7


  • Учителю
  • Поурочное планирование по математике 3 класс за 3 четверть

Поурочное планирование по математике 3 класс за 3 четверть

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: данная разработка уроков дает возможность учащимся познакомиться с устными приёмами умножения и деления в пределах 100, а также  единицы величин. Во - первых, учащиеся знакомятся с переместительным свойством умножения и его применением, далее с сочетательными свойствами
предварительный просмотр материала

Математика 3 сынып 12.01


Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің терімділік қасиеті және оны қолдану.


Сабақтың мақсаты:1. Оқушыларды есептеулер жүргізуде көбейтудің терімділік қасиетін қолдану жолдарымен таныстыру. 2. Есептеу дағдыларын қалыптастыру, математикалық тілін дамыту, есептер шығаруда көбейтудің қасиеттерін қолдана білуге машықтандыру.

3. Жылдамдыққа тәрбиелеу.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Берген үйге тапсырманы тексеру.

Жаңа сабақ

  1. Ауызша есептеу.

  2. 1. Мәні 56-ға тең болатын өрнектерді тап:

54+5 65- 9 67-9 78-2 86-30

52+4 26+20 53+2 47+9 34+22

  1. 3, 4, 6 сандарының қосындысының мәнін әр түрлі тәсілмен есепт:

3+4+6 13 (3+4)+6 13

3+(4+6) 13

Қандай математикалық қасиет қолданылды?

Оқулықпен жұмыс. Амалдардың қандай қасиеттерін білесіңдер?

Қорытынды көбейткіштерді олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады. Бұл - көбейтудің терімділік қасиеті.

3- тапсырма. Көбейтудің терімділік қасиетін қолдана отырып, оқушылар барлық тік төртбұрыштардың аудандарын әр түрлі тәсілмен табады:

(2*4)*3 24 см2

2*(4*3) 24 см 2

Сергіту сәті.

Рефлексия. 5- тапсырма тақтада ауызша түсіндіре отырып, орындалады:

3*2*10 60

(3*2)*10 6*10 60

3*(2*10) 3*20 60 т.б. Қай тәсіл тиімді екендігін анықтау қажет.


6- тапсырма . Теңдеулерді шеш.

С*7 560 560: а 70 х: 7 80

7- тапсырма Өздік жұмысы.

Біріктердін 2-ге көбейткенде 6*2 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.


16*2 32 32:2 16

16*2 20+12 32 32:2 10+6 16

Қорытынды. Ненібүгін білдің? Үйрендің?

Бағалау. Үйге тапсырма 4 (ә), 7(ә). 7 бет

Математика 3 сынып 13.01


Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті және оны қолдану.


Сабқтың мақсаты:1.Оқушыларды геометриялық фигуралардың периметерін табуға көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдана жолдармен таныстыру.

2. Есептеу дағдыларын қалыптастыру.

3. Есеп шығаруға жаттықтару.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2.Үйге берілген тапсырмасын тексеру.

Жаңа сабақ

Ауызша есептеу.

  1. Тізбектей есепте.

5*8:10*1*0 45:9*8-12:4

  1. Сұрақтарға жауап бер

  1. 12 м 12 дм-ден неше есе артық?

  2. 5 см 5 м-ден неше есе кем?

  3. 7м 7 см-ден қанша артық?

  4. 1дм 1 м-ден неше есе кем?

  5. 6м 6 см -ден неше есе артық?

  6. 3 см 3м-ден қанша кем?

3. Оқулықпен жұмыс.Тік төртбұрыштың қабырғалары 2 см және 4 см. Оның периметері мен ауданын тап.

Қорытынды. Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғыш сол санға көбейтіп, сонда шыққан көбейтінділердің мәндерін қосуға болады. Бұл көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті.


4 тапсырма оқушылардың назарын алтыбұрыштың әрбір екі жағы екеіне аудару қажет.

Р (3см+4см+5см)*2 3*2+4*2+5*2 6см+8см+10 см 24 см.

Сергіту сәті.

5 тапсырма Шарты ұжымды түрде талданады, шешеуі мае жауабын оқушылар өз беттермен жазады.

Шие- 4 банка

Құлпынай - ? банка 2 есе артық - 3 л. ? л.

4*2*3 24 л.

Жауабы:24 л құлпынай тосабы.

6 тапсырма. Теңдеулерді шеш.

С*7 490 490:а 70 630:х 7 х : 7 70

Х: 10 60 х*6 420

Рефликсия. Қосындына санға қалай көбейтеміз? Көбейтудің бұл қасиеті қалай аталады?

Логикалық тапсырма 9 бет.

Бағалау.

Үйге тап. 3,7 тапсырма 9 бет.

Математика 3 сынып 14.01

Сабақтың тақырыбы: Амалдардың қасиеттерін қайталау.


Сабқтың мақсаты:1. Фигуралардың периметерін табуда көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану жолдары жайлы оқушылардың білімдерін бекіту.

2. Есептерді шығаруға кестелік көбейту мен бөлу біліктерін бекіту.

3. Үлестің шығарылуын, атаулын және жазылуын қайталау.

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Жаңа сабақ

Ауызша есептеу.

  1. Тиімді тәсілмен есепте:

3*2*10 (4+)*7 12+3+8

5*2*9 (8+5)*3 7+4+7+4

3*4*10 (13+7)*4 4+5+16

Қандай тәсіл қолдандың?.

Өқулықпен жұмыс.

1 тапсырма қабырғасы 3 см болатын шаршының периметерін табу тапсыралды. А 3 см.

Р ? см.

3+3+3+3 12см

3*2+3*2 12см

(3+3)*2 12см

Есепті шығару барысында көбейтудің қандай қасиетін қолдандың?.

2-тапсырма Оқушылар толық түсіндірме арқылы қортынды жасайды; (2+3)*2 10см.

4- тапсырма Тап.

40-тың 1 бөлігін 42-нің 1 бөлігін

7 2


36-ның 1 бөлігін 27-нің 1 бөлігін

4 3

5 тапсырма Есеп ұжымды түрде талданады, шешеуін өздері жазады.

Жылқымен - 1

2 10км


Жаяу - 1

5 ? км.


Велосипедпен - ? км.

  1. 10*2 20(км )- барлық жол

  2. 20:5 4(км)- жаяу

  3. 20- (10+4) 6 (км) велосипедпен


Шығармашылық тапсырма. Оқушылардың өзіндік жұмысы.

8*8:8:8 1

8:8+8:8 2

Бағалау.

Үйге тапсырма. 3-7 тапсырма 10-11 бет


Математика 3 сынып 15.01

Сабақтың тақырыбы: Санның квадраты. Санның кубы .


Сабқтың мақсаты:1.Дәреженің көрсеткіштері ретіндегі санның квадраты және кубы ұғымдарымен оқушыларды таныстыру.

2. Оқушыларды бірдей екі санның көбейтіндісін санның квадратымен, ал үш бірдей санның көбейтіндісін санның кубымен алмастыруға үйрету.

3. Оқушылардың есептеу дағдыларын қалыптастыру, білімді тәжірбиеде қолдана білуге үйрету.

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үйге берілген тапсырманы тексеру.

1.Арифметикалық диктант

  • 53 пен 8 сандарының қосындысын есепте;

  • 51 мен 12 сандарының айырмасын тап;

  • 54-ті 16-ға арттыр;

  • 67-ні 19-ға кеміт;

  • Қосылғыш 7, осындай төрт қосылғыштың қосындысы неге тең?

  • 47-нің 17-ден нешеуі артық?

  • Тәуліктің, 1 сағаттың, 1 минуттың бөлігін тап.

2.Өрнектердің мәндерін тап:

3*3*3 4*4 2*2*2 5*5

Жаңа сабақ

  1. тапсырма. Оқушылар екі өрнектің ұқсастығы мен айырмашылығын жазатын диаграмма құрады.

3+3 1)Сандары бірдей.3 саны 3*3 2) 2)2 рет берілген 1. Көбейту.

1.қосынды 2.Мәні «9-ға» тең

2. мәні «6-ға» тең

Қосынды көбейтінлімен алмастырады:3+3 +*2 6. Көбейтіндіні бірдей қосылғаштардың қосындысына жіктейді:

3*3 3+3+3 9

2 тапсырмаОқушылар квадратымен және кубымен танысады.. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.3*3 3; 3 көбейткіш ретінде екі рет алынады.

3*3*3 3 3 көбейткіш ретінде үш рет алынады.

5- тапсырма. Кері есеп құрастыру.

Әкелінді - 10 көшеттен 5 түр.

Отырғызылды - 5 көшеттен 4 түр.

Қалғаны - ? көшет

10*5 50(к.) - барлығы

5*4 20(к) - отырғызылғаны

50-20 30(к) - қалғаны

Жауабы: 30 көшет отырғызылуы тиіс.

6- тапсырма Теңдеулерді шешу. өздік жұмыс. 12 бет

7- тапсырма Екі таңбалы сандарды жаз. 13 бет

Рефлексия. Шығармашылық тапсырма. Жүппен жұмыс. Өзара тексеру.

2 : 2 :2 1 3*3:3 1


Бағалау

Үйге тапсырма 8- тапсырма 13 бет.


Математика 3 сынып 17.01

Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Өздіндік жұмыс № 6.


Сабқтың мақсаты:.оқушылардың кестелік көбейту және бөлу, 1000 көлеміндегі сандарды жазбаша қосу және азайту тәсілдері жайлы білімдерін; кері есептер мен теңдеулер құру және шешу біліктерін тексеру.

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үйге берілген тапсырманы тексеру.


1-нұсқа 2-нұсқа

1. Мысалдарды шығар:

247+312 700-200 25:5 721+164 200+159 6*6

574+22 493-431 30:6 506+100 767-107 4*8

124+175 365-123 18:6 604-104 245+105 12:6

247+152 679-153 4*9 277+122 290-170 4*4


2.Есепті шығар.

1-нұсқа

Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см, ал ені одан 2 есе кем. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.


2-нұсқа

Тік төртбұрыштың ұзындығы 8см, ал ені одан 2 есе кем. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.


3.Есепті шығар.

1-нұсқа

Шаршының ауданы 49 см. Шаршының қабырғасы неге тең?

2-нұсқа

Шаршының ауданы 36 см. Шаршының қабырғасы неге тең?


4.Есепті шығар. Кері есеп құрастыр және оны шығар.

1-нұсқа

Шешей килограмы 80 теңгеден 6 кг алма сатып алды. Сатып алаиын барлық алманың құны қанша?

2-нұсқа

320 кг картоп 8 қапқа бөлініп салынды. Бір қапқа неше кг картоп салынды?


5. Салыстыр;

220*2 220+220 67*2 2*67

(180-100)*1 10*8 0*5 0*18

24*5 24*3+24+24 97*5 97*4+ 97


Қорытынды бағалау.

Үйге тапсырма 1-2-3-4-5-8 тапсырма 14 бет

Математика 3 сынып

Сабақтың тақырыбы: . Өздіндік жұмыс № 6.

Сабқтың мақсаты:.оқушылардың кестелік көбейту және бөлу, 1000 көлеміндегі сандарды жазбаша қосу және азайту тәсілдері жайлы білімдерін; кері есептер мен теңдеулер құру және шешу біліктерін тексеру.

1-нұсқа 2-нұсқа

1. Мысалдарды шығар:

247+312 700-200 25:5 721+164 200+159 6*6

574+22 493-431 30:6 506+100 767-107 4*8

124+175 365-123 18:6 604-104 245+105 12:6

247+152 679-153 4*9 277+122 290-170 4*4


2.Есепті шығар.

1-нұсқа

Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см, ал ені одан 2 есе кем. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.


2-нұсқа

Тік төртбұрыштың ұзындығы 8см, ал ені одан 2 есе кем. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.


3.Есепті шығар.

1-нұсқа

Шаршының ауданы 49 см. Шаршының қабырғасы неге тең?


-нұсқа

Шаршының ауданы 36 см. Шаршының қабырғасы неге тең?

4.Есепті шығар. Кері есеп құрастыр және оны шығар.


1-нұсқа

Шешей килограмы 80 теңгеден 6 кг алма сатып алды. Сатып алаиын барлық алманың құны қанша?


2-нұсқа

320 кг картоп 8 қапқа бөлініп салынды. Бір қапқа неше кг картоп салынды?


5. Салыстыр:

220*2 220+220 67*2 2*67

(180-100)*1 10*8 0*5 0*18

24*5 24*3+24+24 97*5 97*4+ 97

Математика 3 сынып

Сабақтың тақырыбы:Бақылау жұмысы № 6.

Сабқтың мақсаты:Оқылған есептерді шығара білу. Оқушылардың білімдерін тексеру.Есептеу дағдыларын жетілдіру.

1-нұсқа 2-нұсқа

1. Мысалдарды шығар және жауаптарын тексер:

6*8 7*60 50*9 70*7

70*5 8*8 70*2 9*6

810:9 9*9 8*4 540:6

9*8 9*7 64:8 81:9


2. Өрнектің мәнін есептеп шығар.

287см-144см 4ц*2-160кг 154см-1м2см 8ц-7ц+100кг

3м50см-126см 300мм-2см 4м30см-147см 500мм - 5см

5ц-4ц+100кг 4дм2мм-220мм 5ц*2-420кг 5дм3мм-320мм


3. Ұзындығы 2 см 3мм, ал ені 1 см 7 мм тік төртбұрыш сыз. Тік төртбұрыштың периметерін тап.

2- нұсқа

Ұзындығы 4см 2мм, ал ені одан 2 есе кем тік төртбұрыш сыз. Тік төртбұрыштың периметерін тап.


4.Ұзындығы 9 см, ені одан 3 есе кем болатын тік төртбұрыштың ауданын тап.

Берілген тік төртбұрышты сыз. Оның төбелерін белгіле.


Қабырғасы 4 см шаршының ауданын тап. Берілген шаршыны сыз. Оның төбелерін белгіле.


5. Санның кубымен немесе квадратымен алмастыр.

6*6*6 25*25*25 7*7*7 15*15*15

5*5 14*14 35*35 4*4


Математика 3 сынып 20.01

Сабақтың тақырыбы: Ұзындықты өлшеу. Миллиметр. Ұзындық бірлікткрінің арақатынасы .

Сабқтың мақсаты:1.оқушылардың ұзындықтың жаңа өлшем бірлігі- миллиметрмен таныстыру.

2. Ұзындықтың әр түрлі өлшем бірліктерін қлданып, өлшеу бірліктерін бекіту..

3. Оқушылардың есептеу дағдыларын қалыптастыру, білімді тәжірбиеде қолдана білуге үйрету.

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Жаңа сабақ.

Оқулықпен жұмыс.

1 тапсырма. 1 см және 1 дм кесінділер сыз.Миллиметр (мм) - ұзындықтың өлшем бірлігі. Бір кіші бөліктен екіншісіне дейінгі арқашықтықты миллиметр деп атайды.

2- тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті санды жаз және жаттап ал:

1 см мм 1 дм см мм

1 м дм 1 м см

ә) Амалдарды орында:

Бұл өте қызық!

5см 7 мм - кесінді сыз.

6-8 мм

4-14 мм.

4- тапсырма

Шаш - 3 күнде 1мм

Күнде- ? 6 мм.

3*3 9( к)

Жауабы: 9 күнде 6мм шаш өседі.

Сергету сәтті.


5- тапсырма Егер мүмкін болса, өрнектердегі көбейтінділері көбейткіштің квадратымен немесе кубымен алмастыр.

4-4+4 4*3+3 4+4+4 3*4+4

8*8*8 8*2-8 2*2*2-8 8+8*8


7 тапсырма Теңдеулерді шеш.

С*6 360 360: а 60 х :6 60

7*а 490 490:а 70 с:7 70


Рефлексия. Тиісті санды тауып жаз. Логикалық тапсырма. 17 бет

Бағалау.

Үйге тапсырма. 6-8 тапсырма 16-17 бет.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал