- Учителю
- Мұғалима. Қадыр Мырза Әли
Мұғалима. Қадыр Мырза Әли
Сабақтың тақырыбы: Мұғалима. Қадыр Мырза Әли
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Қадыр Мырза Әлидің «Мұғалима» өлеңінің мазмұнын ашу.
Автор туралы мәлімет беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың тілдік қорын, сөз байлығын, ой - қиялын
дамыту. Тәрбиелілігі: Әдептілікке, ұзтазын сыйлауға, елін сүюге,
адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: Жаңа әдістер, СТО, АКТ, СКТ, ойын
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакаттар,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен танысу. Амандасу. Сабаққа дайындық
ІІ. Психологиялық дайындық /3мин/
Балалар қазір қай мезгіл? Күз мезгілі.
Күзде қандай мерекелер болады? Білім күні. Мұғалімдер мерекесі.
Тілдер мерекесі
Балалар мен сендермен сабақ өткізіп отырғаныма өте қуаныштымын.
Ал енді сендердің көңіл күйлеріңді білгім келіп тұр. Ол үшін қазір
менімен бірге ілесіп айтыңдар
1 - қатар (қазақша) 2 - қатар (орысша( 3 - қатар (ағылшынша)
1 2 3
Ха, ха, ха
1 2 3
Хи, хи, хи
Күлкі адамға ұзақ ғұмыр сыйлайды. Сендер үш тілде жақсы санап,
белсенділік таныттыңдар. Осы көңіл - күймен жаңа сабақ
бастаймыз.
ІІІ. Жаңа сабақ
Балалар біз сіздермен бүгін «Білім әлеміне саяхат жасаймыз. Ал
саяхатқа шығу үшін біз мына үш қақпаның тапсырмаларын орындауымыз
керек.
1 - қақпаның тапсырмасы: Мақал - сөздің мәйегі. Біз бұл аялдамада
мақалдар айтып, жұмбақтар шешеміз.
Мақалдардың ізін жалғастыру үлестірме қағаздарда
Жұмбақтар үш қатарға беріледі
1. Білімнің жол басшысы,
Шәкірттің қол басшысы /мұғалім/
2. Шәкіртке жаны ашыр,
Мейірман кім жаны асыл? /ұстаз/
3. Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді. /ұстаз/
Олай болса балалар бүгінгі өтетін сабағымыз кім туралы екен?
/Мұғалім/
Ия, Қадыр Мырза Әлидің «Мұғалима» өлеңімен танысамыз
1. Дәптермен жұмыс /2мин/
Күннің жадын жазу. Сабақтың тақырыбын авторын жазу
2. Оқулықпен жұмыс
Өлеңді іштей оқу. /1мин/
Сергіту сәті: Музыка тыңдау /2 мин/
2 қақпаның тапсырмасы Оқушылар мұғаліммен СКТ жасайды /10 мин/
1. Авторы: Қадыр Мырза Әли / слайдтан автор туралы толығырақ
көрсету/
2. Тақырыбы: Мұғалима / көрнекілік әдісін пайдалану/
3. Жанр түрі: өлең
4. Идеясы: Мұғалім еңбегін бағалау, құрметтеу
5. Шумақ: 3 шумақ
6. Тармақ: 12 тармақ
7. Буын - 7буын
8. Өлең ұйқасы: қара өлең
9. Көркем сөздер: кластың анасы /балалар пікірі/
10. Сөздік: Бір тал шашы ағарған. /бұл жерде: уайымдаған,
қайғырған/
11. Өлеңнің негізгі түйіні, тәрбиелік мәні: Ұстазды құрметтеу,
ұзтаздан өнеге алуға тәрбиелеу
3 - қақпа тапсырмасы. Дауыстап оқу
Орамал тастау арқылы үш қатардан оқушыларға оқыту.
ІV Қорытындылау
Рефлекция /3 мин/
Оқушылар сабақ ұнады ма?
Сабақ ұнаған болса стикерлеріңді күннің астына, ал егерде
түсінбеген болсаңыз бұлттың астына қойыңыз.
V. Үйге тапсырма: 1. Мұғалима өлеңін жаттау.
2. Менің мұғалімім тақырыбына эссе жазу. /2мин/
VІ. Оқушыларды бағалау: сабаққа жақсы қатысқан 4 - 5 оқушыны
бағалау /2мин/
Күні: 17.09.15.
Сабақтың тақырыбы: Мұғалима. Қадыр Мырза Әли
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Қадыр Мырза Әлидің «Мұғалима» өлеңінің мазмұнын ашу.
Автор туралы мәлімет беру.
Дамытушылығы: Оқушылардың тілдік қорын, сөз байлығын, ой - қиялын
дамыту. Тәрбиелілігі: Әдептілікке, ұзтазын сыйлауға, елін сүюге,
адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: Жаңа әдістер, СТО, АКТ, СКТ, ойын
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакаттар,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен танысу. Амандасу. Сабаққа дайындық
ІІ. Психологиялық дайындық /3мин/
Балалар қазір қай мезгіл? Күз мезгілі.
Күзде қандай мерекелер болады? Білім күні. Мұғалімдер мерекесі.
Тілдер мерекесі
Балалар мен сендермен сабақ өткізіп отырғаныма өте қуаныштымын.
Ал енді сендердің көңіл күйлеріңді білгім келіп тұр. Ол үшін қазір
менімен бірге ілесіп айтыңдар
1 - қатар (қазақша) 2 - қатар (орысша( 3 - қатар (ағылшынша)
1 2 3
Ха, ха, ха
1 2 3
Хи, хи, хи
Күлкі адамға ұзақ ғұмыр сыйлайды. Сендер үш тілде жақсы санап,
белсенділік таныттыңдар. Осы көңіл - күймен жаңа сабақ
бастаймыз.
ІІІ. Жаңа сабақ
Балалар біз сіздермен бүгін «Білім әлеміне саяхат жасаймыз. Ал
саяхатқа шығу үшін біз мына үш қақпаның тапсырмаларын орындауымыз
керек.
1 - қақпаның тапсырмасы: Мақал - сөздің мәйегі. Біз бұл аялдамада
мақалдар айтып, жұмбақтар шешеміз.
Мақалдардың ізін жалғастыру үлестірме қағаздарда
Жұмбақтар үш қатарға беріледі
1. Білімнің жол басшысы,
Шәкірттің қол басшысы /мұғалім/
2. Шәкіртке жаны ашыр,
Мейірман кім жаны асыл? /ұстаз/
3. Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді. /ұстаз/
Олай болса балалар бүгінгі өтетін сабағымыз кім туралы екен?
/Мұғалім/
Ия, Қадыр Мырза Әлидің «Мұғалима» өлеңімен танысамыз
1. Дәптермен жұмыс /2мин/
Күннің жадын жазу. Сабақтың тақырыбын авторын жазу
2. Оқулықпен жұмыс
Өлеңді іштей оқу. /1мин/
Сергіту сәті: Музыка тыңдау /2 мин/
2 қақпаның тапсырмасы Оқушылар мұғаліммен СКТ жасайды /10 мин/
1. Авторы: Қадыр Мырза Әли / слайдтан автор туралы толығырақ
көрсету/
2. Тақырыбы: Мұғалима / көрнекілік әдісін пайдалану/
3. Жанр түрі: өлең
4. Идеясы: Мұғалім еңбегін бағалау, құрметтеу
5. Шумақ: 3 шумақ
6. Тармақ: 12 тармақ
7. Буын - 7буын
8. Өлең ұйқасы: қара өлең
9. Көркем сөздер: кластың анасы /балалар пікірі/
10. Сөздік: Бір тал шашы ағарған. /бұл жерде: уайымдаған,
қайғырған/
11. Өлеңнің негізгі түйіні, тәрбиелік мәні: Ұстазды құрметтеу,
ұзтаздан өнеге алуға тәрбиелеу
3 - қақпа тапсырмасы. Дауыстап оқу
Орамал тастау арқылы үш қатардан оқушыларға оқыту.
ІV Қорытындылау
Рефлекция /3 мин/
Оқушылар сабақ ұнады ма?
Сабақ ұнаған болса стикерлеріңді күннің астына, ал егерде
түсінбеген болсаңыз бұлттың астына қойыңыз.
V. Үйге тапсырма: 1. Мұғалима өлеңін жаттау.
2. Менің мұғалімім тақырыбына эссе жазу. /2мин/
VІ. Оқушыларды бағалау: сабаққа жақсы қатысқан 4 - 5 оқушыны
бағалау /2мин/
Сыныбы: 3
Сабақтың тақырыбы:
Дос сөзі
Сілтеме
Жоспар
Жалпы мақсаты:
Нығмет Ғабдуллиннің өмірбаянымен танысады. «Дос сөзі» әңгімесінің мазмұнын түсінеді, ақпарат алады. Достардың өзара ренжісуі туралы әңгіме барысында білетін болады.
Күтілетін нәтиже:
Нығмет Ғабдуллиннің бірнеше шығармаларымен танысатын болады. Достардың бір -біріне айтылған сыни көз-қарастарын дұрыс қабылдау керек екенін түсінеді. Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасауды үйренеді.
Негізгі идеялар:
Сынып оқушыларының арасында да Нұрлан сияқты достарының кемшілігін дұрыстап, досының жасап жүрген іс-әрекеті теріс екендігін ұғындыратын достардың болуы керек екенін түсінетін болады.
Тапсырмалар:
-
«Миға шабуыл » видеоролик сұрақ - жауап АКТ пайдалану
-
Жұптық жұмыс «мәтінмен жұмыс»
-
Топтық жұмыс «мақал сөздің - мәйегі» сайысы
-
Жеке жұмыс «Блум гүлі» ой толғаныс
І. Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, назарын сабаққа аудару , жұпқа бөлу.
Мейірімді жүрекпен,
Ақпейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
Үй тапсырмасын шолу жасау.
ІІ .Талқылау үшін сұрақтар беріледі «Миға шабуыл» видеоролик көрсету (3минут)
-
Көріп отырған Видеороликтен нені түсіндіңдер?
-
Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады.
-
Олай болса бүгінгі өтілетін жаңа сабағымыздың тақырыбы не деп ойлайсыңдар?
Мадақтау
Ендеше біз бүгін Нығмет Ғабдуллиннің «Дос сөзі» әңгімесі тақырыбында жаңа сабақ өтеміз.
Нығмет Ғабдуллиннің өмірі мен шығармаларымен танысатын боламыз.
ІІІ Жаңа сабақ (3минут) Мұғалім: Нығмет Ғабдуллин (26.12.1927жылы Ақмола облысы Атбасар ауданы Шұңқыркөл ауылында дүниеге келген, 11.07.2005 жылы 78 жасында өмірден озды.) Қазақстанның</ еңбек сіңген қайраткері (1998жыл). Менің достарым, Жаңа таны отыр, Құрбылар әңгімелер. Өмір, қымбатсың маған повесть жинақтары бар. ІҮ . Жұптық жұмыс (мәтінмен жұмыс жасайды) 20 минут 1- жұп. Мәтінді талдау. 2-жұп. Мәтін бойынша постер қорғайды. 3-жұп. Мәтін бойынша сұрақтар дайындау Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы формативті бағалау Ү. Сергіту сәті 3 минут АКТ-ны пайдалану музыка ойналады, оқушылар тақырыпқа сәйкес Жігіттер квартетінің орындауындағы «Жан досым» әнін орындайды ҮІ. Топтық жұмыс «Мақал сөздің - мәйегі» сайысы (8минут) Әр топ мәтінге сәйкес келетін мақал - мәтелдер айтады. Басбармақ арқылы формативті бағалау ҮІІ Жеке жұмыс « Блум гүлі» (Ой толғаныс) 5 минут Оқушылар өздерің Нұрлан мен Әсеттің орнында болғанда не істер едіңдер? - деген сұраққа өз ойларын жазады. Смайлик арқылы формативті бағалау ҮІІІ : Кейінгі оқу : Дос сөзі ІХ Кейінгі тапсырма: Өз бойыңда қандай жағымсыз қылықтар бар деп ойлайсың? Кірпінің суретін салып, оның алып бара жатқан алмаларына жазып қой. Қанша алма бос қалды? Өз бетіңше талдау жаса. Қорытынды пікіріңді
ҮІІ. Кері байланыс: (1 минут)
Маған ұнады…..
Түсіндім …..
Түсінбедім…..
Күні: 19.09.15. Сабақтың тақырыбы: Б. Ысқақов «Кім жүйрік» Сабақтың мақсаты: 1.Білімдік: Оқушыларды мәнерлеп, жылдам оқуға үйрету, қызғушылығын ояту, ой - өрісін, тіл байлығын дамыту. 2.Тәрбиелік:Өлеңдегі негізгі ойды, анықтай білуге, түсінігін жүйелі түрде баяндай білуге үйрету. 3.Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайтып, ойын көз алдына елестету, есте сақтау қабілетін дамыту. Әдіс - тәсілдері: баяндау, тіл дамыту, сұрақ - жауап, түсініп оқу. Сабақтың көрнекілігі: Көліктер (Автобус, пойыз, ұшақ) суреті, сөз жұмбақ, тест. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлау.Оқулықтары мен дәптерлерін түгендеп,зейіндерін сабаққа аудару. 2. Үй тапсырмасын сұрау. Үйге берілген тапсырма Т. Молдағалиевтің «Мамандық таңдау» және К.Салықовтың «Шахтёр мен космонавт» өлеңдерін 3-4оқушыдан сұрау. Қәне балалар жаңа сабағымызды бастамас бұрын, мына сөзжұмбақты шешіп көрейік. 1.Аспанның түсі қандай? (көк) 2. Қоянның баласы қалай аталады? (көжек) 3. Ешкінің төлі (лақ) 4. Ағаштана ағашқа секіретін аң? (тиін) 5. Лақтың енесі (ешкі) 6. Үй құсы (тауық) 7. Бойына сеніп жыл басынан құр қалған жануар (түйе) 8. Мойны ұзын жабайы жануар (керік) Біздің ерекше боялған тор сөзімізден қандай сөз шықты? (көліктер) Ендеше балалар, қазір біз сендер осы көліктердің кейбір түрлеріне байланысты жазылған Бүркіт Ысқақовтың «Кім жүйрік» өлеңімен танысамыз. Жаңа сабақ. Б.Ысқақовтың «Кім жүйрік» Өлеңнің авторы Б.Ысқақов туралы қысқаша мәлімет беру.Бүркіт Ысқақов 1924 жылы 4 қарашада Қарағанды облысының Нұра ауданына қарасты Көкмөлдір деген жерде туған. Оның «Сенің Отаның» атты өлеңдер жинағы «Жеткіншек» атты өлеңдермен дастандары және «Қарлығаштың құйрығы неге айыр»? деген өлеңдер балладалар, ертегілер жинағы бар. Өлеңдерді мәнерлеп оқып беріп мазмұнын түсіндіру. Оқушыларға оқыту.Сергіту сәті: Жұмбақтар шешу. 1. Ақ шатырлы бір қала, Суда жүзіп, жүр дара.(кеме) 2. Мініп алып самғайтын Қыраным бар талмайтын.(ұшақ) 3. Көше бойлап аяңдайды. Адам тасып аялдайды.(автобус) 4. Гүрілдеп жүреді, Жердің бетін сүреді.(трактор) 5. Тақылдатып таңдайын, Егінді тез жалмайды. Дәнін беріп тазалап, Өзі түкте алмайды.(комбайын) 6. Бір тұлпар су ішпейді, Есіркеп ешбір адам жемдемейді. Жүк емес жануарға жүз адамда, Доғасын сымына сүйреп жол жөнейді.(трамвай)
Сабақты бекіту. Оқушыларға сұрақтар қойып сабақты бекіту. 1. Біз нелер туралы білдік? 2. Өлеңдегі көліктерді кім айтып береді? 3. Көліктердің қайсысы тез жүреді? 4. Қай көліктің жол ақысы қымбатырақ? 5. Не себепті? Тест сұрақтарын пайдаланып сабақты қорытындылау
1) Пойыз өзінің жүйріктігін нелерден артық санайды?
а) Есек, сиыр түйе
ә) Есек, өгіз, түйе, ат
б) Түйе, есек, сиыр
2) Автобус пойызды несіз жүре алмайсын дейді?
а) реліссіз
ә) тоқсыз
б) электрсіз
3) Ұшақ өзін көктегі қандай құсқа теңейді?
а) қырғи
ә) самұрық
б) бүркіт
4) Бәріненде не ұшқыр екен?
а) адам қиялы
ә) ұшақ
б) көктегі құс
5) Өлеңде айтылған көліктер жазылған қатарды көрсет
а) автобус, трамвай, пойыз
ә) трамвай, пойыз, ұшақ
б) пойыз, автобус, ұшақ
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма: Өлеңді мәнерлеп оқу.
Күні: 21.09.15.
Сабақ тақырыбы: Мамандық таңдау
Білімдік мақсат: Мамандық типтері туралы ұғым беріп, құндылықтар
жайлы дүниетанымын кеңейту. Мәнерлеп оқу, теріп оқу, дұрыс оқу
машықтарын жетілдіру. Ауызша және жазбаша
байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын байыту.
Тәрбиелік: Оқушыларға мәртебелі мамандықтарды ардақтауға;
мамандық иесін қадір тұтуға тәрбиелеу; әрбір мамандық иесінің қоғам
игілігі үшін тер төгетінін оқушы санасына сіңіру.
Дамытушылық: Шығармашылық қиялын, танымдық процестерін дамыту;
ой тұжырымдау және өз пікірін дәлелдеуге, пікірін еркін айта білуге
машықтандыру.
Әдістер: Ізденушілік, зерттеушілік, семиотикалық, сұрақ - жауап,
сөздік, көрнекілік.
Көрнекіліктер: Мамандық суреттері, теледидар, магнитофон
үлестірмелі карточкалар, Т.Молдағалиев портреті.
Сабақ типі: Аралас сабақ.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру. Психологиялық тренинг. Мен қандаймын? Шарды бір -
біріне бере отырып, әр оқушы өзін - өзі сипаттайды.
Шарты: Өзінің есімі қай әріптен басталса, сол әріптен келетін
қасиетті қосып айту керек. Мысалы: Жаны жайдары Жүсіпбекпін.
II. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Әңгімелесу. - Балалар, сендердің өздерің атаған қасиеттер сендердің
болашақ өмірлерінің жарқын болуына қызмет етеді деп сенемін. Ал
адам өміріне не қажет? Осы қажеттіліктерді екі топқа бөлуге болады:
рухани және материалдық. Рухани қажеттіліктер: білім, өнер, музыка,
ғылым. Материалдық қажеттіліктер: киім, үй, машина, асыл тастар, т.
б. Ал осы қажеттіліктерге қалай қол жеткізуге болады?
- Тек еңбек арқылы ғана.
- Ал еңбек түрлері қандай? (ой және дене еңбегі)
- Ал өздерің атаған қажеттіліктерді игеру үшін бізге нені игеру
қажет?
- Мамандық түрін, кәсіпті игеру қажет.
- Адам өз мамандығын таңдаған кезде, нені басшылыққа алу керек деп
ойлайсыңдар?
- жақсы маман болуы үшін адам нені білуі және нені үйренуі
қажет?
- Сен қандай маман болуды армандайсың? Неліктен?
- Адам өзін белгілі бір мамандыққа қашан, қалай дайындауы керек деп
ойлайсыңдар?
- Адам бірнеше мамандықты меңгерсе, оның өмірі қандай болады деп
ойлайсыңдар?
- Қай уақытта адам өз еңбегінің жемісін көре алады?
- Ендеше, біз бүгін мамандық туралы пікір алмасамыз, ой бөлісеміз,
сызба дайындаймыз, білімімізді кеңейтеміз.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
ІҮ.Жаңа сабақ: 1 . « Кім жылдам?» ойынын сызықтармен жүргізу. (өз бетінше орындау) Өзің кім болғың келетіні жайында әңгімеле.
Ұшқыш ғарыш кемесі
Сылақшы шахта
Ақын егін даласы
Шахтер құрылыс алаңы
Агроном өлең
Ғарышкер ұшақ
2. Өлеңді түсініп оқу, іштей оқу, тізбектей оқу, жеке-жеке оқу, мағынасына көңіл бөлу. Сызбаны толтыру.
Өлеңде аталған мамандықтың аты
Сол мамандықтарды сипаттап жаз
Инженер
. . .
Жерден алтын табады
. . .
Сергіту сәті
Ү. Білімді тексеру. 1.Суретпен жұмыс: Кім бейнеленген? Ұшқышты сипатта. 2. Екі өлеңді салыстыр.Т.Молдағалиев. Мамандық таңдау
ҮІ. Қорыту. Қандай тарауды аяқтадық?
ҮІІ. Үйге тапсырма:
1. Мәнерлеп оқу, ұшақтың түрлері жайлы біліп кел.2.бағалау