7


  • Учителю
  • Бастауыш сынып мұғалімі 2 сынып

Бастауыш сынып мұғалімі 2 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

</ Тақырыбы: Өсімдікке су және топырақ керек

Мақсаты: Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар туралы түсінік беру.

Күтілетін нәтиже: - өсімдіктер туралы толық мағлұмат бере отырып,

- олардың тіршілігін түсіндіре алады;

- жұмысты өз бетінше, топпен жоспарлап, бағалай алады;

- жұмыс барысында жауапкершілікті сезінеді.

- алған мәліметтерді талдап, өз білімдерін бағалай алады;

- түсінігін топтап, жүзеге асыра алады.

- оқушының сөзі жүйелі, қисынды,

- қорытындыны дәлелдей алады.

Тапсырмалар:

Жаңа тәсілдер: «Бірге ойлаймыз», «Ойлан әрі талқыла», топтық, жұптық әңгіме, жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар.

Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:

АКТ қолдану: визуалдандыру, белсенді тақтамен таныстырылым, ғаламтор

желісінен алынған материалдар.

Оқыту формасы: Жеке, жұптық, топтық, жаппай

Бағалау: Формативті бағалау: ынталандыру мақсатында

«Қолпаштау», «Басбармақ»

Кері байланыс:

«Нысана» д. д.



Сабақтың барысы:

Мұғалім әрекеті

Кіріспе:

Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал:

Табиғат күлімсірер күніменен

Ән айтар бұлбұл сайрап түніменен

Көркіне көз тоймайды табиғаттың

Сұлулықты сүйе біл шыныменен.

Топ ережесін қайталау.

Оқушыларды топқа бөлу



Үй тапсырмасы:

«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша берілген сұрақтар бойынша сәйкестендіру.

1 - топ: Өсімдікті неге тірі ағза деп атайды?

Өсімдік тірі ағза: қоректенеді, өседі, қурайды, көбейеді, тыныс алады

2 - топ: Өсімдіктің қандай пайдасы бар?

Өсімдік: Сусын, ем, ауа, тағам, жеміс, дәрі, кітап

3 - топ: Жапырақтың қызметі қандай?

Жапырақ: Өсімдік бойындағы суды буландырады, ауаны тазартады көмірқышқыл газын сіңіреді, оттегін шығарады, қант, крахмал жасалады, жапырақ арқылы өсімдік тыныс алады.

Барлық топқа: Өсімдік қалай көбейеді?

Өсімдіктің көбеюі: тұқымнан, тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс



Тұсаукесер:

"Күн көзін бұлт баспасын"

Ойын шарты: берілген сұрақтарға жауап беру арқылы экраннан күн көзін шығару

- өсімдік мүшелерін ата?

- өсімдік топтарын ата?

- тамыр қандай қызмет атқарады?



- сабақ қандай қызмет атқарады?

- тұқымның түрлерін ата?

- жапырақтың қызметі қандай?



"Сен білесің бе?"

- Өсімдік өсу үшін не қажет?

Негізгі бөлім:

«Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар.

- Топырақ деген не?



- Топырақтың негізгі қасиеттерін ата.

"Мағынаны тану" кезеңі

Өсімдік - тірі ағза. Ол үнемі өсіп, өзгеріп отырады: өседі, жапырақ жаяды, гүлдейді, түйіндейді, жеміс береді. Өсімдік өзіне қажетті қоректі өлі табиғаттан алады. Соның бірі -

су. Суы жеткілікті өсімдік жайқалып өседі.(Суретпен жұмыс)

- Су өсімдікке не арқылы келеді?

Топырақ арқылы. Топырақтағы қоректі заттар сумен араласып ериді. Өсімдіктің тамыры суды бойына сіңіріп, келесі мүшелеріне жібереді. Шіріндісі көп топырақ өсімдік өсуіне өте қолайлы.

- Шірінді қайдан пайда болады?

Жыл сайын қураған өсімдіктердің жапырақтары сумен араласып, оның құрамын байытады. Барлық топырақта бірдей шірінді көп бола бермейді. Ондай топырақты қолдан тыңайтады.

- Тыңайту үшін не керек деп ойлайсыңдар?

- көң, құстың саңғырығы, шымтезек, қарашірік.(суретпен жұмыс)

«Терең танысайық» кезеңі

Оқулықпен жұмыс.

- Мәтінді тізбектей оқыту.

- Мәтінмен жұмыс жүргізу.

- Өсімдіктің өсуіне судың, топырақтың әсері қандай?

- Еріген тұздарды өсімдік қайдан алады?

- Өсімдіктің бойында судың бар екенін қалай білуге болады?



Қорытынды:

"Ой толғаныс" кезеңі. (проблемалық сұрақтар)

- өсімдік тіршілігі үшін не қажет?

- өсімдіктер адам өміріне қаншалықты әсер етеді?

- егер өсімдік болмаса жер бетінде не болар еді?

Дәптермен жұмыс

1 - тапсырма:

Өсімдікке қажетті жағдайлар

2 - тапсырма:

Қайсы өсімдік суды көп қажет етеді?

Тест тапсырмалары:

1. Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар:

В) жарық, ауа, су, қорек, жылу

2. Өсімдік:

Б) тұқымнан дамиды

3. Топырақ арасындағы өсімдік мүшелері:

Ә) тамыр

4. Өсімдікке сабақ не үшін керек?

А) Тамырдан қоректік заттарды басқа мүшелерге жеткізу үшін

5. Құрғақ жемістерге:

А) бидай, түйебұршақ

«Ойлан әрі талқыла» әдісі бойынша топтық жұмыс.

1 - топ: Топырақ неліктен бұзылады? (күтім болмаса, жаңбыр мен қардың мөлшерден көп болуынан)

2 - топ: Топырақты қорғау үшін не істеу керек? (таза ұстау, құнарландыратын жағдайлар жасау)

3 - топ: Топырақтың құрамына нелер жатады? (көң, құстың саңғырығы,

шымтезек, қарашірік)

Барлық топ: Топырақтың қандай түрлері бар? (қара, сор)



IV. Бекіту

"Ой түйіндеу" кезеңі

«Құм, тас, су» ойыны.

Ойынның шарты: «Құм»дегенде әр жерде оқушылар шашыраңқы болып отырады, «тас» дегенде өз қолымен мүсін жасап қатып қалады, «су» дегенде толқын болып қозғалады.



V. Қорытынды.

«Даналық қоржыны» әдісі арқылы су туралы берілген мақал - мәтелдерді құрастырып, оқу, мағынасын ашу.

1 - топ. Су - тіршіліктің көзі

2 - топ. Судың да сұрауы бар

3 - топ. Сулы жер - нулы жер

Сонымен бүгінгі сабағымызда нені білдік?

* Өсімдік өсу үшін қандай қажеттіліктер бар екен?

* Топырақты тыңайту үшін нелер керек?







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал