- Учителю
- Поурочный на тему Ауаның табиғат пен адам өміріндегі маңызы
Поурочный на тему Ауаның табиғат пен адам өміріндегі маңызы
Сынып: 2 |
| ||
Пән: Дүниетану |
Мұғалім:
|
Оқушылардың жасы: 7 - 8
| |
Сабақтың тақырыбы: |
Ауаның табиғат пен адам өміріндегі маңызы. | ||
Сабақтың мақсаты: |
Ауаның табиғат пен адам өміріндегі маңызын түсіну. | ||
Сабақтың міндеті: |
1.Ауаның адам өміріне, табиғатқа қажеттілігін түсіндіру. 2. Ауаның тазалығын сақтау туралы ұғымын қалыптастыру. 3. Ауаны қорғау, сақтау жолдары туралы түсінік беру.
| ||
Күтілетін нәтиже |
1.Ауаның табиғат пен адам өміріне қажеттілігін түсінеді. 2.Ой түйеді, өз ойын еркін жеткізіп, дәлелдей алады. 3. Ауаны сақтауда, қорғауда өзінің де үлесі бар екенін біледі. | ||
Көрнекілігі: |
Интерактивті тақта | ||
Түйінді идея: |
Ауаның ластануы табиғат пен адамға үлкен қауіп төндіретінін біледі. Ауаның ластануы көбінесе адамдардың әрекетінен болатынын біледі. Адам өмірі мен денсаулығы үшін ауа құрамының сақталуының маңызы зор екенін ойға түйеді. | ||
Тапсырма көздері: |
Диалог әдісі арқылы бір-біріне сұрақтар қояды. Топтық жұмыстар: тәжірибе жасау, өз ойын еркін жеткізу, болжам айту, дәлелеу. «Топтастыру», «Кубизм» әдісі | ||
|
4- сабақ Сабақ жүрісі | ||
Уақыты |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті | |
|
I.Ұйымдастыру кезеңі. -Балаларға жақсы өмір сүру үшін не керек? «Өнер»,«Білім»,«Спорт»,«Еңбек» 4 топқа болып бөлінеді. 1-слайд: II.Психологиялық дайындық: Ақ көңілді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Құрдастармен ізетпен! 2-слайд: IV.ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ САТЫСЫ Интерактивті тақтадан сюжетті суреттер көрсету. 3-слайд: Қосымша ақпараттар беру. Сергіту сәті: PowerPoint - тан көрсету
V.Жаңа сабақ. Ауаның табиғат пен адам өміріндегі маңызы. VI.Топпен жұмыс. 4-слайд:
5-слайд:
6-слайд:
7-слайд:
VII.Интерактивті тақтамен жұмыс. Ауаны ластайтын әрекеттер. Ауаны қорғайтын әрекеттер. 8-слайд:
VIII. Бағалау. 9-слайд:
XI. Рефлексия жазу. XII. Үйге тапсырма |
Оқушылар көптеген жауаптар айтады. Осы жауаптардың ішінен алты сөз алынып, олар осы сөздер бойынша топтарға бөлініп отырады.
Қимылмен көрсете отырып, көңіл -күйлері көтеріледі.
Суретті жұппен, топпен талдау. -Өз ойларын, болжамдарын айтқызу. PowerPoint - тан қимылмен жасау «Бір қадам алға»
1-топ: «Өнер» Мәтіннің бірінші бөлігін оқиды. Осы бөлімнен ең негізгі ойды тапқызу. (Ауа өсімдік, жануар, адамның тыныс алуы үшін керек) 2-топ: «Білім» Суреттерге талдау жасайды. Ауаны сақтаудың маңыздылығын дәлелдейді.
3-топ:«Спорт» «Адам», «Экологтар», «Жануарлар» рөлдік ойын. Экологтарға адамдардың үстінен шағым түседі. Адам жаңа зауыттар, жанармай колонкаларын салу керектігін айтады.Жануарлар адамдардың жете ойламағандығынан жануарлардың қырылып жатқандығы туралы айтады. Жануарларды қорғау тураы әңгімені экологтар қорғайды. Қорытынды жасай келе, флипчартқа сызба арқылы түсіреді.
4-топ: «Еңбек» Мәтіннің екінші бөлімі бойынша жұмыс. Суреттегі жағдаяттарды күнделікті өмірмен байланыстыра отырып, талдау. «Кубизм» стратегиясын пайдалану. 4 тақырып бойынша алған білімдерін ортаға салу.
Топ басшылары бағалау парағын толтырады.
Кері байланыс жазады: Ұнады- Ұнамады- Қызық болды- Сұрақ- Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазу |