- Учителю
- Розробка відкритого уроку з математики
Розробка відкритого уроку з математики
Маріупольська гімназія № 2
Тема. «Узагальнена таблиця додавання і віднімання
одноцифрових чисел з переходом через десяток.
Правила знаходження периметра квадрата».
Вчитель Іванова Юлія Віталіївна
2013 - 2014 навч.рік
Мета: закріплювати вміння виконувати дії пов'язані з нумерацією чисел,правила знаходження периметра квадрата та креслення відрізків; формувати вміння змінювати запитанням просту задачу на складену. Вчити пояснювати вибір дій у ході розв'язування складених задач. Розвивати вміння виконувати вирази зі змінною, розвивати логічне мислення, вміння розпізнавати геометричні фігури. Виховувати увагу, самостійність, наполегливість.
Обладнання
Хід уроку
-
Організаційний момент.
«Встаньте,дітки,ви рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки.
Працюють голівки
Та сяють усмішки.
Поверніться до гостей.
Привітайтесь «Добрий день»!
Всім присутнім ми зичимо здоровя й добра!
А тепер до роботи нам братись пора!»
-
Дивлюсь у ваші очі й бачу в них інтерес до уроку. А мені дуже приємно вчити того,хто хоче вчитися.
-
Перевірте,чи готові ви до уроку:чи всі приготували зошити,підручник,ручку й олівець.
-
Погляньте мені в очі,усміхніться,перед вами лежать смайлики. Оберіть свій настрій на початку уроку і покажіть нам його.(на партах у дітей лежать смайлики).
-
із великою радістю та передчуттям нового ми щодня зустрічаємося у школі. Впевнена,що сьогодні урок у нас буде не менш цікавим і принесе нам приємні емоції,нові знання і впевненість у власних можливостях.
-
А який повинен бути у нас урок?(на дошку вивішую слова - асоціативний кущ).
-
Цікавим
-
Казковим
-
Навчальним
-
Активним
-
Уважним
-
Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми з вами відправимося у мандрівку українською народною казкою. А саме якою казкою, здогадайтеся за допомогою чисел, (показую числа,діти кажуть числа,відкриваються букви).
15 19 16 19 2 19 15
к о л о б о к (ілюстрація до казки).
- Ми зустрінемося з усіма героями казки, але уже нашої математичної, а вони перевірять, як ви засвоїли додавання і віднімання одноцифрових чисел з переходом через десяток, як ви вмієте знаходити периметр квадрата, розв'язувати задачі.
- Я думаю, що з математикою ми дружимо і ця дружба допоможе нам на уроці. Але ви повинні бути уважними, кмітливими і швидко мислити.
-
Мотивація учбової діяльності.
1.Робота в зошиті.
«Урок продовжимо без зупинки,
З каліграфічної хвилинки».(запис число,класна робота).
- Запишемо дату нашої мандрівки.
- Щоб вирушити в дорогу по казці нам треба підготувати свої руки і зосередитись. А Колобок нам допоможе в цьому. Він підготував завдання для розминки.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Математична розминка.
а) Орфографічна хвилинка.
- Колобок виростив для нас математичну квіточку. Подивіться і скажіть, з яких чисел складається ця квіточка.(на дошці).
- Запишіть ці цифри в порядку зростання. (1,3,5,7).
- Яку геометричну фігуру ми бачимо на малюнку?
- Яка фігура називається кругом?
- Яка закономірність в ряді цих чисел? (Кожне наступне число збільшується на 2).
б) Робота з двоцифровими числами.
- Якою порою року ми подорожуємо? (Ми подорожуємо восени).
-
А осінь багата на хмаринки, що несуть дощик. Ось і до нас вони завітали.
-
Назвіть розряди чисел на хмаринках.(усно).
- Яке число зайве? (Чотири)
- Чому? (Бо воно одноцифрове)
- Які числа називаються одноцифровими? двоцифровими? (Одноцифрові числа - це ті, які пишуться за допомогою однієї цифри, а двоцифрові - за допомогою двох цифр).
в) Розкладання на розрядні доданки числа з краплинок.(письмово).
16=10+6 19=10+9
15=10+5 21=20+1
г) Математичний диктант.
- А тепер прокладемо собі математичний шлях.
2.Гра «Мікрофон»
- Як називаються числа при додаванні? відніманні? (Доданок, доданок, сума. Зменшуване, від'ємник, різниця).
- Як знайти невідомий доданок?від'ємник?зменшуване?
(один учень працює біля дошки)
9 + 4 16 - 8 10 + 10 14 - 5 між 14 і 16 1 дес. 7 од.
13, 8, 20, 9, 15, 17.(самоперевірка).
- Яке число зайве? (20)
- Чому? (Тому що 20 кругле число)
- Які числа називаються круглими? (Круглими називаються числа, які закінчуються нулем)
III. Робота над закріпленням таблиць додавання та віднімання чисел з переходом через десяток.
Ми відкрили собі шлях, яким будемо йти по казці.
1. Перевірка обчислювальних навичок.
- Покотився колобок далі, а ми пішли за ним. Назустріч нам на галявині… Пара довгих вушок,
Сіренький кожушок.
Скорий побігайчик
Він зоветься… (Зайчик).
- Він перевірить, як ми вивчили тему. Допоможемо Зайчику зібрати урожай моркви і підготуватися до зими. (приклади № 238, які діти виконують естафетою).
2. Робота над виразами зі змінною.
- Допомогли Зайчикові і мандруємо з Колобком далі по доріжці казки. А назустріч нам…
Ходить хмуро між дубами
Хитро клацає зубами
Весь, як є - жорстока лють,
Очі так її і ллють
Зачаївся ось, примовк
Грізний звір цей, звісно… (Вовк).
- Вовку треба зібрати математичні жолуді для друга Кабана. Допоможемо йому.
- Знайдіть значення виразів(робота за варіантами)на дошці)).
12 - а, якщо а=3, а=5.
9+а, якщо а=9, а=7.
(Діти зривають жолуді і записують математичні речення.)
-
Ось до вовка на лужок
Прилетіло 12 гусок.
3 пізніше прибуло
Скільки всіх птахів було? (15).
- В нашій казці вовк дружить з гусочками і любить з ними відпочивати. Давайте і ми відпочинемо.
3. Фізхвилинка («Танок веселих гусят»).
4. Робота над задачею.(коротка умова на дошці)
- Відпочивши з вовчиком, мандруємо далі. А назустріч нам
Влітку медом ласував
Досхочу малини мав
А як впав глибокий сніг
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни (Ведмідь).
- Діти, а Ведмедик залягає в сплячку? (Так)
- То йому теж треба підготуватися до зими.
- Давайте дізнаємося, скільки він заготовив собі їжі.
- Подивіться на малюнок, складіть задачу за коротким записом. (За перший день Ведмедик заготовив 11 глечиків з медом, а за другий - на 3 менше. Скільки глечиків з медом Ведмедик заготовив другого дня?)
- Яка це задача? (Проста, вона розв'язується однією дією)
- Як дізнатися, скільки Ведмедик заготовив глечиків з медом другого дня? (11-3=8(гл.)
- Чому ми виконали дію віднімання? (Тому що в задачі сказано на 3 менше.)
1 день - 11 глечиків меду
2 день - ?, на 3 менше.
- Яке запитання треба поставити, щоб задача була не проста, а складена, розв'язувалася двома діями? (Скільки глечиків з медом заготовив Ведмедик за два дні?)
- Скільки він заготовив за перший день? (11 глечиків з медом.)
- Скільки заготовив другого дня? (8 глечиків.)
- То як дізнатися, скільки наш герой заготовив за два дні? (11+8=19(гл.))
Ми умову знаємо,
Ми питання ставимо.
Як рішення розв'яжемо,
То відповідь дістанемо.
Розв'язання задачі: 1) 11-3=8 (гл.)
2) 11+8=19 (гл.)
5. Геометричний матеріал.
- Щоб зустрітися із наступним героєм нам треба перейти через річку, побудувавши місток. А біля річки живе равлик, який хоче перевірити наші здібності у кресленні відрізків.
1в. - 9 см
2в. - ?, на 2 см довший
- Яка довжина першого відрізка? (9см)
- Яка довжина другого відрізка? (Ми не знаємо, але сказано, що на 2см довший)
- Як дізнатися довжину другого відрізка? (9+2=11(см))
- Креслення відрізків довжиною 9см і 11см
6. Робота над розвитком уваги. Розпізнавання геометричних фігур.
- Здолавши всі перешкоди, ми з вами опиняємося на галявині. А тут
На галявині гуляє
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місці не сидиться
А зовуть її …(Лисиця).
-
- Ми знаємо, що Лисичка хитра і може з'їсти нашого Колобка. Щоб уникнути цього треба бути уважними і виконати завдання нашої героїні, воно у вас у підручнику № 244. Якщо ми виконаємо завдання вчасно, Колобок залишиться з нами.
- (самостійна робота учнів).
- Молодці! Всі звірі задоволені і Колобок залишився з нами. Він хоче, щоб ви назвали звірів у такому порядку, щоб їх вага збільшувалась. (Зайчик, Лисичка, Вовк, Ведмедик.)
III. Підсумок уроку.
- Ось і закінчилась наша подорож по математичній казці «Колобок».
Що сподобалося вам під час подорожі? Де виникали труднощі?
- Що ми повторили і закріпили, мандруючи казкою?
- Наш герой залишає про себе згадку - своє фото.
-А тепер покажіть смайлик. Якщо урок-подорож казкою сподобався, то Колобок у вас буде веселий, якщо ні - то сумний.
- вручення подарунків дітям.
-