7


  • Учителю
  • Прикметник, звязок з іменником

Прикметник, звязок з іменником

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала







Запорізька загальноосвітня I - III ступенів школа № 69

Запорізької міської ради

Запорізької області







УРОК

з української мови

проведений в 4 - Б класі

на тему: "Прикметник"































Старший вчитель:

Балаш Л. А.









Тема: Прикметник. Значення, зв'язок з іменником



Мета: активізувати знання про прикметники, розвивати вміння вживати прикметники у власному мовленні й на письмі. Звернути увагу на граматичний і змістовий зв'язок іменника з прикметником; виховувати повагу в учнів до багатства рідної мови.



Обладнання: карточки для тестування на тему: «Іменник», «Прикметник», карточки з тренувальними вправами, схема «Прикметник», ілюстрація на тему: «Весна», музичний запис.



























































































Хід уроку

  1. Організаційний момент



Питання проводяться з дітьми в формі діалога.



- В класі затишно? (Так!)

- Продзвенів уже дзвінок? (Так!)

- Чи присутні гості в нас? (Так!)

Привітатись треба? (Так!)

- Вже закінчився урок? (Ні!)

- Навчатися бажаєте ? (Так!)

- Тож сідаємо, часу не гаємо

-- Роботу починаємо.



  1. Актуалізація опорних знань учнів



  1. Перевірка теоретичного матеріалу.



- Згадаши попередню тему, виконавши завдання, ви дізнаєтесь хто буде моїм помічником

Тест по темі: "Іменник."

У кожного учня лежать картки для перевірки з номером № 11.Іменник означає:

а) ознаку предмета;

б) дію;

в) предмет.

Е

2.Іменник відповідає на питання:

а) Що робить?

б)Який? Яка?

в) Хто? Що?

В

3. Іменники мають:

а) ч.р., ж.р.;

б) ж.р., с.р.;

в) ч.р., ж.р., с.р.

Н

4. Іменники змінюються:

а) за родам;

б) за числам і відмінкам.

А

5.Іменники в реченні можуть бути:

а) підметом і другорядним членом ;

б) присудком.

С











Взаємоперевірка. Перевірка написана на альбомному листі. Вивішується на дошці.



  1. - в; 2. - в; 3. - в; 4. - б; 5. - а..

- А тепер розставте під цифрами букви.



Отже, помічницею моєю буде протям урока пора року- Весна.



  1. Повідомлення теми і мети урока

1. Робота над віршем.

Моя помічниця скромна, тому про себе не все розповідає, давайте допоможемо їй розповісти про свою красу, підібравши потрібні слова за картиною. ( запис вірша на дошці, ілюстрація картини весни )



Надійшла весна…..,

…, …, …,

Ніби дівчина в вінку,

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику.

( І. Франко )

Зачитування і запис вірша І. Франка «Надійшла весна».( вчителем зі збірника)



Надійшла весна прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку,

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику.



- Про кого говориться в вірші? ( Про весну )

- Як розуміти вислів «ожили луги, діброви»? ( Прилетіли птахи, прокинулись тварини від зимового сну.)



2. Робота з тлумачним словником.(у кожного учня лежить на парті )

- Як розумієте значення слова « чагарник»? (Зачитують значення слова по словнику).

- Які слова допомогли передати красу природи в вірші? ( Прекрасна, тепла, ясна. )

- Якою частиною мови являються ці слова? ( Прикметник ).



- На які питання відповідає прикметник? ( Який? Яка? Яке? Які? )

- На що вказує прикметник? ( На ознаки предметів ).

-На які ознаки вказує прикметник? ( кольору, смаку, розміру….)



III. Повідомлення теми урока

- Отже, сьогодні ми помандруємо володіннями ще однієї частини мови - прикметником.



IY. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу



1.Запис вірша учнями в зошитах з різним завданням складності:

(Запис на переносній дошці)

-А зараз сядьте зручніше і подумайте, який рівень складності завдання ви будете виконувати

1 рівень - записати вірш з дошки, підкреслити прикметники;

-Нагадайте, як підкреслюємо прикметники?

Перевірка: учень - консультант.



2 рівень - записати вірш з дошки, підкресливши прикметники та вказавши їх рід, число.

Перевірка: зачитують учні вголос, вказуючи рід, число.

-Поставте слова: тепла, ясна в чоловічому роді та середньому

В ході відповідей, відкриваються записи в таблиці.Рід, число ( на дошці )



3 рівень - замінити в вірші прикметники, підібравши свої та вказавши їх рід, число, відмінок.

Перевірка: перевіряє вчитель.



Робота зі схемою. Робота по схемі ведеться в ході уроку.



Прикметник, звязок з іменником

- До якого слова в вірші відносяться прикметники? ( Весна ).

  • Яка це частина мови? ( Іменник ).

  • В якому роді, числі, відмінку стоїть іменник весна? ( ж.р., одн., Н. В.)

  • В якому роді, числі, відмінку будуть стояти прикметники, які до нього відносяться?

  • Згадайте з рос. мови як визначити відмінок прикметника? ( за іменником)

Висновок: В українській мові, як і в російській, прикметники пов'язані з іменниками і вживаються в тому роді, числі та відмінку, що й іменники.

(Відкривається запис відмінків у таблиці.)



Y. Фізпауза.

Звучить мелодія, під яку учні повинні по черзі на дошці написати слова з карточок. (Учням роздаються карточки з написаними словами - прикметниками.)

-Весна пустила свої струмочки, які допоможуть нам знайти вірну дорогу в виконанні завдань.

-Візьміть на партах смужки, на яких написані прикметники, біля карток на дошці з закінченнями прикметників ви повинні записати слова, які у вас записані на смужках.

( Учні з кожного ряду пишуть слова-прикметники на дошці.Учні, які сидять за партами виписують тільки ті слова, які відповідають кількості букв в словах: 1 ряд-7б., 2 ряд-6б., 3 ряд-7б.)

-а, -я.( 7б. ) -ий, -ій.( 6б. ) -е, -є. ( 7б. )

червона срібний колюче

щаслива великий вечірнє

синя осінній біле

шкільна житній сонячне

весела свіжий радісне

могутня ніжний солодке

рум'яна зелений раннє

маленька низький ясне

рання кислий

Учні класу записують по рядам слова, з вказаною біля роду кількістю букв.

Підводяться підсумки, хто написав більше слів.

(Кожен ряд записує свої слова в зошити).



YI. Закріплення нового матеріалу



  1. Робота на картках.

-Продовжуємо мандрувати дорогами весни. Візьміть картки з № 2. (Говорять гуртом.)

-З поданими в дужках синонімами утворити й записати можливі словосполучення:Перевірка: зачитування словосполучень, вказуючи рід, число прикметника.



-Гуртом попрацювали, а тепер кожен вибере своє завдання за рівнем складності.

  1. Різнорівневі завдання:

  1. рівень - Скласти одне речення з даними словосполученнями, підкреслити прикметники.( Перевіряє вчитель)



  1. рівень - Скласти одне речення зі словосполученнями, підкреслити прикметники, вказавши рід, число. ( Перевірка: читають вголос)



  1. рівень - Скласти текст- розповідь, використовуючи дані словосполучення.

Перевірка: Зачитати і вказати прикметники, які використали.

Висновок:

-Як визначити рід, число і відмінок прикметника?

- Для чого потрібні прикметники?



YII. Підсумок уроку.

Завдання виконуються на карточках.

Візьміть картки з № 3

Тест «Прикметник»



1. Прикметник це ---- а)Словосполучення;

б)Частина мови;

в)Речення.



2. Прикметники ----- а) за родами, числами;

змінюються б) за родами;

в) за родами, числами, відмінками

3.Прикметники ------ а) на дію;

вказують б) на ознаку;

в) на предмет.



4.Рід, число, відмінок а)За іменником;

прикметника б) за дієсловом;

визначають в) за прикметником.

Перевірка з дошки: б, в, б а .( Запис на альбомному листі )



- Яку частину мови почали вивчати?

- Для чого використовують прикметники?

-За допомогою якої частини мови визначають рід, число, відмінок прикметника?



YIII Оцінки.









Прикметник, звязок з іменником



































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал