7


  • Учителю
  • Урок української мови 'Прислівник'

Урок української мови 'Прислівник'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

НВК НОВОАЗОВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ

І-ІІ СТУПЕНІВ №1 - ЛІЦЕЙ «УСПІХ»

Конспект відкритого уроку в 4- Акласі

з української мови

на тему:



Підготувала

вчитель початкових класів

Губченко Лариса Іванівна


м.Новоазовськ

2014 р.

Тема: Прислівник. Узагальнення знань і вмінь з вивченої теми.

Мета: Закріпити знання учнів про прислівник як частину мови. Формувати

вміння розпізнавати прислівник серед інших частин мови, аналізувати

його за будовою та зв'язками у реченні. Вчити правильно вживати у

мовленні, використовувати прислівники у самостійно складених

текстах. Розвивати у школярів критичне мислення. Виховувати любов

до природи, рідної мови, бажання бути корисними.

Тип уроку. Комбінований

Обладнання: епіграф, червона книга, картки для індивідуальної та групової роботи, таблиці, схеми, віночок, метелик.

Методи та прийоми: побудоваасоціативного куща, прийом «Займи свою позицію», вибіркове списування (робота в парах),інформаційна хвилинка, індивідуальна робота з картками,творча робота - есе,робота в групах, колективна робота - сенкан, робота з таблицями.

Гасло: «Неси добро у світприроди!»

Епіграф:

Бережіть природу, любідіти,

Я до цього все життя вас закликаю.

Хтобайдуже ставиться до неї,

Той у грудях серденька не має.

А якщойогонемає в грудях,

До природивінбайдужим буде.

Пам'ятаймоце і я, і ти,

Маймо в серці зерна доброти.

Цізерняткабудутьпроростати,

Співпочуєтедушісвоєї,

Про природу станете видбати,

Вірним другом будете для неї.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Знову день почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати -

Кличе в подорож дзвінок.

Діти, сьогодніу нас незвичайний урок, до нас завітали гості, і нам, як чемним господарям, потрібно гарно прийняти наших гостей, тому всі дружно встали, посміхнулись один одному, мені, нашим гостям і чемно привітались: «Добрий день!», сідайте.

У нас урок української мови і почнемо його з епіграфу. Зачитую.

Як ви розумієте цей вірш? Що берегти автор закликає? Про які зерна йдеться у вірші?А якщо вони проростуть, то що станеться?

А щоб стати вірним другом природи, нам потрібно перш з все вміти дружити між собою. А які ми дружні і активні ми сьогодні з вами покажемо нашим гостям.


ІІ. Каліграфічна хвилинка

-Любі мої діти, традиційно урок ми починаємо з каліграфічної хвилинки. Сьогодні нам допоможе в її проведенні загадка. Уважно слухайте:

Привітанням журавля

Я пробуджую поля,

Небеса і ручаї

Та заквітчую гаї.

І усякий мене зна.

Відгадали? Я…(весна)правильно, діти, (вивішую на дошці слово Весна.)А тепер це слово пропишемо.

Вввеес на весна.

  • Біля дошки зробить усно фонетичний розбір цього слова.( В цьому слові два склади вес-на, наголос падає на другий склад. Звук в приголосний,дзвінкий, твердий.і т. д.)

  • А зараз зверніть увагу на картинку. Що тут зображено? Яка пора року? Ну, а зараз ви попробуєте за допомогою розкиданих слів зібрати речення.

Запише його на дошці…

  • Весняний день рік впевнено годує.

- Як ви розумієте зміст цього прислів'я? (Для того, щоб цілий рік їсти треба працювати).

- Назвіть і підкресліть головні і другорядні члени речення.

- Назвати усно частини мови у реченні.

А як можна одним словом назвати частину мови - іменник ( предмет), дієслово (дія), прикметник (ознака цього предмета), а прислівник ( ознака дії).

А зараз ми будемо будувати асоціативний кущ, за допомогою тестів. Вам зачитую запитання, а ви правильну відповідь показуєте літерами, які лежать у вас на партах.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Усний тест. Побудова асоціативного куща


1.Незмінна частина мови, що характеризує ознаку дії або пояснює, де, коли відбувається дія, куди вона спрямована, називається:

А) Дієсловом;

Б) Прислівником;

В) Прийменником.

2. Прислівник відповідає на питання:

А) Який? Яка? Яке? Які?

Б) Скільки? Який? Котрий?

В) Де? Куди? Коли? Як?

3. Прислівники у реченні пов'язані з:

А) Іменниками;

Б) Прикметниками;

В) Дієсловами.

4. У реченні прислівники виконують роль:

А) Головних членів;

Б) Другорядних членів.

5.Прислівники утворюються від прикметників зо допомогою:

А) Суфікса;

Б) Префікса;

В) Кореня


Другорядний член речення


Прислівник


Пов'язується з дієсловом

Незмінна частина мови

Виражає ознаку дії,пояснює її.

Як? Де? Коли? Куди?

Утворюються за допомогою суфікса


ІV.Прогнозуванняучнями за результатами кущування і епіграфом теми уроку

Ось такий асоціативний кущ у нас вийшов. Дуже добре, а тепер скажіть чи можемо ми за результатами кущування і опрацьованим віршем сказати, яка ж тема нашого сьогоднішнього уроку і про що ми будемо говорити на уроці?

Це завдання пропоную виконати у групах. Не забувайте, що у вашій групі повинен бути писар і доповідач. І якщо ваша група закінчила роботу, ви не викрикуєте, а об'єднуєтесь ручками (доповідач виходить на клас).

(Робота в групах)

V.Оголошення теми і мети уроку

- Отож, мої любі, на уроці ми повторимо все, що знаємо про прислівник, виконаємо багато цікавої роботи. А ще ми будемо говорити про актуальне питання - збереження довкілля, так, як у травні відзначається «День Довкілля».Тому наше заняттяпройдесьогодніпідгаслом: «Неси добро у світприроди!» Ми зазирнемо у дивовижнийсвітдовкілля, навчимосящебільшелюбити і оберігатийого.

VІ. Робота над темою уроку

1. Прийом «Займи свою позицію»

Проблема: «Чи можемо ми назвати людину і навколишнє середовище друзями?»

________________________________________________________________________

Так Не знаю Ні

Щоб виконати наступне завдання, послухайте мене уважно.

2.Вибіркове списування (Робота в парах)

-Полями і ярами, лісами і луками в зеленому одязі йде по рідній землі весна-красна. То посіє дрібненький теплий дощик, то погладить всі дерева і кущі легеньким вітерцем. А то прикрасить все навколо чарівним килимом із прекрасних квіточок.

Ось перше завдання й буде присвячене першим весняним квітам. Перед вами вірші-загадки. Уважно прочитайте їх і випишіть прислівники за групами:

Це вибіркове списування і працювати будите в парах по рядам. І ряд виписує прислівники, які відповідають на питання Де? ІІ ряд - Як?, ІІІ ряд Коли?

Де? Як? Коли?

Я - кульбабка, гарна квітка,

Всюди квітну рясно влітку.

Ось корона золота,

Вся дівоча в ній краса.


Я - квіточка, блакитні очі маю,

Здавна проліском зовусь.

В лісі першим розцвітаю,

Навіть снігу не боюсь.


Рано підбіл зацвітає,

Іншу дивну назву має.

Мати-й-мачуха звуть ще ті квіти,

Знизу листочки в них здатні зігріти.

Зверху холодні, гладенькі вони,

Горять золотисті вогні навесні.


Взимку листя моє не замерзає,

Навесні синіми квітами рясно землю вкриває.

Я - улюбленець українського народу,

Я - «переможець», бо зеленію в негоду.Барвінок?


3.Інформаційна хвилинка

- Хочеться сказати, що і підсніжник, і пролісок, і мати -й- мачуха знаходяться під охороною в Червоній книзі, але на різних сторінках. Пригадайте, будь ласка, що ви пам'ятаєте про цю книгу. (Йде робота в групах)

Червона книга - це сигнал небезпеки. Сама назва подібна до червоного кольору світлофора. Вона застерігає людей: «Будьте обережні! Зупиніться! Надайте допомогу природі!» Книга побудована так, що за кольором сторінки можна дізнатися про долю рослини, птаха, тварини. Вперше Червона книга України з'явилась у 1966 році. Вона має чорні, червоні, жовті, зелені сторінки. Подумайте, що вони означають?Знову робота в групах. Вибираємо колір за який будите доповідати.


Чорні - зниклий вид (дикий кінь, біла куріпка). СУМНО!

Червоні - видові загрожує загибель (лісовий кіт, підсніжник) АКТИВНО!

Жовті - ще не зникає, але його мало в природі (шафран) ОБЕРЕЖНО!

Зелені - записані назви рослин і тварин, кількість яких збільшилась

завдяки турботі людей(зубр) РАДІСНО!


Фізкультхвилинка

4.Вправа на творення прислівників від прикметників

-Пригадайте, від якої частини мови найчастіше утворюється прислівник?

-Перед вами записані (на дошці) весняні прикметники. За допомогою суфіксів утворіть від них прислівники, які б відповідали на питання ЯК?

Гарний - гарно (нульове закінчення, основа, корінь, суфікс)

Голосний - голосно

Ясне - ясно

Чиста - чисто

Ніжна - ніжно.

- Утворені прислівники розберіть за будовою.(Робота індивідуальна, перевірка фронтальна)

5.Творення синонімічних і антонімічних пар від поданих прислівників за народознавчим матеріалом(за варіантами)

-Український народ дуже спостережливий, кмітливий. Спостерігаючи за природою, він склав власні прислів'я, прикмети, які стосуються навколишнього середовища і нас, людей. І ваше наступне завдання, у вас на партах карточки з прикметами.

І варіант читає уважно прикмети, виписує прислівники і добирає письмово до них антоніми.

ІІ варіант читає уважно,виписуєприслівники і добирає до них синоніми.

І варіант

  • Білка багато стрибає - гарна погода ще не зміниться(мало).

  • Якщо влітку ліс шумить і гуде - буде злива(взимку).

  • Туман уранці падає на землю - на суху погоду(увечері).

  • Коли цвіте черемха, часто буває холодно(рідко).

ІІ варіант

  • Якщо сонце біле і світить ясно - буде дощ(яскраво).

  • Скрипить під ногами сніг чутно - погода поліпшиться(голосно).

  • Якщо бузок приємно пахне - чекайте дощу(ароматно).

  • Горобці на дерева щебечуть весело - гарна погода триватиме(гамірно,голосно).


Гра на позитив

- Подивіться, будь ласка, у вікно...

- Подивіться один одному в очі...

- Покладіть руки на коліна долонями догори...

- Заплющить очі, пригадайте щось приємне...

- Посміхніться сусіду по парті...


6.Творча робота. Написання есе за опорними словосполученнями. (Робота в групах)

Опорні словосполучення: ласкаво світить, лагідно повіває, ніжно колише, величаво крокує, весело співають. (На дошці)

- Ну, а зараз переходимо до творчого завдання - складання есе на тему «Весна» за опорними словосполученнями, які ви бачите на дошці. Це було домашнє завдання Але хочу нагадати, що там була одна умова. Вам треба було ввестив текст спонукальне речення.

Давайте ж пригадаємо, що ж таке есе! З чого складається текст? (Зачин, основна частина і кінцівка).

Давайте послухаємо ваше есе.

( Есе́, есе́й ( essai - «спроба», «начерк») - невеликий за обсягом прозовий ,

Зразок: Весна. Співуча, весела, яскрава.

Вона лагідно повіває нам в обличчя теплом. На голубому небі ласкаво світить усміхнене сонечко. Теплий вітерець ніжно колише трави і квіти. Зеленою травичкою густо вкрилася земля. Весело співають свої пісні пташки.

Люди, любіть і оберігайте природу!

VІІ. Підсумок уроку

- Давайте поглянемо, чи виконали ми поставлене завдання, чи наші очікування справдилися. Чому навчилися на уроці? А це ми вияснимо за допомогою питань, які ви будите задавати один одному (по рядах) стосовно теми нашого уроку.


А моє запитання до вас всіх ось таке: чи може людина жити окремо від природи?

Окремо від природи люди жити не можуть, бо є її частиною і повинні стати з нею друзями. Я пропоную вам виконати останню вправу і довести, що ми цінуємо довкілля. Давайте усно складемо сенкан (на дошці записую) до слова природа.

Що таке сенкан?

  1. Іменник - Природа.

  2. Два прикметники - Навколишня, оточуюча.

  3. Три дієслова - Навчає, виховує, оберігає.

  4. Фраза - Природа - це колиска життя.

  5. Синонім до першого слова - Довкілля.

Сенкан- це вірш, що складається з п'яти рядків. Білий вірш, який не римується.


VІІ.Самооцінювання

Діти, у вас на партах таблиця самооцінювання, впишіть своє прізвище,поставте собі оцінку, а потім прокоментуйте свій вибір намалювавши квіточку навпроти сходинки.

Сходинки самооцінювання. Прізвище______________________________

ІVсходинка - Я працював на повну силу!

ІІІ сходинка - Я працював гарно, але відчуваю, що міг би досягти більшого.

ІІ сходинка - Я намагаюся працювати краще.

І сходинка - Я працював мало. Оцінка___________


Знайдіть в ній своє прізвище і самі собі виставте оцінку за урок. Вона буде врахована

мною для обчислення сумарного бала при перевірці творчого домашнього завдання.

А домашнє завдання буде таке:


VІІ.Домашнєзавдання

- Я хочу, щоб в домашній роботі ви продовжили тему нашого уроку і склали пам'ятку про правилазбереженнядовкілля, використовуючи при цьомуприслів'я з прислівниками.

- Ну, а зараз візьміть квіточку, що лежить у вас на парті і в серединці намалюйте смайлика із посмішкою, яка буде означати те чи сподобався вам цей урок чи ні. Якщо смайлик веселий, то вам сподобалось, а якщо сумний, то ні.Підніміть їх і покажіть мені, а тепер нашим гостям.

- А зараз із своїх квіточок сплетемо віночок дружби, адже ви сьогодні виконуючи різні завдання доказали, які ви насправді дружні і активні. Зараз кожен підійде до дошки і прикріпить свою квіточку.Гарний вийшов віночок. А я буду ось таким метеликом, який буде вас оберігати.

А на уроці праці ми висадимо на клумбі справжній, живий віночок дружби нашого класу. І цим ми покажемо іншим дітям, як потрібно зберігати і примножувати красу довкілля, аторкнутися цієї краси можна тільки серцем.

Пам'ятайте, діти, щотільки ваше доброзбережечарівнийсвітприроди, а отже, і життя на Землі. Нехай ними будутьсповненівашісерця. Творіть добро скрізь і завжди!


Урок закінчено.


Сенкан - це вірш, що складається з п'яти рядків.

Слово "сенкан" походить від французького слова "п'ять" і позначає вірш у п'ять рядків.

1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)

2. Другий рядок - це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

3. Третій рядок називає дію, пов'язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).

4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

5. Останній рядок складається з одного слова - синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.


Квіти Друзі

Ніжні, пахучі Щирі, рідні

Ростуть, посміхаються, квітнуть Слухають, говорять, тішать

Почуття танцюють з вітром В моєму серці живуть

Весна Наймиліші


( Есе́, есе́й ( essai - «спроба», «начерк») - невеликий за обсягом прозовий , що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання. )

Зразок:

Весна. Співуча, весела, яскрава.

Вона лагідно повіває нам в обличчя теплом. На голубому небі ласкаво світить усміхнене сонечко. Теплий вітерець ніжно колише трави і квіти. Зеленою травичкою густо вкрилася земля. Весело співають свої пісні пташки.

Люди, любіть і оберігайте природу!


Сенкан - це вірш, що складається з п'яти рядків.

Слово "сенкан" походить від французького слова "п'ять" і позначає вірш у п'ять рядків.

1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)

2. Другий рядок - це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

3. Третій рядок називає дію, пов'язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).

4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

5. Останній рядок складається з одного слова - синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.


Квіти Друзі

Ніжні, пахучі Щирі, рідні

Ростуть, посміхаються, квітнуть Слухають, говорять, тішать

Почуття танцюють з вітром В моєму серці живуть

Весна Наймиліші


( Есе́, есе́й ( essai - «спроба», «начерк») - невеликий за обсягом прозовий , що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання. )

Зразок:

Весна. Співуча, весела, яскрава.

Вона лагідно повіває нам в обличчя теплом. На голубому небі ласкаво світить усміхнене сонечко. Теплий вітерець ніжно колише трави і квіти. Зеленою травичкою густо вкрилася земля. Весело співають свої пісні пташки.

Люди, любіть і оберігайте природу!

На дошці Двадцяте травня

Класна робота

Узагальнення знань і вмінь з вивченої теми «Прислівник»

Епіграф:

Збиваючи з шовкових трав росу,

Задумайся, затамувавши подих,

Крім доброти, дарує нам природа

Себе й свою немеркнучу красу.

Заходьте в гості до її господи,

Лиш марно не топчіть її добра…

(Григорій Коваль)

Проблема: «Чи можемо ми назвати людину і навколишнє середовище друзями?»

________________________________________________________________________

Так Не знаю Ні

Гарний - гарно

Голосний - голосно

Ясне - ясно

Чиста - чисто

Ніжна - ніжно.

Опорні словосполучення: ласкаво світить, лагідно повіває, ніжно колише, величаво крокує, весело співають. (На дошці)

1. Природа. (На листі ватману)

2. Навколишня, оточуюча.

3. Навчає, виховує, оберігає.

4. Природа - це колиска життя.

5. Довкілля.

Намальований віночок


Епіграф:

Збиваючи з шовкових трав росу,

Задумайся, затамувавши подих,

Крім доброти, дарує нам природа

Себе й свою немеркнучу красу.

Заходьте в гості до її господи,

Лиш марно не топчіть її добра… . Григорій Коваль




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал