- Учителю
- Планирование '«Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері»
Планирование '«Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері»
Күні:
Сыныбы: 4
Пәні: Математика
Тақырыбы: «Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері»
Мақсаты:
Білімділік: Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың ауызша есептеу тәсілдерін орындауға үйрету.Қазақ хандары туралы мәлімет беру.
Дамытушылық:Оқушылардың есептеу дағдыларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:Топпен жұмыс істей білуге, өз пікірін ашық айтуға, өзгелердің пікірін құрметтеуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.Елін сүюге,тарихын құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Әдістері: СТО жобасы, сұрақ - жауап,түсіндіру, топтық, жеке жұмыс.
Көрнекілігі:Слайд,сызба, смайликтер, үлестірмелі тапсырмалар.
Барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық дайындық.
«Шаттық» шеңберіне тұрып,тілектер айту.
Сыныпты топқа бөлу.
І-топ:
І-топ:
Үй тапсырмасын тексеру.
№ 6 есеп
І.Қызығушылықты ояту.
«Математикалық диктант»
1.75 пен2 санының көбейтіндісі.
2.Мен бір сан ойладым, оны 2 есе арттырғанда 500 шықты.Қандай сан ойладым?
3.780 мен 3 санының бөліндісі нешеге тең?
4.230-ды 10 есе арттыр.
5.450-ді 5 есе кеміт.
Көркем жазу минуты.64 239 485 санын жазу.
ІІ.Мағынаны тану.
-Балалар, биылғы жылы елімізде бірнеше маңызды оқиғалар аталып өтілуде.Солардың бірі -«Қазақ хандығына-550 жыл» толып отыр. Соған байланысты бүгінгі сабағымызда әр есепті шығара отырып, қазақ хандары туралы мәліметтер білетін боламыз.
№1.
«Қайталау-білім анасы»
-1600 = 5500
7100
+4100 = 5300
1200
-1600 = 8200
9800
+4300 = 5500
+6400 = 7600
-1600 = 5300
6900
+3300 = 4500
+3800 = 5000
-1600 = 4100
5700
+6000 = 7200
-1600 = 7200
8800
-1600 = 2300
3900
№2.Есептеуді түсіндір:
Бір немесе бірнеше нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды қосу және азайту үшін мыңдықтар мен жүздіктерді қосу немесе азайту керек.
Ауызша есептеу (жеке жұмыс).
І-топ: ІІ-топ:
75100-400 =75700 60 000 - 17 000 =43 000
29 000+40 000 = 69 000 59 000- 23 000 = 36 000
50 000+58 000 = 108 000 100 000- 39 000 = 61 000
77 000+ 46 000 =123 000 71 400 - 500 = 70 900
65 000 + 90 000 =155 000 39 700 + 400 = 40 100
60 700 - 900 = 59 800 500 + 58 600 = 59 100
76 000- 29 000 = 47 000 700 + 46 800 = 47 500
65 300 + 900 = 66 200
№3 Есепте (топтық жұмыс)
5 000 +50 + 9 = 559 230+8000+9 = 8239
90 105 +20 + 2 000 = 92 125 47 001 +500 +1000 = 480 501
4 000 +10 000 +200 = 16 000 563 784 -60 000-80 = 503 704
789 143 -700 000-100 = 89 043 20+4+70 000+ 2 000 = 72 024
Тақтамен жұмыс.
№ 4.Теңдеулерді шеш.
18 000+ Х + 300 = 20 000
Х=20 000 - 18 300
Х = 1700
18 000+1700 + 300 = 20 000
20 000 = 20 000
900 000 -800-Х =100 00
Х =900 000-100 800
Х = 799 200
900 000-800-799 200 =100 00
100 00=100 00
75 900-У=45 000+ 5000
У =75 900 - 50 000
У=25 900
75 900 - 25 900= 45 000+5 000
50 000 =50 000
Сергіту сәті.
Тренинг: «Аудиториядағы заттар»
№ 5.
А) S= 144 м²
Ені - 9 м
Ұзындығы - ? м
Шешуі: 144:9 =16 (м)
Жауабы: Ұзындығы 16 (м)
Ә) Р = (16+9) ·2 = 50 (см)
Б) 144: 16 = 9 (м)
№ 6.
А)252 кг пияз -9 қап ? есе жеңіл
448 кг картоп - 8 қап
Шешуі: 252: 9 =28 (кг) 448:8 = 56 (кг) 56: 28 =2 (есе жеңіл)
Жауабы: 2 есе жеңіл.
Ә) 252 кг пияз -9 қап
448 кг картоп - 8 қап ? есе ауыр
Шешуі: 252: 9 =28 (кг) 448:8 = 56 (кг) 56: 28 =2 (есе ауыр)
Жауабы: 2 есе ауыр.
Шығармашылық тапсырма.Тірек сөздер арқылы есеп құрастыру:
Алма, 64 кг, есе ауыр, 16 кг, алмұрт, 2 жәшік, 4 жәшік,
Б) 64 кг алма - 2 жәшік ? есе ауыр
16 кг алмұрт - 4 жәшік
Шешуі: 64: 2 =32 (кг) 16 : 4 = 4 (кг) 32: 4 =8 (есе ауыр)
Жауабы: 8 есе ауыр.
№ 7.
-
414-82 = 332
-
395-109=286
-
332+286 =618
-
804-610 =184
1)3) 119+78 = 197
2) 540 -509 = 31
3) 197 - 31 = 166
4)166+405 =571
1)421-325 = 96
2)96:2=48
3)3·48=144
1)745-199 = 546
2)546:2 =273
3) 980-273 =707
№8. «Кім шапшаң?»
327+114+36=477
327+103+36 =466
327+ 333 +36 =696
327+64+36 = 427
327+524 +36 = 887
Толғаныс.
«INSERT» кестесін толтыру.
Ү Білемін
+ Мен үшін жаңалық
? Нақты білгім келеді
Бағалау.
Топбасшы өз тобындағы балаларға қойған бағасымен таныстырады.
Топтар бір-бірін бағалайды.«Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге тапсырма: №8
«Қаракөл жалпы орта білім беретін мектеп-балабақшасы»
коммуналық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы:
Көп таңбалы сандарды
ауызша қосу және азайту тәсілдері
Сыныбы: 4
Мұғалім :Қоңыршиева Айгүл Хайроллақызы