7


  • Учителю
  • Урок для начальных классов на тему Абай Жазғытұры 3 класс

Урок для начальных классов на тему Абай Жазғытұры 3 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев. «Жазғытұры» өлеңі.

Мақсаты: Абай Құнанбаевтың «Жазғытұры» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.

Міндеттер:

  • Өлеңдегі ақынның көңіл-күйін сезіне отырып, бейнелі сөйлей білуге машықтану;

  • оқушылардың шығармашылық бағытта жұмыс істеуіне ықпал ету;

  • өзіндік пікір қалыптастыру арқылы тапсырманы өзара талқылау, қорытынды жасау, түйінді ойларды жинақтай білу;

  • қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы табиғатты аялай білуге табиғаттың сұлулығын сезінуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі:топтық жұмыс

Сабақ типі:жаңа сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сергіту жаттығулары, «Болжау», «Миға шабуыл», яя\\«Топтас, ойлан, бөліс» стратегиялары.

Көрнекілігі: а) сабаққа қажетті техникалық құралдар:интерактивті тақта(слайд,сурет салу,дыбыс)

ә)қажетті көрнекілік құралдар: үлестірмелі материал

Пәнаралық байланыс:дүниетану, музыка,

Күтілетін нәтиже:

- табиғаттың сұлулығын сезінеді, жауапкершілік сезімі нығаяды,Абай шығармаларын оқуға қызығушылығы артады.



Кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе

5 мин



Сабаққа әзірлігін тексеру.

А) Психологиялық көңіл-күйді реттеу.

Әсемпаз болсаң әрнеге

Өнерпаз болсаң арқалан.

Сен де бір кірпіш дүниенің

Кетігін тап та бар қалан.

Ә)Топқа бөлу.

1 топ -«Күз».

2 топ - «Қыс»

3 топ - «Жаз»

4 топ - «Жазғытұры»

Бөлімді бекіту.

Семантикалық карта.

Сабаққа назар аударады.

Тұсаукесер

10 мин

«Болжау стратегиясы»

Топтарға жыл мезгілінің құбылыстары көрсетілген суреттер беріледі.

Суретпен жұмыс

  • Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген, оны неден аңғардың?

Топтағы оқушылар топтаса отырып, сол құбылыстарды қимылмен ,дыбыспен, іс-қимылмен көрсетеді.

Оқушылардың пікірі тыңдалады.

Тақырыпты ашады.

Негізгі бөлім

20 мин

Мағынаны тану

Автор туралы мәлімет

(Абай Құнанбаев туралы видеоролик корсету)

Оқулықпен жұмыс.

Өлеңді топпен оқиды.

Автор туралы білетіндерін топтастыру





Оқушылардың пікірлері тыңдалады.





Іштей оқиды.

4-5 оқушы жеке оқиды.

Хормен оқыту.

Дәптермен жұмыс.

Түртіп алу стратегиясы.

Масатыдай - жұмсақ кілемдей

Анталаса - қимыл қозғалыс

Елжірер - мейірленер, жылылықпен қарайды

Сергіту сәті: «Желсіз түнде жарық-ай» өлеңін тыңдату.

Жаңа сөздерді оқып, мағынасын түсінеді.



Топпен жұмыс

«Миға шабуыл» әдісі

«Жазғытұры» өлеңін мазмұндау.Осы өлеңде не туралы айтылғанын анықтау.

Топқа тапсырма беріледі.

1-топ. Графикалық диктант арқылы күн суретін шығару.

2-топ. «Синкуейн» әдісі. Бес жол өлең құру. «Жазғытұры»

1. Зат есім (1 сөз)

2. Сын есім(2 сөз)

3. Етістік (3 сөз)

4. Сөйлем(4 сөз)

5. Синоним(зат есім)

3-топ. «Сәуір болса күн күркірер,

Күн күркіресе, көк дүркірер» жолдарының мағынасын түсіндір.

4-топ. Авторға хат.

Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен бірігіп жұмыс жасайды.

Қорытынды



Ой толғаныс

- Сонымен, бүгінгі сабақтың мазмұны не туралы болы?

-Ақын жазды кімге теңейді?

-Қандай сөздермен таныстық?

«Бағдаршам» стратегиясы.

Үш түсін көрсету.

Қызыл - түсінбеймін.

Сары - жартылай түсіндім.

Жасыл - барлығы түсінікті.



Смайликтер арқылы бағалау.



Үйге тапсырма

Күнделікті енді ашайық,

Үй тапсырмасын жазайық.

Бүгінгі алған білімді,

Ұмытпай, есте сақтайық!

1.Жазғы табиғаттың құбылыстарына арналған халық болжамын жазу.

2.Өлеңді жаттау.

</<font face="Times New Roman, serif">Күнделіктеріне жазып алады.









Урок для начальных классов на тему Абай Жазғытұры 3 классУрок для начальных классов на тему Абай Жазғытұры 3 класс





Урок для начальных классов на тему Абай Жазғытұры 3 классУрок для начальных классов на тему Абай Жазғытұры 3 класс







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал