7


  • Учителю
  • Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері

Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Математика 4-сынып

Сабақтың тақырыбы

Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері

Сілтеме

Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор

Сабақтың жабдығы

қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпы мақсаттар

Оқыту нәтижесі

Мақсаты: көп таңбалы сандарды ауызша есептеуді орындауға үйрету; есептеу дағдыларын жетілдіру; есеп шығаруды меңгерту; ой-өрісін, зейінін дамыту, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топқа бөлу

Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі.

Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі.

Ынтымақтастық атмосферасы

Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді.



Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.

Үй тапсырмасын пысықтау



Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: 1. Көркем жазу минуты.

Математикалық диктант.

1). 75 пен 2 сандарының көбейтіндісі (150)

2). Мен бір сан ойладым, оны 2 есе арттырғанда, 500 саны шықты. Қандай сан ойладық? (250)

3). 780 мен 3 сандарының бөліндісінің мәні нешеге тең? (260).

230-ды 10 есе арттыр (2 300); 70 001 санынан 1-ді кеміт (70 000)

Оқушылар ауызша орындайды

Жаңа сабақ

түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

№ 1. Есептеудің қалай орындалатынын түсіндір

48 000 + 5 000 = 48мыңд. + 5 мыңд. = 53 мыңд. = 53 000.

14 000-6000=8000 48 000+5000=53 000

92 000-8000=84 000 79 000+6000=85 000

253 457-400-50-7=253 000 34 000+9000=43 000

405 000+80 000+700=485700 12 000+8000=20 000

789000-80000-9000=700 000 53 000-5000=48 000

100 000+20 000+800+30=120 830 31 000-7000=24 000

№ 2. Тапсырманы уақытпен орындайды, соңынан қалай орындағандарын түсіндіреді.

62 000-9000=53 000

91 000-7000=84 000

853457-3000-50-7=850 418

286000-80 000-6000=200 000

905 000+70 000+7000=982 000

100 000+70 000+200+40=170 240



№ 3 ауызша орындалады.

№ 4. Түсіндіріп шығару.

А - 18м 1). 18 : 6 = 3(м) - ені

В - ?, 1 бөлік 2). (18 + 3) ∙2 = 42(м) - периметрі

6 3). 42 : 7 = 6 (орам) керек.

Р : 7 - ? орам

№ 4(ә). Шығару үшін килограмды центнерге айналдыруды еске түсірген жөн.

12ц = 1 200кг 15ц = 1 500кг

1200 : 3 = 400(кг) - 1 машинада

400 + 100 = 500(кг) - 1 машинаға тиейді

1 500 : 500 = 3(м) - қажетті.

Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару:

№ 5. Есеп шығару.

Ш: 22 см ∙ 10см - 25 см2 = 220 см2 - 25 см 2 = 195 см2 Ш: 195 см2 ақ түсті қағаз бөлігі.

№ 7. Өздік жұмыс. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте: а). ц және кг; ә) т,ц, және кг.

12 550кг = 125ц 50кг 12 550кг = 12т 5ц 50кг т.с.с.

Сергіту сәті

Сергіту сәті

«Көңілді қалпақ» ойыны



Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады.







Бірінші байлық - денсаулық.

Екінші байлық - еркіндік

Үшінші байлық - тіл байлық

Төртінші байлық - қайрат-күш

Бесінші байлық - ақ жаулық

Алтыншы байлық - балаңыз

Жетінші байлық - жүз саулық

Ой толғаныс

Шығармашылық тапсырма. № 8.



Оқушылар толтырады

Сабақты бекіту

Саған қайсы тапсырма қиын болды?



Үй тапсырмасы

№ 6. 59 - бет



Оқушылар күнделіктеріне жазады

Бағалау

Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері



Бағалау парақшасын толтырады







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал