- Учителю
- Қозғалыстағы есептер
Қозғалыстағы есептер
Күні: 03.02.2015
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер
Сабақтың мақсаты: Қозғалыстағы дененің ұқыпты, жылдамдығын, қашықтығын, таба отырып, олардың арасындағы байланысты жүйелеу.
Міндеттері:
Білімділігі: Қозғалысқа байланысты есептер жайлы білімдерін кеңейту, үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын логикалық ойлауы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, іс жүзінде, талдау, көрнекілік арқылы түсіндіру, өзін-өзі бағалау.
Сабақтың көрнекілігі: Қозғалысқа байланысты сұрақтар, логикалық тапсырмалар.
Сабақтың формасы: Топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
«2030-дың» біз барысымыз
Болашаққа бастайды әр ісіміз
Егемен елімізді көркейтетін
Білім шыңына шығу парызымыз
ІІ.Топтарға ат беру
«Қазақстанның неше стратегиялық жоспары бар» деген сұрақ қою 4 топқа бөлу «2017», «2020» «2030», «2050»
Оқушыларға сұрақтар қоя отырып, сабақты бастау
Қазақстан жылдан жылға өркендеп өсіп, дамуда. Жетістіктерінің саны күн санап артуда. «ЭКСПО-2017» жылдың 10 шілдесінен бастап, 10 қыркүйегіне дейін Қазақстан елордасы Астана қаласында Халықаралық көрмесі өтеді. ЭСКПО-2017 дүниежүзілік көрмеге бару үшін бүгінгі сабағымызда есептерді жылдам шығарып, бір-бірімізге көмек берсек, топпен жақсылап жұмыс жасасақ, бізде өз үлесімізді көрмеге қосқанымыз болады деп ойлаймын. Олай болса сабағымызды бастайық.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№9 мысалды тексеріп, оқыту. (әр топтан оқыту)
Қосымша сұрақтар қоя отырып, оқушы білімін бағалау.
IV.Білімді жан-жақты тексеру кезеңі
1.Заузақоңыз 11 км сағ.жылдамдықпен 2 сағ.ұшты. қоңыз қандай қашықтықта ұшып өтті.
2. Бір өркешті түйе 3 сағ.150км жүріп өтті. Түйенің жылдамдығы қандай?
Кесте арқылы өткен тақырыпты бекіту.
V. Жаңа сабақ. Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Жылдамдықты табуға арналған есептер.
№1 Кестені пайдаланып, жылдамдықты өрнек түрінде жазып көрсет. Топтарға беру.
Жылдамдық
Уақыт
Қашықтық
?
5 с
30м
?
6 с
а км
?
Х с
90 м
№2 кестенің әр бағынандағы берілгендерді салыстыр. Не тұрақты болды?
Не өзгерді және қалай?
Жылдамдық
Уақыт
Қашықтық
64 м/с
2с
128м
32м/с
4с
128м
16м/с
8с
128м
№3 кестені пайдаланып, қозғалыстағы дененің жылдамдығын табу.
Қозғалыстағы дене
Жылдамдық
Уақыт
Қашықтық
Жеңіл машина
?
2 сағ
180 км
Жүк машина
?
3 сағ
150 км
№4. Есептің шарты
Жылдамдық 8км сағ
Уақыт 8 сағ
Қашықтық ? неше км?
4 сағатта қандай жылдамдықпен қозғалу керек.
Шарты
8км сағ * 8 сағ =64 км
64 км : 4сағ = 16 км.сағ
Жауабы: 4 сағатта 16 км.сағ жылдамдықпен қозғалу керек.
№5 шарты
Қашықтық 276 км
Машинамен 60 км.сағ.жылдамдықпен 4 сағ.
Қалған жолды - ? 4 сағ.
Атпен - қанша км.жылдамдықпен жүрді
Шешуі (276-60*4):4 =9 км.сағ атпен
Жауабы: атпен 9 км.сағ жылдамдықпен жүрді
№6 Ойын «Кім жылдам?»
Әр топтан 4 оқушыға есептер беріледі.
25220:65=388 5040:84=60 3650:73=50 3900:65=65=60
№7 кестелерді толтыру.
С
1
2
3
5
10
360
360:6
А
100
200
300
30
40
50
а*96
№8 Теңсіздіктер турама тексер.
567*28< 567* (7*5) 428*90>428*10+428*9
356*10*7>356 *17 614*29<614*9*20
№9 Ойын: Жоғалған санды тап.
Сәйкес келетін цифрларды таңдап ал.
1 7* =13 2 9 * = 98 607 * = 4
Логикалық есептер шығару.
VІ. Сабақты шығармашылық тапсырма арқылы бекіту.
Қосындының да мәні, көбейтіндісінде мәні 6 ға тең болатын 3 натурал санды тап.
VІІ.Сабақты қорытындылау. Біз не білдік? Не үйрендік?
VІІІ.Оқушы білімін, белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма беру. 8 мысал.
«№219 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Сыныбы: 4 «В»
Машықтанушы: Есетова А
Пәні: Математика
2014-2015 оқу жылы