7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары ана тілінен Аппақ қыс (4 сынып)

Сабақ жоспары ана тілінен Аппақ қыс (4 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Ашық сабақ

Талғар ауданы Бірлік ауылы

№35 мектеп- гимназиясы

Бастауыш сынып мұғалімі Исабекова Гульзира Бурибаевна

Сыныбы-4

Пәні: Ана тілі



Тақырыбы: Аппақ қыс

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: ақынның қыс бейнесін суреттеуіне қарап өлеңді мәнерлеп оқу арқылы өлең мазмұнын ашу.

Дамытушылығы: оқушылардың сөздік қорын молайту, тіл байлығын байыту.

Тәрбиелігі: әр мезгілдің өз ерекшелігі барын абйқата отырып, табиғат сұлулығын байқауға, оны сүюге, қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: ақын портреті, қыс мезгілінің суреті, сызбалар.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды тәртіпке келтіру.

ІІ Үй тапсырмасымен жұмыс

  1. «Суықторғай» мәтінінің мазмұнын еске түсіріп, бірнеше оқушыға әңгімелету.

  2. Әңгіме бойынша салып келген суреттерін өз ойымен қысқаша әңгімелеу.

  3. Үй тапсырмасын қорытындылау.

- Әңгімені кім жазған?

- Максим Зверев.

- Мәтін қандай үлгіде жазылған?

- Сипаттау.

- Суықторғайды тауып алған кісі оны қайда алып келеді?

- Үйіне.

- Осы әңгімеде жылдың қай мезгілі әңгімеленген?

- Қыс мезгілі.



ІІІ. Жаңа сабақ.

- Ендеше бүгінгі танысатын сабағымыз «Аппақ қыс»

- Авторы Төлеген Айбергенов

1973-1967



Қарақалпақстанның Ақын Қазақ

Қоңырат ауданында

туды.



  1. Өлеңді мәнерлеп оқу.

  2. Тізбектеп оқу.

  3. Түсініксіз сөздерді белгілеу.



IV. Сөздік жұмыс.

Сәукеле - ұзатылатын қыздың киетін бас киімі. Ол үшкіл болады.

Рояль - музыкалық аспап.



V. Топтық жұмыс.

І топ. Білім тобы.

  1. «Қыс» тақырыбына өлең шығарады. (оқиды).

ІІ топ. Өнер тобы.

  1. «Қыс» тақырыбына сурет салады. (сипаттайды).

ІІІ топ. Еңбек тобы.

  1. «Қыс» тақырыбына шығарма жазады. (оқиды).



VІ. Ассоциация құру.





























VІІ. Сергіту сәті.

Қыс қандай, тамаша!

Ақ ұлпа қар жауды

Ағаштар, бұталар,

Ақ қарға оранды.



VІІІ. Тіл дамыту.Мақал-мәтелді құрастыру.

Шынықсаң - .......... боласың. (шымыр)

Дені саудың - .......... сау. (жаны)



ІХ. Қорытындылау.

  • Сонымен балалар өлеңнің авторы кім?

  • Не туралы білдіңдер?

Х. Бағалау.

ХІ. Үйге тапсырма: Өлеңді жаттап келу.

Ашық сабақ

Талғар ауданы Бірлік ауылы

№35 мектеп- гимназиясы

Бастауыш сынып мұғалімі Исабекова Гульзира Бурибаевна

Сыныбы-4

Пәні: Ана тілі





Тақырыбы: Максим Зверев Суықторғай

Мақсаты: Оқушыны Максим Зверевтің «Суықторғай» атты әңгімесін түсініп оқи отырып,құстардың қыстағы өмірімен таныстыру; әңгіменің түйінді ойын ашуға жағдай жасау; өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту; аяушылық, қамқоршылық сезімін қалыптастыру.

Түрі: аралас сабақ. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: суреттер, кесте.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.

VІІ. Сергіту сәті.

Қыс қандай, тамаша!

Ақ ұлпа қар жауды

Ағаштар, бұталар,

Ақ қарға оранды..

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: 1. Әңгіменің басында қыстың қатал мінезі қалай берілген? Қасымның боранда адасып қалмауына не көмектесті? Жерге құлағын тосқан кезде Қасым не істеді? Қасымның аты қандай белгі берді?

ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтау: Әңгімеден Қасымның қандай бала екенін аңғаруға бола ма?1.Үлкеннің сөзін тыңдайтыны

2. Байқағыштығы





3. Шыдамдылығы

1.«Үсік аяқтан басталады» деуші еді үлкендер.

2. Ат тұмсығын қар астында қалған бір мая пішенге тірепті...

3. Алдан соққан боранды елемей, Қасым жиренге қамшы басты ...

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: 1. Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. 2.Жаңа сабаққа даярлық.

Қане, қанат жазайық, қарлығаш боп ұшайық.

Ұшып-ұшып алайық ,орнымызға қонайық.

Сауысқан болып секіріп,тоқылдақ боп шоқиық,

Қарлығаш боп ұшайық, торғай болып қонайық

Қалай ойлайсың, қыс мезгілінде құстар қалай өмір сүреді?

Кыс-қарлы боранды аязды,жылдың суық мезгілі. Барлық жыл құстары жылы жаққа ұшып кетпейді. Әрине , қыста суыққа төзе алатын құстар ғана қыстап қалады. Оларды қыстайтын құстар деп атайды.

Қыста құстар ағаштардың бұтактарын паналап күнелтеді. Қарны ашып, жаураған құстар адамдарға жақын келіп көмек күтеді. Бұл кезде олар қорқуды да ұмытып кететін сияқты

Ү. Жаңа сабақ: 1. Максим Зверев жайлы түсінік беріп өту. «Саусағымды бір нәрсе шым еткізіп тістеп алғандай болды» дейді. Ол не нәрсе екен? Әңгімені оқып көрейік. Оқулықпен жұмыс.түсініп, іштей, тізбектей оқу. Мәтін қандай үлгіде жазылған деп ойлайсың (хабарлау ма, сипаттау ма, дәлелдеу ме)?

Суықторғайды тауып алған кісі оны қайда алып келді?

Сөздік жұмыс. Бедері - ізі, белгісі.

ҮІ.Түсінгендерін тексеру: 1.«Аш өзегіне түсіп кетпесін» деген сөздің мән-мағынасын қалай түсінесің? Суықторғайдың аянышты халі суреттелген тұсты тауып оқы.

2. Сызбаны толықтыр.

көздері қорқыныш тұнып тұр.

жүрегі тулап алақанына ап-анық сезілді

денесі қызғылт түсті, ұзын құйрық, салмақсыз нәрсе сияқты.

  1. Торғайдың дәнді жеп болғаннан кейінгі әрекетін сипатта. ( Рахаттанғаны сондай, ...). Дәптерге жазып алу

ҮІІ. Қорыту. Торғай туралы қандай өлең, тақпақ білесіңдер? Мына өлең жолын жалғастырып,жұмбақ шешуін шешелік

Мен ...................торғаймын, торғаймын

Суықтанда тоңбаймын

Адамнан да ........қорқу жоқ

Жылы жаққа бармайды.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: 1. түсініп оқу, сурет салу. 2. Бағалау.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал