- Учителю
- Урок по математики на тему для 4 класса 'Амалдардың орындалу тәртібі'
Урок по математики на тему для 4 класса 'Амалдардың орындалу тәртібі'
Тақырыбы: Амалдардың орындалу тәртібі
Мақсаты:
1.Оқушылардың көбейту мен бөлуді есептеу дағдыларын жетілдіру.
2.Саяхат арқылы пәнге деген қызығушылықтарын арттыра отырып,өздігінен түсініп есеп шығару дағдыландыларын дамыту.
3. Салыстыру, қорытынды жасай білуге, табиғатты, жануарларды қорғауға баулу.
Әдісі:салыстыру, талдау, сұрақ-жауап,өзіндік.
Көрнекілігі: интерактивті тақта,жетон, қима-қағаздар
Түрі: Саяхат сабақ.
Өту барысы
Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Психологиялық дайындық.
Біз ақылды баламыз,
Есеп, жұмбақ, ойынның
Жауабын тез табамыз
Туын ұстап білімнің
Саяхатқа шығамыз.
Үй тапсырмасын тексеру
Балалар біз бүгін Қостанай обылысының көрнекті жерлеріне саяхатқа шығамыз.Ол үшін бізге не керек?
-Әрине жорық қағазы керек. Жорық қағазын алу үшін үй тапсырмасын дұрыс орындағандарыңды көрейік. Әр тапсырманы дұрыс орныдаған жағдайда бір монетаға ие болсыңдар. (Ауызша)
-Жарайсыңдар балалар!
Сонымен қорытындылайтын болсақ, көбейту және бөлу амалдарының ережесі қандай?
Дәптерімізді ашып көркем жазу жазамыз. 459
-Мынау біздің саяхатқа шығатын жорық қағазымыз. Жорық қағазда не көрсетілгеніне назар аударайық.
Миға шабуыл
Рудный-Тобыл-Аманқарағай-Наурызым-Сосновый бор-Қостанай.
Бізге тағы да саяхатқа шығуға күміс тұяқша көмектестеседі.
Ал енді балалар сәттілік.
Өзіміздің қаламаыз әсем Рудный қаласынан шығып, Тобыл өзеніне келдік.
Тобыл өзені қандай өзен екен?
Тобыл ( Тобол) - алабындағы өзен. , және , облыстары жерімен ағады. жеріндегі ұзындығы 800 км, су жиналатын алабы 426 мың км², алабы 130 мың км². Тобыл шығыс сілемдерінің бірі - Қараадырдан басталып, Ертіске құяды. Басты салалары - , , , , (көпшілігі сол жағынан құяды). Өзен алабында , , , , , , т.б. көлдер бар. Бастаулық бөлігінде қолатымен өтеді. Бұл тұста өзен арнасы тастақты келеді және аңғарында ойдым-ойдым қарасулар көп кездеседі. Аңғары өте енді, 2 - 30 км аралығында. Негізінен қар (60%-ы) және жауын-шашын суымен толысады. Жылдық ағынның 82,5%-ы көктемде, 13,5%-ы жазда - күзде, 4,0%-ы қыста болады; жоғарғы деңгейі сәуір - маусым айларына келеді. бөлігіндегі жылдық орташа су ағымы 26,2 м³/с, орташа лайлығы 300 г/м3, минералдылығы 500 - 600 мг/л-ге, далалық өңірде 2000 мг/л-ге жетеді. Суы хлорлы.
Осы өзенде сендерге дайындап қойған тапсырмалары бар екен. (ауызша)
13∙3 25∙3 56 : 4 7 ∙14 42: 3
9 ∙11 60: 15 37∙ 2 27∙ 3 14∙ 6
-Жарайсыңдар, балалар!
Тақтамен жұмыс
Енді Тобыл өзенінен шығып Аманқарагай орманына келдік.
Аманқарағай - , шоқ қарағай. Ауданы 320 км²-дей. Батыстан шығысқа қарай 45 км-дей жерге созылып жатыр, ені 15 км-ге жуық. Ағаш қоры 250 - 350 м³/га. Тоғай өскен жер бедерінің басым бөлігі бор және неоген шөгінділерінен құралған. Оңтүстік-батыс бөлігінде тасты шағылдар мен құм төбелер кездеседі. Ойпаң жерлерде қарағай, қайың, көктерек өседі. Жазда жартылай тартылып қалатын ұсақ көлдер бар. Олардың жағалауында сораң өсімдіктер, қарағай, бетеге, қоңырбас, атқонақ, көде өседі. Аманқарағайдан Аманқарағай кентіндегі кәсіпорны маңайдағы елді мекендер үшін тұрғындарға ағаш дайындайды.
Біздің келетінімізді біліп, тапсырмалар дайындапты. Оқулықтағы 2 сөз есепті тақтаға орындаймыз.
Алтын монета - 3 рет 8 алтын Ш: 3 ∙ 8 + 4 ∙ 15 = 24 + 60 = 84
Күміс монета - 4 рет 15 күміс Жауабы: барлығы 84 монета лақтырды.
№ 5(2).
2күн - 48м. лақтырды. Ш: 96 : (48 : 2) = 96 : 24 = 4
96 монета - ? күн Жауабы: 4 күн лақтырады.
Дәптермен жұмыс
Аманқарағайдың орманында демалып болсақ, Наурызым қорығына саяхатқа шығамыз.
Наурызым қорығы- Наурызым және аудандарында орналасқан мемлекеттік . 1931 жылы ұйымдастырылған (320 мың га), 1966 жылы ауданы ықшамдалып (87,7 мың га), қайта құрылды. Оған (көлемі 4,7 мың га), (көлемі 7 мың га) және Наурызым (көлемі 37,2 мың га) орман алқаптары мен , , көлдері енеді. Олардың үлесіне бетегелі-жусанды 5 мың га тың жазық дала кіреді. Қорық орналасқан аумақтың климаты континенттік; қысы - суық, ызғарлы; жазы - ыстық. Жылдық жауын-шашын мөлшері 200 - 250 мм. Топырағы құмайтты. Мұнда жоғары сатыдағы өсімдіктердің 700-ге жуық түрі (қарағай, қайың, көктерек, , , мойыл, қырыққұлақ, т.б.) өседі. Қорық жан-жануарлар дүниесіне бай: сүтқоректілердің 40-тан астам, құстардың 250-дей, қосмекенділер мен бауырымен жорғалаушылардың 3 және балықтардың 10-ға жуық түрлері тіршілік етеді. Сондай-ақ, , , , , , т.б. мекендейді. Қорықтан аққу, безгелдек, дуадақ, ақ сұңқар, тарғақ сияқты саны жылдан жылға азайып бара жатқан құстарды кездестіруге болады. Бұл аймақта су көздерінің мол болуы көктемде жыл құстарының ұшып келуіне, ұя басуына мүмкіндік береді. Қорықта "" жұмыс істейді.
Сендер алдарындағы қима қағаздардағы тапсырмаларды орындайсыңдар.
1.Амалдарды орында
68:4+13∙4═
85:5+33:3═
95:5+42:3═
2.Теңдеуді шеш
х∙6═56+16
1.Бір тіктөртбұрыштың ұзындығы 6 см, ал ауданы 30 см 2. Екінші тіктөртбұрыштың ұзындығы және ауданы одан 10 есе артық.Әр тіктөртбұрыштың периметрін тап.
2. Тура теңдік шығатындай етіп, амал таңбаларын қой:
8 6 (9 3) 4═72
9 7 5 3 ═78
1.Қалып қойған сандарды орнына қой.
14∙5═35∙
84:4<5∙
∙8>16∙4
2.Өрнектердің мәндерін тап.
507+138-236═
236-168+306═
-Жарайсыңдар балалар!
Шығармашылық жұмыс.
Сосновый бор демалыс жеріне келдік.
Бір оқушы шығып өрнектің мәні 64, 72 -ге тең болатындай етіп ойдан арифметикалық амалдарды пайдаланып өрнек құрастырады.
Бекіту
-Біз Қостанай облысы бойынша саяхттадық. Қандай көрнекті жерлері бар?
Сендерге әрқайсысыңа қима-қағаздар таратылады. Өрнектердің мәнін дұрыс есептеп шығарсаңдар, сөз шығады.
Сәйкесін тап.
50∙2 3 -у
48:3 3 4-ы
70:2 48-з
16∙4 6-а
54∙6 1 -ы
62∙4 1 0-Н
28:2 3-м
39:3 6 -р
Сәйкесін тап.
46:2 20-а
68:2 8-а
60∙7 1 -а
80∙60 3-А
36:3 8-р
54:3 4 -ғ
3∙6 1 -қ
32∙6 4-м
8∙5 1 -й
42:3 1 2-а
48:2 4 00-н
Сәйкесін тап.
56:4 5-о
95:5 1 0-а
38:2 0-й
18∙3 9-а
26∙5 1 -Қ
13∙5 4-т
33∙3 1 -с
80:8 5н
Қорытынды
Ереже
Бірінші көбейткіш пен екінші көбейткіштің көбейтіндісі көбейтіндінің мәніне тең.Бөлінгіш пен бөлгіштің бөліндісі бөліндінің мәніне тең.
- Біз қандай тапсырмаларды орындадық?
Үй тапсырмасы: 218 бет 9 тапсырма
Бағалау
Монеталар саналып, күміс монетаны аз жинаған оқушы 3 деген бағамен, күміс монетаны көбірек жинаған балаға 4 деген бағамен, алтын монетаны жинаған оқушылар 5 деген бағамен бағаланады.