7


  • Учителю
  • Математика 9 санын көбейту мен бөлуді пысықтау

Математика 9 санын көбейту мен бөлуді пысықтау

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ПӘН МҰҒАЛІМІ

Демеубаева Гульнур Ауезхановна

ПӘНІ

Математика

КҮНІ

28.10.2015ж

КЛАСЫ

3 «А» класс

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ

9 санын көбейту мен бөлуді пысықтау

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ



9- ға көбейту және бөлу кестесін ұғындыра отырып, көбейту мен бөлу өзара кері амалдар екенін тиянақтап, кең көлемде білімдерін

жетілдіру.Оқушылардың ой еңбегімен шұғылдануын,

табиғи ерекшеліктерін ескере отырып, тез ойлауға

және өз бетімен жеке жұмыс жасай білу

дағдыларын арттыру.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ



Психологиялық aхуaл қaлыптaсaды.

Өткен тaқырыпқa тaлдaу жaсaйды.

Оқушылaр бір-бірімен тығыз бaйлaныс орнaтaды.

Топпен бірлесіп жұмыс жaсaуды үйренеді

Өз ойлaрын еркін,нaқты жеткізуді үйренеді.

Бaсқaлaрдың ойын тыңдaй біледі.

ТҮЙІНДІ ИДЕЯ



Ойланамыз,талдаммыз

Есептеуден танбаймыз.

Қандай есеп болса да ,

Шапшаңдықпен ойлаймыз.

Сабақ кезеңдері / уақыты

Сабақтағы іс-әрекет

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары)

Тренинг

-Балалар бүгінгі сабақ ерекше , өйткені біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр.Олай болса бүгінгі сабақ сәтті өтсін деп бір-бірімізге кұлімсіреп, алақан жылуымызды бере отырайық.



«Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру

Көркем жазу

9 санының көбейту мәнін жазу

9,18,27,36,45,54,63,72,81



Қарлы кесек

Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері)

Математикалық диктант

9-ды үш есе арттыр

Бөлінгіш 81,бөлгіш 9 .Бөліндінің мәнін тап

18-ді 2 есе кеміт

Бірінші көбейткіш 5, екінші көбейткіш 9. Көбейтіндінің мәнін тап

7-нің 9-ға көбейтіндісінің мәнін тап

9 және 10 сандарының көбейтіндісінің мәнін тап

36-ны 4-ке бөл

9∙3=27 18:2=9 7∙9=63 36:4=9

81:9=9 5∙9=45 9∙10=90

Өзін-өзі бағалау

0-қате - «5»

1-2-қате-«4»

3-4-қате -«3»

5 -тен жоғары-«2»

Үш шапалақ арқылы қолдау көрсетеді



Үлгі бағалау парағы

Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. )



№2 Қалдықпен бөлуді орындау,тексеру

4 топтан 8 оқушы тақтаға орындайды.













-Ал енді балалар, бөлу амалының компоненттерін кім еске түсіреді?

-Енді қалдықты бөлгішпен салыстырайық.

-Қандай қорытынды шығаруға болады?

Қалдық бөлгіштен кем болады.

Топпен жұмыс9бірл.∙9=81бірл.

8онд.∙9=72онд

7см∙9=63см

6см∙9=54cм

7бірл.∙9=63бірл.

9онд.∙9=81онд

6см∙9=54см

4см∙9=46cм

№4теңдеу тақтаға орындалады

Сергіту сәті

-Балалар, адамдар шаршағанде не істейді?

-Иә, адам шаршағанды басуға көмектесетін тек қана жағажайларда демалып қана қоймайды,көптен көп адамдар таулардың сұлулығын, шығанақтарды сарқырамаларды көріп,таза ауада тынығады. Міне осындай тауда демалуға 36 қыз бала және 27 ұл бала келді. Олар 7 топқа тең бөлініп саяхатқа шықты. Әр топта неше баладан болған?

-есеп не туралы?

-есепте не белгілі?

-тағы не белгілі?

-не белгісіз?

-оны бірден табуға болады ма?

-алдымен нені табамыз?

?



7

36 (қ)

?

27(ұ)

Ш:(35+27):7=6(б)

Ж:Әр топтада 6 баладан болды.

Топтық жұмыс:

І топ- 90-ға дейінгі сандардың ішінен 9-ға қалдықсыз бөлінетін сандарды жазу.Ең кішісі мен ең үлкенін тап.

ІІ-топ-есептеп шығар.

1м 2дм+7м 7дм-56дм=

5м+2м 8дм-15дм=

1м-8дм 6см+3дм 6см=

ІІІ топ-сәйкестендір.













ІV топ-кенеттен сұрақтар:

-Әр сөреде 9 кітаптан қойылған.Үш сөреде неше кітап қойылған?

-Бір табақта 4 тоқаш, ал осындай 9 табақта неше тоқаш бар?

- Бір қария 34 балмұздақ алған. Ол өзінде 4 балмұздақ қалдырып, әр біреуіне 6 балмұздақтан келетіндей етіп өз немерелеріне бөліп берді. Қарияда қанша немере бар?

- бауды 3 бөлікке бөлу үшін неше рет кесуге болады?





Қорытынды (оқушылардың оқып-үйрену нәтижесін анықтау үшін бағалау тәсілдерін (кері байланыс) қолдану)

«Жұмбақты шеш»

І топ39

75

56

63

0

Т

А

М

А

Ш

А

ІІ топ54

28

48

63

12

42

21

81

Ж

А

Р

А

Й

С

Ы

Ң

ІІІ топ56

3

36

45

18

30

49

54

Ө

Т

Е

Ж

А

Қ

С

Ы

ІV топ

300

6

820

39

11

С

Ә

Т

Т

І

-Олай болса ,балалар, бүгінгі сабағымыз сәтті өтті деп есептеймін. Сонымен қатар мен сендерге сабаққа өте жақсы қатыстыңдар, сендер тамаша және жарайсыңдар деп айтқым келеді.

</ -Енді балалар, біз әрқайсысымыз қаншалықты сабаққа қатысқанымызды білеміз. Өз өзімізді әділ де ,шынайы бағалайық.

Өзін-өзі бағалау







































Бағдаршам арқылы бағалау







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал