7


Қырдан келген жас қазақ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: 17.09.2016ж

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сынып: 3 «В»

Мұғалім: Агжигитова.Б.А.

Сабақтың тақырыбы: М.Дулатов

«Қырдан келген жас қазақ»



Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Шоқан Уәлиханов туралы және әңгіменің

авторы М.Дулатов туралы түсінік беру. Мәтінді

мәнерлеп оқып, мазмұнын өз сөзімен айтуға

дағдыландыру. Оқушылардың оқу - білімге

қызығушылығын арттыру, байланыстырып сөйлеу

тілін, оқу техникасын, сөздік қорын молайту.



Күтілетін нәтиже: Оқушылар:

-Мәтіннің авторымен және кейіпкерімен танысады.

-Мәтінді өздері оқып, әңгімелейді.

-Ой - пікірлерін еркін жеткізе алады,

-Сыни тұрғыдан ойлай біледі.



Көрнекілігі: оқулық, суреттер, кесте.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, СТО әдістері

Барысы:1





















































































2



















3































4















5

























6



















7



























8



























9

Кіріспе бөлім



















































































Ой қозғау

















Сурет-пен жұмыс



























Оқулық-пен жұмыс











Миға шабуыл























Интер-вью әдісі

















ЖИГСО әдісі

























Топтық жұмыс

























Қоры-тынды бөлім







1.Ұйымдастыру кезеңі









2.Психологиялық

дайындық









3.Топқа бөлу





-Ұлы Абай атамыздың қандай өлеңдерін білесіңдер?















-Ы.Алтынсариннің қандай да бір өлеңінің шумағын білесіңдер ма?











-А.Байтұрсынұлының бір өлеңін жатқа білесіңдер ме?















-Өте тамаша балалар!



Өткен сабақты пысықтау

- Үй тапсырмасы Абай-дың «Адам болам десеңіз» өлеңі

-Сұрақ-жауап:

-Абай Құнанбаев кім?

-Қай жылдары өмір

сүрген?

-Абайдың шығарма-

шылығы



-Жыл мезгілдеріне байланысты қандай өлеңдерін білеміз?

-Адам баласы білімді болу үшін не қажет?



-Ғылымға, білімді болуға кедергі келтіретін нелер?



-Ғылым мен ғалымның айырмашылығы қандай?



Поэзия минуты

-Абайдың өлеңдерін жатқа айту.



Жаңа сабақ

Автормен таныстыру.

-М.Дулатовтың өмірімен, шығармашылығымен таныстыру.









Мәтінмен жұмыс

-Балалар, мәтінде кім

туралы айтылған?

-Ш.Уәлиханов кім?

-Шоқанның өмірімен таныстыру.







-Мәтінді әр топқа бөліп оқыту.

-Оқушылар өздері бір-біріне түсіндіреді.



Сергіту сәті









Шығармашылық тапсырма

Күннің суретін тақтаға іліп, ортасына Шоқан деп жазып, күн сәулесіне мәтіндегі қызыл түспен жазылған сөздерді жазу.





Дәптермен жұмыс

-Мәтіндегі естерінде қалған сөздерді жазып, оқушылар оқиды.



Топтық тапсырма

Сұрақ-жауап:

1-топ:

-Шоқан кім?

-Қайда оқуға түсті?

2-топ:

-Шоқанның ұстаздары

-Шоқанның досы кім?

3-топ:

-Шоқан ең әуелі қай ұлтты жақсы көрді?

-Шоқанның алға қойған мақсаты?



Кері байланыс

-Нені білдім?

-Нені білемін?

-Нені білгім келеді?



Бағалау

Үй тапсырмасы:







-Сәлемдесу, түгендеу,

-Сабаққа дайындығын тексеру.

-Назарларын сабаққа аудару.



Ана тілім - айдыным,

Ана тілім - ай - күнім.

Ана тілім болмаса,

Керегі не байлықтың.



1-топ: «Абай ата»

2-топ: «Ыбырай ата»

3-топ: «Ахмет ата»



1-топ:

Әсемпаз болма әрнеге,

Өнерпаз болсаң арқалан.

Сен де бір кірпіш

дүниеге,

Кетігін тап та, бар

қалан.



2-топ:

Кел, балалар, оқылық,

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық.

Оқысаңыз балалар

Шамнан шырақ жағылар.



3-топ:

-Балалар, оқуға бар,

жатпа қарап

Жуынып, киініңдер

шапшаңырақ.

Шақырды тауық мана,

әлдеқашан

Қарап тұр терезеден күн жылтырап



















-Қазақтың ұлы ақыны

-1845ж-1904ж өмір

сүрген

-45 қарасөзі, аударма-лары, 8 мыңға жуық өлеңі бар.

-Жазғытұрым, Жаз, Күз, Қыс.



-5 асыл қасиеттерді бойына сіңіре білу керек.

-5 дұшпаннан бойын аулақ ұстау керек.



-Ғылым-оқу,білім.

-Ғалым-оқымысты адам.



-Әр топтан оқушылар айтады.





Қырдан келген жас қазақ





Қырдан келген жас қазақ















«Мен қазақпын» әнінің ырғағына билеу.







Қырдан келген жас қазақ









Көп жазған оқушы , аз жазған оқушы оқиды.











-Осы сұрақтар легі бойынша әр оқушы стикерге жазып жабыстырып іледі.

















Өз ойларын стикерге жазып, кестеге ілу.





Стикер арқылы бағалау.

Мәтінді оқып, мазмұндау.



Ынта-лан-дыру

















Топ аттары

























































Интер-активті тақта





Абай суреті







Жыл мезгіл-дері









































Сурет



















Шоқан суреті









Оқу-лық

















Плакат





























Плакат

Стикер





















Кесте









Стикер









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал