв нам гарний настрій.
Весна прекрасна, як ніколи,
Іду я радісно до школи.
Бойко Олександра
Казка про Весну
Жила колись собі найкраща панна і звали її Весна. Ця панна була дуже доброю та співчутливою. Вона допомагала кожній людині. Весна була смілива і нічого не боялась. Йде вона одного разу та бачить перед собою свого давнього ворога-Зиму. Каже Весна:
-Ну що, будемо битися чи миритися?
Зима відповідає:
-Будемо битися.
Почали вони битися. Битва була важкою, але Весна перемогла. З кожним днем Весна ставала красивішою й чарівнішою. А пташки прославляли її своїми чудовими піснями.
Кошелев Сергій
Казка про весняну красуню
Після злої та холодної зими настає весна. На своїй красивій кареті вона їде до лісів, садів, полів, річок, озер. А їхала вона не одна. З нею їхали три її синочка. Перший син зняв білу ковдру і розтопив лід на річках. Середньому вона довірила прослати квіти людям, бо якщо не з'являться квіти- бджоли не матимуть змоги збирати нектар і тоді не буде меду. А що ж робить зелений син-травень? А я так висловлюсь-він , так би мовити -«контролер дощу». Не зрозуміли? Він кожного дня працює непоміченим, роздає накази хмарам- коли і з якої буде іти дощ, а може й сонце світитиме.
Настав час обирати весняний талісман і почала весна гадати, хто ж їй допоможе: шпак чи соловейко? Шпак першим прилітає, а соловейко гарно співає. Думала, Весна, думала, і вирішила, що ці двоє птахів і будуть її талісманами. Весна щаслива і люди!
Вчитель: -Діти, побажаємо нашим поетам і казкарям розвивати свій талант і радувати нас своїми новими творами.
Піведення підсумків роботи груп.
Кожна група дуже відповідально виконала завдання, що збагатили наші
знання про цю пору року, емоційно нас схвилювали, розвинули нашу
творчість і уяву, які допоможуть нам виконувати творчі завдання на
різних уроках.
IV. Контроль та самоперевірка знань.
Бесіда
Вчитель: -А тепер звернемося до нашого підручника з позакласного читання. Відкрийте сторінку 110.
-Яку тему ми опрацювали? (Прочитай…)
-Твори яких авторів читали? Перелистайте сторінки і згадайте.
-Перевірку знань прочитаних творів зробимо в парах. На кожній парті лежить конверт. Вийміть звідти карточки із завданнями, зі зворотньої сторони підпишіть свої прізвища. У правій частині містяться уривки з прочитаних творів, а в правій- назви цих творів. Знайдіть між ними відповідність і з'єднайте стрілочкою уривок із твору з його назвою. Яка пара найшвидше виконала це завдання, той був найуважнішим при читанні цих творів.
V. Підведення підсумків уроку.
Вправа «Мікрофон»
На завершення я хочу взяти у вас інтерв' ю. Даю вам тільки одне питання.
-Робота якої групи, на вашу думку, найкраще б розказала про прихід весни в Україну людині, яка ніколи не була тут? (Відповіді дітей).
Вчитель: -А я думаю, що тільки наша спільна праця на цьому уроці може дати змогу цій людині уявити всю чарівність весни в Україні.
-Дякую вам за ваші відповіді, за натхнення на уроці, за творчість.
VI. Інформація про домашнє завдання.
- Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Рідна мати моя...».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.