7


  • Учителю
  • Урок з природознавства 'Кругообіг води в природі' (3 клас)

Урок з природознавства 'Кругообіг води в природі' (3 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Мета уроку: формувати поняття кругообіг води в природі; розвивати логічне мислення, спостережливість; вчити робити  висновки, прагнення  висловлювати свою думку і доводити її; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, економно витрачати воду.Урок з в
предварительный просмотр материала


Урок з природознавства в 3 класі

«Кругообіг води в природі»


Підготувала: Солодовникова О.М.

вчитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії,

старший учитель ЗОШ № 15


М. Мелітополь, 2013 р.


Мета: формувати поняття кругообіг води в природі; розвивати логічне мислення, спостережливість; вчити робити висновки, прагнення висловлювати свою думку і доводити її; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вчитель. Привітайте гостей, що до нас завітали. Хочу чути, чого ви всім побажали.

Діти. Всім присутнім здоров'я ми зичимо й добра.

Вчитель. А тепер до роботи приступати пора.

II. Хвилинка спостережень

Вчитель. Наш урок почнемо з підсумку спостережень за погодою. (Слайд 1)

  • Який сьогодні день?

  • Який був учора?

  • Який буде завтра?

  • Який місяць?

  • На зміну якому місяцю він прийшов?Який місяць наступний?

Вправа «Вузлики»

  • Прочитайте закодовані слова:

Длакпохмуро (похмуро)

Хмарнодлєж (хмарно)

Укеурясно (ясно)

Щодовітряносжл (вітряно)

  • Які слова пов'язані із сьогоднішньою погодою?

  • Що доповнить наш синоптик Карина Х.? (Температура повітря зранку - …, вітер -Л, П, С, опадів немає). В цей день ……..

  • То є гарна осіння погода. Адже у природи немає поганої погоди.

III. Перевірка домашнього завдання

Вчитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. Я пропоную зустрітися із загадковою істотою. Вона нічого про себе не може розповісти, тому що не вміє говорити. За неї відповідати буду я. А говорити , як і ця небалаклива гостя, я буду тільки слова «Так» і «Ні».

Діти ставлять питання.

  • Гостя належить до природи?

  • Це жива природа?

  • Вона приносить користь людині? І т.п.

Вчитель. Ви добре виконали завдання і відгадали ім'я нашої гості. (Слайд 2)

Вода

  • Виникає питання: « Що ж загадкового може бути у воді?». Спробуйте відповісти на це питання, закінчивши мою думку:

  • Завдяки цій властивості, ми можемо спостерігати за рибками в акваріумі… (Вода прозора)

  • Ми можемо зафарбувати її в будь-який колір, тому що сама вона… (Безбарвна)

  • Чим пахне вода? (Вода не має запаху)

  • Що відбувається з водою, коли ми чайник з нею поставимо на вогонь? (Вода нагрівається і розширюється)

  • Що відбувається з водою, коли чайник охолоджується? (Вода при охолоджені стискається)

  • Яблуко кисле, цукор солодкий, сіль солона, а вода… (Немає смаку)

  • У мене є дві однакові склянки з водою. Спробуйте на смак її. Чому в одній склянці вода солодка? ( Вода розчинник). Чи всі речовини розчиняються у воді? (Ні).

Гра: якщо я називаю речовину, яка розчиняється у воді, ви повинні підстрибнути, якщо не розчиняється - плеснути в долоні. Крейда, сіль, оцет, пісок, глина, цукор, олія, гас, спирт, кисень.

  • У Сніжної королеви був дуже красивий посуд. На Новорічному святі вона подарувала його своїм гостям. Коли гості повернулися додому, посуд почав зникати. Чому? Як врятувати посуд? Про яку властивість води це говорить? (Вода перебуває у трьох станах - рідкому, твердому, газоподібному. Вода перетворюється з одного стану в іншій). Навести приклади води в різних станах.

  • Уявіть, що ви молекули води, покажіть, що відбувається з молекулами води:

  • У чайнику, який поставили на вогонь;

  • У чайнику, який закипів, над ним з'явилася пара;

  • У склянці, яку поставили в холодильник;

  • Склянку закрили кришкою, вранці вона розбилася. Чому це відбулося?

  • Які властивості води не назвали? (Текуча, не має власної форми)

  • Ми повторили основні властивості води. А чи все ми знаємо про воду? Попереду ще багато відкриттів про цю дивовижну істоту та її чарівні перетворення.

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Проблемне питання

  • Багато води на планеті. Йдуть дощі, тануть сніги, льодовики. Утворюються струмочки. Вони впадають в річки і моря. Чому ж моря не переповнюються та не виходять із берегів? Чому вона не тече через край? (Відповіді дітей)

2. Повідомлення теми уроку.

- Я прослухала різні відповіді. А як відповісти правильно - це задача нашого уроку. Ми дізнаємося, що вода буває не тільки загадкова чарівниця, а й ще і мандрівниця. (Слайд 3)

- Кого називають мандрівником? Ми дізнаємось, як мандрує вода. А допоможе вивчити нову тему маленька краплинка води. (На дошці малюнок)

3. Розповідь вчителя (Слайди 4 - 13)

- У маленькому струмочку жила - була Крапелька. Разом з нею жили її брати і сестри. Їх було дуже багато. Жили вони весело і дружно. Одного разу їм захотілося подивитись на весь світ і вони відправились у мандри.

- Як ви вважаєте, хто їм допоміг? Звичайно, сонечко. Воно зігріло їх своїми променями, крапельки стали легенькими і піднялися високо в небо.

- Як називається цей процес у природі? (Випаровування)

- Як ви думаєте, що було далі?

- Вони піднімались все вище і вище. На їхньому шляху зустрілися такі ж самі крапельки - мандрівниці.

- Звідки високо в небі з'явились краплі? Вгорі було дуже холодно, крапельки почали притискатися одна до одної, і їх стала вже ціла хмарка. З газоподібного стану крапельки стали рідкими.

- І попливла хмарка над лісами, полями, містами, селами.

- До них приєднувалися нові крапельки. Хмара ставала все важче і важче. Загримів грім, вдарила блискавка і наша мандрівниця з іншими крапельками полилася дощем. І знов опинилася у своєму струмочку.

Висновок: (Слайди 14 - 15)

  • Що спочатку відбулося з Крапелькою і її подружками? ( Перетворилися в пару)

  • В якому стані знаходяться частинки води високо в небі? Що там з ними відбувається?

  • Як частинки води знов опинилися на землі?

  • Крапелька з подружками зробила мандрівку по колу. Такий рух води в природі називається кругообіг.

  • Які слова сховались у слові «Кругообіг»?

  • Так куди ж дівається вода з моря? Чому вона не тече через край?

Діти. Вода випаровується.

  1. Робота з підручником

  • Читання статті с. 96 - 97.

  • Як відбувається кругообіг води в природі?

  • Коли відбувається кругообіг?

Діти. Постійно.

  • Якого висновку ви дійшли після пояснення, читання статті?

Діти. Вода у природі не утворюється з нічого і нікуди не зникає. Вона постійно перебуває у русі. Перетворюється з одного стану в іншій.

  • У які пори року в природі відбуваються перетворення з рідкого стану в твердий, з рідкого стану в газоподібний, з газоподібного - в рідкий, з твердого - в рідкий?

  1. Фізхвилинка

Вчитель : діти , хочете послухати шум дощу?

Робіть все як я.

(Вчитель говорить і показує )

  • І раптом з неба впала крапелька.

( Пальцем правої руки ударяємо про долоню лівої)

  • Потім з неба впало дві крапельки .

( Два рази)

  • Потім з неба впало три крапельки . ( Три рази)

  • Потім з неба впало чотири крапельки . ( Чотири рази)

  • Потім з неба впало п'ять крапельок . ( П'ять разів)

( Ударяємо пальцем, зображуючи зливу) .

  • І пішла злива сильна, місцями , як з відра.

  • День ллє , два ллє ...

  • І ось починає стихати .

  • З неба стало падати чотири крапельки . ( Чотири рази)

  • Потім з неба впало три крапельки . ( Три рази) .

  • Потім з неба впало дві крапельки .

  • Потім з неба стала падати одна крапелька . (Одиночні удари пальцем) .

  • Але одна крапелька наполегливо падає. Чуєте ?

  • Дощик скінчився. Виглянуло сонечко, посміхається всім веселка і у всіх гарний настрій.

  1. Вправа «Снігова грудка.

Учні відтворюють загальний сюжет статті. Перший учень розпочинає, другий повторює те, що сказав перший, і продовжує, третій переказує почуте і також продовжує розповідь. (На дошці вчитель відтворює розповідь за допомогою малюнків)

- То як називають шлях води у природі?

V. Закріплення вивченого.

1. Тестування.

- Нашій Краплинці дуже сподобалось як ви сьогодні працювали на уроці. І вона хоче дізнатися, що ви запам'ятали. Тому на маленьких краплиночках-листочках написано твердження. Якщо ви погоджуєтеся із цим твердженням, ви в першій колонці обводите кружечком букву, якщо ж ні - то в другій колонці обводите кружечком букву, і т.д. Всім зрозуміле завдання? Приступайте до роботи.

(Учні виконують тестування і по обведених буквах читають слово «молодець».)

ТАК

НІ

1)

Дощ - це вода в рідкому стані

М

П

2)

При температурі нижче нуля вода знаходиться в газоподібному стані

Р

О

3)

У повітрі вода завжди знаходиться

газоподібному стані.

Л

Д

4)

Перехід води в природі з одного стану в іншій називають випаровуванням.

Х

О

5)

Під дією сонця відбувається випаровування.

Д

А

6)

Вода ніколи не може замерзнути.

У

Е

7)

Вода в твердому стані - це лід.

Ц

Щ

8)

Без води людина може обійтися.

Я

Ь

- Яке слово у вас утворилося?

(Молодець)

- Ви дійсно сьогодні активно, старанно працювали, тому ви справжні молодці.

Завдяки кругообігу води в природі, вода може переносити різні корисні речовини з одного місця в інше. Дуже корисна для людей тала вода, але в останній час із-за різних забруднень вона стала теж брудною, вміщує багато отруйних речовин.

- Подумайте, щоб було, якби вся вода на Землі стала брудною, а потім зовсім зникла. (Відповіді учнів). То щоб цього не стало, що треба робити з водою? (Берегти) . Але про це ми поговоримо на наступному уроці.

2. Вправа вільне асоціювання. Генерація нових цікавих думок про воду за допомогою методу фокальних об'єктів.

VI. Підсумок.

  • Чи сподобався урок?

  • Що нового про воду дізналися?

  • Так чому воду назвали мандрівницею?

  • Хто сьогодні задоволений своєю роботою?

  • А кому треба більше працювати та краще?

VII. Домашнє завдання

Опрацювати статтю підручника с. 96 - 97. Скласти свою казку про мандри крапельки. Намалювати в зошиті кругообіг води в природі с. 11

Література

1. Державний стандарт початкової загальної освіти //Початкове навчання та виховання. - 2006. № 4(80). - с.34.

2. Програма для середньої загальноосвітньої школи 1 - 4 класи. К.: «Початкова школа». - 2006. - с.262 - 263.

3. Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна. Підручник для 3 класу - К.: Форум. - 2003. - 176с. - с.94 - 97.

4. Байдюк О.І. Чому вода джерело життя на Землі?//Розкажіть онуку. - 2008. - № 4. - с.127 - 128.

5. Будкова А.О. Кругообіг води в природі //Розкажіть онуку. - 2010. - № 10. - с.73 - 76.

6. Діптан Н.В., Хитяєва Л.П. Я і Україна. Розробки уроків. - Х.: «Ранок». - 2009. - 320с. - с.207 - 211.

7. Смирнова І.А. Кругообіг води в природі //Розкажіть онуку. - 2008. - № 4. - с.126 - 127.

8. Упорядник Паронова В.І. 1400 загадок для дітей. - Т.: Навчальна книга. - Богдан. - 2007. - 196с. - с.34 - 35.


8




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал