- Учителю
- Конспект уроку з української мови на тему Змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або множині
Конспект уроку з української мови на тему Змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або множині
Тема уроку. Вправи на змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або лише в множині.
Мета уроку. Удосконалювати вміння учнів визначати число іменників, змінювати їх за числами; простежити за вживанням іменників лише в певному числі.
Розвивати зв'язне мовлення учнів, здатність їх до взаємодії, мовне чуття, мислення, увагу, пам'ять.
Виховувати стійке позитивне ставлення до здорового способу життя, до себе й оточуючих.
Обладнання. Карта подорожі до міста Здоров`я, картки для парної та групової роботи, картки для складання асоціативного куща з теми « Іменник», слова, фішки, м'яч
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
Уч. Здрастуй, день, і сонце, й хмарка в небі!
Д. Добрий день!
Уч. Добрий день вам, ліс, і школа, й клас!
Д. Добрий день! Ми вітаємо вас!
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку(слайд 1)
Ми сьогодні продовжимо подорож країною Граматики і вирушимо до міста Здоров`я. Дорогою згадаємо все, що вивчили про іменник, вчитимемось змінювати іменники за числами, познайомимося з іменниками, які вживаються тільки в однині чи тільки в множині. Щоб не заблукати в країні Граматиці будемо користуватися картою подорожі. В дорозі будемо заробляти фішки, щоб потім оцінити свою роботу.
( Знайомство з картою подорожі: Сонячна галявина, гора Піклування, річка Загартування, селище Вітамінів, місто Здоров`я )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Тема хоч і проста, та для вас цікава.
Будуть в ній нові слова , буде і забава.
Ви здобудете нові знання і нові уміння,
А для цього треба вам проявить терпіння!
Отже, друзі, до роботи! Зобразьте на листочках, з яким настроєм ви рушаєте в дорогу. Запишіть дату нашої подорожі.
ІV. Зупинка « Сонячна галявина»(слайд 2)
Технологія « Асоціативний кущ»
Ми прийшли на чудову квітучу галявину, залиту сонячним світлом. Давайте виростимо на ній свій кущик знань.
-
Яку частину мови ми вивчаємо?
-
Що називається іменником?
-
На які питання він відповідає?
-
Які назви означають іменники, які відповідають на питання хто?
-
А ті, що відповідають на питання що? ( Гра з м'ячем « Істоти-неістоти»)
-
Які бувають назви іменників?
-
Як пишуться власні назви? Наприклад.
-
Що ви ще знаєте про іменник?
-
Якого роду бувають іменники?
-
Я буду називати іменники, а ви сигнальними картками покажіть, якого вони роду.
Здоров`я, апетит, загартування, режим, настрій, вода , річка, повітря, сонце
-
А як змінюються іменники?
-
Які числа вони мають?Наприклад.
Дивіться, який чудовий кущик виріс на Сонячній галявині. А ми рушаємо далі!
V. Гора Піклування.(слайд 3)
На гору підніматися дуже важко, тому треба піклуватися один про одного, допомагати товаришам.
Технологія « 2 - 4 - всі разом »
Виконання вправи 62
( робота в парах, перевірка в групах, а потім - всі разом)
VІ. Річка Загартування(слайд 4)
Перед нами річка Загартування. А що потрібно для загартування? Запишіть ці слова каліграфічно в зошит, визначте їх число.
( вода, повітря, сонце)
1.Проблемна ситуація
-
Поставте ці іменники в множину. Чи з усіма це можна зробити?
Отже, в українській мові є іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині.
2. Відгадайте загадки, відгадки запишіть у зошит і визначте число даних іменників.
Блакитненька сукня увесь світ накрила. ( небо)
Із сонцем сперечається -
Закрити намагається.
А з вітром як зустрінеться -
Хоробрість де й подінеться. ( хмара)
Хто це в небі ховається,
Картоплею жбурляється?
Ніхто бешкетнику не рад.
Як зветься цей бешкетник? ( град)
- До яких відгадок можна дібрати множину? А до яких ні?
3. Інтерактивна вправа « Займи позицію»
На дошці написи: однина множина
В кожного учня на парті лежить надруковане слово, що вживається лише в однині чи множині. По команді вчителя діти підходять до того напису, в якому числі вжито їхнє слово.
Однина: молоко, м'ясо зелень, цибуля, масло, борошно, олія, сало,цукор.
Як можна назвати всі ці предмети двома словами? Ці продукти харчування корисні для здоров`я, дають організму всі поживні речовини.
Хвилинка - цікавинка.
А чи знаєте ви, що за 65 років життя людина поглинає 24 вагони їжі, на споживання якої витрачає 6 років життя? В народі кажуть: « Їжа - друг, їжа - ворог». Тож давайте дотримуватись розумних меж харчування.
Множина: канікули, санчата, ковзани, лижі.
Усно складіть речення з цими словами. Чи допомагає такий відпочинок загартуванню?
VІІ. Долина гарного настрою.(слайд 5) ( Фізкультхвилинка під музику « Не сумуй!»)
VІІІ. Селище Вітамінів(слайд 6)
Попереду в нас селище Вітамінів. А що таке вітаміни? Це слово походить від латинського слова «віта», що означає життя. Виконавши вправу 64 ви знайдете в яких овочах є вітаміни.
Сильні учні пишуть ІІ абзац, а слабші - ІІІ.
Іменники вжиті в однині підкреслити 1 лінією, а ті, що в множині - двома. - До яких іменників не можна дібрати множини? В яких овочах багато вітамінів?
VІІІ. Місто Здоров`я(слайд 7)
Ось ми і дійшли до міста Здоров`я. Його мешканці також приготували для вас завдання .
І група. Скласти прислів`я з розсипаних слів.
Добре здоров`я краще за найбільше багатство
ІІ група. Скласти рекомендації щодо збереження здоров`я.
ІХ. Рефлексія.
Інтерактивна вправа « Голосування ногами»
Якщо до іменника можна дібрати відповідну форму числа - тупотіти, а якщо ні - сидіти тихо.
Футбол, гра, ворота, м'яч, дітвора, хлопчики, тренер.
Х. Домашнє завдання
Вправа 66. І в. - Скласти і записати розповідь за малюнком
ІІ в. - Записати іменники, визначити їх число