7


  • Учителю
  • Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Жақсыдан үйрен,жаманнан жирен.





Мақсаты: 1.Оқушыларды адамгершілікке,қарапйымдылыққа,әдеп-

тілікке ,өз халқының дәстүрін үйрене отырып,жаман

әдеттерден аулақ болуы керектігітуралы білімдерін

қалыптастыру.

2.Адам бойындағы ұнамды,ұнамсыз қылықтарды ажы-

ратып, тіл байлығын,таныпбелсенділігін арттыру.

3.Оқушыларды әдептілікке,сыпайлыққа тәрбиелеу.



Көрнекілік: буклеттер, мақал-мәтелдер.







Сабақтың барысы

Мұғалім: Адам бойында жаман,жақсы қасиеттер бар.Ақылдық-

ты,адалдықты,қарапайымдылықты,кішіпейлдікті шындықты ата

аналарыныз,ата бабаларымыз ұстаздарымыз үйретті.

Ал,біз осындай жақсы қасиеттерді үйреніп,жаман мінез,әдеттер-

ден,ұнамсыз қылықтардан аулақ болуға тырысайық.

Ал,енді ақылды,әдепті балалар қандай болуы керек екенін өлеңмен

сендер айтыңдаршы.



1-оқушы: Ата-ананың тілегі

Адам болып өскені.

Адамдықтың тірегі,

Адал болып өскені.



2-оқушы: Әдептілік дегенің,

Әрқашан да керегің.

Әсемпаздық дегенің,

Әуре-сарсаң әлегің.



3-оқушы:Спортпен айналыс,

Сұлулық сыйлаған.

Сол саған пайдалы іс,

Сауық пен кинодан.



4-оқушы:Тәртіпті бала сүйеніш,

Төбең бір көкке жетеді.

Тәртіпті бала күйініш,

Тқмендеп басың кетеді.



5-оқушы: Ұрыншақ бала жанында,

Ұрыс пен керіс айғай шу.

Ұстамды бала маңынан,

Ұнамды іс байқайсың.



6-оқушы: Шындықты сақтаймыз,

Шыншылды жақтаймыз.

Шаршы топ алдында,

Шығарып мақтаймыз.



7-оқушы:Кім үлкенді сыйласа,

Кім үлкенді тыңдаса.

Сыйлы болмақ өзіде,

Үлкен болған кезінде.



8-оқушы:Сыйла үлкен кісіні,

Қамқорлыққа ал кішіні.

Сақтап көше тәртібін,

Бағдаршамның ал тілін,

Әдет қыл бұл ісінді.

Тазалап жүр тісіңді.



2-бөлім.Дастархан басындағы дәстүрлер.



1.Халық қуанышты да,қайғыны да дастархан басында бөліскен.

Өсиет айту,бата беру,достасу,бәрі дастархан басында болады.Сондықтан дастархан киелі.



2.Дастарханнан дәм татқандар татуласу,кеісу сияқты рәсімдерді орындайды.



3.,, Таспен атқанды,аспен ат,, деп халық бекер айтпаған.Дастар-

ханнан дәм татып,келісімін бұзса,астың киесі ұрады дейді.



4.Дастархан күнделікті отбасының тамақтануына,үйге келген адамға дәм таттыруға,той-тамашаға ас-су беруге жайылады.



5.Күнделікті отбасының тамақтануына жайылған дастархан

басында асты ең алдымен ата анаға,үлкеге ұсынады.



6.Ас ішу кезінде сыпылдатпай,тәртіппен тамақтану,қасықты оң қолға ұстау,түзу отыру,тазалық сақтау рәсімдері орындалады.



7.Дастархан жанындағы адамдар жасына қарай отырады.



8.Тамақ ішер алдында,тамақтанып болған соң қолға су құйылады.



9.Тамақтанып болғаннан кейін дастархан басындағы ең үлкен,әрі

құрметті адам асқа бата береді.



Енді екі топқа бөлініп,қаншалықты жақсы,жаман әдеттерді

білетіндіктерді көрейік.



1-топ.Әдептілер.

2-топ.Тәртіптілер.



3- бөлім:Не істеуге болмайды?



-Кішіні жылатуға болмайды.

-Құсты атуға болмайды.

-Сабақтан кешігуге болмайды.



4-бөлім.Не істеу керек?



-Ата-анаға көмектесуге керек.

-Автобуста үлкенге орын беру керек.

-Үлкен кісінің жүгін көтерісу керек.



5-бөлім. Сәлем сөздің анасы.



Оқушыларға сқз жазылған карточкатаратылады.Соған қалай сәлемдесу керкетігін айтады.



6-бөлім. Тыйым сөзде айту.



7-бөлім. Жалғасын тап.



1-топ мақал айтады,2-топ аяқтайды.



8-бөлім.Көрініс жаман жолдас.



9-бөлім.Құпия хаттарға жауап.



10-бөлім. Ғылым таппай мақтаңба.



Бес асыл іс? Бес дұшпан?



11-бөлім. Екі топ Адам бойындағы қасиеттерді жазады.



1- топ.Жақсы 2-топ.Жаман











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал