7


5 санын қосу және азайту

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 1 Пәні: математика Уақыты: 20.02.15 Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: 5 санын қосу және азайту.

Сабақтың мақсаты: 5 санын қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру.

Оқушылардың ойлау,танымдық қабілеттерін дамыту ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру.Ұшқыр ойлап,тез есептеуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,ептілікке баулу.

Қолданылатын әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап,түсіндіру,ойын,есептер шығару.

Көрнекілігі: Сызба,жұмбақ,ойын.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II.Үй тапсырмасын тексеру немесе қайталау:

1,2,3,4,5 сандар тізбегін орналастырып,әрбір сан туралы өлең оқу.

"1" дегенім - жаман баға

Алады оны жаман бала

"2" дегенім - нашар баға

Інішегім нашарланба,

"3" дегенім - орта баға

Біліміңді орталама

"4" дегенім- жақсы баға

Алады оны жақсы бала

"5" дегенім- үздік баға

Оқимыз тек үздік қана

  • Міне,балалар, біз 5 саны туралы санамақ өлең тыңдадық,бүгінгі сабақта тек 5 алуға тырысайық.5 санының құрамын өткенбіз,соны еске түсірейік.

5

  1. 4 4+1=5 Қосылғыштардың орын ауыстырғанда қосындының мән мәні өзгермейді.

  2. 2+3=5

3+2=5

1+4=5

― Міне,балалар,біз бүгін 5 санын босқа есімізге түсіріп отырған жоқпыз,қазір 5 санын қосу және азайту кестесін құрамыз.

Кәне күн шапағының сәулесін толтырайық.

9 10 6 1 1+5=6 6-5=1

5 1 10 6 2 2+5=7 7-5=2

4 5 7 3+5=8 8-5=3

3 2 9 4+5=9 9-5=4

8 7 4 9 8 3 5+5=10 10-5=15





Ендеше дәптерімізді ашып,күннің жадын жазайық.

5 санын әдемілеп жазып шығайық.

IV.Ақын Абай Құнанбаевтың «Адам болам десеңіз» өлеңінде «Бес асыл іс»,»Бес дұшпан» туралы айтады,соны талқылайық.





Қанағат Терең Еріншек Мақтаншақ





Рақым Талап Бекер мал

Еңбек шашбақ Өсек Өтірік





№2 жаттығу.

5+5=10 10-5=5

№3 Төрт сан аттай отырып санау.(тура,кері) (ауызша)

1-5-10 10-5-1

Сергіту сәті.

Ал санайық санамақ

Саусақтарға қарап ап

Қане,қане санайық

Санын біліп алайық

1,2 еу,3-у,4-у,5-у

Қолымда сонда саусағым нешеу?

№4

5 4





9





9см-5см=4см 5см>4см

№5

Есептің шартын құру.

Салды-9ою Шешуі:9-5=4

Бояды-5ою Жауабы:4 ою

Бояу керек-? Ою

Жұмбақ есептер.

1.Алма ағашта 5 алма

Қандай тәтті жесе алма

Бесеуінде жеп қойдың

Қалды онда неше алма?

2.Көлден ұшты 7 қаз

Қайтып қонды 2 қаз,

Қонбады оның нешеуі

Қане кім тез шешеді? (5)

3.Талдан ұшты топ торғай

Емес бірақ көп торғай

Алдында оның бастаушы

Артында 4-еу қостаушы

Ойың жүйрік болса егер

Торғай нешеу есепкер? (5)

«Кім жылдам» ойыны Теңсіздіктердің төртігін құру.

I II III IV

7,4,3 6,2,4 5,2,7 9,6,3

4+3-2=5 10-4+1=7

2+4+3= 9 8+2-1=9

7-4+6=9 7+3-5=5

Сергіту сәті. Бір қолымызда неше саусақ?

Олардың әрқайсысының өз атаулары бар.Соны айтайық.

Бас бармағым-атам,үйдің данасы,

Балаң үйрек-әжем,ошақ анасы,

Ортан терек-әкем,отау панасы,

Шылдыр шүмек-шешем,шаңырақ ажары.

Титтей бөбек-мен,бәрінің базары.

Сабақты қорыту.

Кел ойнайық!

IV. «Құлпынай теріп алайық»

Қорбаңдаған аюдың

Құлпынайы көп екен

Теріп-теріп алайық

Аю көріп қалмасын

Қалтамызға салайық.

V.Бағалау.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал