- Учителю
- Математика 3-сынып Қалдықпен бөлу
Математика 3-сынып Қалдықпен бөлу
Күні:
Сыныбы: 3 А
Тақырыбы: Қалдықпен бөлу және оны тексеру
Мақсаты: Қалдықпен бөлу және оны тексеру жайында түсінік беру;
дұрыс есептеу және есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: кестелер, сызбалар.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, жұптық жұмыс.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.
-
Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 4, 9.
ІІІ. Өткенді пысықтау: ауызша жұмыс. (1)
4 ∙ 8 = 32 9 ∙ 2 = 18 4 ∙ 9 = 36 3 ∙ 4 = 12
32 : 8 = 4 18 : 2 = 9 36 : 9 = 4 12 : 4 = 3
32 : 4 = 8 18 : 9 = 2 36 : 4 = 9 12 : 3 = 4
2) «Кім жылдам?» 2 мысықтың неше аяғы бар? 5 тышқанның неше құлағы бар? 7 торғайдың неше қанаты бар?
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:
-
Оқулықпен жұмыс: № 1. Ұжымдық талдау.
Үш бал арасы шелектер санын тең бөліп, алып кетулері керек. Егер шелектер саны:
1,2, 3,4 немесе 5 болса, әр ара неше шелектен әкетеді және неше шелек қалады?
0 ∙ 3 + 1 = 1, 1 ‹ 3
2 шелек
2 : 3 = 0 (қалд. 2)
0 ∙ 3 + 2 = 2, 2 ‹ 3
3 шелек
3 : 3 = 1 немесе 3 : 3 = 1 (қалд. 0)
1 ∙ 3 + 0 = 3, 0 ‹ 3
4 шелек
4 : 3 = 1 (қалд. 1)
1 ∙ 3 + 0 = 4, 1 ‹ 3
5 шелек
5 : 3 = 2 ( қалд. 2)
1 ∙ 3 + 2 = 5, 2 ‹ 3
. . . . . . . .
.. . . . . . . .
. . . . . ..
3 шелек қалуы мүмкін бе? Неге? Қалдықты бөлгішпен салыстыр.
-
13 шелек; 14 шелек; 15 шелек; 16 шелек болса, 3 араның, әрбіреуі неше шелектен әкетеді? Неше шелек қалады?
13 : 3 = 4 (қалд. 1) 15 : 3 = 5 (қалд. 0)
14 : 3 = 4 (қалд. 2) 16 : 3 = 5 (қалд. 1)
-
Тақтада түсіндіріп. № 3, Қалдықпен бөл және тексер:
9 : 2 = 4 (қалд. 1) 8 : 3 = 2 (қалд. 2) 10 : 6 = 1(қалд 4) 5 : 6 = 0 (қалд. 5)
4 ∙ 2 + 1 = 9 2 ∙ 3 + 2 = 8 1 ∙ 6 + 4 = 10 0 ∙ 6 + 5 = 5
Ү. Мақсат қою кезеңі. Қалдықпен бөлу және оны тексеру жайында түсінік беру
ҮІ. Білімдерін тексеру.
-
Жұптық жұмыс: № 5. Өрнектердің мәндерін салыстыр:
10 ∙ 5 › 50 : 10 5 ∙ 100 ‹ 50 700 : 100 ‹ 100 ∙ 7
300 › 3 ∙ 10 30 ∙ 10 › 300 : 10 9 ‹ 900 : 10
-
Есеп шығару. № 6 (1).
Айдар - 24 сарбаз - 8 с. - ? қорап Шешуі: 24 : 6 - 24 : 8 = 4 - 3 = 1
Марат - 24 сарбаз - 6 с. - ? қорап Жауабы: Маратқа 1 қорап артық керек
№ 6 (2).
Қант - 5 кг 4 дорба, Шешуі: 5 ∙ 4 + 18 = 20 + 18 = 38
? Жауабы: Асқардың ата-анасы 38 кг азық- түлік алды.
Ұн - 18 кг
-
Өздік жұмыс. № 7. 4 буыннан тұратын ұзындығы 11см сынық сызық сыз. Сынық сызықтың үш буыны бірдей, ал бір буыны 2 см-ге тең. (11 : 3 = 3 (қалд. 2))
-
№ 8 Теңдеу құрып, оны шеш:
Х ∙ 5 = 500 900 : х = 300
Х = 500 : 5 х = 900 : 300
Х = 100 х = 3
100 ∙ 5 = 500 900 : 3 = 300
500 = 500 300 = 300
-
Шығармашылық жұмыс. № 9.
7 : 2 = 3 (қалд.1) 3 ∙ 3 + 1 = 9 + 1 = 10
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 4, 10. 85 бет.