- Учителю
- Урок по природоведению (1 класс) Живая и неживая природа
Урок по природоведению (1 класс) Живая и неживая природа
Розділ: Природа навколо нас
Тема уроку. Природа навколо нас. Жива та нежива природа
Мета уроку: Розширити і поглибити знання учнів про природу, її різноманітність; формувати в учнів поняття «природа», «жива природа», «нежива природа»; розвивати вміння групувати предмети за певними ознаками ( належить, не належить до природи), порівнювати предмети живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; розкривати взаємозв'язки між елементами природи, і довести, що жива природа не може існувати без неживої; виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи і види роботи: розгадування кросворду, гра «Жива чи нежива природа», робота за малюнками, розв'язування логічних завдань «Що зайве? Чому?», читання вірша , перегляд фільму «Природа», робота з картками, робота з пам'яткою.
Обладнання: демонстраційний мультимедійний матеріал, ноутбук, презентація, відео фільм, підручник, кросворд, казковий герой «Їжак», схеми слів, картки з завданнями, пам'ятка.
Використана література: 1.) Джерела інтернету
2.) Байбара Т.М, Бібік Н.М. « Я і Україна 2 клас»
3.) Н.М. Бібік, Н.С. Коваль. « Я і Україна 2 клас»
Хід уроку
-
Організація класу
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки, працюють голівки,
Сяють усмішки.
До школи ви , діти, прийшли,
Щоб навчатись і рости.
Щоб природу ще любити
І шкоди їй не робити!
1.1 Привітання
- Мене звати Марина Володимирівна. Сьогодні урок природознавства у вас проведу я.
1.2 Перевірка готовності до уроку
- Подивіться щоб на ваших партах лежала ручка, підручник, та ось такий листочок. У всіх є?
1.3 Перевірка постави
1.4 Слухання тиші
- А зараз давайте послухаємо тишу. От так у нас з вами повинен проводитися урок, у повній тиші.
2. Перевірка знань учнів
-
Хвилинка спостережень
-
Друзі, яка зараз пора року? ( Осінь)
-
За якими ознаками ви дізналися, що саме така пора року?
-
Яке сьогодні число? (4листопада)
-
Скажіть, який стан неба?
-
На вулиці тепло чи холодно?
-
Чи були опади?
-
Чи є вітер?
-
Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми та мети уроку
-
Кросворд «Прочитай слово по вертикалі».
-
А зараз розгадаємо кросворд, та дізнаємось про що ми будемо сьогодні говорити.
2.
г
р
и
б
3.
ц
и
б
у
л
я
4.
к
о
р
о
в
а
5.
г
о
р
о
х
6.
в
е
д
м
і
д
ь
7.
з
а
є
ц
ь
-
Хто нам пісеньку таку
Все співа: «Ку-ку-рі-ку»?
(Півень.)
-
Стоїть край доріжки
на тоненькій ніжці.
Шапочку має,
Та нас не вітає.
(Гриб.)
-
Товстенька бабуся
Завжди у кожусі,
Спробуєш роздіти -
Будеш сльози лити.
(Цибуля.)
-
Кожен вечір, дуже легко,
Вона дає нам молоко.
Каже вона два слова,
Як звуть її - ...
(Корова)
-
Розколовся тісний дім
На дві половинки,
І посипались в долоні
Зелені -намистинки.
(Горох)
-
Влітку медом ласував,
досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
а проспав аж до весни
(Ведмідь.)
7. Пара довгих вушок,
сіренький кожушок,
старий побігайчик,
а зоветься …
(Зайчик).
- Яке слово прочитали? (Природа).
- На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про природу, її різноманітність, ознайомимося із живою й неживою природою, дізнаємося про взаємозв'язок між ними.
4. Сприймання і усвідомлення нових знань, умінь і навичок
- Усе, що є навколо нас ми бачимо, чуємо, відчуваємо - це природа, наш рідний дім. Сонце, небо, вітер, земля, рослини, тварини - все це природа. Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, будівельні матеріали. Вона є джерелом натхнення для письменників, композиторів, художників, які присвятили їй чимало чудових творів. Недарма природу називають ненькою. Всі ми - діти природи, та не всі однаково добрі до неї. Дехто знищує тварин, рослини, забруднює водойми, повітря. Природа ж потребує постійної уваги, турботи. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства.
-
Чи можна назвати природою школу, будинки, машини? (Ні)
-
Чому? (Бо це створено руками людини.)
-
Отже, все, що зроблено і побудовано руками людини, - це рукотворний світ навколо нас.
Природа поділяється на живу і неживу природу.
-Як ви гадаєте, що належить до неживої природи? (Сонце, місяць, зорі, вода, ґрунт, каміння, пісок, глина)
-
А що належить до живої природи? (Рослини, тварини, гриби, людина)
-
Чому природу поділяють на живу і неживу. У чому полягає різниця між живою і неживою природою як ви гадаєте? (Ознаками всього живого є те, що воно: народжується живиться, дихає, росте, розмножується й відмирає. А предмети неживої природи цих ознак не мають)
-
Чи може жива природа існувати без неживої? Чому?
-
Що потрібно рослинам, тваринам для життя? (Тепло, світло, вода, Ґрунт, повітря)
-
Отже, давайте зробимо такий висновок: жива природа не може існувати без неживої. Але жива природа впливає на неживу.
-
Осмислення учнями знань, умінь і навичок
-
Робота з підручником
-
- Відкрийте підручники на 21 сторінці.
- Сьогодні в гості до нас завітав їжак, і приніс він нам слова - значення яких ми повинні з вами дізнатися. Подивіться на дошку, перше слово - нежива природа, що відноситься до неживої природи? - Наступне слово жива природа - що відноситься до неживої природи?
- Наступне слово - харчуватися, як ви розумієте це слово?
- Останнє слово - потомство, як ви розумієте це слово?
- Дуже добре, їжачок вами задоволений.
- Зараз я вам прочитаю текст, а ви уважно послухайте, та скажіть Що таке природа? Та що не можна віднести до природи?
- Розгляньте малюнки. Що з зображеного відноситься до природи? Що зроблено руками людини? Чим живе відрізняється від неживого?
- Подивіться нижче в підручник, в нас є такий підзаголовок - Подумай. Бачите, із наведених слів, треба назвати ті, які визначають предмети або явища неживої природи, потім живої природи: вітер, комбайн, сніг, вода, зошит, каштан, ручка, калина, кінь, сорока, злива, лелека.
1.) Вітер, комбайн, сніг, вода, зошит, ручка, злива.
2.) Каштан, калина, кінь, сорока,лелека.
- Будь ласка, скажіть які предмети неживої природи ви бачили сьогодні протягом дня?
- А живої природи?
5.2 Гра «Жива чи нежива природа».
-
А зараз пограємо в гру «жива чи нежива природа»
-
Я зачитую вам загадки, а ви повинні їх відгадати - якщо відгадки відносяться до живої природи, то ви плещете у долоні, якщо до неживої - не плещете, а якщо це предмети, створені працею людей, - то ви встаєте.
-
Вам зрозуміло завдання?
-
Вона мила та руденька,
хвіст пухнастий має,
ще й улеслива, хитренька,
всі підходи знає.
Хто ж така це? Може, киця?
Ні, не киця, а…
(Лисиця).
-
У лісі зростав,
У столяра побував,
В кімнаті оселився,
Полотном укрився.
(Стіл)
-
У воді вона живе,
не має дзьоба, а клює.
(Риба)
-
Червоненька і смачненька,
дуже з вигляду гарненька,
і боки у неї пишні…
Влітку смачно їсти…
(Вишні)
-
Дехто навіть і на носі
цифру вісім часто носить.
Цифра вісім у футлярі -
Дідусеві -…
(Окуляри)
-
Його не сіють, а воно кожного дня сходить.
(Сонце)
-
Узимку та літом - одним кольором.
(Ялинка)
-
Колючий клубочок прибіг у садочок.
(Їжак).
5.2 Робота за малюнками
- Подивіться на малюнки, і скажіть який малюнок зайвий? і чому?
5.3 Розв'язування логічних завдань «Що зайве? Чому?»
- А зараз в нас таке завдання - назвати що зайве? Чому? Слухайте уважно!
-
Небо, місяць, вода, карта.
-
Дуб, камінь, сонце, повітря.
-
Річка, білка, веселка, дощ.
-
Вовк, лисиця, чашка, комар.
-
Нога, книга, ложка, вікно.
5.4 Фізкультхвилинка
Станьте рівно, поверніться
І до сонечка зверніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають, мов зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.
У садку зеленому
яблук нарвемо.
У плетені кошики ми їх складемо.
Ніжки хай потрудяться -
Танок почнемо.
5.5 Читання вірша вчителем
Вмійте природу любити
Вам у походи ходити
І мандрувати, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром -
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілок не ламай для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все це окрасою буде нашого
рідного краю. (П. Синиченко)
- Яка головна думка цього вірша? (Треба берегти природу, бо вона є окрасою нашого рідного краю.)
6. Узагальнення і систематизація знань
6.1 Робота з пам'яткою
Пам'ятка
-
Кожен зелений листочок, кожна травинка виділяють в повітря кисень. Без нього немає життя. Не топчи, не рви даремно!
-
Найгарніша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!
-
Невеличкий скромний букет квітів говорить про те, що ти свідома. Добра, бережна людина.
-
Щоб згубити молоде дерево - потрібна хвилина, а виростити - роки.
(Висновок вчителя.)
-
Отже, не ламай дерева, кущі! Не рви квітів! Природа щедра до нас. Усе, що ми маємо, - від неї. То відплати їй своєю добротою, увагою, і вона буде щедрішою!
6.2 Перегляд фільму «Природа»
- Подивіться уважно фільм який називається природа, та скажете де зображена жива а де нежива природа. Домовилися?
6.3 Робота з картками
- А зараз пропоную закріпити ваші знання. Працювати ви будете по варіантах. 1 варіант - підніміть руки, 2 варіант - підніміть руки. Зараз я вам роздам картки з завданням. 1варіант - записує слова, які відносяться до живої природи, а 2 варіант - до неживої. На виконання цього завдання у вас є 2 хвилини. Час пішов.
Варіант 1 Варіант 2
-
Підсумок уроку
-
Що належить до живої природи?
-
Що належить до неживої природи?
-
Що ми називаємо «рукотворним світом»?
-
Чи може людина жити без повітря, води, їжі?
-
Домашнє завдання
-
Дібрати по три загадки про предмети живої та неживої природи.
Ось і продзвенів дзвінок,
Закінчився наш урок,
На уроці, по заслузі
Щиро дякую вам друзі.