- Учителю
- Пингвиндер неге ұша алмайды?
Пингвиндер неге ұша алмайды?
Тоқсан ІІІ | Күні 22 қаңтар 1-сабақ | Пән Сауат ашу (Ана тілі) | Мұғалім аты-жөні Кабдолина Хазима Насратбекқызы | СҚ облысы, Мамлют ауданы, Бексейіт орта мектебі 1-сынып Оқушы саны-6 Жас ерекшелігі: 6-7 жас |
Сабақтың тақырыбы: Пингвиндер неге ұша алмайды?
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдер: жеке жұмыс, жұптық және топтық жұмыс.
Бағалаудың түрлері: ата -ана бағалау.
Ресурстар: үлестірмелі материал, оқулық,
Сабақтың мақсаты:
Күтілетін нәтиже:
Білімділік: и дыбысының жіңішке және жуан айтылу қалпын меңгеру.
И кейде жуан, кейде жіңішке болатынын біледі;
Табыс критерийлері: и дыбысының жуан және жіңішке екенін білді;
-берілген сұрақтарға жауап берді.
Сабақтың барысы:
уақыт
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасады. Сабаққа дайындықтарын тексереді.
1 мин
-балалар бүгінгі ерекше сабаққа, ұйымшылдықпен қатысындар.
Психологиялық дайындық
-
3 мин
-
Кезеңдер
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Дерек көздер
Сабаққа мақсат қою.
«Иә» және «жоқ» ойыны
- мен бір жануарды жасырдым. Ол не?
-иә
-иә де, жоқ та
-иә
-иә
-иә
-жоқ
-иә
-жоқ
-балалар, тағы қандай үй құстарын білесіңдер?
- үй жануары ма?
- ақ па?
-тістей ме?
- ұша ма?
-жүні бар ма?
-үре ме?
-мамықты ма?
-таңертең шақыра ма?
Қаз
Үйрек, қаз, тауық, әтеш
А.Гин «да и нет»
Өткенді қайталау өздік жұмыс
Ереже қайталау
әр сөзге дыбыстық талдау
жаңа ақпарат
мен тақтаға үй құстарының суретін ілемін олардың ішіне артық пингвиннің суретін іле қоямын.
Ата-ана мағлұмат береді
Дыбыстық талдау жасайды.
-Пингвин үй құсы емес.
сурет
Промлемалық әдіс
Сұрақ-жауап Жеке тапс.
Бағалау жауап берген балаға пингвин беріп отыру критерий 4-3- «5»
2- «4»
-балалар, пингвин қайда тұрады?
-тамаша!
-енді пингвиннің үйіне баруына көмектесейік. Тапсырмалар орындасақ үйіне баруына көмек жасаймыз.
-пингвин полюсте болады
Сергіту сәті
Пингвинше жүрейік 1-2 айналайық
Оқушылар қимыл жасайды.
Ақырын музыка ойнап тұрады
Оқулықпен жұмыс
тыңдау
Мәнерлеп оқып беремін
Мұқият тыңдайды.
36-жаттығу
Сызбамен жұмыс
-сызбаны талқылау
-дыбыс нешеге бөлініп, айтылады?
-дауысты қалай айтылады?
- жуан дауысты
-жіңішке
-жуан, жіңішке дауыстылардың санын қосқанда.
-сызбада 11 дауысты сендердің ойларыңша ол қандай?
-и дауысты дыбыстың қайсысына жатады?
-2 бөлініп, дауысты, дауыссыз
-созылып айтылады
А,о,ы,ұ
ә,ө,і,ү,е
-9
и,у
Топқа бөлу
А, о, ы -әріп.
Тон, тымақ, пима- қысқы киім
Сұрақ-жауап
2 топ ,
1- жуан дауыстылар
2- қысқы киім
Қима қағаздар
Топтық жұмыс
«Өз үйіңді тап»
Сөздердегі и әрпі бар, соны жуан немесе жіңішке үйге орналастыру
Жуан и десе түсіндіреді, жіңішке түсіндіреді
Қима қағаздар
Сергіту сәті
«Атом мен молекула» ойын
2 атом. -бір-біріне тілек
3 атом- тақтада орындаған тапсырманы өзара талқылау
Оқушылар бір-біріне тілек айтады.
- ине деген сөзд жіңішке үй орналастырым, себебі е жіңішке дауысты сондықтан и жіңіішке
Ақырын музыка ойнап тұрады
Дәптермен жұмыс
Үлгі бойынша орындау
Жеке тапсырма
Қорытынды
«Иә» және «жоқ» ойыны
-мен бір дыбыс жасырдам, ол қандай?
-иә
- иә, жоқ
-дұрыс
-дауысты ма?
-жуан ба?
-и
Бағалау
әр бала бар пингвиндерін санайды
Рефлексия
Сабақ ұнады ма? Несімен ұнады?
Иә
Маған барлығы ұнады
Үйге тапсырма
Пингвин туралы қосымша материал
Интернеттен пингвин туралы қосымша мәлімет біліп келу.