7


  • Учителю
  • Зат есімнің жекеше және көпше түрлері

Зат есімнің жекеше және көпше түрлері

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрлері

Сынып: 2 «В»

Мерзімі: 19.02.2016 ж

Сабақ мақсаттары:

Міндеттері: - сөздік қорларын дамыту;

-ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, музыка, математика.

Құралдар: «Қазақ тілі» оқулығы, дәптер, қарындаш, плакат, интербелсенді тақта, семантикалық карта.

Әдіс-тәсілдер: жеке, жұптық, топтық , топтағы сұхбат

Оқыту нәтижесі: - оқушылар зат есімнің жекеше және көпше түрлерін ажырата біледі;

сөздік қорлары дамиды;

ауызекі сөйлеу дағдылары қалыптасады.

Сілтеме:

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Кірікті

рілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру

3 мин

АКТ

Балалар - гүлім менің, Балалар - күйім менің. Балалар - нұр сыйлайтын Бүгінгі күнім менің - дей отырып,балалар, сендерді өзіме қуат алатын шуақты күнге теңеймін! Мынадай шуақты күн төсбелгісін сыйлаймын. -Олай болса осындай жақсы көңіл күймен сабағымызды бастайық.

Кеудемдегі күн күлсін, Бізге шуақ, нұр құйсын! Мейірімді жан, өзіңмен, Көңіліміз жайнап құлпырсын!

Білу

4 мин



ОүБОБ



-Өткен сабақта біз қандай тақырыппен таныстық ? -Ережесін еске түсірейікші -Мысал келтірейікші Венн диаграммасы арқылы өткен сабақты қорытындылау.Жалқы есім. Жалпы есім

Венн диаграммасы арқылы өткен сабақты қорытындылайды.

Түсіну



5мин

АКТ

ОмОЖТ



Суретпен жұмыс Суретке назар аударайық. Әр суреттегі заттардың санын анықтайық. -Бірінші суретте неше балапан бар? -Біреу - Балапан сөзіне сұрақ қояйықшы? -Не? -Екінші суретте неше балапан бар? -Төртеу - Балапандар сөзіне сұрақ қояйықшы? -Нелер? -Келесі суретке қарайық. -Неше қыз бала бар? -Біреу -Қандай сұрақ қоямыз? -Кім? -Ал екінші суретте неше қыз бала бар? -Екеу - Қандай сұрақ қоямыз? - Кімдер? -Сөздерді салыстырып оқиықшы? Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар? -Сұрақ қояйықшы,қай сөз табы болып тұр? -Зат есім -Ендеше балалар дәптерімізді ашып,бүгінгі күнді, жазып алайық. Көркем жазу Кк әрпін жазу.

Суретпен жұмыс.Оқушылар суреттегі заттардың анықтап,сұрақ қойып талдайды.









Қолдану



















5 мин





ОмОЖТ,

СТО,

ОүБОБ,

АКТ,

ОБжК, ТжДБО, ОЖЕСО

Сергіту сәті. Оқулықпен жұмыс.

Зат есімнің жекеше және көпше түрлері.

126 беттегі ережені дауыстап оқып топта талдайды.

343-жаттығу.





Оқушылар оқып, жұппен,топпен талқылап, мысалдар келтіреді









Өлеңді көшіріп жаз.Қарамен жазылған сөздердің астын сызады.Салыстырады.Не байқағандарын түсіндіреді.





Талдау





10 мин

АКТ ОмОЖТ

1-топ.Берілген сөздерге сұрақ қойып, көптік жағаулардың тиістісін қойып көшіріп жаз.

2-топ.Өлең құрастыра білеміз бе?

3-топ. А ,Ә әріптерінен басталатын көпше түрдегі сөздер ойлап жазады. 4-топ.Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз





Инеліктер. Инелік көзі үлкен, құрсағы ұзын. Денесі көк түсті. Өзен мен бұлақтардың маңында тіршілік етеді. Жұмыртқасын ащылау не тұщы суға, ылғалды топыраққа, кейде өсімдік сабағына бір - бірден немесе топтап (300 жұмыртқаға дейін) салады. Инеліктің пайдасы зор. Маса, сона, шыбынды жеп пайда келтіреді. Әдемі инелікті балықтар, су құстары жейді.Олар Қазақстанның «Қызыл кітабына» енгізілген.

Топтық жұмыс





























Инеліктер туралы ақпарат алады.

Жинақтау



5мин





ОБжәнеК

ОмОЖТ



Семантикалық карта

Оқушылар семантикалық картаны белгілейді

Рефлексия



4мин

ОүБОБ

« Бәйге » ойыны

Сандарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді

















































Екібастұз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің

№18 жалпы орта білім беретін мектеп - КММ- сі

















Ашық сабақ тақырыбы: « Зат есімнің жекеше және көпше түрлері »

Өткізген: 2 «В» сынып жетекшісі: Исаева А.Т.

Зат есімнің жекеше және көпше түрлері









2015-2016 оқу жылы







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал