7


  • Учителю
  • Ұзақ мерзімді жоспар Математика 2-сынып, 2015- 2016 оқу жылы

Ұзақ мерзімді жоспар Математика 2-сынып, 2015- 2016 оқу жылы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Ұзақ мерзімді жоспар

Математика 2-сынып, 2015- 2016 оқу жылы

Алматы қаласы «Атамұра» баспасы 2013 жыл . Авторлары: Оспанов Барлығы - 168 сағат. Аптасына - 4 сағат

Күні

Сағат саны

Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Басты идеялар (қандай модульдер)

Іс-әрекеттүрлері (әдіс-тәсілдер)

Оқып үйренудің

нәтижес (Барлық баланы оқыту)

Бағалау

Негізгі дерек көздер

1 тоқсан 36 сағат 1 сыныпта өткенді қайталау, 8 сағат

1


1

Бірліктермен және ондықтармен санау

Ондықтармен,бірліктермен санау,жазу.Әр шаршы жекеленген біріліктерді білдіреді.Бір жолақша,үш жеке шаршы -бір ондық, үш біріліктердің мәнін түсіндіру

Білім беруде жаңа әдіс - тәсілдерді пайдалану, оқытуда ақпараттық - коммуникациялық технолоияларды пайдалану, сын тұрғысынан ойлау, топтық оқыту. Серпілген сауал. «Көршілер» ст\ты

Бірінші сыныпта өткенді қайталау арқылы өтілген материялдарын жаңғыртады. Сонымен қатар есептің жаңа түрлерін меңгеріп қосу мен азайту туралы түсініктері молаяды

Өзін-өзі бағалау, дәлелдеу, ОүБ

Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысы

мен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекет

тік жалпыға міндетті

стандартына сәйкес әзірленген ұсыныстар-ды орындау барысында жинақта

лып жасалды.

2


1

Өрнек.Теңдік.

Теңсіздік

Теңдеу.

Өрнек,теңдік және теңсіздік туралы түсініктерді қайталау,

сандарды, сандық және әріптік есептерді салыстыру дағдыларын дамыту.шапшаң есептеуге баулу


Сын тұрғысынан ойлау, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. « Жұбын тап»,

«Сен үшін,оңай ма?» ст\сы

Өзін-өзі бағалау. Вербальді бағалау (өте жақсы, жақсы, жарайсың, сіздің қолыңыздан келеді)

3


1

Екі санды құру, салыстыру.

Салыстыру нәтижесінде шығаратынтура немесе тура емес санды теңдіктерді және теңсіздіктерді оқиды және жазады; айырмалық салыстырудың жалпы ережесін тұжырымдайды; топпен өрнектерді салыстыру алгоритмін тиянақтайды.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау.

«Сан қатары», «Миға арналған аэробика» ст\сы. (Топпен жұмыс, жеке жұмыс)

Ойлаудың математикалық

стилін интеллектуадық (ахуалдық) сезімталдық қасиеттерді оқушыларға қалыптастыру

Берілген тапсырмаларды топта, жұпта орындауға үйрету. Оқушыларды дұрыс сұрақ қоя білуге дағдыландыру. Ойын ашық айта білу. Оқушылардың өзін және достарын бағалауға дағдыландыру.

Топпен жұмыс Формативті бағалау. Қорғау

Пікір білдіру


4


1

Екі таңбалы санның ондық құрамы

Екі таңбалы сандар, олардың ондық құрамы туралы түсінік қалыптастыру.Сандық кесіндіде сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың есептеу тәсілдерін қарастыру сандардың өзара ерекшеліктерін ажырата алуларына үйрету


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс)

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету -("Білемін.Білдім.Білгім келеді. " кестесі, постер қорғау ,ой толғау ). «Жолдасыңа түсіндір», «Қосындының мәнін ата»


Топпен бағалау Вербальді бағалау

5


1

11-ден ,20-ға дейін сандарды құру,оқу және жазу

Оқушыларды 11-ден 20-ға дейінгі екі таңбалы сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуымен таныстыру. Осы сандық кесіндіде сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың есептеу тәсілдерін қарастыруСандардың өзара ерекшеліктерін ажырата алуларына үйрету

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер беру,тест, жеке жұмыс, жұппен жұмыс). « Арифметикалық шығыр»ст\сы


11 -ден 20 -ға дейінгі соңғы санды ала отырып сандардың әрқайсысының құрамы жайындағы бірлікті қолданып,ондық

тан аттап кестелік қосу мен азайтуды орындауға қатысты әр түрлі тәсілмен шығатын

есептердің мәндерін игереді.Теңдеу

лерді шешуге амалдардың бергісіз компонттерін табу ережелеріне:

-белгісіз қосылғышты және

белгісіз азайтқыш

пен азайғышты табуға пайдаланылмай

тынын түсінеді,ескереді.


Өзін-өзі бағалау, дәлелдеу, оүб

Ақылды тақта, бағалау парағы, оқулық, маркер,

флипчарт

Математи

кадан

105 сабақ

(жұмыс дәптері)

Құрастырған:

Н.Ә.

Жаманқараева,

Ф.А.

Асылбекова.

Математи

ка

2- сынып,

Есептеу машықтарын бекітуге

арналған

жаттығу дәптері.

Баспасы: «Келешек-

2030» ЖШС 2014 жыл.

Құрастырған: И.А.Бакка, Т.М.Драшко,

Б.Б.

Сейткужина.


6


1

11-ден ,20-ға дейін сандардың ондық құрамы.

11 мен 20 сандарында қанша бірлік және қанша ондық, қанша бірлік бар және жазылған сандарды оқи отырып еркін талдауға төселту.Есептерді әртүрлі тәсілдер мен жіктеуге бағыттау.

Оқушылардың жас ерекшеліктріне сәйкес оқыту және оқу (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру) «Математикалық лото» ст\сы

Топпен бағалау, дәлелдеу, қорғау

7


1

Теңдеу.Есептер шығару.

Қосу мен азайтудың өзара кері амалдар болатындығы қасиетіне сүйеніп, белгісіз азайғышы бар теңдеулерді шешеді;белгісіз азайғышы бар қарапайым теңдеулерді шешу әдісі туралы қорытынды жасайды; топта өрнектердің мәндерін тапқанда екі таңбалы сандарды қосу және азайту әдістерін бекітеді.

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру) Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт бағдар беру,түсінік беру). Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. «Зейінқой», «Геометрия-

лық фигуралар сыры» ст\сы.


Жұлдыз-өте жақсы.

Төртбұрыш- жақсы.

Үшбұрыш- орташа.

Дөңгелек- төмен.

8


1

Өзіндік жұмыс №1

Екі немесе бір таңбалы сандарды аузша қосу мен азайтуды бекіту.Оқып үйренген ережелерді пайдаланы, шешудің дұрыс таңдалғанын дәлелдейді; топта әр түрлі шамалардың өлшем біріліктерін және оларды салыстыру жайындағы білімді бекіту.

Сын тұрғысынан ойлау. Оқушыларды топтық жұмыстары бойынша, деңейлік тапсырмалар арқылы топ ішіндегі ара қатынастары, сонымен бірге жұптық, жекелей жұмыстар бойынша ауызекі сөйлеуге, өз ойын айтуға үйрету. «Ұқсастық шегі» ст\сы

Оқытуды білімнің келесі деңгейлерінде жалғастыру үшін оқушыға қажетті математикалық білім мен білікті, есептеу, өлшеу және графиктік дағдыны қалыптастыру

Өзін-өзі бағалау Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

Бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу. Санды өрнек. Сынық сызық және оның ұзындығы (42 сағ):

1


1

11-ден, 20 -ға дейінгі сандарды салыстыру.


Қосу және азайтудың сәйкестік жағдайларымен 11 бен 20 санының құрамын оқып үйрену.

Үйренген есептеу тәсілдерін пысықтау,байқағыштыққа тәрбиелеу

Оқушыларды топтық жұмыстары бойынша, деңейлік тапсырмалар арқылы топ ішіндегі ара қатынастары, сонымен бірге жұптық, жекелей жұмыстар бойынша ауызекі сөйлеуге, өз ойын айтуға үйрету. Ең жақсы ойыны. «Тыңдайтын үшбұрыштар» ст\сы

Жиырма көлеміндегі қосу кестесін,ондық есептеу жүйесінде

бір таңбалы және екі таңбалы сандарды есептеуді, шамаларды салыстыруды, екі немесе үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуді, шаманың бір өлшем бірілігінен екіншісіне көшуді танып білдіру.

Өзін-өзі бағалау. Форматив

ті бағалау. Қорғау және

пікір білдіру


Ақылды тақта, бағалау парағы, оқулық, маркер,флипчарт


2


1

Сандардың ондық құрамының негізінде екі таңбалы сандарды қосу,азайту

Екі таңбалы сандарды ондықтарға және біріліктерге жіктейді,екі таңбалы сандарды қосады, азайтады,өзара кері есептер құрады және шығарады; топта әртүрлі бұрыштарды,олалдың белгілеріне қарай жіктемелейді.

Сын тұрғысынан ойлау Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт бағдар беру,түсінік беру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. «Көзіңмен қадағала», «Заңдылығын тап» ст\сы


Санды теңдіктерді және теңсіздіктерді қарапацым санды және санды ,әріпті өрнектерді құру,оқу,жазу. Өрнектердің мәнін табу.Теңдеулерді шешу,салыстыру, қарапайым есептен күрделі есептердің өз деңгейінде талдану жолдарын ұғынуы

"Екі жұлдыз, бір тілек" бағалауы

2- сынып,

Математика

дан өзіндік және бақылау

жұмыстарын орындайтын

дәптер, Баспасы:

«Рауан»

Құрастыршы:

Қ.Әубәкір

қызы, Ә.Наурыз-

байқызы,


С.Мұқамбетқызы, С.Кеңесбай

қызы.

3


1

Кестелік қосу және азайту

Ондықтан аттамай сандарды кестелік қосу және азайту 10 сандарының құрамы мен бөліктері бойынша,қосу,азайту әдістерін таныстыру.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

(Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,

Блум таксономиясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл)

Жұлдыз-өте жақсы.

Төртбұрыш- жақсы.

Үшбұрыш- орташа.

Дөңгелек- төмен.

4


1

Бақылау жұмысы

№ 1

Оқып үйренген тақырыптар бойынша білім,білік және дағдылардың есепті шығару білігігің қалыптасу деңгейін анықтау.

Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт бағдар беру,түсінік беру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану

« Жағдайлы волейбол», «Заңдылықты іздестір» ст\сы

Оқшылардың алдынғы тақырыптар бойынша

өзіндік ой-пікірлерін қалыптастыру

және оларды дәлелдеп

береді.


Теориялық алған білімдерін

практика жүзінде қолданып,өмір тәжірибелерінде қолдана алады.

Бағалау.Сабақ барысында сабаққа жа

уап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.

Бағдаршам көзі

арқылы өэін-өзін бағалау


5


1

Қатемен жұмыс

Кейбір есептердің жіктелу мақсатындағы түсінбеген жайыыттарға байланысты деңгейлік тапсырмаларды салыстыру арқылы,жан-жақты қамтылған есептер жиынын дәлелдету.

6


1

Бір таңбалы санды қосу, санды екі біртаңбалы сандардың қосындысы түріне келтіріп есептеу.

Бір таңбалы санды бөлшектеп қосу және азайту әдістерін қолданады,қосындыны және қалдықты табуға берілген екі амалмен шығарылатын талдайды,шешеді; топта төртбұрыштардың мәнді белгілерін қарастырады, салыстырады және атайды.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету -("Түсіндім.Түсінемін.Түсінгім келеді. " кестесі, постер қорғау ,ой толғау ), «Білімділер сайысы»

ст\сы.


10 саны мен 100 көлемінде сандерды оқу, жазу және салыстыру;
екі таңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдерін қолдану;
санды өрнектерді оқу, жазу және салыстыруды, санды өрнектердің мәндерін табу;
екітаңбалы сандарды қосу және азайту;
өрнектердің мәндерін табуда қосудың терімділік пен ауыстырымдылық және көбейтудің терімділік қасиеттерін қолдану;
белгісіз қосылғышты, азайғышты, азайтқышты табуға бір-екі амалдарға арналған есептерді, сандардың айырымдылық салыстыруына берілген есептерді шығару;

Топта бірін-бірі бағалау

смайликтер

үлестірме қағаздар, стикерлер,

флипчарт,

постер,


2- сынып,

Математика

дан өзіндік және бақылау

жұмыстарын орындайтын

дәптер, Баспасы:

«Рауан»

Құрастыршы:

Қ.Әубәкір

қызы, Ә.Наурыз-

байқызы,


С.Мұқамбетқызы, С.Кеңесбай

қызы.

7


1

+2: +3; +4; +5; +6; +7; +8;+9 түріндегі біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесі

Қарапайым санды өрнектермен,теңдеулермен, мысалдарды шығарумен байланысты есептеулерде кестелік қосу мен азайтудың орындалу дағдыларын бекіту; шығарылатын есептерді шешу ерекшеліктерін салыстырады,талдайды; топта әр түрлі ерекше қасиеттерін анықтайды.геометриялық фигуралардың ортақ және

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер беру,тест, жеке жұмыс, жұппен жұмыс). «Кім жылдам?», «Сыйқырлы орындық» ст\сы


"Екі жұлдыз, бір тілек" бағалауы

8


1

+2: +3; +4; +5; +6; +7; +8;+9 түріндегі біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесі

Оүб

9


1

Қосу мен азайту - өзара кері есептер.

Есептер шығару. Кері есептер. кері есептер үштігін құрастыру. Кері есептерді шешу дағдыларын арттыру ұғымдардың ерекшеліктерін ажырата алуға үйрету


Оқушылардың жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту және оқу. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету . (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру). «Бас бармақ»ст\сы

Өзін-өзі бағалау

10


1

Азайту және қосу - өзара кері есептер

Қосудың көмегімен азайту амалын тексеруді орындауды,азайту амаланың компоненттері мен нәтижесінің өзара байланысын анықтайды және байланысты анықтайды, қорытады.

Оқытуды басқару және көшбасшылық . Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету .(оқушыларға бағыт бағдар беру,түсінік беру).

«Күту уақыты», «Сұрақтары бар қорап» ст\сы

Бағалау:

Аспан көк - өте жақсы.

Жасыл - жақсы.

Сары - орташа.

Қызыл - ойдағыдай болмады.

смайликтер

үлестірме қағаздар, стикерлер,

флипчарт,

постер,

2- сынып,

Есептеу машықтарын бекітуге

арналған

жаттығу дәптері.

Баспасы: «Келешек-

2030» ЖШС 2014 жыл. Құрастырған: И.А.Бакка, Т.М.Драшко,

Б.Б.

Сейткужина

11


1

11-; 12-; 13-; 14-; 15-; 16-; 17-; 18-; түріндегі азайту.

Кестелік қосу жағдайын және азайтудың сәйкес жағдайларын меңгеру,логикалық ойлау қабілеттерін дамыту

шапшаң есептеуге баулу


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс) Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,тірек кестесі, постер қорғау ,ой толғау )

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер беру,тест, жеке жұмыс, жұппен жұмыс). «Бағдаршам», «Тез шеш,жауабын айт»


Өзін-өзі бағалау

12


1

11-; 12-; 13-; 14-; 15-; 16-; 17-; 18-; түріндегі азайту.

Есептің жаңа түрін шешу жолымен таныстыру, ондықты аттап қосу мен азайтудың өтілген жағдайларын қосу мен азайту жағдайларына қатысты ,алдыңғы сабақтарды салыстыру мақсатында,11,12,13,14,15,16,17,18 түріндегі сандарыңың құрамын талдай отырып есеп шығару.


есептің шешуін әртүрлі тәсілдермен (амалдар және өрнек құру мен оның мәнін табу арқылы) жазу,есептеу,са

лыстыру, жікееу, кестелік қосу мен азайту амалдарының қасиеттерін меңгереді.

Өзін-өзі бағалау

13


1

20 көлеміндегі қосу және азайту

20- дейінгі сандарды кестелік қосу және азайтудың кестелік жағдайларының бастапқы деңгейін анықтау, есептеу білігі мен білімдерін жетілдіру. Осы

сандық кесіндіде сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың есептеу тәсілдерін қарастыру.Сандардың өзара ерекшеліктерін ажырата алуларына үйрету


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

(Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,

Блум таксономиясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл)

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

(көрнекі құрал ретінде).

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер, жеке тапсырмалар)

Оқушы лардың жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту және оқу.

(трениг,жеке жұмыс) Оқытуды басқару және көшбасшылық

(Жаңа сабақ жөнінде түсінік беру)

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. «Ыстық орындық»,

«Иә» немесе « Жоқ» ст\сы

Екі таңбалы санды шығарып алу тәсілін пайдалану барысында екі таңбалы сандардың ауызша және жазбаша нумерациясын қарастыруды талдайды.

20 мен 100 -дің сандар жұбын салыстыру, оқу (сандардың атауын) және жазу ( санның жазылуындағы ондықтар мен бірліктердің орны).Он бір ондық,жиырма -екі ондық және т.с.с. сөздердің ондықтардың санын мен біріліктер санына назарын салуды ұқтыру және есте сақтауын қадағалау.

Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

14


1

20 көлеміндегі қосу және азайту

20 көлемінде есептей алу, есептің өтілген түрлерін шығару дағдыларының қалыптасу деңгейін анықтау арналған , тапсырмаларды жүйе -жүйемен есептей білуге дағдыландыру.


Жұлдыз-өте жақсы.

Төртбұрыш- жақсы.

Үшбұрыш- орташа.

Дөңгелек- төмен.

смайликтер

үлестірме қағаздар, стикерлер,

флипчарт,

постер,

15


1

Санды өрнек және оның мәні.Мәндері бойынша санды өрнектерді салыстыру.

Өрнектердегі амалдарды орындаудың рет тәртібін анықтайды; өзара кері есептер құрады,шығарады; компрненттердің және шешудің таңдау нұсқасы арасындағы өзара байланысын түсіндіреді; топтар арасындағы өзара қатынастарды ескеріп, әртүрлі өлшем біріліктерін салыстырады.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану.

Оқыту үшін бағалау.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Талантты және дарынды балаларды оқыту, АҚТ-ны пайдалану. Қошемет

« Іздеп көр», «Жылдам шеш»

ст\сы

Бағалау. Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.

16


1

Жақша.Жақшасы бар және жақшасыз

берілген санды өрнектерде қосу және азайту амалдарын орындау реті.

Жақшада өрнектерді оқу және жазу, жақшамен берілген өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібі

жақшалы өрнектердің жазылуымен, олардың орындалу тәртібімен таныстыру; есептеу дағдыларын жетілдіру.


Оқушылардың жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту және оқу (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру)

Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт- бағдар беру)

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.» Баспалдақ» ойыны , Сұрақты ұстап ал» ст\сы

Жақшамен немесе жақшасыз берілген санды өрнектердегі қосу және азайту амалдарын орындау ретінің ережелерін;

Өзін-өзі бағалау.

17


1

Жақша.Жақшасы бар және жақшасыз

берілген санды өрнектерді қосу және азайту амалдарын орындау реті.

Топпен бағалау, дәлелдеу, қорғау

Ақылды

тақта, бағалау парағы, оқулық,


маркер,

флипчарт


18


1

Қайталау

Бір немесе екі амалмен шығарылатын есептерге кері есептер құрастырады және шығарады.Теңдеулерді шешу әдістерін түсіндіреді Жаңа көп бұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын өлшейді және оның периметрін табады.

Оқушылардың жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту және оқу .Сын тұрғысынан ойлауды үйрету. Тренингтар арқылы оқушылардың мотивациясын жоғарлату. Ұжымдық сурет,

«Сиқырлы жұмыртқа» ойыны.

«Пікір алу» стратегиясы.

Математика пәніне деген ынтасы және оң көзқарасы , танымдық қызығушылығын; өздігінен жұмыс атқару дағдысын қалыптастыру;


Өзін-өзі бағалау, қорғау, дәлелдеу

19


1

Өзіндік жұмыс №2

Оқып үйренген қарапайым теңдеу түрлерін шешеді және оларды шешу барысында өздігінен түсіндірме келтіреді, санды,әріпті өрнектерді анықтайды және жіктемелейді, топта бір және екі амалмен шығарылатын есептерді шешеді.

Сын тұрғысынан ойлауды үйрету.Талантты дарынды балалармен жұмыс

Білім беруде АКТ-ны қолдану.Топта әр мүшенің пікірін еркін тыңдауға, шешім қабылдауға үйренеді. Маған көрсет"

Өзін-өзі бағалау, қорғау, дәлелдеу

20


1

Қосудың терімділік қасиеті

Өрнектерді және олардың мәнін салыстыру барысындв қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиетері туралы қорытынды жасайды;топта ондықтан аттап кестелік қосу және азайтуға қатысты білімін бекітеді.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл) .Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

(көрнекі құрал ретінде).

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер, жеке тапсырмалар), «Сен қалай ойлайсың», « Жадында сақтау» ст\сы.

Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері мен көбейтудің ауыстырымдылық қасиеттерін, қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту ережелерін жан-жақты игеруі керек, өзін- өзі басқаруы арқылы жүзеге асырады.

Өзін-өзі бағалау Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

21


1

Қосудың терімділік қасиеті

Оқу үшін бағалау. Формативті бағалау. Қорғау

Пікір білдіру


Ақылды тақта, бағалау парағы, оқулық, маркер,флипчарт


22


1

Қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту.

Ондықтар мен біріліктерді және оларға сәйкес шамаларды қосу мен азайтуды орындайды; оқып үйренген тақырыпқа қатысты мысалдардың жазылуын логикалық желісін сақтай отырып жалғастырады және өз пайымдауларының барысын түсіндіреді; топта кері есептерді құрады және шығарады.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

(Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,

Блум таксономиясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл)

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

(көрнекі құрал ретінде).

« Иә» немесе «Жоқ», «Ыстық орындық» ст\сы


Өздерін және достарын дұрыс бағалай біліп, нақты кретерийлер жасақтауды үйренеді, бағалаудың маңыздылығын түсінеді.

Берілген тапсырма-ларды топта, жұпта орындауға үйрету.

Оқушылар сұрақтарға жеке, жұптасып,топ

тасып пікірлерін өзара талқылайды

бір-бірін толықтыра келе топтың атынан ортақ шешім ұсынады.

Өзін-өзі бағалау,

смайлик-термен форматив-тік бағалау, марапаттау.

23

Сантиметр (см) және Децметр (дм) арасындағы қатынастар туралы түсінік

Метр - ұзындықтың өлшем бірлігі. Сантиметр,Метр, Дециметр, сантиметрдің өзара қатынасы,ұзындықтың ірірек өлшем бірлігі туралы түсініктерін қалыптастыру; өтілген ұзындық өлшем бірліктерінің арақатынасын және ондық жүйедегі байланысын көрсету.


Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер, жеке тапсырмалар).Оқушы лардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.(трениг,жеке жұмыс) Оқытуды басқару және көшбасшылық

(Жаңа сабақ жөнінде түсінік беру) ,Оқыту үшін бағалау.

«Уақытты бағала», «Ыстық орындық» ст\сы.

Ұзындығы 1 см дәлдікпен берілген кесіндіні салу;
үшбұрыштың, шаршы мен тіктөртбұрыштың периметрін табу біліктігі болуы қажет екендігін білуі және дәлелдеуі қажет.

Әр түрлі сызықтарды,көп-

бұрыштарды және т.б.қарастыру, фигуралардың элементтерін (төбелерін, қабырғаларын,бұ

рыштарын) анықтау. Сызбаларды өлшеу нәтижелерін, күнделікті өмірмен байланысты есептерде берілетін сандарды өлшеп пішуге машықтандырады..

Сынық сызықтың ұзындығын табуды.

Бағалау негізінде

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып , «екі жұлдыз,бір ұсыныспен» бағалау


24


1

Сантиметр (см) және Децметр (дм) арасындағы қатынастар туралы түсінік

Оқушылар стикердегі есептерді шығара отырып «Бағдаршам» арқылы бағалау


Ақылды

тақта, бағалау парағы, оқулық, маркер,флипчарт


25


1

Сынық сызық.Сынық сызықтың ұзындығы.

Мәнді белгілер бойынша сынық сызықтың қасиеттерін анықтау; әр түрлі геометриялық фигураларды салыстырады және оны көпбұрыштың мән белгілерінен ажыратады; топта геометриялық фигураларды әр түрін жіктемелейді және таңдауын дәйектейді.

Білім беруде жаңа әдіс - тәсілдерді пайдалану, оқытуда ақпараттық - коммуникациялық технолоияларды пайдалану, сын тұрғысынан ойлау, топтық оқыту, диалогтық оқыту, дарынды, үлгірімі төмен балалармен жұмыс. «Күту уақыты», «Менің шешімім» ст\сы.

Оқушылар көңіл-күйлерін смайликтер арқылы көрсетеді.

Топтық жұмыстарда арқылы

26


1

Бақылау жұмысы №2

Ондықтан аттап ауызша қосу мен азайту тақырыбында қарастырылған мәселелерді оқушылардың игеру деңгейін анықтау, ортақ қателіктерді айғақтау.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану.

Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт - бағдар беру арқылы түсінік қалыптастыру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл) «Түрлі-түсті доптар», «Маған көрсет» ст\сы


Оқшылардың алдынғы тақырыптар бойынша

өзіндік ой-пікірлерін қалыптастыру және оларды дәлелдеп береді.

Теориялық алған білімдерін практика жүзінде қолданып, өмір тәжірибелерінде қолдана алады

Есептер шығарубарысында,

«бас бармақ» арқылы бағаланып отырады

27


1

Қатемен жұмыс

Ондықтан аттап ауызша қосу мен азайту тақырыбындағы есептерден жіберілген қателеріне байланысты, салыстырмалы түрде деңгейлік тапсырмаларды орындату.өз қатесін түзетуге тәрбиелеу.

смайликтер

үлестірме қағаздар, стикерлер,

флипчарт,

постер,

28


1

Өткенді пысықтау

Ондықтан аттап кестелік қосу мен азайту білім, білік дағдыларын оқушылардың игеру деңгейін әр түрлі геометриялық фигураларды бір- бірінен ажырату деңгейін анықтау.

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Талантты дарынды балалармен жұмыс.Білім беруде АКТ-ны қолдану. «Кезбе тілші» ,"Автор орындығы" стр-сы

Шамалардың атаулары және олардың өлшем біріліктерінің арақатынасын.

Жақша бар

Өзін-өзі бағалау,

смайлик-термен форматив-тік бағалау, марапаттау


2 тоқсан 28 сағат

29


1

Көпбұрыш

Көпбұрыштың периметрі. Тіктөртбұрыш пен шаршының периметрін табу. «сынық сызық» түсінігін енгізу (тұйықталған, тұйықталмаған); сынық сызықтың ұзындығын өлшеу; «көпбұрыштың периметрі» түсінігімен таныстыру жөне оны табуды үйрену.


Оқытуды басқару және көшбасшылық

(Жаңа сабақ жөнінде түсінік беру)

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс, жұппен жұмыс)

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету .-("Білемін.Білдім.Білгім келеді. " кестесі, «мен» стратегиясы ,ой толғау)


Өрнектердегі амалдарды орындаудың рет- тәртібін;

тиісті болатын тегіне және түрлік ерекшеліктеріне тағайындауға негізе отырып, тік төртбұрышты

( шаршыны) периметр бабу ережелерін түсіну барысында тапсырманы нақты талдауға жетеді.

Оқушылармен бірлесе отырып әзірлеген сабақтың кретерий-лері арқылы форматив-тик бағалау


Ақылды

тақта, бағалау парағы, оқулық, маркер,флипчарт,

стикерлер,

флипчарт,

постер,


30


1

Көпбұрыш

Көпбұрыштың периметрін табу. Кері есеп құрастыру, шығару.

Геометриялық фигураларды ажырата білу, салыстыру қасиеттерін игерту.

Өзін-өзі бағалау,

смайлик-термен форматив-тік бағалау, марапаттау.

31


1

Белгісіз қосылғышты, азайғыш пен азайтқышты табуға берілген есептер.

Белгісіз қосылғышы бар теңдеуді, оның екі бөлігінен бірдей санды азайтуға сүйеніп,шешеді,теңдеу ұғымының мән-мағынасын талдайды және түсіндіреді; топта ондықтан аттап кестелік қосу және азайту дағдысын бекітеді.

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану.

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер беру,тест, жеке жұмыс, жұппен жұмыс).

Оқушылардың жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту және оқу (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру) . «Мен саған сенемін. Бағдаршам» ст\сы.


Белгісіз қосылғышты, азайғышты, азайтқышты табуға бір-екі амалдарға арналған есептерді, сандардың айырымдылық салыстыруына берілген есептерді шығару; есептің шешуін әртүрлі тәсілдермен (амалдар және өрнек құру мен оның мәнін табу арқылы) жазу;

Өзін-өзі бағалау,

смайлик-термен форматив-тік бағалау, марапаттау

32


1

Белгісіз қосылғышты, азайғыш пен азайтқышты табуға берілген есептер

Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді қосу мен азайтудың өзара кері амалдар болатындығы қасиеттеріне, оның екі бөлігінен де бірлей санды азайтуға сүйеніп шешеді; белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу әдісі туралы қорытынды жасайды; топта белгісіз қосылғыш,азайтқыш бар теңдеулерді құрады және шешеді.


Есептеудің өзгеше тәсілдерін меңгере отырып, жаңа түрлерін өздері ойлап табады, жұптық жұмыс арқылы ақылдасып, бірлесіп шешім қабылдай-ды, өзіндік ой-пікірлерін қалыптастырып, оларды дәлелдейді.

Оқыту үшін бағалау: сол кезеңдегі білім деңгейін анықтау, топтық бағалау.


33


1

Айырымдылық салыстыруға берілген есептер.

Әр түрлі санды өрнектерді құрады, есептейді және салыстырады; бір және екі амалмен шығарылатын есептерді талдайды және салыстырады; топта сандарды оқу,жазу салыстыру,кестелік және кестеден тыс қосу мен азайтуды бекітедің.

Білім беруде жаңа әдіс - тәсілдерді пайдалану, оқытуда ақпараттық - коммуникациялық технолоияларды пайдалану, сын тұрғысынан ойлау, топтық оқыту, диалогтық оқыту, дарынды, үлгірімі төмен балалармен жұмыс.

«Құрастыр, одан кейін жауап бер», «Ыстық орындық»

Санның ондық құрамы негізінде үштаңбалы сандарды қосу және азайтудың ауызша тәсілдері;
Теориялық

білімдерін практика жүзінде қолданып, өз өмір тәжірибе-лерінде қолдана алады.

Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

Жұлдыз-өте жақсы.

Төртбұрыш- жақсы.

Үшбұрыш- орташа.

Дөңгелек- төмен.

34


1

Айырымдылық салыстыруға берілген есептер.

смайликтер

үлестірме қағаздар, стикерлер,

флипчарт,

постер,

35


1

Екі амалға берілген есептердің екі қосылғыштың қосындысын табуға берілген құрама есептер

Қосындыны және қалдықты табуға берілген екі амалмен шығарылатын есепті шешуді үйренеді;екі амалмен шығатын есептің мәнді белгісін анықтайды және қорытынды жасайды; топта қосу,азайту кестесін сәкестендіру жағдайын бекітеді.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

(Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,


Блум таксономиясы


Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл) «Мен саған сенемін». «Бағдаршам шарты»


Екі амалмен шығарылатын есептерді шешуге қатысты білікті түсінеді.Есептерді шығару барысында ауызша есептеу тәсілдерін мен өрнек құрады және мәнін игереді.

Бағалау. Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.

36


1

Екі амалға берілген есептер - екі қосылғыштың қосындысын табуға берілген құрама есептер

37


1

Өзіндік жұмыс № 3

Білім, білік, дағдыны меңгеру деңгейлерін анықтау.Өтілген материалдарды меңгеру деңгейін тексеру.Оқушылар тарапынан жиі жіберілген қателерді анықтау.


Сын тұрғысынан ойлауды үйрету.

Талантты дарынды балалармен жұмыс.

Білім беруде АКТ-ны қолдану.

«Кезбе тілші жауап іздейді», «Ыстық орындық»

Оқытуды білімнің келесі деңгейлерінде жалғастыру үшін оқушыға қажетті математикалық білім мен білікті, есептеу, өлшеу және графиктік дағдыны қалыптастыру;

Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

38


1

Кері есептер.Өзара кері есептер.Қосалқы түрде берілген есептер.

Кері есептер шығару және құрастыра білу дағдыларын қалыптастыру.


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс, жұппен жұмыс)

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету -("Білемін.Білдім.Білгім (Жаңа сабақ жөнінде түсінік беру)

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

«Қандай сан қалдырылған?» ойыны.Ой толғау. Рефлексия

Санды өрнектерді оқу, жазу және салыстыруды, санды өрнектердің мәндерін табу және екі амалмен шығарылатын кері есептер құрастырумен қатар реттік ақиқатты дәлелдетуге жетелеу.

Бағалау. Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.


39


1

20 -дан, 100 - ге дейінгі сандар

21-ден 100-ге дейінгі сандардың нумераңиясы (құрылуы, оқылуы, жазылуы, салыстыру).Екі таңбалы сандардың құрылуымен таныстыру; екі таңбалы сандарды оқуға, жазуға, салыстыра білге қалыптастыру және 100 санының құрылуымен таныстыру.

Оқытуды басқару және көшбасшылық

(Жаңа сабақ жөнінде түсінік беру)

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс, жұппен жұмыс)

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (Үйренемін.Үйрендім. Үйренгім келеді? кестесі, «Болжам»стратегиясы ,ой толғау) .Бағалау.Рефлексия

20 мен 100 -дің сандар жұбын салыстыру, оқу (сандардың атауын) және жазу ( санның жазылуындағы ондықтар мен бірліктердің орны).Он бір ондық,жиырма -екі ондық және т.с.с. сөздердің ондықтардың санын мен біріліктер санына назарын салуды ұқтыру және есте сақтауын қадағалау.

Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

40


1

Бақылау жұмысы № 1

Оқып үйренген қарапайым теңдеу түрлерін мен

ауызша қосу мен азайту әдістері тақырыбы бойынша есептеу әдістерін игеру деңгейін тексеру.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану.

Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт - бағдар беру арқылы түсінік қалыптастыру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. «Кубиктер сыры» ст\сы.Рефлексия


Оқшылардың алдынғы тақырыптар бойынша

өзіндік ой-пікірлерін қалыптастыру және оларды дәлелдеп береді.


Теориялық алған білімдерін практика жүзінде қолданып, өмір тәжірибелерінде қолдана алады.

Бағалау.Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.

41


1

Қатемен жұмыс

Жүргізілген жазбаша бақылаужұмысында,

жіберген кейбір қателіктерді,деңгейлік жұмыстар мен айқындауға тапсырмалар бере отырып, кейбір игере алмаған епептерді талдату.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл)

Жұп-тық жұмыс.Өз бетімен жұмыс.Ойын «Кім шапшаң?»

Бағалау.Рефлексия


өзін-өзі бағалау


42


1

Өткенді пысықтау

Өтілген материалдарды қорытындылау және жүйелеу барысында,

алған білім, білік, дағдыларын қорытындылау, оларды қолдана білу дағдыларын пысықтау.


Оқытудағы көшбасшылық.

Сын тұрғысынан ойлауды үйрену.Талантты дарынды балалармен жұмыс

Білім беруде АКТ-ны қолдану. Оқудаға жаңа тәсілдер.Оқыту үшін оқуды бағалау. Бағдаршам

Оқушының білім жодындағы

қиындықтарды

өз санасымен жеңе білуге қалыптастыру. Топпен, жеке немесе жұппен жұмыс жасауға бағыттау.

Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

смайликтер

үлестірме қағаздар,

стикерлер,

флипчарт,

постер,

Масса,ұзындық, сыйымдылық,уақыт біріліктері. Тік бұрыш.Тіктөртбұрыш.Шаршы.Көпбұрыштың периметрі. (40 сағат)

1


1

100-ге дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру

1-тәсіл:

Екі таңбалы сандарды оқу,жазу және салыстыру. 100 саны,өз таңдауына дәнектей отырып, екі таңбалы сандарды оқи алады және жаза біледі,қатардығы орындарын ретіне қарай екі таңбалы сандарды салыстырады; топпен кестелік қосу мен азайтуды талдайды,бекітеді.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,


Блум таксономиясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл)

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

(көрнекі құрал ретінде).

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер, жеке тапсырмалар). «Не артық, не кем» ойыны. « Нүкте тапсырмасы» ст\сы.


Екі сандарды оқу,жазу,салыстыру және жіктеу немесе екі таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту.Разрядтан аттамайтын, аттайтын және кестелік қосу,азайту. ,

көлемдегі сандарды ондықтан аттамай қосу,азайтуды толық ондықтарға дейінгі екі таңбалы толықтырушы қасиеттерін талдау. Санды ондықтардың және біріліктердің объектілерді

Бағалау. Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.


2


1

100-ге дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру

2-тәсіл:

Сәкес үш таңбалы сандарды оқушылар атайды, жазады және салыстырады; есептерді де салыстырады талдайды түрлендіреді; топта екі таңбалы сандарды қосу және азайтудың әр түрлі әдіс-тәсілін игереді. Сәкес үш таңбалы сандарды оқушылар атайды, жазады және салыстырады; есептерді де салыстырады талдайды түрлендіреді; топта екі таңбалы сандарды қосу және азайтудың әр түрлі әдіс-тәсілін

біріктіру және бөліп алу барысында практикалық амалдарға сүйеніп үстемелеу ( біртіндеп қосу) және шегермелеу (біртіндеп азайту) тәсілдерін білуге тиіс.

Оүб. Оқыту үшін бағалау,сол уақыттағы,білім деңгейін бағалау


3


1

Екі таңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша және жазбаша тәсілдері;

Өз таңдауына дәнектей отырып, екі таңбалы сандарды оқи және жаза алады; қатардағы орнына және ретіне қарай екі таңбалы сандарды салыстырады; топпен кестелік қосу мен азайтуды және сәйкес ондықтарды қосу мен азайтуды қайталайды және бекітеді.

Оқушы лардың жас ерекшелік-теріне сәйкес оқыту және оқу.

(трениг,жеке жұмыс)

Оқытуды басқару және көшбасшылық

(Жаңа сабақ жөнінде түсінік беру)

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс, жұппен жұмыс)

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету «Кубиктар, фигуралар, үшбұрыштар» ст\сы

Екі таңбалы сандарды екі бағанға ораналастырып жазу,әр санның ондықтары және біріліктерін, екі санда барлығы неше ондық,неше бірілік бар екенін анықтау; санды жазу,оның бірліктерін,ондықтарын көрсетіп беретін цифрларын анықтау,дәлелдеу.

Өзін-өзі бағалау

4


1

Екі таңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша және жазбаша тәсілдері;

Санды баған түрінде жазып, сәйкес амалдың алгоритімін пайдаланып, қосу және азайту амалдарын орындайды; бір,екі амалмен шығарылатын есептерді салыстырады, талдайды және шешу тәсілдері туралы қорытынды жасайды.

Бағалау:

Аспан көк - өте жақсы.

Жасыл - жақсы.

Сары - орташа.

Қызыл - ойдағыдай болмады.

смайликтер

үлестірме қағаздар,

стикерлер,

флипчарт,

постер,

5


1

Өзіндік жұмыс № 4

Білім, білік, дағдыларын тексеру, пысықтау; 100 көлемінде ауызша есептеулер орындау; құрама есептер шығару; сандарды салыстыру.


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау. Оқуда АКТны

пайдалану. Тренингтар арқылы оқушылардың мотивациясын жоғарлату. «Ұжымдық сурет», « Ыстық орындық» ст\сы.

Қызықты тапсырмалар арқылы шапшаңдыққа, зеректікке үйренді

Жұпта талқылау, жинақтау

6


1

Санның ондық құрамы негізінде қосу және азайту.14 + 3; 17 - 3 түріндегі қосу мен азайту.

Ондықтан аттап екі таңбалы және бір таңбалы сандарды қосу және азайтуды орындайды; көрнекілікке сүйеніп қосумен азайтудың жаңа әдістерін салыстырады және құрылысы күрделі әр түрлі өрнектердің мәндерін табады,топта жаттығуды бір жүйеге келтіреді.


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану

Оқыту үшін бағалау.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету Талантты және дарынды балаларды оқыту, АҚТ-ны пайдалану.» Қошемет қуыршағы», «Кім жылдам» ст\сы.

Біртіндеп күрделене күрделене түсетін реттеу мысалдары арқылы қосу,азайту алгоритмдерін түсінеді,

Оқыту үшін бағалау,(топтың білім деңгейін анықтау)

7


1

20 + 18, 38 - 20 түріндегі қосу мен азайту.

Көрнекілікке сүйене, сәйкес есептеу әдістерін қолданады; екі таңбалы сандарды қосу мен азайтудың сәйкес тәсілдерінің кезеңдері туралы қорытынды жасайды; топта жақшалары бар өрнектерде амалдарды орындаудың рет тәртібін талдайды және қалпына келтіреді.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

( диалогтық оқыту,топтық жұмыс, жұппен жұмыс)

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. «Менің ойым» ст\сы.

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру) .Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт бағдар беру,түсінік беру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Топтық жұмыс ,жеке жұмыс, жұптық жұмыс.Тірек сызба арқылы «Киіз үй тігу»ст\сы.

Екі таңбалы сандарды қосу және азайту;
өрнектердегі қосу және азайтуды орындауда амалдардың орындау ретінің ережелерін қолдану;
белгісіз қосылғышты, азайғышты, азайтқышты табуға бір-екі амалдарға арналған есептерді, сандардың айырымдылық салыстыруына берілген есептерді шығару;
есептің шешуін әртүрлі тәсілдермен (амалдар және өрнек құру мен оның мәнін табу арқылы) жазу; қосындыны табу және оған кері есеп, белгісіз қосылғыштарды салыстыра отырып қалдықты табу және кері екі есеп, белгісіз азайғышты және азайтқышты табу үшін салыстыру;
бір саннан, екінші санның қанша артық немесе кем екенін білу үшін үлкен саннан кіші санды азайту керек екенін айту. (кері есеп құру).

Берілгенге кері болатын есептердің жаңа түрін енгізу.Өзара кері есептердің үш ретін қарастыруды құра білу.Есепті шығаруда нақты амалды таңдап алуды ескеруі.

Өздері және достарын дұрыс бағалай біліп, нақты кретерий-лер жасақтау-ды үйренеді, бағалаудың маңыздылығын түсінеді.

Бағалау:

Аспан көк - өте жақсы.

Жасыл - жақсы.

Сары - орташа.

Қызыл - ойдағыдай болмады.

смайликтер

үлестірме қағаздар,

стикерлер,

флипчарт,

постер,

8


1

. 36 + 21, 57 - 21 түріндегі қосу мен азайту.

Бірліктерді толық ондықтарға дейін толықтыру (толық ондықтан азайту) және ондықтарды қосу және азайтуға негізделген ауызша есептеу тәсілдерімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін, оларды есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын пысықтау.


Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану(Көрнекілік ретінде видеоролик көрсету) .

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер беру,тест, оқушылармен жеке жұмыс). «Сиқырлы жұмыртқа» ойыны.

«Пікір алу» ст\сы.

Өзін - өзі бағалау

9


1

37 + 3, 40 - 3 түріндегі қосу мен азайту.

Ондықтарды қосу және азайтуға, бірліктерді разрядтан аттау арқылы қосуға негізделген ауызша есептеу тәсілдерімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау; оларды есеп шығару кезінде қолдана алуға үйрету.


Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу (трениг,сергіту сәті , жас ерекшеліктеріне сәйкес тапсырмалар беру) Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт бағдар беру,түсінік беру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. «Кір жаятын жіп» ст\сы. «Автор орындығы» ст\сы.

Ынталандыру сыйлықтары

10


1

36 + 24, 60 - 36 түріндегі қосу мен азайту

Разрядтан аттау арқылы екі таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау, оларды есеп шығару кезінде пайдалана білу.


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

(Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,

Блум таксономиясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл)

Оқыту мен оқуда ақпараттық -коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану

(көрнекі құрал ретінде).

Талантты және дарынды балаларды оқыту (үлестірмелер, жеке тапсырмалар).

«Кел, ойнайық!». «Не өзгерді?» . «Жұбын тап» ст\сы.

Қолдау көрсету, өзін-өзі бағалау арқылы мадақтау.

смайликтер

үлестірме қағаздар,

стикерлер,

флипчарт,

постер,

11


1

27 + 8, 35 - 8 түріндегі қосу мен азайту;

Толық ондықтарға дейін бірліктерді қосу (толық ондықтан азайту) негізінде жазбаша қосу және азайту тәсілімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау, оларды есеп шығаруда қолдана білуге үйрену


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

(Топпен жұмыс, диалогтық оқыту,

Блум таксономиясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (жұптық тапсырма миға шабуыл) Пирамида құрастыру арқылы сұрақтарға жауап беру, "Инсерт" стр-сы, «Топтастыру» тапсырмасы.

Бағдаршам түсі

бойынша өз жұмысын

бағалату

( ОҮБ)

12


1

Бақылау жұмысы № 2

Екі таңбалы сандарды,бір таңбалы сандарға ауызша және жазбаша қосу және азайту әдістері тақырыбы бойынша, материалдарды игеру деңгейін тексеру.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдерді қолдану.

Оқытуды басқару және көшбасшылық (оқушыларға бағыт - бағдар беру арқылы түсінік қалыптастыру).

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. «Кім шешуін, табады?»,

«Ойлан тап» тапсырмалары

Оқшылардың алдынғы тақырыптар бойынша

өзіндік ой-пікірлерін қалыптастыру және оларды дәлелдеп береді.

Теориялық алған білімдерін практика жүзінде қолданып, өмір тәжірибелерінде қолдана алады.

Жұлдыз-өте жақсы.

Төртбұрыш- жақсы.

Үшбұрыш- орташа.

Дөңгелек- төмен.

смайликтер

үлестірме қағаздар,

13


1

Қатемен жұмыс

Осы сабақтың ,бақылау деңгейінде өткізілген тақырыптарда,қателескен есептер төңірегінде :ойлы есептер, деңгейлік тапсырмалар беру арқылы қорытынды жасау.

Оқытудағы көшбасшылық

Оқудаға жаңа тәсілдер,

Оқыту үшін оқуды бағалау. «Басбармақ. », «Адасқан пішіндер» ст\сы


Бағалау. Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүрем сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.

14

1

Өткенді пысықтау

Разрядтан аттау арқылы қосу және азайтудың жазбаша тәсілдерімен таныстыру; өтілген тәсілдерді пысықтау, оны есеп шығаруда дұрыс қолдана білуге үйрену.


Оқытудағы көшбасшылық

Оқудаға жаңа тәсілдер,

Оқыту үшін оқуды бағалау. Сыни ойлап, өз ойын еркін айта алады. Сыйлық. «Кім жылдам?»

Жұмыс жасау барысында,

Кез-келген қиындықты жеңуге,

дербес

жаңалық ашуға үйрету,қосу мен азайту-

дың қасиеттерін анықтау жүйесін шешуге төселеді.

Оқушылармен бірлесе отырып әзірлеген сабақтың кретерий-лері арқылы форматив-тік бағалау


РЕФЛЕКСИЯ КЕРЕК, МАҒАН....

ақырып толық қайталанып біткеннен кейін дидактикалық материалдан деңгейлік есептер шығарылады.
Сабақтың басты мақсаты: Сабақта бірлесіп жұмыс істеудің жолдарын қарастыра отырып, квадрат теңдеуді шешуді оқушыларға меңгерту. Ешкімді жолда қалдырмай аман-есен «Білім керуенін» белгіленген жерге жеткізу, ынтымақтастықты нығайту. Сабақ соңында әр топтан ерекше көзге түскен оқушылар анықталып, жинаған ұпай сандары бойынша қорытындыланып, бағаланады. Әр оқушыға педагогикалық-психологиялық әрекет жасап, адамның осы мезгілдегі көңіл-күйін сипаттауға арналған (алдын ала таратылған) дөңгелекшелер арқылы оқушының бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде меңгергенін, ұнатқанын анықтайтын қызыл, сары, жасыл түсті дөңгелекшелерді тапсыруды талап етемін.Мұндағы мақсатым оқушының еркін ойын біле отырып, жалпы кластың сабаққа берген бағасын білу.
РЕФЛЕКСИЯ
• Қызыл түс - сабақ маған жеңіл,әрі қызықты өтті берілген тапсырманы өзім ешкімнің көмегінсіз орындадым.
• Жасыл түс - сабақ маған ұнады, тақырыпты меңгердім, үй тапсырмасын шығаруға сенімдімін.
• Сары түс - сабақты әліде қайталауым керек,шаршадым -дегенді білдіреді.
Қорытындылай келе: білім мен біліктілікті қалыптастыру мен бекітуді осылайша ұйымдастыру оқушыларды өзара білім сайысына түсуге, өз бетімен іздене білуге, жүйелі ойлау қабілетін дамытуға, математикалық сауаттылығын қалыптастыра отырып, пәнге деген қызығушылығын арттыруға көмектеседі. Оқушы болашақ маман ретінде бүгінгі күн талабына сәйкес болып, жаңа кәсіби міндеттерді шешуге дайын болу үшін не істеу керек? Осы сұрақтарды шешудің бір жолы-оқытуда инновациялық технологияларды, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану, өзіміздің ежелден келе жатырған салт-дәстүрімізбен байланыстыра оқыту, яғни мұғалімнің жаңа қаруы ретінде инновациялық әдіс-тәсілдерді кеңінен пайдалану деп біле



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал