- Учителю
- Урок української мови у 4 класі Спостереження за роллю дієслів у реченнях і тексті. Дієслова синоніми та антоніми. (Як зима з весною сперечались)
Урок української мови у 4 класі Спостереження за роллю дієслів у реченнях і тексті. Дієслова синоніми та антоніми. (Як зима з весною сперечались)
ТЕМА. Спостереження за роллю дієслів у реченнях і тексті. Дієслова синоніми та антоніми. (Як зима з весною сперечались).
Мета. Поглиблювати знання учнів про дієслово, учити співвідносити частину мови (дієслово) з членом речення (присудком), формувати вміння використовувати дієслова-синоніми та антоніми, розвивати вміння відрізняти дієслова від інших частин мови, правильно вживати їх у мовленні, ставити до них питання, виховувати бажання вивчати рідну мову
Обладнання: комп'ютери, вислів-девіз уроку, малюнки зими, весни, ілюстрація «Місто «Частини мови», картки (роз даткові, презентація уроку.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Йти до школи не боюся,
Що не вмію, то навчуся! (слайд №1)
2. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.
Прочитайте ще раз виділені слова нашого девізу, що ви можете сказати про них?Тож давайте завітаємо до королівства «Частини мови» і познайомимось із новим мешканцем, що вже заселив будинок.
Стало біло навкруги -
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я.... (Зима) (Слайд №2)
Де вона проходить -
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов'ї співають. (Весна) (слайд №3)
Вчитель: Здогадались? За роботу. (Вчитель вивішує малюнки Зими і Весни.) Що ми вже знаємо про дієслово? Цього достатньо?
3. Повідомлення теми і мети уроку.
Роз'єднайте слова і ви дізнаєтесь тему нашого уроку. (Рольдієслівуреченняхітекстах. Дієслова - антонімита,синоніми.) (Слайд №4)
Вчитель: Сьогодні ми продовжимо знайомство із дієсловом, познайомимось з дієсловами-синонімами та антонімами, дізнаємося, яким членом речення буває дієслово. (Слайд №5)
(З'яляється запис:) (Слайд № 6)
Добирати та знаходити
в реченнях
дієслова Ставити запитання до дієслів
Цей урок навчить мене
Добирати
знаходити
дієслова-синоніми й антоніми дієслово - присудок
4. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
І завдання. З вірша С. Черкасенка хлопчики виберуть дієслова, що стосуються Зими, а дівчатка дієслова, що стосуються Весни.
ЗИМА І ВЕСНА
Насуплю я брови, - говорить зима,
І вітер з морозом повіє:
Усе скрізь загине - рятунку нема!
Під снігом замре, заніміє.
А я засміюся, - весна одмовля, -
І сонце пекуче засяє:
Прокинуться луки, ліси і поля,
Усе зацвіте, заспіває. С. Черкасенко (Слайди № 7,8)
Зима Весна
Насуплю засміюся
Говорить одмовля
Повіє засяє
Загине прокинуться
Замре зацвіте
Заніміє заспіває
(Діти записують у зошитах)
(Хлопчики зачитують дієслова і ставлять запитання, а потім - дівчатка.)
Вчитель: Яка роль дієслів у цьому вірші? Чи є тут дієслова-синоніми, назвіть. Назвіть антоніми до слів,що підкреслені на дошці синім кольором. (На дошці коло королівства «Частини мови» зявляється сонечко і на І промінчику запис «дієслова роблять мову яскравою,точнішою,барвистою.»)
5.Закріплення та систематизація знань.
ІІ завдання. (Вчитель на дошці прикріплює сніжинку і краплинку)
Доберіть дієслова до іменників сніг і дощ. (слайд №9)
Сніг - летить, падає, спускається, блищить, біліє, вкриває,лягає,стелиться, скрипить.
Дощ - шумить, ллє, капає, періщить, накрапає, змочує, іде, мрячить.
Якими є ці слова? (Синоніми чи антоніми?) Перевір! (слайд № 10)
ІІІ завдання. Вчитель: Давайте запишемо речення. Прийшла весна до рідного краю. (разом знаходимо головні та другорядні члени речення).
Давайте дізнаємось, яку ще роль відіграють дієслова у реченні. Для цього знайдемо головні та другорядні члени речення? Яким членом речення є дієслово?
(запис наступного речення) Весняне сонечко пригріло рідну землю. Із вирію повертаються додому пташки. (Учні самостійно підкреслюють головні та другорядні члени речення (слайд №11) Перевір! (слайд №12)
Вчитель: Отже, який висновок можемо зробити про дієслово? (На промінчику сонця з'являється запис: дієслово в реченні є присудком.)
Фізхвилинка під музику
ІVзавдання. Робота з підручником. Вправа 144. (Підручник М.С.Савченко, О.І. Мельничайко Рідна мова 3 клас. ІІ частина)
Вчитель: Завдання цієї вправи ми дещо змінимо. Прочитайте про себе текст, добираючи з довідки пропущені дієслова, відповідно змінивши їх. Зачитайте лише ті речення, що стосуються птахів. На які питання вони відповідають?
Перевір! (слайд № 13)
Ластівки ліплять гнізда. Шпаки заселяють шпаківні, які збудували школярі.
Розвиток мовлення. Яку користь приносять пташки? (слайд № 14)Як люди можуть допомагати пташкам? (хлопчики розповідають про допомогу пташкам взимку, а дівчатка - про допомогу влітку.)
Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання учнів.
Дібрати антоніми.
Прокидатися -
Будувати-
Радіти -
Дібрати синоніми.
Подолати -
Турбуватися - (слайд №15)
Перевір ! ( Слайд № 16)
Картка №1
З'єднай стрілочками слова - антоніми.
загадувати
зустрічатися
воювати
любити
сідаю
встаю
ненавидіти
відгадувати
прощатися
миритися
Як розумієте фразеологізми:
Тримати язика за зубами - …(мовчати)
Ходити на голові - …(бешкетувати)
Байдики бити - .. (ледарювати)
Зарубати собі на носі - …(запам'ятати)
6. Домашнє завдання.
Списати вірш «Мрія» Д. Павличка і підкреслити дієслова.
Резерв уроку
Скласти діалог. Ваш товариш захворів і просить розповісти про вивчене на уроці. Що ви розповісте?
Добери синоніми: бігати, бавитися, тремтіти, гриміти.
• Бігати (гасати, ганяти)
• Бавитися (грати, розважатися)
• Тремтіти (дрижати, труситися)
• Гриміти (гуркотіти, рокотати)
З одним (на вибір) скласти речення.