- Учителю
- Уроки по казахскому языку 4 класс по темам Кім болғым келеді? Дәрігер
Уроки по казахскому языку 4 класс по темам Кім болғым келеді? Дәрігер
Тақырыбы: Кім болғым келеді? 4 класс
Мақсаты: Өткен тақырыптар бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау.
Оқушыларға мамандық таңдау, олардың негізгі түрлері, классификациялық белгілері, мамандықтар тобы, таңдау әдістері туралы білімдерін, түсініктерін кеңейте отырып, мамандықтарға деген ынта- ықыласын арттыру.
Мамандықтардың пайдасы туралы түрлі әңгімелер жүргізу.
Көрнекілігі: интерактивтік тақта, слайдтар.
Әдіс- тәсілдері: дидактикалық ойындар, тренингтер.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Үш топқа бөлу
ІІ. «Ассоциация» әдісі бойынша жұмыс.
Мамандықтардың атауларын жазу.
ІІІ. «Кілт сөздері» әдісі бойынша жұмыс.
Әр топ мына сөздерді пайдаланып , бірнеше сөйлем құрастырады.
-
топ: сатушы, азық түлік, дүкен, жұмыс істейді.
-
топ: инженер, зауыт, машина, жұмыс істейді.
-
топ: аспаз, асхана, тамақ , жұмыс істейді.
ІV. «Ротация» әдісі бойынша жұмыс.
Тақырыптар: мұғалім, дәрігер, құрылысшы.
Осы тақырыптар бойынша әңгіме құрастыру.
V. Грамматикалық тапсырмаларды орындау.
-Шы, -ші , -гер жұрнақтар арқылы жасалатын сөздер
Құрылысшы, жүргізуші, мамандық деген сөздерге дыбыстық талдау жасау.
VІ.Қорытындылау. « Сиқырлы қарындаш» тренингі бойынша әр топ өздерін бағалайды.
VІІ.Балалардың презентациясын тамашалау.
Сабақтың тақырыбы: Дәрігер.(4-класс)
Сабақтың мақсаты: «Дәрігер» тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.
Олармен сөз тіркестерін,сөйлемдерді дұрыс құрауды үйрету.
Денсаулықтарын күтуге,таза жүруге тәрбиелеу.
Оқушыларды сауатты жазуға,мәнерлеп түсініп оқуға жетелеу.
Сабақтың типі: «Б ж С» технология бойынша, «Ауызша картасы -1».
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Өткенді қайталау.
Сұрақтарға жауп беру.
-
Бұл кім?
-
Ол қайда жұмыс істейді?
-
Аспаз не істейді?
-
Асханада қандай тамақ дайындайды?
-
Сен асханада болдың ба?
-
Қандай тамақтар алдың?
-
Тамақтар дәмді ме?
-
Кім асханада жұмыс істейді?
-
Асханада не дайындайды?
-
Наубайханада кім жұмыс істейді?
-
Олар кімдерге нан пісіреді?
-
Мұғалім қайда жұмыс істейді?
-
Биші не істейді?
(Мұғалім жауаптарды матрицаға белгілейді)
3.Сөздік жұмысы.
Жауапты,мамандық,дәрігерлер,дәрігерлік,отбасымыз,оқу керек,киеді.
Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру:
-
Мұғалім мәнерлеп оқиды;
-
Оқушылар дауыстап қайталайды;
-
Оқушылар тізбектеп оқиды;
-
Сөздерден сөз тіркестерін,сөйлемдер құру.
(Оқушылар 30 с. Ішінде жаттап дәптерлеріне жазады)
(Мұғалім жауаптарды матрицаға белгілейді)
4.Сергіту сәті.
5.Мәтінмен жұмыс.
-
Тізбектеп оқу.
-
Түсінігін айту.
-
Оқушылар өздері мәтінді оқиды(4 минут)
Сұрақтарға жауап беру:
-
Дәрігер - қандай мамандық?
-
Қандай мамандық жауапты?
-
Дәрігерлер қандай халат киеді?
-
Менің әкем - кім?
-
Менің шешем - кім?
-
Атам - кім?
-
Оның кім болғысы келеді?
-
Кімдер ақ халат киеді?
-
Дәрігерлік мамандыққа қайда оқу керек?
-
Біздің отбасымыз - қандай отбасы?
-
Кімнің әкесі - хирург?
-
Кімнің шешесі - тіс дәрігері?
-
Қандай мамандыққа мединститутта оқу керек?
(Мұғалім жауаптарды матрицаға белгілейді)
6.Мәтінді оқу.(3-4 минут)
7.Сұрақтарға жауап беру.(«иә» немесе «жоқ»)
-
Аспаз жауапты мамандық? (жоқ)
-
Дәрігер ақ халат киеді? (иә)
-
Менің әкем тіс дәрігері? (жоқ)
-
Менің әкем хирург? (иә)
-
Шешем тіс дәрігері? (иә)
-
Біздің отбасымыз мұғалімдер отбасы? (жоқ)
-
Әжем де дәрігер? (жоқ)
-
Мұғалім ақ халат киеді? (жоқ)
-
Дәрігерлік мамандыққа мединститутта оқу керек?(иә)
-
Менің атам дәрігер?(иә)
-
Менің де дүкенші болғым келеді?(жоқ)
-
Суретшілер ақ халат киеді?(жоқ)
-
Дәрігер жауапты мамандық?(иә)
(Мұғалім жауаптарды матрицаға белгілейді)
8.Тақырыптық сөздік қорын тексеру.
9.Матрица бойынша оқушыларды бағалау.