- Учителю
- Сөйлеу мәдениеті. Қазақ тілі. 2 сынып
Сөйлеу мәдениеті. Қазақ тілі. 2 сынып
Жамбыл облысы
Тараз қаласы
№11 орта мектебі
Мұғалім:Чмаева Ж.Д.
2 «Б» сыныбы
Қазақ тілі Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Сөйлеу мәдениеті. 9-15 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларда сөйлеу мәдениетінің адамдармен араласудағы қажеттілігі мен маңызын ұғындыру.
Дамытушылық: Сауаттылыққа баулу, сауатты және көркем жазу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Туған жерін қастерлеуге, адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу. Үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу. Әдептіілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Ой тастау: «Әдепті өйлеу қажет пе?»
Осы тақырыпты талқылай отырып сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Жаңа сабақ.
-
Оқушыларда мәдениетті сөйлеу мәнерін қалыптастыру;
-
Мәдениетті сөйлеудің қажеттілігі мен маңызын ұғындыру.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
Пікірлесе отырып 9−жаттығуды орындау.
-
Сәлемдесу үлгілерін оқы.
-
Сәлемдесу үшін айтылатын сөздерді көшіріп жаз.
-
Сәлемдесуге байланысты тағы қандай сөз білесің?
Сәлемдесу түрлері
Ата мен баланың амандасуы
− Ассаламағалейкум, ата!
− Уағалейкумассалам, балам!
− Күйлі −қуаттымысыз?
− Құдайға шүкір, балам, аман−сау жүріп жатырмыз.
Әже мен баланың амандасуы
− Армысыз, әже!
− Бар бол, балам!
− Күйлі−қуаттысыз ба, әже?
− Құдайға шүкір, жақсымын, балам.
Пікірлесу.
Сен әкеңе, анаңа қалай сәлемдесесің?
Сен ағаңа, ініңе қалай сәлемдесесің?
Сен туыстарыңа қалай сәлемдесесің?
Сен жолдастарыңа, достарыңа, сыныптастарыңа қалай сәлемдесесің?
10-14−жаттығуларды орындау.
Өткен сабақтарды пысықтау.
Сөз таптары.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
-
Заттың атын білдіретін сөздер (Зат есім), сұрақтары, мысалы.
-
Заттың қимылын білдіретін сөздер (Етістік), сұрақтары, мысалы.
-
Заттың сынын білдіретін сөздер (Сын есім), сұрақтары, мысалы.
-
Заттың санын білдіретін сөздер (Сан есім), сұрақтары, мысалы.
Үйге тапсырма: 15-жаттығу.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.