7


  • Учителю
  • Ашық сабақ Жоңғар шапқыншылығы

Ашық сабақ Жоңғар шапқыншылығы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:

Қазақ халқының жоңғар басқыншыларымен күресі

Сабақтың мақсаты:

Қазақ халқының тарихы, жоңғар басқыншылығы туралы түсініктерін қалыптастыра отырып, топтық іс-әрекет арқылы оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың міндеттері:

а) Біртұтас қазақ ұлты, тәуелсіз халық туралы түсінік қалыптастыру;

ә) Танымдық қызығушылықтарын, бақылай білу, талдау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту;

б) Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру, патриоттық тәрбие беру;

Сабақтың табыс критерийлері:

  • Қазақ хандығы қай кезде құрылғанын біледі;

  • Қазақтардың басын біріктіруге кімдердің еңбегі сіңгендерін айта алады;

  • Жоңғар басқыншыларына қарсы күресті ұйымдастырған хандар мен батырларды ажырата алады.

  • «Қазақ халқының жоңғар басқыншыларымен күресі» туралы түсініктері «Қазақтың тарихи оқиғалары» бейнефильмі арқылы іске асады;

  • Топтық жұмыста ынтымақтаса әрекет етуді үйреніп, танымдық қабілеттері артады;





Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Джигсо әдісі, сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері (талдау, жинақтау, сұрақ-жауап), жеке жұмыс, топпен жұмыс

Ресурстар:

Жоңғар басқыншыларына қарсы күресті ұйымдастырған хандар мен батырлардың портреттері, тақырыпқа қатысты суреттер, үлестірмелі материалдар, флипчарт, слайд, «Көшпенділер» фильмінен үзінді, маркер, постер, стикер, смайликтер, кестелер, мақал-мәтел, өлеңдер, интербелсенді тақта, компьютер, карта

Пән аралық байланыс:

Қазақстан тарихы, әдебиеттік оқу, қазақ тілі, музыка

Сілтеме:

1. ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі №115 бұйрығымен бекітілген жалпы білім беретін мектептің 1-4 сыныптарына арналған «Жаратылыстану» білім саласы бойынша оқу бағдарламасы. Астана 2013. 10 бет

2. Дүниетану. Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 4-сыныбына арналған оқулық. Қ.А.Аймағамбетова, Т.С.Идилова, Б.Л.Хаджиева. «Алматыкітап» баспасы, 2015. 24-25беттер қосымша кітапша

3. Дүниетану. Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 4-сыныбына арналған әдістемелік құрал. Б.Л.Хаджиева. «Алматыкітап» баспасы, 2011. 113 бет

Сабақтың барысы:

45 минут

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Модуль

Ресурстар

Ұйымдастыру кезені

3 минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Өрмекші» ойыны. Оқушылар шеңбер бойымен дөңгеленіп тұрады. Мұғалім жағымды сөздер айта отырып, кез-келген біреуге жіпті лақтырады. Жіпті алған ойыншы шеңбердегі оқушылардың кез-келгенін таңдайды да, оған жағымды сөзін айтып допты лақтырады. Жіп арқылы оқушылар тор құрады бәрінде болып шыққанға дейін ойын жалғаса береді.

Оқушылар шеңберге тұрып,

жіпті лақтыру арқылы бір-біріне жағымды сөздер айтады

ОЖЕСОжО

жіп

1 минут

2 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Гүлді түрлі-түсті төсбелгілер арқылы оқушыларды 2 топқа бөлу. Әр топтың атын қою.

1-топ - « » тобы

2-топ - « » тобы

Оқушылар түрлі-түсті төсбелгілер арқылы топқа бөлінеді

ОЖЕСОжО

Түрлі-түсті төсбелгілер,

топ аттары жазылған рамкалар

Топ мүшелерінің міндеттерін анықтап алу

1. Топ басшысы - топты басқарып отырады.

2. Хатшы - жазуы әдемі, нақты тыңдай білетін бала, топ басшысының көмекшісі, бағыт-бағдар беруші, қағаз бетіне түсіруші, бағалау парағын толтырушы, құрал-жабдықтардың толық болуына жауапты.

3. Тайм пикер - уақытты үнемдеуші, баланың айтқан пікірін, ойын қадағалап отырушы.

4. Тілші - ақпарат жинаушы, жаңалық ашушы, топтың шешімін баяндап, сыныпқа жеткізуші, қосымша мәлімет беруші.

5. Бақылаушы - топ мүшесін бақылап отырады, бағалайды, топ мүшелерінің пікіріне сипаттама береді.

Топта отырған оқушылар өз міндеттерін анықтап алады

ОБжК

Топ мүшелерінің міндеттері жазылған таратпа материалдар

І. Білу

5 минут

Сабақты үй тапсырмасынаң бастаймыз.

1.Қазақстан қандай мемлекет? Жер аумағы?

2.Қазақстан тәуелсіздігін қашан алды?

3.Үкімет құрамына кімдер кіреді?

4.Конституция деген не? неше баптан,неше тараудан тұрады?

5.Еліміздің Конституциясы қашан қабылданған?

6.Сен қандай негізгі зандарды білуге міндеттісің?

7.Мемлекетіміздің басшысы кім?

Жаңа тақырыпты бейне фильм арқылы ашу.

"Жау жүрек мын бала"

БББ кестесін толтыру

Бағыттаушы сұрақтар қою:

-Балалар, жаңа біз бейнежазбадан не көрдік?

-Ой шақыру. Бұл қандай тарихи оқиғаға қатысты деп ойлайсыңдар?

-Қазақ халқы батырларынан кімдерді білесіңдер?

-Олар өз елдерін азат ету жолында қандай еңбектер сіңірді?

-Батырлық, батылдық туралы қандай мақал-мәтел, нақыл сөздер білесіңдер?

Ендеше, бүгінгі сабағымызда

«Қазақ халқының жоңғар басқыншыларымен күресі» атты тақырыппен танысамыз.

Оқушылар бейнефильмді көреді

Сұрақтарға жауап береді

Сабақтың тақырыбымен танысады

АКТ,

СТО

Өлең, бейнефильм

ІІ. Түсіну

5 минут

5 минут

Оқулықпен жұмыс. Әр топ мәтінді бөліктерге бөліп оқиды.Жигсо әдісі бойынша оқулық пен жұмыс.

1-топ - 24 бет

2-топ - 25 бет

«Көшпенділер» фильмінен үзінді көрсету

-бағыттаушы сұрақтар арқылы бейнефильмнен көргендерін талқылау.

Оқушылар берілген мәтінді

түсініп оқиды

Оқушылар бейнефильмді көреді

СТО, ОмО

ЖТ, ОүБж

ОБ

Оқулық , бейнефильм, бағалау парағы

ІІІ. Қолдану

10 минут

Тақырып бойынша түсінгендерін постерға салғызу

Оқушыларға салған постерлерін қорғату (бақылаушы критерий бойынша бағалап отырады)

Әр топ бір-бірін бағалап шығады

Оқушылар топта постермен

жұмыс жасап,

әр топ өз постерлерін қорғайды

Топтар бір-бірін «Бас бармақ тәсілі» арқылы бағалайды

СТО, ТжДБО, АКТ

Ватман, маркер

ІҮ. Талдау

2 минут

Картамен жұмыс.

Оқушыларға физикалық картадан жоңғарлар күйрете соққы берген жерлерді табады.

Қазақ хандығының құрылуы слайд көру

«Миға шабуыл» стратегиясы (сұрақтар қою)

-Қазақ хандығы қай кезде құрылды?

-Қазақтардың басын біріктіруге кімдер еңбек сіңірді?

-Жоңғарлар қазақ жеріне қашан, қай жақтан басып кірді?

Оқушылар картадан тауып, көрсетеді

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Карта, флипчарт

2 минут

Сергіту сәті

Оқушылар сергіту сәтін орындайды

ОЖЕСОжО, АКТ

Сергіту сәті АКТ арқылы

V. Жинақтау

5 минут

Кесте құрастырып, талқылап береді. 1-топ

Қазақ халқы

Жоңғарлар

  1. Азаттық беруші

  2. Ерлікпен соғысты

  3. Жоңғарлардан азат етті.

  1. Қазақ елді мекендерін құртты.

  2. Балалар мен әйелдерді өлтірді.

  3. Қыздарды тұтқынға алды.

2-топ қарулардың түрлерін айтып беру

«Ер есімі ел есінде» эссе жазу. 5-жолды өлен шығару " Қазақ"деген сөзге.

VІ. Бағалау2 минут





«Менің жетістікке жеткен ағашым» белгілету.

Оқушылар бір-біріне баға қояды

(АВС оқушылардың бағалауы)

ОүБж

ОБ

Жетістік ағашы,

Рефлексия

2 минут

Рефлексия. Екіжұлдыз, бір тілек.

Смайлик арқылы оқушыларды бағалау.

«Бас бармақ» әдісі арқылы сабақты бағалау

Стикерге жазып, тақтаға іледі

Сабақты бағалайды

Екі жұлдыз, бір тілек, смайликтер

Үй тапсыр-масын беру

1 минут

«Ер есімі ел есінде» тақырыбында шығарма

Күнделіктеріне жазып алады







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал