7


  • Учителю
  • Сын есім сабақ жоспары 4 сынып

Сын есім сабақ жоспары 4 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

</ 4-сынып Күні:

Сабақтың тақырыбы: Сын есім.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Жаттығулар мен тапсырмалар орындау арқылы оқушылардың сын есім туралы алған білімдерін еске түсіру, тереңдету,бекіту.

Дамытушылығы: Оқушылардың сөздік қорын , шығармашылық қабілетін, сауатты әрі көркем жазу дағдысын жетілдіру,есте сақтау қабілетін дамыту.

Тәрбиелігі: Өз өлкемізді құрметтеуге,мамандыққа баулу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: саяхат,қайталау

Көрнекілігі: слайд, кестелер, сызбалар.

Әдісі: СТО стратегиялары, жұппен жұмыс, шығармашылық тапсырма.

Көрнекілігі: кестелер, сызбалар

Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

Психологиялық дайындық

Өнер алды-қызыл тіл

Анаңдай оны құрметте!

Қажымай,талмай үйрен,біл,

Асылын сөздің өрнекте.

Ана тіл-асыл қазына,

Байлығың-білсең ол сенің.

Жеткізер өмір жазына,

Сонымен өсер өркенің.

ІІ.Ұйымдастыру кезеңі.

1) Кіріспе

-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сын есімді»қайталамыз,оның түрлеріне тоқталып,жаттығуларды орындап сын есімді тауып ажыратамыз.Күш-жігерімізді салып,көңіл-күйімізді көтерейік.Сабақта Қарқаралы өңірінде орналасқан ең биік шың «Жиренсақал» тауына геолог (тау-тасты кезіп қазба байлықтарды іздейді) мамандығы ретінде жұптасып жұмыс жасаймыз ,бір-біріміздің жұмысымызды тексеріп баға қоямызда,мақсатымыз өз қиылымызбен «Жиренсақал »шыңына жету.Ал,жұмысты бастаймыз ба?

-Сын есім дегеніміз не?(Заттың түрін,түсін,көлемін,сипатын,дәмін,исін білдеретін сөздерді сын есім дейміз,олар Қандай?Қай? сұрақтарға жауап береді)

2) Көркем жазу сәті.

Дәптерімізді ашайық ,

Қолға қалам алайық .

Салақтықтан қашайық ,

Көркем етіп жазайық.

  • Сын есім Сс Сс Сс

  • Заттың түрін, түсін ,көлемін,

  • сипатын, дәмін, исін

  • Қандай? Қай?







IІI. Мағынаны тану

Сын есім (сөздің құрамына қарай екіге бөлінеді)



Негізгі Туынды

Түбір сөзден Жұрнақ жалғану арқылы

жасалған



Қызыл(қарындаш) Тәртіпті(бала)

Үлкен(бөлме) Әнші(қыз)



3) 1-жаттығу

Өлеңді мәнерлеп оқып,талдау жасап жіберу,өлеңнен сын есімді тауып,олардың қайсысы негізгі,қайсысы туынды сын есім екенін айтуып,сөз құрамына талдаймыз.

Негізгі Туынды

көк тәуелсіз, атақты

кең жемісті,шың-құзды

еге жеңісті, жайдарлы,

өрісті, егемен,

ІV. «Есте сақтау» ойыны

4) 2-жаттығу Жұмбақты оқып,жатқа жаз.Шешуін тап

Сырты жасыл,қап-қатты,

Іші қызыл,тәп-тәтті.(қарбыз)-негізгі сын есімдер

Сын есімді тауып,олар заттың қандай белгісін білдіріп тұрғанын айт.Жұмбақтың шешуін табуға қай сөздер көмектесті?

Жұмбақталған зат туралы тағы қандай жұмбақ білесің?

V.Мәтінмен жұмыс

3-жаттығу

Тау жолы.Тар(н.с.е) соқпақпен адамдар ақырын жүріп келеді.Арқаларында ауыр(н.с.е) сөмке,қолдарында ұзын(н.с.е) сапты балғалары бар.Бұлар геологтер.Олар тау-тасты кезіп,пайдалы(т.с.е) қазбалар іздейді.

VІ.Сергіту сәті











VIІ. «Топтастыру» стратегиясы бойынша ой қозғау.

4-жаттығу (ауызша)дидактикалық материал тарату әр оқушыға





































VIІІ. Менің бағытым

5-жаттығу

Өлеңнің ішінен түсіп қалған сөздерді орнына қою

Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



ІХ. Үй тапсырмасы: 165бет ,6-жаттығу

Х. Бағалау.Бағаларды сұрау

ХІ.Қортынды -рефлексия

-Сабақта не туралы айтық?

-Қандай жаңа сын есім сөздермен таныстық?(тәуелсіз,егемен , шың-құзды)

Оқушылар, мұғалімдер тақтадағы тауға бүгін сабақта қалайша ұнағанын көрсетеді. ( шыңға-мақсатқа жетті ма)

*Жетпедім десе-таудың етегінде қалады,

*орташа болса-ортасында,

*өте жақсы-шыңға қоясыздар

























«Кім жылдам?» ойыны (уақыт қалса)

Төмендегі сын есімдерді жылдың төрт мезгілінің суретінің астына қатыстырып жазу:

Суық, ыстық, ызғар, боранды, батпақты, жаңбырлы, дымқыл, салқын, шуақты, жылы.



Сын есім сабақ жоспары 4 сыныпСын есім сабақ жоспары 4 сыныпСын есім сабақ жоспары 4 сыныпСын есім сабақ жоспары 4 сынып

Қыс Көктем Жаз Күз

























































Сын есім



Негізгі Туынды



Түбір сөзден Жұрнақ жалғану арқылы



Қызыл Тәртіпті

Үлкен Әнші













































2дана



















































































































































































Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс



Бала тәртіпті ұрыншақ ұстамды ұнамды керіс









Суық ыстық

ызғар

боранды

батпақты



жаңбырлы



дымқыл



салқын



шуақты



жылы



















Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту.

ІІ.Ұйымдастыру кезеңі.

1) Кіріспе

2) Көркем жазу сәті.

IІI. Мағынаны тану

ІV. «Есте сақтау» ойыны

V.Мәтінмен жұмыс

VІ.Сергіту сәті

VIІ. «Топтастыру»

VIІІ. Менің бағытым

ІХ. Үй тапсырмасы:

165бет ,6-жаттығу

Х. Бағалау.

ХІ.Қортынды











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал