7


  • Учителю
  • Сыныбы: 4-сынып Пәні: Дүниетану Сабақтың тақырыбы: «Жыл мезгілдерінің ауысуы»

Сыныбы: 4-сынып Пәні: Дүниетану Сабақтың тақырыбы: «Жыл мезгілдерінің ауысуы»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: 20.01.2016 жыл

Сыныбы: 4-сынып

Пәні: Дүниетану

Сабақтың тақырыбы: «Жыл мезгілдерінің ауысуы»

Мақсаты:Жыл мезгілдерінң ауысуы,жердің күнді айналуына қатысты екенін түсіндіру.Күн мен түннің ауысуы жердің өз білігінен айналуына қатыстылығы туралы білімін қайталау.

Оқушылардың өзіндік пікір алмасуға,ойлау жүйесін,шығармашылық танымын өрбіту ,білімге деген қызығушылығын арттыру.

Не арқылы бағаланады?

Б-кестесі,ой-қозғау,географиялық диктант,электронды оқулық,Тірек-сызба,жобаны қорғау.

Нәтижесі:Күнделікті табиғат құбылыстары туралы жете түсінік алады.Өзіндік пікір қалыптасып, шығармашылық қабілеті дамиды.

Уақыт өлшем бірліктерін жете ұғынады

Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу,математика

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ,аралас сабақ

Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылығын ояту.

Дүниетану жер шары,

Дүниетану ел шары.

Табиғатты зерттейтін,

Білімнің төл кітабы.

Жер-адамзат панасы,

Күн-табиғат анасы.

Тіршілік көзін сақтайық,

Бұл өмірдің талабы.

Сонау,сонау алысқа,

Жүзсің десең кемелер.

Тылсым сырлы ғарышқа,

Ұшсың десең денелер.

Жасау үшін бәрінде,

Дүниетану пәнінде,

Ең маңызды ғылым бұл.

Сондықтанда,сондықтанда

Ғылымның тілін біл!

Ғарыш әлемі кең байтақ!Оны адамзат әлі толығымен зерттеп болған жоқ.Ерте кезден-ақ грек ғалымдары ғарыш туралы түрлі болжамдар жасаған.Ең алғаш ғарышқа саяхатты 1969 жылы ағылшындар бастаған болатын.Міне,содан бері ғарыш кеңістігі ғалымдармен игеріліп келеді.Біздің елімізде «Байқоңыр» ғарыш станциясы бар.Біз оны Қазақстанды ғарыш әлемімен байланыстыратын көпір санаймыз.Өйткені,барлық зымыран ұшақтар осы жерде саяхатының бастауын алады. Ғарыштың әлі де ашылмаған сырлары қызықты.Сондықтан балалар аспан әлемі туралы білгілерің келе ме? - Балалардың жауабы.

-Олай болса, қазір Байқоңырдан ғарышқа ұшамыз!Ол үшін не керек? Скафандр!

-Скафандрларыңызды киіңіз!

-Құп болады!

-Белдіктеріңізді тағыңыз!

-Құп болады!

-Ұшуға әзірміз бе?

-Бәрі бірге 5,4,3,2,1,0! Старт!отырыңыздар! -Біздер өзіміздің галактикадамыз! Біздің галактика қалай аталады?

-Құс жолы

-Ал Күн жүйесінде қанша ғаламшар бар?

-8 ғаламшар

-Күн жүйесіне жақын ғаламшар қалай аталады?

-Меркурий.

ОндаМеркурий аялдамасына тоқтайық. Меркурий туралы не білеміз? Меркуриий туралы

Осы аялдамада үй тапсырмасын орындаймыз.Егер дұрыс орындасақ,әрі қарай саяхатымызды жалғастырамыз.

Үй тапсырмасын тексеру.

Жер-ғарыштық дене тарауын қайталау.

Географиялық диктант
1. Жердің өз осінен айналуға кеткен уақыт………. сағатқа тең. (24)
2. Жер өз осінен айналуының нәтижесінде……….. мен………. ауысады. (күн, түн)
3. Жердің барынша кішірейтіліп жасалған дәл үлгісі…….. (Глобус деп аталады.)
4. Глобуста полюстерден бірдей қашықтықта……….. жүргізіледі.. (экватор сызығы)
5. Жердің жасанды серігі алғаш рет…………ұшырылды. (1957 ж 4қазанда)
6. Күннің диаметрі Жер диаметрінен …………екенін анықтады.. (109 есе үлкен)
7. Күн жүйесі басқа жұлдыздармен қосылып,……….галактикаға кіреді.

( «Құс жолы» деп аталатын)
8.Жер күн жүйесінде…………. орналасқан(үшінші орында)

9.Тұңғыш ғарышкер Юрий Алексеевич Гагарин …жылы…..сәуірде Жерді айналып шықты. (1961ж 12 сәуір)

Б-кестесін толтыру.-Балалар, өткен тақырыпты есімізге түсірейік.

Аспан денелері туралы не білеміз?

Білемін

Білгім келеді

Білдім

Қорытындылау: Сұрақ-жауап арқылы.

Үйге тапсырма: Мазмұндау.

Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал