- Учителю
- Конспект уроку позакласного читання Добро твориться просто (4 клас)
Конспект уроку позакласного читання Добро твориться просто (4 клас)
Добро твориться просто
(Урок позакласного читання з використанням мультимедійних технологій та інтерактивної дошки)
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю В. О. Сухомлинського; учити дітей висловлювати власне ставлення до прочитаного; удосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мовлення дійових осіб; поглиблювати знання правил по етикету; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення, уміння зосереджено сприймати зміст тексту; виховувати почуття вдячності за зроблене добро, бажання своїми вчинками приносити радість людям, віру в силу добра.
Обладнання: мультимедійний екран, інтерактивна дошка, хрестоматія для учнів 1 - 4 класів «Невичерпне джерело», твори - роздуми учнів, малюнки дітей.
Хід уроку.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Слайд 1-2
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
-
Чули, діти?
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
-
Починаємо урок позакласного читання.
Слайд 3.
Хай сьогодні в кожне серце
Наш урок додасть тепла.
А ми гостям усміхнімось,
Побажаємо добра.
Тож нехай на нашому уроці пануватиме атмосфера доброзичливості, щирості, тепла і взаєморозуміння.
Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. На сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними творами В. О. Сухомлинського.
Слайд 4.
-
А хто такий В. О. Сухомлинський?
-
Технологія «Мікрофон»
1 учень. Ще з 2 класу ми знаємо, що В. О. Сухомлинський народився в с. Василівка на Кіровоградщині. Зростав жвавим, допитливим хлопчиком, дуже любив малювати. Але в той час були дуже важкі часи, тому зошити, пензлик, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За 1 склянку насіння давали 2 зошити. Маленький Василько ціле літо був у лісі.
2 учень. А мені матуся читала, що вже відомий нам Василь Сухомлинський так хотів малювати, що одного разу пішов із товаришами пішки у Кременчук, аж за 35 км.
3 учень. А я знаю про нього те, що він, коли навчався, приходив до школи раніше всіх і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики.
Слайд 5.
Учитель. А коли виріс, вивчився, то став учителем, а тоді ще і директором школи. І пропрацював 35 років. Для дітей написав майже 1500 творів-мініатюр та казок. Він мав родину і двоє дітей.
Слайд 6.
Зверніть увагу на виставку книжок В. О. Сухомлинського.
Слайд 7.
-
В. Сухомлинському належать слова, що є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».
Слайд 8.
Девіз уроку.
Дорогою добра в житті ступай,
Образи вмій прощати і люте зло.
Бо ти - людина, завжди пам'ятай.
Роби добро, щоб менше зла було!
О, пам'ятай, Людино, не забудь,
Що кожне серце має добрим буть!
Слайд 9.
-
Сьогодні ми пройдемо дорогою добра. Це дорога, якою має йти кожна людина - від народження й до смерті. Не завжди легка, але саме вона допомагає прожити життя недаремно, щоб залишати по собі вічний слід. Адже, «людина народжується не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою, а для того, щоб лишити по собі слід вічний».
-
Добро має багато друзів. Спробуємо це довести і наприкінці уроку узнаємо, хто з нас має пройти цією дорогою.
Слайд 10.
-
Перевіка домашнього завдання - творів роздумів за темами (робота в групах):
-
«Що таке доброта?»
-
«Навіщо людям доброта?»
-
«Доброта - таке просте слово»
( Кожна група зачитує по одному твору і демонструє свої малюнки)
Слайд 11.
-
Кожна, діти, ваша добра справа - це маленьке сонечко, що робить наше життя світлішим.
-
Створення асоціативного куща «Доброта»
-
Що ж таке доброта?
співпереживання чутливість уважність тепло
краса щедрість
усмішка доброта милосердя
привітність великодушність квіти ласка
-
Діти, бачите , скільки промінчиків випромінює таке маленьке слово!
-
Словесне малювання змісту вірша.
Слайд 12.
-
З чим можна порівняти нам добру людину?
З чим порівняти нам добру людину?
З небом безмежним в погідну днину.
З сонцем, що сяє, всіх зігріває.
З ніжністю мами, що нас обнімає.
( На кожен рядок вірша змінюється малюнок на слайді)
Слайд 13.
-
З чим порівняти нам добру людину?
Із джерельцем, що дає нам водиці.
Спраглим вустам у жару притулиться.
З ніжним теплом і усмішкою тата
І з вітерцем, що злітає крилато.
Слайд 14.
-
З чим порівняти нам добру людину?
З хлібом духмяним, що з печі виймають.
З веснами ще, як сади зацвітають.
З теплим світанням, що ллє промінцями.
З чуйністю, ласкою й казкою мами.
Слайд 15.
-
На що ж схожа добра людина?
Добра людина схожа на ясне сонечко, тому, що вона вміє зігріти й освітити своєю любов'ю, турботою, щирістю, чутливістю, усмішкою, ласкою, щедрістю.
-
Таким був В. О. Сухомлинський.
Слайд 16.
-
Сьогодні на уроці читатимемо його оповідання «Протоптали стежку» і робитимемо висновки.
(У кожного на парті хрестоматія для учнів 1 - 4 класів «Невичерпне джерело»)
-
Фізхвилинка
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Читання оповідання учнями, с. 31
2. Словникова робота.
3. Робота за питаннями:
-
Яку добру справу зробили діти?
-
Що відчувала бабуся, коли вийшла вранці на вулицю?
-
Зачитати кінцівку: «Спітнілі, втомлені, радісні діти йшли до школи…»
-
Чому їм було весело, радісно?
4. Робота над частинами тексту.
Слайд 17.
- Розставити події оповідання у правильному порядку.
-
Протоптали стежку від воріт до хати і від хати до воріт.
-
Намело кучугури снігу.
-
Раділи і діти.
-
Скрізь на подвір'ях видно було людей.
-
Зупинились діти біля бабусиного подвір'я.
-
Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»
-
Якщо людина має робити те, що я називаю, ви плескаєте в долоні, а якщо ні - нічого не робите.
-
Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
-
Допомагати мамі мити посуд.
-
Не вмиватися.
-
Берегти рідну природу.
-
Шанувати працю інших людей.
-
Галасувати, коли хтось спить.
-
Бути вихованим, стриманим.
-
Обманювати, сваритися, хвалитися.
-
Насміхатися з чужого горя.
-
Не слухати батьків.
-
Бути добрим, ввічливим.
-
Бути працьовитим.
-
Красти.
-
Захищати слабшого.
-
Допомагати друзям в біді.
Слайд 18.
-
Інтерактивна гра «Збери прислів'я»
Від теплого слова… добром платять.
Хто людям добра бажає… коле сердечко.
За добро… вік не прохолоне.
Гостре словечко… і лід розмерзається.
Раз добром налите серце… той собі має.
ІV. Домашнє завдання.
Слайд 19.
- Вивчити 3 прислів'я про доброту.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Слайд 20.
-
Чи важко робити добро?
-
А чи приємно?
-
Тож, добро твориться просто - ні за так,
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в'ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
Слайд 21.
-
Кожен із вас сьогодні на уроці зрозумів, якою має бути добра людина і чи важко робити добро. Кожен з вас в своєму житті хоча б інколи робив якесь добре діло. Я вважаю, що ви всі маєте право стати на Дорогу добра і пройти нею все життя. Зараз кожен з вас згадає якусь хоча б одну добру справу, підійде до Дороги Добра і перевіре, чи прийме вона вас. Адже по ній повинні йти тільки добрі і чесні люди.
</