7


  • Учителю
  • Урок, Презентация, Планирования (Тік төртбұрыштың қасиеті)

Урок, Презентация, Планирования (Тік төртбұрыштың қасиеті)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың қасиеті.

Сабақтың мақсаты: 1Оқушыларға тік төртбұрыштың қасиетін үйрету арқылы фигуралардың аттарын үйрету, оқулықта берілген тапсырмаларды орындату арқылы өз бетінше жұмыс істей білуге дағдыландыру.

2. Оқушыларға әр түрлі тапсырмалар орындау барысында логикалық ойлау есептеу танымын дамыту.

3. Оқушыларды белседілікке, тапқырлыққа, сын тұрғысынан ойлай білуге, алған білімін өмірде қолдануға, жауапкершілікке тәрбиелеу және есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, топтамалар, фигуралар, сызбалар.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ- жауап, іздену.

Сабақтың түрі саяхат сабағы.

Сабақтың барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа дайындық. Бүгінгі күн ретімен танысу.

2 Үй тапсырмасын тексеру.

4 есеп 87 бет

Шешуі 6+4-3=7

Жауабы 7. Екі амалмен шығарылатын есеп.

3 Өткен сабақты пысықтау.

-- Балалар біз өкен сабақ та қосудың ауыстырымдылық қасиетін өттік, осы тақырыбқа байланысты ауызша есептер шығарайық.

6+(2+2)=10 3+(1+2)=6 40-(20+10)=10 25-(10+5)=10

(5+2)+2=10 (3+1)+2=6 (40-20)-10=10 (25-10)-5=10

4 Мақсат қою

--Ал балалар бүгін біз сабақта үлкен тақырыбпен танысамыз, тақырыбтың аты «Тік төртбұрыштың қасиеті» деп аталады.

5 Жаңа сабақ

--Ал балалар жаңа сабақты бастамас бұрын алдымызда келе жатқан мерекелерімізді атап өтейікші. Дұрыс айтасыңдар 16- желтоқсан Тәуелсіздік күні.31 - желтоқсан Жаңа жыл.

--Енді осы жаңа жыл мерекесіне арнап шырша тойы болады сол, шырша тойына арнап шырша керек емеспе? Ендеше біз бүгін орманға саяхатқа барамыз, сол жерден шырша алып келейік.

--Ал кеттік. Жолға шықпас бұрын оқулықта берілген

1 тапсырманы орындайық


--Берілген осы фигуралар қалай аталады?Фигуралардың бұрыштары қандай?

Әр фигуралардың бұрыштары деп аталады.Бұлар балалар тік төртбұрыштар деп аталады.

(жел соғады найзағай)

--Балалар біз жаңбырдың астында қалып қалмайық тездетейік, міне орманның шетіде көрініп қалды. Міне ағаштарғада жеттік, орманға кіру үшін ағашта берілген тапсырмаларды орындаумыз керек.

2 тапсырма

Оқулықта берілген фигураларды олшеп қанша см екенін айту.

1 қатар 2 қатар 3 қатар

.2см 3см 6см

--Дұрыс енді дәптерлеріңе ұзындығы 4см, ені 2 см болатын тік төртбұрыш сызайық.

Тік төртбұрыш деп нені атаймыз?

Тік төртбұрыш деп қарама -қарсы қабырғалары тең болатын бұрышты атаймыз.

---Ал балалар мына сарқырамадан қалай өтеміз? Ол үшін оқулықтағы келесі тапсырманы орындауымыз керек.

2 тапсырма

Шешуі 4+5+3=12 (4+5)+3=12

Жауабы 12

--Ал жақсы орман қандай тамаша балалар, мына құстың дауысын естідіңдерма? Қандай тамаша бұл құстың аты бұлбұл деп аталады сендерге арналған тапсырмасы бар екен.

3 тапсырма

Шешуі 30+20-10=40 (30+20)-10=40

Жауабы 40

Сергіту сәті

Би үйректер.

--Балалар қараңдаршы қандай тамаша гулдер қандай көп. Гул теруге қыздарды тақтаға шақырайық.

4 өрнек Берілген өрнекті тақтаға шығарамыз.

(30+20)+40=90 30+(20+40)=90

(40+10)+20=70 40+(10+20)=70

(10+30)+40=80 10+(30+40)=80

--Дұрыс орманда балалар аңдар жануарлар жәндіктер мекен ететінін білесіңдер. Қараңдаршы мына қоянның баласы көжек сендерге тапсырмасын алып келіпті, осы тапсырманы орындайық.

5 есеп


12


3

5


8

6



--Міне жеттік мына шыршаны қараңдаршы қандай әдемі. Қараңдар шыршада тапсырма ілініп тұр» «ойлан тап!» Мына тапсырманың ішінде біздің ұлдар туралы есеп беріліпті, мұқият тыңдап жауабын айтамыз.

Қиын пәннен сұралып, Алмат қалды бір алып.

Сөйлеймін деп алды, Серік одан екі алып.

Мен де одан тұсалдым, өліп талып үш алдым.

Тастамайтын бар пәнді, Азамат одан төрт алды.

Озатымыз қашанда, Бақдаулет біздің бес алды.

Жауап таппай қиналып,Танытты Бекұлан осалдық.

Барлық бала жиналып, Айтып берші неше алдық?

1+2+3+4+5=15

--Дұрыс шыршаны алдық енді кері қайтайық. Мыныны қараңдар жаңбыр тоқтамайын деп тұр , біз осы жаңбырдың тапсырмасын орындамасақ, бізді қайтармайтын сияқты.

Шығармашылық тапсырма.

9+9=18 9+5=14 14-5=9 6+5=11

60+5=65 65-5=60 50-30=20 7+5=12

6 Сабақты қорытындылау.

--Дұрыс балалар шыршаны алып келдік ,енді жаңа жыл мерекесінде тігеміз.

-Ал бүгін қандай фигуралармен таныстық?

--Тік төртбұрыштар.

7 Үйге тапсырма. Бағалау.

-

Математика 3 сынып тест

  • 18 қаңтар 2014

  • 19448

  • 0

  • 0

2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 3, 6, 9,...
A) 12, 14, 16, 18, 20.
B) 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30.
C) 12, 16, 20.
D) 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20.
3. 1000 - 367=?
A) 623.
B) 633.
C) 723.
D) 733.
4. 238+356=?
A) 594.
B) 582.
C) 592.
D) 593.
5. Асханаға 65 кг алма әкелінді. Аспаз 9 кг тәтті нан пісіруге жұмсады. Неше
кг алма қалды?
A) 65 кг алма.
B) 56 кг алма.
C) 74 кг алма.
D) 14 кг алма.
6. Х - пен 14 - тің қосындысы 60 - қа тең. Х нешеге тең?
A) 46.
B) 56.
C) 64.
D) 74.
7. Тік төртбұрышты белгіле.
A) 4.
B) 2.
C) 1. 1 2 3 4
D) 3.
Математика 3сынып
№ 2 тест
1. Қай мысалдарды көбейтумен алмастыруға болады?
A) 6+7+8.
B) 2+12+22.
C) 5+5+5.
D) 11+21.
2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 5, 10, 15, 20,...
A) 21, 22, 23, 24, 25.
B) 25, 20, 15, 10.
C) 25, 35, 24, 34.
D) 25, 30, 35, 40, 45, 50.
3. 1000 - 651=?
A) 349.
B) 439.
C) 339.
D) 449.
4. 269+409=?
A) 778.
B) 678.
C) 668.
D) 679.
5. Бір кітап 25 теңге тұрса, 3 кітап неше теңге тұрады?
A) 50 тг.
B) 100 тг.
C) 75 тг.
D) 125тг.
6. (а + 125) - 100. Егер а = 225 болса, өрнектің мәні нешеге тең?
A) 150.
B) 250.
C) 50.
D) 125.
7. Шаршыны белгіле.
A) 4.
B) 2.
C) 1. 1 2 3 4
D) 3.
Математика 3сынып
№ 3 тест
1. 2*4. Көбейтіндінің мәні неше?
A) 4.
B) 8.
C) 6.
D) 16.
2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 4, 8, 16,...
A) 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30.
B) 20, 24, 28, 32, 36, 40.
C) 25, 35, 24, 34, 40.
D) 25, 30, 35, 40, 45, 50.
3. Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, онда....... шығады.
A) Бөлінді.
B) Екінші көбейткіш.
C) Көбейтінді.
D) Бөлінгіш.
4. Егер бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсе, онда........................ шығады.
A) Бөлгіш.
B) Бөліндінің мәні.
C) Көбейткіш.
D) Бөлінгіш.
5. Бірінші орамда 81 м мата, ал екінші орамда одан 25 м артық мата бар. Екі орамда барлығы неше етр мата бар?
A) 106 м мата.
B) 187 м мата.
C) 56 м мата.
D) 137 м мата.
6. (355 - 138)+657=?
A) 217.
B) 617.
C) 177.
D) 674.
7. Қабырғаларының ұзындығы 17 см, ал ені 12 см болатын тік төртбұрыштың периметрін тап.
A) 58 см.
B) 29 см.
C) 54 см.
D) 34см.
Математика 3сынып
№ 4 тест
1. 9 - 4*2 Өрнектегі амалдардың орындалу тәртібін көрсет.
A) -, *.
B) *, -.
C) *, *.
D) -, -.
2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 6, 12, 18, 24, 30...
A) 31, 32, 33, 34, 35, 36.
B) 32, 36, 40.
C) 36, 42, 48, 54, 60.
D) 36, 46, 56, 60.
3. 25 - 6: 3=3. Теңдік тура болатындай етіп, жақшаларды қой.
A) (25 - 6): 3=3.
B) 25 - (6: 3)=3.
C) (25 - 6: 3)=3.
D) 25 - 6: 3=3.
4. Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні...............
A) Өзгереді.
B) Артады.
C) Кемиді..
D) Өзгермейді.
5. Үш сыныпта 97 оқушы оқиды. Бірінші сыныпта 26, екінші сыныпта 36 оқушы, ал қалғандары үшінші сыныпта оқиды. Үшінші сыныпта неше оқушы оқиды?
A) 62 оқушы.
B) 71 оқушы.
C) 35 оқушы.
D) 71 оқушы.
6. а - 354=239. Теңдеудің мәні нешеге тең?
A) 593.
B) 115.
C) 125.
D) 595.
7. Қабырғасының ұзындығы 5 см болатын шаршының периметрін тап.
A) 25 см.
B) 20 см.
C) 10 см.
D) 40 см.
Математика 3сынып
№ 5 тест
1. Кез келген санды 1 - ге көбейткенде................................ шығады..
A) Бір.
B) Нөл.
C) Сол санның өзі.
D) Келесі сан.
2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 7, 14, 21, 28,...
A) 36, 37, 48, 59.
B) 37, 47, 57, 67.
C) 36, 42, 48, 54, 60.
D) 35, 42, 49, 70.
3. 0*3; 3*0; 0*25; 99*0; 0*40. Нәтижелері нешеге тең?
A) Бірге.
B) Нөлге.
C) Сол санның өзі.
D) Келесі сан шығады.
4. Кез келген санды 0 - ге көбейткенде................................ шығады.
A) Бір.
B) Нөл.
C) Сол санның өзі.
D) Келесі сан.
5. Аулада 10 қаз жүр еді. Оларға тағы 2 есе артық қаз ұшып келді. Енді барлығы неше қаз болды?
A) 12 қаз.
B) 8 қаз.
C) 20 қаз.
D) 10 қаз.
6. Нөлге........................ болмайды.
A) Қосуға.
B) Көбейтуге.
C) Бөлуге.
D) Азайтуға.
7. Қабырғаларының ұзындықтары 4 см, 6см және 3 см болатын үшбұрыштың периметрін тап.
A) 15 см.
B) 13 см.
C) 10 см.
D) 27 см.
Математика 3сынып
№ 6 тест
1. Нөлге................................ болмайды.
A) Қосуға.
B) Азайтуға.
C) Бөлуге.
D) Көбейтуге.
2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 8, 16, 24,...
A) 36, 37, 48, 59.
B) 38, 48, 58, 68.
C) 36, 42, 48, 54, 60.
D) 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80.
3. 5*3=15 Көбейтіндінің мәні неше?
A) 5.
B) 15.
C) 3.
D) *.
4. Кез келген санды 0 - ге көбейткенде................................ шығады.
A) Бір.
B) Нөл.
C) Сол санның өзі.
D) Келесі сан.
5. Сөреде 4 математика оқулығы және одан 4 есе артық қазақ тілі оқулығы бар. Сөреде қазақ тілі оқулығы нешеу?
A) 16.
B) 8.
C) 0.
D) 12.
6. 21: 7; 24: 8; 15: 5; 6: 2; 30: 10; 27: 9; 18: 6. Бөлінділердің мәндері нешеге тең?
A) 0.
B) 3.
C) 1.
D) 4.
7. Үшбұрыштың периметрі 18 см болса, онда оның қабырғаларының ұзындықтары неше см болуы мүмкін?
A) 2, 5, 8 см.
B) 4, 5, 7см.
C) 8, 3, 5 см.
D) 9, 4, 5 см.
Математика 3сынып
№ 7 тест
1. Бір саннан екінші саннан неше есе артық немесе неше есе кем екенін білу үшін үлкен санды кіші санға.................. керек.
A) Қосу.
B) Азайту.
C) Бөлу.
D) Көбейту.
2. 18 - ге бөлінетін сандар қатарын белгіле.
A) 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
B) 2, 3, 6, 9, 18.
C) 1, 2, 4, 6, 8, 9, 12.
D) 2, 3, 6, 8, 10, 18.
3. 20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2. Сандарды 2 есе кеміт:
A) 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12.
B) 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
C) 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 0
D) Келесі сан шығады.
4. 18: 9=2. Бөлгіш нешеге тең?
A) 18.
B) 9.
C) 2.
D) Білмеймін.
5. 14 қыз екі топқа тең бөлініп, оюлар ойды. Әр топта неше қыз баладан?
A) 12.
B) 7.
C) 16.
D) 10, 4.
6. 18: 9=2. Бөлінгіш нешеге тең?
A) 18.
B) 9.
C) 2.
D) Білмеймін.
7. Тік төртбұрыш қабырғаларының ұзындығы 10см, ал ені одан 2 есе қысқа. Тік төртбұрыштың периметрін тап.
A) 15 см.
B) 12 см.
C) 18 см.
D) 20 см.
Математика 3сынып
№ 8 тест
1. Кез келген санды 1 - ге көбейткенде................................ шығады..
A) Бір.
B) Нөл.
C) Сол санның өзі.
D) Келесі сан.
2. Сан қатарын жалғастыр. 0, 9, 18, 36,...
A) 45, 37, 48, 59.
B) 39, 49, 59, 69.
C) 36, 42, 48, 54, 60.
D) 45, 54, 63, 72, 90.
3. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Сандарды 2 есе арттыр:
A) 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12.
B) 0, 0, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
C) 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20.
D) Келесі сан шығады.
4. Кез келген санды 0 - ге көбейткенде................................ шығады.
A) Бір.
B) Нөл.
C) Сол санның өзі.
D) Келесі сан.
5. Көл жағасында 7 қаздан 2 топ жайылып жүр екен. Көл жағасында неше барлығы неше қаз жайылып жүр екен?
A) 14.
B) 9.
C) 5.
D) 16.
6. Нөлге........................ болмайды.
A) Қосуға.
B) Көбейтуге.
C) Бөлуге.
D) Азайтуға.
7. Бірінші кесіндінің ұзындығы 6см, ал екінші кесіндінің ұзындығы одан 2 есе ұзын. Екінші кесіндінің ұзындығы неше см?
A) 15 см.
B) 12 см.
C) 8 см.
D) 10 см.
Математика 3сынып
№ 9 тест
1. Бір саннан екінші саннан неше есе артық немесе неше есе кем екенін білу үшін үлкен санды кіші санға.................. керек.
A) Қосу.
B) Азайту.
C) Бөлу.
D) Көбейту.
2. 2 - ге бөлінетін сандар қатарын белгіле.
A) 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
B) 2, 4, 6, 8, 9, 10.
C) 3, 5, 7, 9.
D) 1, 2, 3, 4, 5, 6.
3. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Сандарды 3 есе арттыр:
A) 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12.
B) 0, 0, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
C) 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20.
D) 0, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30.
4. Өрнектің мәнін тап: 18: 1 - 16: 2=?
A) Бір.
B) Нөл.
C) Төрт.
D) Он.
5. Дүкенде 9 қызыл доп және 3 есе кем сары доп бар. Дүкенде сары доп нешеу?
A) 3.
B) 27.
C) 6.
D) 12.
6. Х - ті 3 - ке бөлгенде 4 шығады. Өрнек түрінде жазылуы.
A) 4*3=х.
B) 4*х=3.
C) х*3=4.
D) х: 3=4.
7. 12см кесінді, 4см кесіндіден неше есе артық?
A) 8 см артық.
B) 3 есе артық.
C) 8 см кем
D) 3 есе кем
Математика 3сынып
№ 10 тест
1. Бір саннан екінші саннан неше артық немесе неше кем екенін білу үшін үлкен саннан кіші санды.................. керек.
A) Қосу.
B) Азайту.
C) Бөлу.
D) Көбейту.
2. 3 - ге бөлінетін сандар қатарын белгіле.
A) 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
B) 2, 4, 6, 8, 9, 10.
C) 3, 6, 9, 12, 15, 18.
D) 1, 2, 3, 4, 5, 6.
3. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Сандарды 4 есе арттыр:
A) 0, 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40.
B) 0, 0, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
C) 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20.
D) 0, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30.
4. Өрнектің мәнін тап: 12: 2+2*0=?
A) 0.
B) 6.
C) 3.
D) 8.
5. Дүкенде қалам 50тг, ал ұштағыш 3 есе қымбат. Ұштағыш неше тг тұрады?
A) 53.
B) 27.
C) 150.
D) 3 есе арзан.
6. Х: 3=7. Х - тің мәні неше?
A) 24.
B) 10.
C) 4.
D) 21.
7. 12см кесінді, 4см кесіндіден неше см артық?
A) 8 см артық.
B) 3 есе артық.
C) 8 см кем
D) 3 есе кем

Ілмек сөздер:

Ұқсас жаңалықтар:







Пікірлер: 0

Пікір білдіру

Ақпарат
Қонақтар,тобындағы қолданушылар пікірін білдіре алмайды.

Үздік сабақтар

Серіктестер жаңалықтары

Батыс Қазақстан облысы, Ақжайық ауданы, Шабдаржап ауылы, қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Ләззат Байгазиева

Маңғыстау облысы, Түпқараған ауданы, М. Әбдіхалықов атындағы орта мектебінің 10 - сынып оқушысы Әлдерменова Сымбат Жетекші - Көшербай Тілектес. Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Батыс Қазақстан облысы, Ақжайық ауданы, Шабдаржап ауылы, қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Ләззат Байгазиева

Астана қаласы, №52 мектеп - гимназиясының тарих - география пәні мұғалімі Бейсекеева Айгүл Толеуовна

Астана қаласы, №52 мектеп - гимназиясының тарих - география пәні мұғалімі Бейсекеева Айгүл Толеуовна

Астана қаласы, №52 мектеп - гимназиясының тарих - география пәні мұғалімі Бейсекеева Айгүл Толеуовна

Солтүстік-Қазақстан облысы, Мағжан Жұмабаев ауданы, КММ «Батыр Баян атындағы мектеп-гимназиясы» Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Уразалиева Жанар Кихматқызы. Тарих пәні мұғалімі Астанина Галина ...

  • Соңғы енгізілгендер

  • Пікірлер

19 қар

18 қар

18 қар

18 қар

17 қар

17 қар

16 қар

16 қар

16 қар

16 қар

16 қар

16 қар

15 қар

14 қар

Сайтта кім бар

Барлығы: 329
Қолданушылар: 1
Қонақтар: 328
Роботтар: 4

Біздің сауалнама

Сайтқа қандай материалдар көбірек енгізу қажет?

Начало формы

Ашық сабақтар

Тәрбие сағаттары

Сайыс сабақтар

Сценарийлер

Тест сұрақтары (жауаптарымен)

Аттестация сұрақтары (жауаптарымен)


Дауыс беру

Конец формы






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал