- Учителю
- Урок на тему: Мен зерттеушімін
Урок на тему: Мен зерттеушімін
Сабақ тақырыбы: |
Кіріспе Мен зерттеушімін |
Мектеп: | ||
Күні : |
|
</<font color="#000000">Мұғалімнің есімі: | ||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: | ||
Оқу мақсаты: |
| |||
|
| |||
| ||||
Ресурстар: |
| |||
Күтілетін нәтижелер: |
| |||
Сабақтың мақсаты: |
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; 1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру | |||
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
| |||
Зерттеу дегеніміз - қандай да бір құбылысты ғылыми түрде оқып-үйрену үдерісі. Адам ба ласы қоршаған ортаны тани бастаған шақтан зерт теушілер пайда бола бастады. Алғашқы зерттеу шілер философтар және дін қызметкерлері еді. Олар ғылымның жеке салаларын зерттемей, тұтас қарастырды. Мысалы, Ежелгі Мысыр абыздары бір мезгілде жыл санаумен, астрономиямен, матема тикамен және медицинамен айналысты. Ұлы ғалым-дардың көпшілігі Ежелгі Грекиядан шықты. Олар - есімдері дүниежүзіне белгілі Сократ, Платон, Аристотель, Пифагор, Гиппократ, Архимед т.б.
Қазіргі заманғы ғылымның көптеген бағыттары бар. Өмірін ғылымға арнаған ғалымдар теориялық та, практикалық та тұрғыда зерттеулер жасай алады. Олар барлық қолда бар құжаттарды зерттейді немесе әртүрлі тәжірибелік бақылаулар жүргізеді.
Кіріспе сабағының барысында оқушылар зерт теушілер дегеніміздің белгілі бір ғылым саласын зерттейтін мамандар екенін түсінеді. Зерттеушілер қоршаған әлемнің үдерістері мен құбылыстарын, олардың табиғатын жақсы түсіну үшін зерттеу жүргізеді. Олар өз жұмысында ғылыми әдістерді пайдаланады және тексерістен өткен деректерге сүйеніп, зерттеу жасайды. Деректер құбылыстарды тікелей бақылау, өлшеу, тәжірибелер жасау ар қылы алынады. Ғалым жұмысының негізгі бөлігі мәлі меттермен жұмыс жасап, оларды жазу және сараптау болып табылады. Есте сақта! Зерттеушілер бізді қоршаған Әлемді зерттейді. Олар бақы лайды, өлшейді, тәжірибелер жасайды және нәтижелерін жазып отырады. |
Кіріспе тапсырма. Оқулықтағы мәтінді оқыңыз. Оқушыларға айна ламыздағы заттар мен құбылыстарды зерттейтін адамдарды зерттеушілер деп айтатынымызды түсін діріңіз. Ғылым саласындағы зерттеулермен ғалым-дар айналысады. Олардан ғалымдардың нені зерт- тейтіндерін айтып беруді сұраңыз. Талқылау бары сында оқушылардың жауаптарын толықтыруға болады: ғалымдардың зерттеулерінің нәтижесінде табиғатта өсімдіктер мен жануарлардың өте көп екенін, олардың қандай түрге жататынын, қайда өсіп, мекендейтінін, немен қоректенетіндерін біл дік. "Заттар қалай қозғалады?" және "Не үшін қозға лады?" деген сұрақтарға ғалымдардың өз пайымдауы болатынын айтыңыз. Мысал келтірулерін сұраңыз, кейбір оқушылар өз нұсқаларын ұсынуы мүмкін. Тапсырманы жұппен ауызша орындауға болады.
Талқылаудан кейін ойын ойнатыңыз. Оқушыларға әртүрлі заттардың, өсімдіктердің, жануарлардың суреттерін таратыңыз. Әрбір оқушы зерттеуші рөлін ойнап, өз қолындағы суретті көрсетеді. Мысалы, аюдың суретіне қарап, оқушы: "Мен зерттеушімін, мен аңдарды зерттеймін", - деп айтады.
Бақыла. Сен білесің бе? Оқушыларға қазіргі заманзерттеушілері табиғатта болып жатқан әртүрлі құбылыстар мен заттарды да бақылай алатынын айтыңыз. Қазіргі таңда олар көзге көрінбейтін заттарды бақылауды үйренді. Ғалымдар көзге көрін-бейтін заттарды бақылау үшін лупаны (үлкейтіп көрсететін арнайы құралдарды) пайдаланады. Oқу шыларға көзге көрінбейтін ұсақ затты үлкейткіш әйнекпен немесе микроскоппен бақылатуға болады. Егер сыныпта оқушылардың біреуі телескопты көр ген болса, көргенін айтып беруін сұраңыз.
Бөлме өсімдігін зертте. Оқулықтағы тапсырмаға кіріспес бұрын, оқушыларға өлшеу әрекеті туралы мәтінді оқып беріңіз. Оқулықтағы суретке назарларын аударып, балалардың не істеп жатқан дарын сұраңыз. Жақсы зерттеуші болу үшін заттарды өлшей білу қажет екенін айтыңыз. Өлшеудің көмегімен олар заттың көлемін немесе салмағын анықтай алады. Оқушыларды топтарға бөліңіз, әр топтағы оқушылар саны 4-тен аспағаны дұрыс. Oларға өлшеу жасай алатындай әртүрлі заттарды ұсыныңыз. Өлшеуге пайдаланатын затты оқушы лардың өздеріне таңдатыңыз. Оқушыларға бөлме өсімдіктерін беріп, оларға ұқыпты болуларын сұ раңыз. Тәжірибеге мысал келтіріңіз, мысалы: өсім діктің биіктігі 2 қаламға сәйкес т.б. Оқушылар өз өлшеулерінің нәтижелерін сурет салу арқылы көр сетсін.
Нәтижесін жаз. Оқушылардың назарыноқулықтағы мәтінге аударыңыз, зерттеушілердің өз бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін не үшін жазатындығы туралы сұраңыз. Жауаптарды тыңдап алып, оқушыларға бұл нәтижелерді ұмытып қалмау үшін және кейін тексеру кезінде қолдану үшін жазу керек екенін айтыңыз. Оқушыларға өздерінің бақылаулары мен өлшеулерінің жазбаларына қайта қарап, оларды сыныптағы басқа оқушылардың жазбаларымен салыстыруды ұсыныңыз.
| |||
Пәнаралық байланыс
|
Қосымша тапсырмалар
| |||
Дүниетану. Адамдар өздерін қоршаған ортанықалай зерттейтіндіктері туралы талқылайды.
Көркем еңбек. Бақылау барысында сурет салу.Oқушылар зейінді болып, заттың суретін неғұрлым нақтырақ салулары тиіс.
|
Кейбір оқушыларға оқулықтағы тапсырмаға қосымша ретінде өсімдіктерді сызғыштың көмегімен өлшеуді ұсынуға болады.
Бөлме өсімдігін зертте. Бөлме өсімдігінің бірін ал. Оның биіктігін қолыңда бар заттармен өлше. Нәтижесін жазып отырады. Сен өсімдіктің биіктігін әртүрлі заттармен өлшедің. Зерттеу нәтижесін қағазға жазып ал немесе суретін сал.
| |||
Бағалау
|
Оқушыларға өздерінің айналасындағы заттарға бақылау жасатыңыз.
Бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін жазып отыруды ұсыныңыз.
| |||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
|