7


  • Учителю
  • Қазақ тілі. Сөз тіркесі. (4-сынып)

Қазақ тілі. Сөз тіркесі. (4-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Сыныбы: 4 «б»

Бастауыш сынып мұғалімі: Ж.К.Нурашева

Сабақтың тақырыбы:

Сөз тіркесі

Пәні:

Қазақ тілі

Мақсаты:

а) Оқушыларға сөйлемдегі сөздердің мағыналық, тұлғалық жағынан өзара

байланысын түсіндіру. Сөз тіркесінің өзіне тән белгілерімен таныстыру. Алдыңғы сөздің соңғы сөзге бағына байланысу тәсілдері туралы түсінік

беру. Сөз тіркесі мен жай сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру.

ә) Сөйлем ішіндегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы таба білу.

Сөйлемді дұрыс құрай алу дағдыларын арттыру.

б) Мақалдар, тыйым сөздер арқылы сабақтың тәрбиелік мәнін ашу.

Күтілетін нәтижелер:

Сөз тіркестері туралы білімдері пысықталады

Керекті жабдықтар:

сызбалар, кестелер, топшалар,А-3,

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Тұсау кесер


Негізгі бөлім







Қорытынды

I. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Дыбыстық жаттығулар арқылы оқушыларды сабаққа дайындау

Бұл жаттығулар адамдардың өмірге құлшынысын арттырып, көтеріңкі көңіл-күй мен шабыт шақыруға арналған.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Жаттығуларын тексеру.

  2. Ережелер қайталау.

  3. Терме диктант.

Көгілдір ту, алтын медаль, кішкентай күшік, жетіген, жылдам тұру, қышқылтым айран, көк майса, қалың көрпе, қалыңдау, тіршілік ету, тоғызыншы вагон, тоғыз жүз тоқсан тоғыз, жеті күн, инабатты қыз, алтын қасық, әдемі кемпірқосақ, үйге бару.


-Сөз тіркестерін көшіріп жазыңдар.

*Сөз жұптарының байланысын сұрақ қою арқылы анықтату.

III. Жаңа сабақ

Оқушылардың сөз тіркесі мен оның жасалуы бойынша алған білімдерін берік есте қалдыру үшін төмендегідей жаттығу, дағдыландыру жұмыстары орындалады.


1.Сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын сызба арқылы көрсету.

2.Сөйлем ішінен сөз тіркестерін таба білу.

3.Әр топтағы сөздерді бір-бірімен байланыстырып, сөз тіркестерін жасай білу.

4.Берілген сөз тіркесінің қай сыңарының бағыныңқы, қай сыңарының басыңқы екенін табу.

5.Сөз тіркесінің әр сыңары қай сөз табынан жасалғанын аңғартатын жаттығулар орындату.

6.Әрі сөз тіркесі, әрі сөйлем болып тұрған сөздері бар жаттығулар орындату, ондай сөйлемдердің неліктен әрі жеке сөйлем, әрі сөз тіркесі болып аталатынын дәлелдеу, т.б.

Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу.

Сөйлемдегі сөз тіркесінің байланысын сызбамен көрсету.

2-жаттығу.

1.Өлең жолдарынан сөз тіркестерін теріп жазу.

2.Өлеңді жаттау.

4-жаттығу

Сөз тіркестері Сөйлем

ықыласпен тыңдады Жаңбыр жауды жүрісінен таныды Қоңырау соғылды.

жақсы оқиды Машина тоқтады.

Егін пісті.

5-жаттығу.

Сөйлемдерді оқыту.

Сөз тіркестерін теріп жазғызу.


IV. Сабақты бекіту. Қорытынды.

-Сөз тіркесі дегеніміз не?


Шығармашылық диктант.

- зат есім - сан есім

- сын есім - етістік.


1. , , , .

2.

, , , .


3. , , , .


4. , , , .


Сызба бойынша сөз тіркестерін құрау.Бір сыңары күрделі сөзден жасалған сөз тіркесетерін құрау.

V. Бағалау, мадақтау.

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, бағалау.

VI. Үйге тапсырма.

3-жаттығу.

Сурет бойынша әңгіме құрастырып жазу

Рефлексия

1.«Не үйрендім?»

2. Бүгінгі сабақтағы ұнаған сәтін жазу.


Оқушы жауаптары тыңдалады


Жұппен жұмыс

дәптерлеріне жазады көршілерімен тексереді


Оқушы жауаптары тыңдалады

Рефлексия жазады



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал