7


  • Учителю
  • Конспект урока по познанию мира на тему 'Су қоймаларды қорғау' (4 класс)

Конспект урока по познанию мира на тему 'Су қоймаларды қорғау' (4 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Нукаева Нургуль Маратовна жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі

Ақсай қаласы №5ЖОББМ

Пәні:Дүниетану

Сыныбы: 4

Сабақтың тақырыбы: Су қоймаларды қорғау.

Мақсаты:судың ластануы және оны қорғау жолдарын түсіндіру,ондағы адамның ролі.

Міндеттері: 1.Оқушылар судың негізгі ластану көздерін, көлік түрлерін, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын, олардыңқоршаған ортаға тигізетін әсері жөнінде білім алады. 2. судың тірі табиғат үшін маңыздылығы, ауыз суды үнемді пайдалану ережелері туралы түсінік алады. 3. топта жұмыс жасайды.

Күтілетін нәтиже: 1. Қазақстан су қоймалары туралы білу , су ресурстарына кері әсер

ететін факторларды анықтау.

2. суды қорғауға арналған шаралар ,ұсыныстар беріледі

3.топта,сабақтың тақырыбының ашылуына байланысты бағалау,бір-

бірінің жауабын тындайды,толықтырады.

Сабақтың барысы: 1) Ассоциация Жұмбақ жасыру (СУ)

2) топтың атын атау,неге? себебі:

3) Проблеманың шешімін табу құзыреттілігі.

Өткен сабақта біз су туралы көп әңгімелеген едік. Қазір сендер су туралы не білесіз,соны ортаға саламыз . Оқушылардың жауабы. Слайд арқылы жауаптарын тексеру.

1. Су-қар, жаңбыр, мұз, көл, тұман, бу, мұхит, теңіз

Су

Шық

Теңіз

Мұхит

Бу

Тұман

Көл

Жаңбыр

Мұз

Қар



2. Табиғатта су қандай күйде болады? Неге байланысты?


Судың күйі

Түрлі себептер

  1. Қатты мұз күйінде

  2. Сұйық

  3. Газ тәрізді

Температура 0° С-тан төмен

Температура 0° С-тан жоғары

Температура 0° С-тан жоғары, 100° С-та қайнайды

Судың

қасиеті

Иісі

жоқ

Пішіні

жоқ

Ерткіш

Түссіз

Мөлдір

Сұйық

Дәмі

жоқ


3. Судың қасиеті


4. «Суқойма» сөзіне ассоциация жасау.


Суқоймалар

Өзендер

Жылғалар

Құдықтар

Ыстық сулар

Бұлақтар

Теңіздер

Мұхиттар

Көлдер



5. Жерасты сулары дегеніміз не?

Артезиян сулары

Бұлақтар

Ыстық минералдар

Жерасты сулары

Ал қазір сендер 5 жолды өлең құрастырасыз. Мысалы: су, салқын, түссіз. Су адамға қажет. Мен суға шомылуды ұнатамын. Өмір.

Психологиялық көңіл күй.

Балалар,барлығымызда тақтаға қараймыз,тақтаның түсі қандай? көк, көз алдымызға өзімізді теңіздің немесе бір көлдің жағасында, немесе бір мөлдір бұлақтың суын ішіп, әлде бір биік қар басқан таудың төбесине қарап тұрғандай сезінейік. Енді назарларымызды ақ бетке бұрайық, қандай түске айналды? Қызыл. Қызыл түс нені білдіреді?-дұрыс, сақ бол, абайла, қауіп дегенді. Біз «су» ұғымын «қауіп», «абайла» сөздерімен байланыстыра аламыз ба? Неге? Дұрыс, бүгінгі сабақта біз су қоймаларын қорғау,суға қауіп төніп тұр, мен осыған байланысты қандай көмек бере аламын? деген сұрақтарға жауап беруге тырысамыз. Топқа тапсырма: 1)2мин ішінде кесте толтыру Суға не қауіпті деп ойлайсыз? 2)Сендер экологсындар -Суды қорғау үшін қандай шаралар қолданар едіңіз? Еліміздің басшыларына, зауыт, фабрика басшыларына, жалпы адамзатқа қандай тілек, ұсыныс айтасыз?

4)Жақсы балалар сіз суға қауіпті көптеген факторларды айтып, қалай қорғау керектігі туралы айттыңыз, мүмкін біздің әлі де білмейтіңіміз де бар шығар. Оны білу үшін оқулықпен жұмыстанамыз, өздеріңізге жаңалық болса + белгісін қойыңыз. Тапсырма:өз тобыңызбен талдап бір қорытынды жасаңыз.

5)Бүгінгі сабағымызда біз бір өзекті мәселені шешуге тырыстық,ұсыныстар жасаған едік,дегенмен осы айтылғандардың барлығын шешуге бала болғандықтан әлімізден келмиді.Сол себепті 3мин ішінде шағын эссе жазыңыз. Оқушылар:Менің ойымша,,, Мен сенімдімін...деген сөйлемдерден бастап жазыңыз. Жай музыка.

6)Рефлексия

Бүгінгі сабақта нені білдік?

Не арқылы білдік?

Сабақ кезіңде қандай сезімде болдыңыз?

Қай топ белсенді болды?

Бағалау

Үйге тапсырма

«Су» тақырыбына байланысты кроссворд құрастыру. Батыс Қазақстан облысындағы суқоймалар туралы мағлұмат жинау:



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал