- Учителю
- Алтыннан да ардақты (әдебиеттік оқу пәні)
Алтыннан да ардақты (әдебиеттік оқу пәні)
Бөлекшора Нұргүл Қалыбайқызы
Бастауыш класс мұғалімі
Ғ. Ақтаев атындағы №6 орта мектеп
Ақтөбе қаласы, Ақтөбе облысы
Сабақтың тақырыбы: Алтыннан да ардақты.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға мәтіннің мазмұнын талдай отырып,
бидай туралы жалпы мағұлмат беру, негізгі ойды, идеяны
ұғындыру.
а)Білімділік: Оқушыларға мәтінді бөлімдерге бөліп әңгімелету,
көркем шығармаларды оқуға қызығушылығын ояту.
ә)Дамытушылық: Мәтін жайлы түсінігін кеңейту
мақсатында топқа бөліп пікір алмастыру және ойлау
қабілетін, тіл байлығын, сөйлеу шеберлігін дамыту.
б)Тәрбиелілік: Еңбекқорлыққа еркін ойын айтуға,ізденгіштікке,
ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдісі: СТО, түсіндіру, әңгімелеу, ассоциация, ИНСЕРТ, эссе
Көрнекілігі: суреттер, ақынның портреті,интерактивті тақта
Пәнаралық байланысы: қазақ тілі, бейнелеу өнері, т.б.
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылығын ояту.
- Психологиялық дайындық.
- Оқушыларды топқа бөліп отырғызу. (4-топқа бөлінеді)
1-топ: «Білгірлер»
2-топ: «Тапқырлар»
3-топ: «Ізденімпаздар»
4-топ: «Алғырлар»
- үй тапсырмасын сұрау.
- Әр топтан бір - бір оқушыдан сабақ сұралады. Оқушылар сабақ айтқан балаға сұрақтар қояды.
- Әлкейдің сүйікті ісі не еді?
- Әңгімедегі жер-су аттарына қарап, Әлкейдің туған жерін айт.
- «Кітап» туралы мақалдар білесің бе?
- «Дастандар» сөзінің мағынасы қандай?
ІІ. Мағынаны ашу.
- «Алтыннан да ардақты» деген сөзді балалардан қалай түсінетінін сұрау, білетіндерін ортаға салу.
1-топ: Бидайдың шығу тарихы
2-топ: Бидайдан не жасалады?
3-топ: Көрініс: «Бидай мен тышқан» ертегісі.
4-топ: Сөзжұмбақ, мақалдар, жұмбақтар.
- Мәтінді әр топқа бөліп, оқушыларға парақшалар таратылады. Оқушы оқып отырған мәтіндермен таныса отырып, оған түрлі белгілер қояды. Ең соңында мәтін бойынша талқыланады.
Сұрақтар қою:
- Атасының немересіне өсиет әңгімелер айтып беруіне не себеп болды?
- Атасының екінші әңгімесіндегі байды сипатта.
- Осы әңгімедегі қорытынды ой қай сөйлемдерде берілген?
- «Үлде мен бүлдеге орану » дегенді қалай түсінесің?
- «Жұт» деген не?
Білемін ˅
Білгім келеді -
Үйрендім +
- Бидайды бір сөзбен қалай атауға болады?
- Бидайды «дәнді дақылдар» арасынан ажырата білесің бе?
ІІІ.Сабақтың ой - толғаныс бөлімі:
- «Нансыз бір күн» деген тақырыпта эссе жазу.
- Бағалау
- Үйге тапсырма беру.
- (20-22 беттегі мәтіннен мазмұнын айту, әңгімедегі ұлағатты сөздерді тауып жазып келу)