7


  • Учителю
  • Түбір мен қосымшаның жазылуы

Түбір мен қосымшаның жазылуы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Түбір мен қосымшаның жазылуы

Сабақтың мақсаты : Түбір мен қосымшаның жазылуы туралы түсініктеме беру. Сөздер ойлану арқылы тілін, сөздік қорын, танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Ұжымдық жұмыс істей білуге, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілі : Сұрақ-жауап, ой жинақтау, ереже айту, мақал- мәтел, талдау, түсіндіру.

Сабақтың байланысы : Әдебиеттік оқу, дүниетану.

Сабақтың көрнекілігі : Әр топ бойынша атауы, интерактивтік тақта, слайдтар, сызбалар, үлестірме парақша, суреттер.

Сабақтың барысы

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

Психологиялық дайындық.

Ал қанекей, тұрайық жылы жүзбен

Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген.

Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз

Үлгі алсын көрген жан мына бізден.

  1. Үй тапсырмасымен жұмыс. 62-жаттығу.

Бірнеше оқушыларға оқыту. Сөздерді сөз құрамына талдату.

Сөз құрамы неден тұрады?

Алма - алмалар

Көз - көздер

  1. Өткен материялдарды еске түсіріп, қайталау.

3-топқа бөліп отырғыздым және де әр топтың өз аты бар. Әр топ өз атын қорғап алады: «Түбір», «Жұрнақ», «Жалғау».


  1. Жаңа сабақ. Осы білетін білімімізді

63-жаттығуды орындау арқылы пысықтап жіберелік.

Күннің жадын, тақырып және көркем жазу жазамыз.

1-топ: Бірінші жолға қосымша жалғайды. Ережемен қорыту. Өнерпаз - өнерпаздар, ұста - ұсталардың

Түбір сөздің соңғы буыны жуан болса, оған жалғанатын қосымшалар да жуан болады: өнер+паз+дар

2-топ: Екінші жолға қосымша жалғайды. Ережемен қорыту. Зергер - зергердің, киіз - киіздің

Түбір сөздің соңғы буыны жіңішке болса, оған жалғанатын қосымшалар да жіңішке болады: зергер+дің


3-топ: Қарамен жазылған сөздерді қатыстырып сөйлем құрады.

- Өнерпаз болу үшін біз не істеуіміз керек?

- Білімді, еңбекқор болуымыз керек.

- Білімді қайдан аламыз?

- Кітаптан.


- Ендеше оқулығымыздағы 64-жаттығуымызды орындайық.

Бірнеше оқушыға мәнерлеп оқыту. Қарамен жазылған сөздерді тақтаға жазып, түбірін табу.

Кітап - кітабыңның

65-жаттығу. 1-топ жұмбақты жатқа жазу. Оқушылардың өздеріне тексерту.



2-топ қарамен жазылған сөздердің түбірін және жалғанып тұрған қосымшаны табу. Өзгеріп тұрған әріптің астын сызу.

Сирағы - сирақ, құлағы - құлақ.

3-топ ережемен қорыту (айту, оқыту, есте сақтау, түсіну).


  1. Сергіту сәті.

  • Біздің денемізде Қ дыбысынан аяқталатын қандай

дене мүшелеріміз бар?

  • Құлақ, қабақ, аяқ, шынтақ, саусақ, жақ, бармақ.

Денелерімізден көрсету

  1. Жаңа сабақты бекіту.


Келесі жұмысымызда гүл күлтешелеріндегі сөздерге -ы, -і жалғауларын қосып, дәптерімізге жазамыз.



66-жаттығу. 3-топқа 4 сөзден беріп, қосымша жалғату. Өзгерген әріптің астын сыздыру.

  • Түбір сөздің соңғы дыбысы неліктен өзгерді деп

ойлайсыңдар? Жақсы, балалар, өнерпаз болу үшін көп оқумен бірге тағы не істеуіміз керек? (Еңбек етеміз)

Шығармашылық жұмыс. 68-жаттығу.

1-топ Мақалдарды оқып, мағынасын ашу.

2-топ Еңбек туралы мақалдар айту.

3-топ Еңбек туралы шағын әңгіме жазу.

Семантикалық картамен жұмыс.



Туынды сөз

Түбір

сөз

Түбірлес

сөз

Оқушы


Кітап


Балақай

Балақан

Балалық


7.Сабақты қорыту.

«Адасқан қосымшаларды табу». Сызба арқылы.


Қыз шақ тар


Құлын лар дың


Шағала дар дың


Бүгін сабақта үйрендім. (Ережені қайталау)

Бүгін сабақта қызықты болды.

Бүгін сабақта қиын болды.

Келесі сабақта білгім келеді.


  1. Үй тапсырмасы. 67-жаттығу. Жаңылтпаш жазу.

Қарамен жазылған сөздің түбірін табу.

8.Бағалау. Кітапшалар тарату арқылы бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал