- Учителю
- Дүниетану.Ашық сабақ. Суды қорғау және оның маңызы
Дүниетану.Ашық сабақ. Суды қорғау және оның маңызы
|
Дүниетану Күні:28.11.2015 Бекітемін: |
|
| ||||
Тақырыбы |
Судың маңызы және оны қорғау | ||||||
Мақсаты |
Оқушыларға судың ластану жолдарына қарай оны қорғау жолдарын шешу туралы түсінік беру. Ластанған судың адам ағзасына әсері туралы ұғым қалыптастыру. Ойлау, қорытынды жасау, есте сақтау, жағдаятты шешу, салыстыру дағдыларын дамыту.Үнемшілдікке, табиғатқа қамқорлыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
| ||||||
Күтілетін нәтиже |
Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды.Пәнге деген қызығушылығы артады. | ||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Қарлы кесек,Эссе,шығармашылық тапсырма,бейне жазба | ||||||
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, суреттер, тақта, стикерлер, ноутбук | ||||||
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг |
Зерттеушілер Ғалымдар Эколгтар
|
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топбасшыларына бағалау парақтарын тарату | |||||
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті | ||||
Білім
Қызығушылық тарын ояту |
Қарлы кесек
Постер Эссе |
1 топ.Зерттеушілер Ертіс,Жайық өзендерін картадан көрсету Судың қасиеті,адам өсімдік,жануар үшін маңызы 2 топ.Ғалымдар Каспий,Арал,Балқаш көлдерін картадан көрсету Көлдің пайдасы туралы 3 топ.Эколгтар «Сусыз тіршілік жоқ» эссе жазып келгендерін оқыту
|
Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру | ||||
Түсіну |
Жаңа сабаққа мақсат қою
«Суды қорғау» Жигсо |
Стикер тарату Жер бетін үштен екісін су алып жатқанымен су жетіспейді
. -Неге деп ойлайсыңдар? Оқушылардың ой-пікірлерін
тыңдау.
Су қоймаларын қорғау туралы Заң қабылданған:
|
Кәрзеңкеге сабақтан не білгілері келетіндерін жазып ілу
Мәтінннен түсініксіз жерлерін түртіп ала отырып оқиды.Талдайды топтта.Келесі топқа түсіндіреді. | ||||
Қолдану |
«Табиғатты аялайық» бейне жазба көрсету
Біздің үн қосуымыз |
1 топ Арал теңізі,Балқаш көлі 2 топ Суды ластайтын заттар,суды қорғау шаралары 3 топ Таласым-тал бесігім Талас жеріндегі өзен көлдер туралы |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
| ||||
Сергіту сәті |
«әлқиса» атты жаттығу жасау |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау |
бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | ||||
Талдау |
Шығармашылық тапсырма |
Зерттеушілер Семантикалық карта |
Өзен |
Көл | |||
Каспий |
|
| |||||
Ертіс |
|
| |||||
Зайсан |
|
| |||||
Балқаш |
|
| |||||
Жайық |
|
|
Ғалымдар
Эколгтар
Тест.
1.Жер бетіндегі ойыстарды алып жатқан су қалай аталады?
А) өзен В) көл С) арық
2.Каспий, Арал, Балқаш қандай көлдер?
А) тұзды В) тұщы С) дәмсіз
3. Астана қай өзеннің бойында орналасқан?
А) Ертіс В) Шу С) Есіл
4.Су қанша күйде кездеседі?
А) 4 В) 3 С) 2
Кілті: 1-ә, 2-а, 3-б, 4-в
Сұрақтарға жауап іздейді.Сын тұрғысынан жауап береді
Жинақтау
Шөлге құдық қазған.
-Өзенге көпір салған
-Жолға ағаш еккен.
Ырым-тыйымдар
-Суға түкірме
-Судың бетін ашық қалдырма
-Түнде суға барма
Мақал-мәтелдер
Сулы жер-нулы жер.
Жылап жүріп арық тазаласаң, күліп жүріп су ішесің.
Бастау суалса - бақыт суалады.
Бұлақ көрсең , көзін аш.
Құлан қырға, құндыз - суға
Топ бірлесе отырып қағазға тақырыптан не түсінгенін жазады
Бағалау
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдаршам, бағалау парақшалары
Бағалау парақтарын таратады
Бір-* бірін бағалауды қадағалау
Топты бағалау
Өзін өзі бағалау
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді толтыру
Бағалау парақшасыҮй тапсыр
масына жауап беруі
Үй тапсырмасын бекіту
(эссе)
Ой бөлісу
Біздің үн қосуы
мыз
Шығармашылық тапсырма
Жиын
тық бағасы
Бағалау парақшасыҮй тапсыр
масына жауап беруі
Үй тапсырмасын бекіту
(эссе)
Ой бөлісу
Біздің үн қосуы
мыз
Шығармашылық тапсырма
Жиын
тық бағасы
Бағалау парақшасыҮй тапсыр
масына жауап беруі
Үй тапсырмасын бекіту
(эссе)
Ой бөлісу
Біздің үн қосуы
мыз
Шығармашылық тапсырма
Жиын
тық бағасы
Слайд№1. Қарлы кесек
№2.Үй тапсырмасын бекіту
1 топ.Зерттеушілер
Ертіс,Жайық өзендерін картадан көрсету
Судың қасиеті,адам өсімдік,жануар үшін маңызы
2 топ.Ғалымдар
Каспий,Арал,Балқаш көлдерін картадан көрсету
Көлдің пайдасы туралы
3 топ.Эколгтар
«Сусыз тіршілік жоқ» эссе жазып келгендерін оқыту
№3.Жаңа сабақ
№4.Бейне жазба. «Табиғатты аялайық»
№5.Біздің үн қосуымыз
Зерттеушілер
Арал теңізі,Балқаш көлінің қазіргі жай-күйі
Ғалымдар
Суды ластайтын заттар,суды қорғау шаралары
Эколгтар
Таласым-тал бесігім
Талас жеріндегі өзен көлдер турал
№6
Зерттеушілер
Семантикалық карта
Өзен
Көл
Каспий
Ертіс
Зайсан
Балқаш
Жайық
Зерттеушілер
Семантикалық карта
Өзен
Көл
Каспий
Ертіс
Зайсан
Балқаш
Жайық
Зерттеушілер
Семантикалық карта
Өзен
Көл
Каспий
Ертіс
Зайсан
Балқаш
Жайық
Ғалымдар
1.Су табиғатта бір мезгілде ... түрлі күйінде кездеседі.
2.Жердің суының негізгі көзі ... суы.
3.Жер астынан шығатын және жаңа қасиетке ие болған суды ... ... .
4.Тұщы судың бір көзі-... .
5.Өзеннің басталар жерін ... деп атаймыз.
6.Ең үлкен көл- ... .
7. ... ....
көлі-ең терең көл.
Ғалымдар
1.Су табиғатта бір мезгілде ... түрлі күйінде кездеседі.
2.Жердің суының негізгі көзі ... суы.
3.Жер астынан шығатын және жаңа қасиетке ие болған суды ... ... .
4.Тұщы судың бір көзі-... .
5.Өзеннің басталар жерін ... деп атаймыз.
6.Ең үлкен көл- ... .
7. ... .... көлі-ең терең көл.
Эколгтар
Тест.
1.Жер бетіндегі ойыстарды алып жатқан су қалай аталады?
А) өзен В) көл С) арық
2.Каспий, Арал, Балқаш қандай көлдер?
А) тұзды В) тұщы С) дәмсіз
3. Астана қай өзеннің бойында орналасқан?
А) Ертіс В) Шу С) Есіл
4.Су қанша күйде кездеседі?
А) 4 В) 3 С) 2
5.Судың қасиеттері қандай?
А)сұйық,газ, в)еріткіш,мөлдір,түссіз,сұйық с)түсі ақ,дәмді,иіссіз
Эколгтар
Тест.
1.Жер бетіндегі ойыстарды алып жатқан су қалай аталады?
А) өзен В) көл С) арық
2.Каспий, Арал, Балқаш қандай көлдер?
А) тұзды В) тұщы С) дәмсіз
3. Астана қай өзеннің бойында орналасқан?
А) Ертіс В) Шу С) Есіл
4.Су қанша күйде кездеседі?
А) 4 В) 3 С) 2
5.Судың қасиеттері қандай?
А)сұйық,газ, в)еріткіш,мөлдір,түссіз,сұйық с)түсі ақ,дәмді,иіссіз
Эколгтар
Тест.
1.Жер бетіндегі ойыстарды алып жатқан су қалай аталады?
А) өзен В) көл С) арық
2.Каспий, Арал, Балқаш қандай көлдер?
А) тұзды В) тұщы С) дәмсіз
3. Астана қай өзеннің бойында орналасқан?
А) Ертіс В) Шу С) Есіл
4.Су қанша күйде кездеседі?
А) 4 В) 3 С) 2
5.Судың қасиеттері қандай?
А)сұйық,газ, в)еріткіш,мөлдір,түссіз,сұйық с)түсі ақ,дәмді,иіссіз
Эколгтар
Тест.
1.Жер бетіндегі ойыстарды алып жатқан су қалай аталады?
А) өзен В) көл С) арық
2.Каспий, Арал, Балқаш қандай көлдер?
А) тұзды В) тұщы С) дәмсіз
3. Астана қай өзеннің бойында орналасқан?
А) Ертіс В) Шу С) Есіл
4.Су қанша күйде кездеседі?
А) 4 В) 3 С) 2
5.Судың қасиеттері қандай?
А)сұйық,газ, в)еріткіш,мөлдір,түссіз,сұйық с)түсі ақ,дәмді,иіссіз