7


  • Учителю
  • Аққу, Шортан һәм Шаян сабақ жоспары

Аққу, Шортан һәм Шаян сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін:-------------

Оқу ісінің меңгерушісі: С.Т.Жаңабаева

Пәні:әдебиеттік оқу

Күні:16.10

Сыныбы:4

Мұғалім: А.Б.Нарымбетова

Сабақтың тақырыбы

А.Байтұрсынов. Аққу, шортан һәм Шаян

Сілтеме


Оқу бағдарламасы, әдебиеттік оқу оқулығы 4-сынып, әдістемелік құрал, сабақ жоспары.

Жалпы мақсаттар

Оқушылар мысал арқылы ынтымақ, бірлік туралы мағлұмат алады;

Мысалдан сыни ойлау арқылы қорытынды шығарады.

Міндеттері

Шығармашылық жұмыстарды оқушының таным деңгейін көтеру, тілін, сөздік қорын дамыту мақсатында пайдалану, талдау тапсырмаларды өмірдегі жағдайларға сай қолдана білуге дағдыландыру;

Оқыту нәтижелері


А.Сыни тұрғыдан ойлау,болған жайды жан-жақты бағалай біледі,баға беруге үйренеді.

В. Тапсырманы талдап қорытынды жасайды.

С. Бірлік ,ынтымақ туралы өз ойларын дәлелді түрде қорғайды. Шығармашылық пен жұмыс жасайды.

Негізгі идеялар


Бірлік, ынтымақ болмай іс оңбайтынын өмірде жадына тоқу.

Оқыту тәсілдері

Сын тұрғысынан ойлау , топпен жұмыс, АКТ,диалог,сұрақ-жауап,Дарынды,талантты, жас ерекшелігіне байланысты тап.

Көрнекілігі

Акт, смайликтер , бағалау парағы, постер , Микрафон, слайд, жіп.

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдас-тыру

2 минут


Психологикалық ойын

«Сәттілік тілегі»
Әр топтағы оқушылар тізбектеп қол ұстаса отырып, бір - біріне тілек айтады Топқа бөлу

Ендеше қазір суреттер бойынша топтарға бөлініп алайық.

1 - топ:Аққу 2 - топ:Шортан


3 - топ:Шаян.



«Жұмыла көтерген жүк жеңіл» айдарымен сабағымызды жалғастырамыз.
- Бұл мақалды қалай түсінесіңдер?
Сендер тек жұмыла, бірге жұмыс жасау арқылы сабақтың мақсатына жетесіңдер. Барлығымыз бірлесе отырып, жұмыс атқарамыз.

Орындарына отырып әр топ өз 6 ережесін құрып алады.

Үй тапсырмасы

«Сұрақтары бар қорап»


3мин


Қауын мен қарбыз әңгімесі

Диалогтік әдіс

-Ертегі қалай басталады?

-«Дән -қауынның жүрегі» дегенді қалай түсінесің?

-Қарбыздың жағдайын оқығанда қандай сезімде болдың?

-Бұл ертегіден нені түсіндің?

Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеру және өзін ,достарын бағалау

Білу.

2мин

Бейнеролик.Мысалдың орысша видеосын көрсету.

Олай болса бүгінгі тақырыбымыз не туралы болмақ?

-Аққу ,Шортан һәм Шаян.

-Бұл құс,балық,шаян туралы не айтар едіңдер?


«Ой қозғау»


«Ойлан-бірік-талқыла»

3мин

1-топ: Аққу неліктен киелі құс деп аталады?
2-топ:

Шортанның басқа балықтан айырмашылығы бар ма,неліктен?
- 3-топ:

Қытай халқы шаян етін неге жейді?
- Шаян - қысқа құйрықты, басы кішкентай, мұрттары қысқа. 4000-нан астам түрлері бар. Олар теңіз, тұщы су қоймаларында және құрғақта өмір сүреді. Олар өлексе және омыртқасыздармен

қоректенеді.
Ендеше «Аққу,Шортан һәм Шаян» мысалын тыңдайық. (аудио тыңдату.)

- Аққу - сұлу, нәзік, өте сезімтал, сақ құс. Ол көлде сырғып жүзеді. Аққу қамыстың ішіне ұя салады. Оның өзгеше сұңқылдаған дауысы бар. Шортан - ірі жыртқыш балық. Қазақстанның барлық табиғи су айдындарында кездеседі. Дене пішіні жебе тәрізді, басы жалпақ, түсі тіршілік ететін ортасына байланысты құбылып отырады.

Түсіну.

5мин

Мысал деп -адам бойындағы кемшіліктерді сынап, адалдық, әділдік, қайырымдылық сияқты жақсы қасиеттерді мадақтап жазатын шығарманы айтады. Мұндай шығармада өсімдіктер мен жануарлар, аңдар мен құстар кейіпкер ретінде алынады. Видеосын қосу.

Иван Андреевич Крылов



драматург

мысалшы


(1769-1844) - орыс жазушысы


Крылов есімі орыс жұртшылығына күлдіргі-сықақ жанрдағы шығармалары мен мысалдары арқылы белгілі болды.. Крыловтың көптеген мысалдарымен таныстық. Атап айтсақ: Түлкі мен қарға,Әншілер,Піл мен Қанден,шегіртке мен құмырсқа т.б.

Байтұрсынұлы Ахмет

Қазақтың

ақыны

, қазіргі ,

әдебиет зерттеуші ғалым,, публицист, , аудармашы, қоғам қайраткері. қазақ тіл білімі мен әдебиеттану ғылымдарының негізін салушы ғалым, ұлттық жазудың реформаторы,, Алаш-Орда өкіметінің мүшесі.


Оқылым

4мин

3 топтан бір-бір оқушыға мысалды оқыту.



Қолдану

«Айналмалы бекет»


5мин

Әр топқа тапсырма беру.

( Дарынды, талантты )

1-топ

Ынтымақ,бірлік, достық туралы мақал-мәтелдер жазу.

2-топ

Оқулықтағы сурет бойнша өлең құрастыру

3-топ

Өмірмен байланыстырып шағын эссе жазу.

«Түртіп алу»

3мин

Сөздікпен жұмыс жасайды.

Һәм-және

Ғибрат-үлгі сөздерін дәптерлеріне жазады.

Дәптерлеріне жазады.



«Жауабыңды дәлелде»

Мына пікірлерге «Ия» немесе «Жоқ» деп жауап бер. Жауабыңды дәлелде.

1

А.Байтұрсынұлы «Қырық мысал» деген кітап жазған.


2

Жүкті аққу аспанға,шаян жерге,шортан суға тартады.


3

Аямай бар күшін салып тартқанда ,жүк орнынан қозғалып кетеді.


4

Бірінің айтқанына бірі көнеді.


5

Мысалда адамдардың арасында кездесетін алауыздық сыналады.


Сергіту сәті

3мин

Бейнеклип арқылы жасату

Оқушылар хормен айтып,бірге жасайды.

Талдау

«Әңгіме кестесін құру»

5мин

Мақсаты : Сыни ойлай отырып өз ойларын жеткізу.

Мы-сал авторы

Мысал аты

Оқи-ға орны

Кейіпкер-лер

Мыс соңын-да не болды?

Идея-сы

Мысал бізге не үйретті?


Әр топқа бір-бір парақшадан беру.

Жинақтау

3мин

Мысалды сахналау.

«Бір күні Аққу, Шаян, Шортан үшеуі кездесіп қалады. Олар үстіне жүк тиелген үлкен арба тауып алып, қатты қуанады.

Аққу айтады: - Достар, келіңдер, мына арбаны әуеге тартып шығарайық, - дейді.

Шортан айтады:

- Мұны көлге апарайық, - дейді.

Шаян айтады:

- Жоқ, одан да мұны құмға апарайық.

Автор:

- Сөйтіп үшеуі үш жаққа тартып, арбаны орнынан қозғалта алмайды.»


Бағалау


2мин

Бағалау парақшалары арқылы топ басшылары ұпай сандарын айтады.

Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.

Аты-жөні

1

2

3

4

5

Ұпайы

Оқушылардың ұпайларын қосып жиынтық баға шығару.

Үйге тапсырма

2мин

Мысалды жаттау


Кері байланыс

3мин



Оқушылар бес саусақ арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.

Жалпы білім беретін Нарын орта мектебі


Тақырыбы: «Аққу,Шортан һәм Шаян»


Сыныбы:4

Мұғалімі: Нарымбетова А.Б



2015-2016 оқу жылы






















Ертегі қалай басталды?


"Дән-қауынның жүрегі"-

дегенді қалай түсінесің?


Қарбыздың жағдайын оқығанда қандай сезімде болдың?


«Жауабыңды дәлелде»

Мына пікірлерге «Ия» немесе «Жоқ» деп жауап бер. Жауабыңды дәлелде.

1

А.Байтұрсынұлы «Қырық мысал» деген кітап жазған.


2

Жүкті аққу аспанға,шаян жерге,шортан суға тартады.


3

Аямай бар күшін салып тартқанда ,жүк орнынан қозғалып кетеді.


4

Бірінің айтқанына бірі көнеді.


5

Мысалда адамдардың арасында кездесетін алауыздық сыналады.


«Әңгіме кестесін құру»


Мысал авторы

Мысал аты

Оқиға орны

Кейіпкерлер

Мысал соңында не болды?

Идеясы

Мысал бізге не үйретті?









Топ басшылары оқушыларды бағалайды.

Оқушының

аты-жөні

Графикалық

диктант

Ассосация

Шығармашылық

жұмыс

Өз бетімен жұмыс

Топ басшының

жеке бағалауы

Қорытынды баға










Кімді бағаладыың:


р/с


Критерий


"ия"
жауабы 1 ұпай


1


Үй
тапсырмасы толықтай орындалған ба?




2


Тапсырманың
орындалуы шартына сәйкес пе?




3


Тапсырманы
орындауда теориялық қателіктер жоқ па?




4


Орындалуда
шығармашылық танытқан ба?




5


Жазбаша
сауаттылығы жақсы ма?






Барлығы




. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды бес топқа бөлу.
Психологикалық ойын: «Сәттілік тілегі»
Әр топтағы оқушылар тізбектеп қол ұстаса отырып, бір - біріне тілек айтады.
(1 - 2слайд)
Мұғалім: Балалар, бүгінгі сабақта Иван Андреевич Крыловтың Ахмет Байтұрсынов аударған «Аққу, шортан һәм шаян» деген мысалымен танысамыз.

Тәлім алушы жазбасы:
Бүгін мектебіміздің 7"а"сыныбында біздің тәлімгеріміз
Тулеуова Бибігүл Орынғалиқызының Lesson Study сабақтар топтамасының 3- сабағы болып өтті.Сабақ
оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, тақ сандар мен жұп сандар жаттығуы бойынша оқушылар жұптасып, үйге
берілген тапсырмаларын тексеруінен
басталды..Жұптағы екі оқушы "Серіктесіңнің
жұмысын бағала" бетшесін толтырып, жариялады.
Бағалан:
Кімді бағаладыың:


р/с


Критерий


"ия"
жауабы 1 ұпай


1


Үй
тапсырмасы толықтай орындалған ба?




2


Тапсырманың
орындалуы шартына сәйкес пе?




3


Тапсырманы
орындауда теориялық қателіктер жоқ па?




4


Орындалуда
шығармашылық танытқан ба?




5


Жазбаша
сауаттылығы жақсы ма?






Барлығы




Осы бағалау бетшесі арқылы бір-бірін бағалап,ұпай сандарын
есептеп,ұпайларын шығарды.Жаңа сабақ интерактивті тақтадан "Ең бағалы дүние" бейнеролигін көруден
басталды.Оқушылар бейнероликке қарай отырып,не туралы айтылғанын ортаға салып,
мазмұны бойынша сұрақтар қоя отырып
бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы: Сұрау
есімдіктерінің түрленуі екенін білді.Оқушылар
топта жаңа сабақтын ережелерімен танысып, "Айналмалы бекет" әдісі бойынша
бекеттерге барып, тапсырмаларын орындап
жатты. Топтар өздерінің үстеліне оралып,берілген критерийлерге сүйене отырып, жұмыстарды бағалды. 2 -топтан Жұмажанұлы
Берікжан топтардың жұмысын қорытындылап,бағалады.Бағалау кезінде оқушы өте әділ
болды. Мұғалім сабақты бүгінгі жаңа сабақ тақырыбына байланысты сұрақтар қоя
отырып қорытындылады.Бүгінгі сабаққа
кері байланыс ретінде " Өзін-өзі бағалау
бетшесі" берілді.

Өзін - өзі бағалау
бетшесі


р/с


Мен...

1.


Ақпаратты түсіну үшін сұрақ қойдым

2.


Өз пікірімді білдірдім

3.


Басқалардың пікірін тыңдай білдім

4.


Басқалардың пікіріне өз ойымды қостым

5.


Топтағы адамдарды талқылауға қостым

6.


Топтағы жұмыста маған ұнағаны




7.


Маған ең қиын болғаны



Өзін - өзі бағалауда да оқушылар әділдік танытты. Жалпы оқушылар бағалауды
меңгеріп қалғанын көрдік.
Бізге берілген бақылаудағы А , В ,С оқушылар жақсы жұмыс жасады. Осы сабақ барысында В оқушы мен С оқушының алдыңғы сабақтарға қарағанда ілгерілегені
көрінді.Тіпті бағалауға келгенде В алдына жан салмай ,өте әділ бағалады. С оқушы әрбір бекеттердегі тапсырмаларды топтағылармен
тең дәрежеде орындап жатты.
7"а"
сыныбындағы Lesson Study сабақтар
топтамасының сәтті өтіп жатуы тәлімгеріміз Бибігүл апайымыздың арқасы деп
білемін.Тәлімгерімізге алдағы уақытта шығармашылық табыстар тілеймін!
Дайындаған Имашева
Шынаргүл Қанатқалиқызы


Саламатсыздар ма, әріптестер! Жаңа оқу жылы табысты болсын! Сіздермен қайта қауышқаныма қуаныштымын! Оқу жылының басы жоспарлау жұмысының қызған сәті екені, табыстылық ұтымды жоспарлауға тәуелді екені белгілі. Олай болса, жоспарлауға қатысты пікір алмасуға шақырамын. Оқу үдерісін жоспарлау ҰМ, ОМ, ҚМ болып бөлінеді. Осы жердегі ҰМ жоспарлау бұл пәнді оқытудың бағдарламасы (стандартта көрсетілген) яғни сағат санына қатысты материалдың бөлінісі, оқушылардың білуге, игеруге тиіс білім, дағдысын жоспарлау; ОМ жоспарлау күнтізбелік - тақырыптық бөліністегі оқу әрекетін жоспарлау; ҚМ жоспар - сыныптағы оқу мен оқыту үдерісін жан-жақты жоспарлау.ОМ, ҚМ жоспарларды мұғалім білім алушылардың оқу дағдысына, пәнді оқытуға қатысты зерттеу тақырыбын ескере отырып жасауы керек деп есептеймін.


БФЕ шаблоны деген Барлық факторларды ескеру.Бұл әдісті мен Дадлидің "интерактивті әдіс тәсілдер" еңбегінен алып 2. 1. 3. деңгейдегі мұғалімдердмен сессия жүргізгенде пайдаландым.Жалпы ол мынадай:
БФЕ шаблоныПікір/ Сұрақ/Талқыланатын мәселе:
1-фактор
Артықшылықтар/иә
Кемшіліктер/қарсы
Қызықты факторлар
2-фактор
Артықшылықтар/иә
Кемшіліктер/қарсы
Қызықты факторлар
Фактор 3
Артықшылықтар/иә
Кемшіліктер/қарсы
Қызықты факторлар
Барлық факторларды талқылағаннан кейін … деп ойлаймын.
Кез келген талқылайтын мәселені осы формулаға қойып талқылайды.Бірінші рет проформаларды талқылатуға пайдаландым.Сыни ойлау модулін өткен кезде нақтылыққа екі жақты талдау арқылы түйін шығаруға көмектеседі.
КАСТ оны бірінші рет бірінші деңгейлерге пайдаланып өзім ойдан шығарған стратегиям.Сыныптық немесе топтық талқылауда көзбен көретін немесе ауызша сұрау арқылы алынатын деректер мен оқиғаларға сыни көзқарас немесе негіздеп тұжырым жасауға көмектесетін тәсіл.К -оқиғаға немесе жағдаятқа қатысты көзқарас.А Осы көзқарастың аргументі. С себебі Т тұжырым
Сократтың қос сақинасы бұл тамаша сыныптық талқылау.
Бұл тәсілді қолдану үшін топтың ішінен топқа бөлінеді.Яғни бір топта 6 адам болса, олар 1 мен 2 ге бөлініп бір тақырыпшаны оқып,бір топ мазмұндық жазылым картасын даярласа,екінші номердегілер сол тақырыпшаға сұрақ пен жауап даярлайды.Содан кейін 1 номердег3лер ішкі шеңберге отырады,2 номердегілер сыртқы шеңберге сақина жасап тұрады. Содан кейін 1лер -з жазылымдарын таныстырады.Өзге топтағылар пікірталас сұрақтарын койса, сыртқы шеңбердегі осы тақырыпшаға сұрақ дайындағандар жауап береді. Жалпы осылай пайдаланған тиімділігін байқадым.


БФЕ шаблоны,"КАСТ(Көзқарас,аргумент,себеп,тұжырым) тұсаукесері, Сократтың қос сақинасы әдістері туралы жазыңыздаршы. Әдістемесі керек еді.


Ы. Алтынсарин Қарабатыр

Категориясы: /

Жарияланды: 14-02-2015, 21:19

Қарау саны: 193

  • 0

Мұғалімнің аты-жөні Амирханова Венера № 19 Қ. Сәтбаев атындағы орта мектеп
3 қазан Бейсенбі сабақ
Сабақ атауы Ы. Алтынсарин Қарабатыр
Сілтеме Білім стандарты, пән бағдарламасы, ана тілі оқулығы 4 сынып. интернет материалдары ана тілі әдістемелігі
Жалпы мақсаты Оқушылар ертегідегі негізгі ойды, идеяны ұғынады.Ертегінің мазмұнын түсініп, өз сөзімен әңгімелей білуге үйренеді. Өзінің алға қойған мақсатына еңбек ету арқылы жететінін түсінеді.
Күтілетін нәтиже Сұрақ қою арқылы сыни ойлауға, пікірлерін еркін айтуға, өз көзқарастарын дәлелдей білуге машықтанады.Сөйлеудің диалогтік сөйлесу екендігін табады.
Негізгі идеялар Ертегіні талдау барысында жағымды, жағымсыз қасиеттерін анықтай алады.
Тапсырмалар Ғаламтор, Power Point, ресурстар
Сабақ бойынша
мұғалім жазбалары Уақыты Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
1минут

6 минут
5 минут


10 минут
5 минут



8 минут
5 минут

3 минут


2 минут І.Ұйымдастыру.
Оқушылармен амандасу.
Топқа бөліну
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Жұмбақ айтыс
«10 сұрақ» стратегиясы
ІІІ.Қызығушылықты ояту
Постер қорғау
Көк түс-аспан әлемі
Жасыл түс-жалындаған жастықтың белгісі
Қызыл түс-алаулаған оттың белгісі
IV. Мағынаны тану
Топтарға тапсырма беріледі.
1топ Ертегілер деген не?
2топ Ы.Алтынсарин кім?
3 топ Сөзжұмбақ шешу
V.Мұғалімнің түсіндіруі
VI. Мәтінмен жұмыс
Тізбектеп оқыту
Сұрақтар қойып ертегінің мазмұнына шолу.
Сөздік жұмыс
Сергіту сәті. «Бегемот».
VIІ. «Ортадағы қаламсап»
1топ. Ертегіні рөлге бөліп сахналап көрсету
2топ . Ертегінің мазмұнына тағы бір құсты қосып оған 5 жолды өлең құрастыр.
3топ. Ертегінің мазмұнына сурет сал.
VIІІ. Ойды түйіндеу
«Үш қадамды сұқбат»
І топ: 1 сұрақ қояды.
Халық ертегісі мен әдеби ертегінің айырмашылығын айт.
ІІ топ: Сұраққа жауап береді. Олар 3-топқа конверт береді. Ішіндегі сөзді алып, оны қимылмен жасыру қажет.
ІІІ топ: Лездеме
ІХ. Ойлан! Бірік! Бөліс!
«Сұрақтары бар қорап»
Топтар бір-біріне сабаққа қатыстарын смайликтерін көтереді.
Х. Бағалау
Критерий бойынша бағалау
ХІ.Рефлекция 1.Мұғаліммен амандасады.
Түстер бойынша топқа бөлінеді.
2.Үйге берілген тапсырма айтыс туралы айтады.
3.Өтілген сабақ бойынша ойларын қорытады, топтар сұрақтарға жауап береді.
Келісім-шарт (ереже) еске түсіру.


а)Жаңа сабақты ұғынады.
б) Флипчартпен жұмыс жасайды.
Әр топ берілген тапсырмалар бойынша топта жұмыс жасайды.

Әр топтан 2 оқушыдан жалғастырып оқиды.
Сөздік дәптерлеріне жазады.
Топтағы оқушылар флипчартқа жұмыстарын орындап қорғайды.



Топтар арасында бір-бірімен байланыста болады.


Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар өз сұрақтарын қалдыра алады.
Топтарды белсенділігін бағалайды.

Көңіл-күйді білдіретін адамдар бейнесі бейнеленген суретке рефлекция жазады
Сабақтың жабдықтары Мультимедиа, интерактивтік тақта арқылы Power Point,, флипчарт, маркер, қарындаш
Келесі тапсырмалар/портфолио/ Қораптағы сұрақтарға жауап жазу
Келесі оқу Ертегіні рөлге бөліп оқу, түсініп оқу
Сабақты талдау 1.Сұрақтарға нақты жауап беру
2.Ертегімен жұмыс жасады, түйіндеме жасады.
3.Топтық жұмысқа барлық оқушының белсенді қатысы.
Тәжірибелік сабақты бағалау 1.Сабақ барысында тапсырмаларды орындауға қызығушылықтың болуы.
2.Өздерін бағалау арқылы түсініктерін өздері мойындау.
Сабаққа өзгертулер енгізу Топтық жұмыстар қорғау, жұптық жұмыстар





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал