- Учителю
- Казахский язык 2 класс 'Ю әрпінің жазылуы. 77-78- Жаттығулар '
Казахский язык 2 класс 'Ю әрпінің жазылуы. 77-78- Жаттығулар '
-
Күні: 28.09
Сынып:2 «И»
Пәні: қазақ тілі
Мұғалім: Қабылбекова З. С.
Сабақ тақырыбы:
Ю әрпінің жазылуы. 77-78-жатығулар.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға «Ю» әрпінің жазылуы және дыбысталу ерекшелігі туралы білімді меңгерту
Міндеті:
Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасай отырып, сауаттылыққа, ептілікке және өз ойын еркін айтуғды үйрету
Күтілетін нәтиже:
Балалардың таным белсенділігін дамиды, ойларын қорытындылайды, сұрақтарға жауап береді, ойлану жүйелілігі арттырылады. Әдемі, көркем, қатесіз жазуға қалыптасады.
Оқушылар топта ұйымшылдықпен, бірлікпен жұмыс жасайды
7 модульдің қолданылуы:
АКТ, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуды басқару және көшбасшылық.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топтық жұмыс, диалогты оқыту
Қолданылатын ресурстар:
АКТ, маркерлер, стикерлер
Ұйымдастыру кезеңі:
2 мин
Топқа бөлу:
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың біліктілігін арттыру.
Шаттық шеңберін жасайды:
Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!
Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)
Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды)
Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,саусақтары күн сияқты)
Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады
Оқушыларды топқа бөлінеді,
Сабақ кезеңдері:
Тапсырма:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу. Қызығушылықты ояту.
5 минут Оқушылардың білімін бекіту.
Үй тапсырмасы: Төрт топқа конверт таратылады. Әр топ конверттегі берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.
1.68- жаттығу . Көп нүктенің орнына қандай тиісті әріпті қойып жаздыңдар?
2.-И әрпінен кейін қандай дыбыс естіледі?
-И әрпінен кейін қандай әріп жазылады?
3. -Я қандай дыбыс?
-Я әрпі қандай дыбыстардан құралған?
4. -Сөзде йа дыбыстары естілгенімен жазуда олардың орнына қандай әріп жазылады?
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топта жұптасып орындайды. Білімдерін тексеру. Топтық жұмыста оқушының белсенділігі артады.
Я - қосарлы дауысты дыбыс.
Я әрпі йа дыбыстарынан құралған.
И әрпінен кейін а дыбысы естіледі.
И әрпінен кейін я әрпі жазылады.
Түсіну
Жаңа сабақты түсінуге дайындау. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
10 минут
Интербелсенді тақтада электронды оқулық түсіндірмесі.
Оқулықпен жұмыс. 71-жаттығу.
Суретке қара. Екі суреттің атына ортақ әріпті тап:
-Қандай сөздер шықты?
-Сөздерде неше дыбыс, неше әріп бар?
Аю қайда болады, ол нені жақсы көреді?
Оюды кімдер ояды, қандай ою түрлерін білесіңдер?
Ю қандай дыбыс?
Ю әрпі қандай дыбыстардан құралған?
Дәптермен жұмыс.
-Бүгінгі күнді жазайық.
Көркем жазу.
Сөздерге дыбыстық талдау жасалынады, диалог жасалады, көшбасшылық пайда болады.Топтық жұмыста бүгіні сабаққа қатысты ереже шығарады.
Аю, ою сөздері шықты.
Бұл сөздерде екі әріп, үш дыбыс бар.
Аю орманда болады.
Ол балды жақсы көреді.
Оюды әжелер ояды.
Ю қосарлы дауысты дыбыс.
Сөзде йу дыбыстары естілгенімен, олардың орнына ю әрпі жазылады.
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық
Түп-түзу боп отырып,
Көркем етіп жазайық.
Қолдану
Білім меңгеруі мен қолдана біледі, жұптық жұмыс
5 мин
Ой қозғау. 73-жаттығу.Өлеңді оқып жатқа жазу. Ю әрпінің астын сызып, оның қандай дыбыстардың орнына жұмсалғанын түсіндір.
Тәтті балға тоюды
Ойлап аю,
Омартаны ториды.
Өзіндік жұмыс.
Сөздерге дыбыстық талдау жасайды, көшбасшылық қабілеті артады.
Талдау
Терең ойлау тапсырмасы. Ішіне-сыртына стратегиясы
10 мин
74-жаттығу.Сөздерге у дыбысы қосылғанда олар қалай жазылатынын түсіндіру және солай өзгертіп жазу орындалады.
Күшей
Азай
Молай у
Той
Көркей
Тыңай
75 жаттығу. -Көп нүктенің орнына ю әрпін қойып жаз.
Үлке..., шалқа..., есе..., сарға..., қо... .
Шығармашылық тапсырмада оқушылар берілген тапсыманы жүйелі орындайды, шапшаңдылығы артады.
-Үлкею сөзінде бес әріп, алты дыбыс бар.
-Көркею, шалқаю сөздерінде алты әріп, жеті дыбыс бар.
Үлкею сөзінде бес әріп, алты дыбыс бар.
-Көркею, шалқаю сөздерінде алты әріп, жеті дыбыс бар.
Сергіту сәті.
1 мин
Балпаң, балпаң басамын,
Алты қырдан асамын.
Аю деген ағаңмын,
Аңшы көрсем қашамын.
Оқушылар әуенге қосыла өлең айтып жаттығулар жасайды.
Жинақтау.
Терең ойлау тапсырмасы.
10 мин
Сабақты қорыту. Шығармашылық тапсырма:
2 мин
«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.
Дөңгелектер ішінде орналасқан буындардан сөз құрастыр.
76-жаттығу. Ребусты шешіп шешуіндегі сөзге әңгіме құрастыру.
«Бес алма ара сы»
Бес жолды өлең құрастыру.
1. Бұл не?
3.Ол қандай дыбыс шығарады?
4. Ол не істей алады? 5. Араның қандай пайдасы бар?
-
Ю әрпі йу дыбыстары-
ның орнына қолданғанын айтады.
Еңкею,шалқаю,қисаю,жантаю сөздерінің мағыналарын қимыл арқылы көрсетеді.
Белсенділік артады, берілген тапсырманы уақтылы орындайды, сұраққа жауап бере отырып, сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырады, шапшаңдылығы артады.
Үйге тапсырма.
1мин
Бағалау.
Өзін-өзі бағалау. бағдаршам көздері
1 мин
Бүгінгі сабақтан не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді?
Пікір ағашын толтырады.
Рефлексия.