7


  • Учителю
  • Ашық сабақ әдебиеттік оқу 1-сынып 'Наурыз-жыл басы'

Ашық сабақ әдебиеттік оқу 1-сынып 'Наурыз-жыл басы'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Сабақ тақырыбы: Наурыз- жыл басы

Сабақ мақсаты:

Білімділігі: көктем мезгілінің негізгі ерекшелігі наурыз мейрамы туралы толық түсінік беру.

Дамытушылығы:оқушыларға бағыт- бағдар бере отырып өздіктерінен жұмыс істеу, ой-өрісін, тілдік қорын дамыту, жеке топтық жұмыста шапшандыққа өз ойын әдеби тілмен өрнектей білуге машықтандыру.

Тәрбиелігі: табиғаттың көркемдігін сезе білу, ұлттық салт -дәстүрді құрметтеу мақтан тұту

Сабақ әдіс тәсілі:(стратегиялар) топтастыру, түртіп алу , мазмұнына сурет салу,сұрақ-жауап, мағыналас сөздер қатарын түзу.

Сабақ кезеңдері: Психологиялық дайындық

-өткен сабақты еске түсіру.

-жаңа сабақ

-бекіту

-үй жұмысы

-бағалау

Психологиялық дайындық. Оқушылар шеңбер құра тұрып, бір-біріне тілек айтады. Гүлдердің түрлері бойынша топқа бөлінеді. (1-топ. Бәйшешек, 2-топ. Қызғалдақ, 3-топ. Түймедақ)


- Өткен сабақтағы Қабдеш Жұмаділовтың «Ұзынсары» әнгімесінен сұрақтар.

1.Мәтін кімнің атынан баяндалған? (автордын )

2.Жазушы қай кезін еске алады? (балалық)

3.Жазушы «Ұзынсары» дегенді қалай түсінді? Неліктен күтіп жүрді?

4. Ұзынсары сөзініңі мағынасы?

Сөз жұмбақ шешу. Тақтада ілінген сөзжұмбақты шешу. 1. Ас атасы (нан) 2.Үйдегі үлкен кісі? (ата)

3.Шанырақты көтеріп тұратын киіз үйдін бір бөлігі? (уық)

4.Алтын күміс тас екен ... бидай ас екен (арпа)

5.Көктемнің соңғы айы? (мамыр)

6. (Өлең жолын оқимын)

жылдын қай мезгілі бейнеленген? (жаз)


н

А

н

а

Т

а

у

Ы

қ

а

р

П

а

м

а

м

ы

Р

ж

А

з

(Наурыз деген сөз шықты тігінең)

-Наурыз ненің атауы? (көктем мезгілінің алғашқы айы)

Оқушылар наурыз ,көктем туралы өлең оқиды.

Наурыз айында қандай мерекелер болады?

8- Наурыз аналар мерекесі , 22-наурызҰлыстың ұлы күні наурыз мейрамы.

Наурыз мерекесі туралы не білесіндер?

Оқушылардың түсініктерін толықтырып кетемін.

Бүгіңгі сабақ Өтепберген Ақылбековтың «Наурыз - жыл басы» өлеңі.Автор туралы мағлұмат беру.

Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқу,оқушылар таныс емес сөздерді түртіп алу.Ол сөздерге түсінік беремін.

Топтар өздеріне берілген өлең шумақтарын оқып талдау жұмыстарын жүргізіп, әр топтан бір оқушы мазмұндау.

1- топ 2-топ 3-топ

1,2-шумақты 3,4-шумақты 5,6-шумақты

-Күн көзінің шуағы, жылғалардан аққан су, тал, қайыңның бүрлеуі.

- Малдар өріске шықты, құстар келе бастады,жұрт той қамына кірісіп, құрт көже қайнатуда

- Наурыз көженің ерекшелігі қосылатын тағам.

1-топ. «Қыс тауға тығылды» деген өлең жолын басқаша айтып бер.

2-топ. «Күн көзі» тіркесіне қатысты сөз тіркесін тауып көр.

3-топ «Далада бусанады құрт көже ішкендей» деген ақын ойын өз сөздерімен айтып көр.

Мына сөздердің тіркестерін тауып көр.

1-топ.

бүрледі

Тал., қайың бүршік жарды

гүлдеді


2-топ

құлпырды


Көктемгі дала бусанды

нұрланды


3-топ


Той қамын қамдау

Жұрт,халық көже қайнату

Мәре -сәре болу

топқа оралып, әр топ өз шумақтарының мазмұнына сай сурет салу тапсырылады. Орындалған жұмысты бір оқушы шығып (әр топтан) түсіндіріп мазмұндап береді.

Соңында магнитті тақтаға назар аударамыз.

Не пайда болды? (Бәйшешек гүлі)


гүл

көктем жаршысы

бәйшешек

адамдарға қырда өседі

сыйлайды


ақшыл гүлгін аз уақыт гүлдейді

1.Алдын -ала берілген (үйге) наурыз бата жаттау , кітапша жасау тапсырмасын тексеремін. Баталар оқылып ең ұнаған батамен сабақты аяқтаймыз.

Үйде: өлеңнен өздеріне ұнаған шумақты жаттау.

Бағалау: сабаққа белсене қатысқан оқушылар бағаланады.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал