7


  • Учителю
  • Әдебиеттік оқу 'Атадан қалған тұяқ'

Әдебиеттік оқу 'Атадан қалған тұяқ'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы:Ш Айтматов Атадан қалған тұяқ

Сабақтың мақсаты:

Білімділік :оқушыларға Ш.Айтматов туралы мағлұмат беру ,

шығармаларымен таныстыру. Атадан қалған тұяқ әңгімесі арқылы

соғыс кезіндегі халықтың тұрмыс -тіршілігін түсіндіру.Мәтіндегі

негізді ойды анықтау .

Тәрбиелік:Оқушыларды патриоттыққа ,адамгершілікке, қамқорлыққа

тәрбиелеу.Отанын,елін,жерін қорғауға баулу.

Дамытушылық:таным қабілеттерін ,тілдік қорын дамыту .Сөйлеу

дағдысын жетілдіру

Жаңа технология:Сын тұрғысынан ойлау.

Техникалық құралдар түрлері:интерактивті тақта ,үнтаспа.

Сабақ типі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі : 1.Иллюстрациялық түсіндіру .

2.Репродуктивті әдіс.

3.Зерттеу әдісі.

4.Эвристикалық әдіс

5.Мақсатты әдіс .

Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі

Топтық.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы:

Сұрақтар мен тапсырмалар ,топтық шығармашылық жұмыстар .

Пәнаралық байланыс:

Дүниетану ,музыка, бейнелеу.

Сабақ барысы:Ұйымдастыру кезеңі .Топқа отырғызу . Бүгінгі күнді суреттеу.

Үй тапсырмасы:Қ.Жұмағалиев.Мен соғысты жек көрем.

Жатқа сұрау:Шығармашылық тапсырмалар :

«Бейбітшілік, Достық»тақырыбына жазған шығармалары.

Жаңа сабақ:

Ой толғау:

Соғыстың

зардаптары

Қан төгіс

табиғатқа

экономикаға

кедейшілік

жетім

икаға

өлім


-Енді назарларыңды экранға аударайық.

(«Ұлы Отан соғысы» жылдарынан кинодан үзінді көрсетіледі).

-Осы бір сұрапыл соғыс жылдарында қаншама әке ,ана ,бала,адамзат қайғы қасірет шекті

-Солардың өмірін , тағдырын жақынырақ білу үшін Ш.Айтматовтың» Атадан қалған тұяқ»

әңігімесімен танысайЫқ.

Ш.Айтматов өмірімен ,шығармашылығымен таныстыру .


Мағынасын ашу:Атадан қалған тұяқ дегенді қалай түсінесіңдер?

Сөздікпен жұмыс :Домбығып -ісініп

Қыстақ-ауылды жердегі елді мекен.

Қырқын-қырықтық-қойдың жүнін жаппай қырқу науқаны

Қашар- мал қамайтын қора

Жағасы жайлау ,төбесі қыстау-уайым,қайғысыз тіршілік


Оқулықпен жұмыс :Әңгіме бөліктері әр топқа , әр оқушыға таратылады .(Өзара кіші жанұяда талданып ,үлкен топ алдына шығарылып айтылады .

Топтарға тапсырма беру :

1-топ. «Атадан қалған тұяқ»тіркесі қай кейіпкерге қатысты айтылған ?

Әуелбек өзінің атадан қалған жалғыз тұяқ екенін қай күннен бастап сезінді?

2-топ.Әуелбек қандай бала ?

Ол неге қуанды деп ойлайсың?Оның қуануы сенде қандай сезім туғызды?

3-топ.Әуелбектің кинодан бұрыңғы көңіл күйі мен кинодан кейінгі көңіл күй жағдайын

салыстырып әңгімеле

4-топ.Мәтіннен Әуелбектің әкесі туралы ішкі ойын беретін жолдарды тауып оқы.

5-топ.Сайын Мұратбековтың «Жусан иісі»

Ш.Айтматовтың «Атадан қалған тұяқ»әңгімесінің ұқсастық жақтарын салыстырып

айт.

Жусан иісі Атадан қалған тұяқ

(Әр топта талданып ,үлкен топ алдында айтылады.)

Бүгінгі өткен әңгімеміз бойынша ой толғаныс

Қорытынды;эссе жазу

Бүгінгі сабақтан Не түйдік? Не толғандырды?

Бағалау;

Үйге тапсырма:

\



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал