- Учителю
- Поурочный по математике Тарауды қайталау
Поурочный по математике Тарауды қайталау
Математика. Ашық сабақ. 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Тарауды қайталау
Сабақтың мақсаты: Көп таңбалы сандарды жазбаша көбейтуге үйренеді , фигуралардың ауданын, көлемін табу, теңдеулерді пысықтау . Оқушылар жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіреді. Ұйымшылдыққа тәрбиеленеді.
Сабақтың түрі: сабақ-саяхат
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, жинақтау, әңгімелеу.
Көрнекілік: АКТ, Видеоролик , таратпа материалдар, постер.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Соғылды міне қоңырау
Біз сабақты бастаймыз
Партамызға отырып
Табыс тілеп бәріне
Білім алып біз бүгін
Алға қадам аттаймыз
2. Психологиялық дайындық:
Бүгінгі күн сізбен бізге
Күн күлімдеп тұр қарап
Сондай жақсы көңіл-күймен
Басталады бұл сабақ
-Балалар қазір сендердің көңіл күйлерің қалай?
3. Бүгінгі сабақ ерекше өткелі отыр. Ғажайпстанға саяхат. Яғни бүгін біз сендермен Қазақстан мен Қазақстанға шекаралас жатқан Ресей еліне
Саяхат жасаймыз. 0:37дейн
Біз Елдос және Аяжанмен бірге саяхат жасаймыз. Қалалардың көрікті жерлерімен танысып келеміз. Біз бүгін үш топқа бөлініп отырмыз.
( )Бағалау парақшаларын тарату.
4. Саяхатты бастамас бұрын сіздерге қағаздар таратып беремін. Сол қағаздарда нелер көрсетілеген және не құрастыруға болады соны анықтаймыз.
1-топ 2-топ 3-топ
99:а=66:22 фигураларды S= V*T
48:Х=4 құрастырады V= S/T
T= S/ V
Сонда балалар осылардан қандай қортынды жасауға болады?
-Ендеше біз бүгін өткен сабақтарды қортындылаймыз.Қандай мақсат қоямыз?
5. Алматыға автобуспен барамыз. Ол үшін билет алу керек. Ендеше тақтадағы тапсырмаларды орындасақ, бәрімізге билет беріледі.
(Ауызша есеп) 1ұпаймен бағаланады
23 х 200 = 4600 3500 : 50 = 70 15 ғас= 1500 жыл
400 х 7 = 2800 18000 : 60 = 300 2 тәул =48сағ
5 х 800 = 4000 9000 : 300 = 30 5 т = 5000кг
Жақсы орындадық.(видеоролик0:39-1:57)
Балалар, Қазақстанның орталық мұражайы туралы не білесіңдер? Осы мұражай туралы білмес бұрын тапсырмалар орындауымыз қажет.
№1 Көбейту мен бөлуді баған түрінде орында..Карточкалар таратылады.1-топ
510*700
64000:200
3200*60
2-топ
910*900
224400:40
1400*70
3-топ
357*2000
76300:70
2500*40
Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік мұражайы - Алматы</<font color="#000000"> қаласында орналасқан. Орталық Азиядағы байырғы, әрі ең ірі музейлердің бірі. Алматы қаласындағы мұражайдың жаңа ғимараты 1985 жылы салынды. 200 мыңнан астам жәдігерлік бұйымдар жинақталған. Онда: палеонтология экспонаты, археология, бағалы металдар , қару-жарақтар мен ат әбзелдері бар.
Тапсырма орындалғаннан кейін (видеоролик 2:05-3.11)
6. .(видеоролик 3:12-3:20)Ал кеттік балалар, бәріміз автобусқа мініп таза ауамен серуендейміз. Ол үшін тағы тапсырма орындауымыз керек.
Топпен жұмыс (постер қорғау)5 ұпай
№2.1-топ Екі қаладан бір мезгілде екі жолаушы пойызы бір-біріне қарама-қарсы бағытта жолға шығып, 6 сағаттан кейін кездесті.Бірінші пойыздың жылдамдығы 66 км/сағ, ал екінші пойыздың жылдамдығы 95 км/сағ болды. Екі қаланың арақашықтығын тап. 95+66=161 161*6=966
2-топ
Екі қаладан бір мезгілде жүк көлігі мен жеңіл көлік бір-біріне қарама-қарсы бағытта жолға шықты. Жүк көлігі 60 км/сағ , ал жеңіл көлік 90 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Егер қалалардың арақашықтығы 900 км болса, олар неше сағаттан кейін кездеседі. 60+90=150 900:150=6
3-топ
Велосипедші мәреден 21 км/сағ жылдамдықпен 3 сағ жүрді.Жарыс жолының ұзындығы 100 км болса, оған сөреге дейін неше км қалды?
21*3=63 100-63=37
-Жақсы балалар ендеше таза ауаға серуенге шығамыз.(видеоролик 3:21-4:12)
Қазыр таза ауада жаттығу жасаймыз.
Ширату. Сергіту сәті
(Видеоролик 0:33)
Енді біз сендермен Қазақстанға шекаралас жатқан Ресей еліне саяхат жасаймыз.Саяхат жасамас бұрын тағы тапсырма орындауымыз керек.
№3 Дәптермен жұмыс
Теңдеу шешу
1-топ 2-топ 3-топ
х-56*2=850 а-458:2=78 с+309+78=360*2
х-112=850 a-229=78 с+387=720
х=850+112 a=229+78 с=720-387
х=962 a=307 с=333
962-56*2=850 307-458:2=78 333+309+78=360*2
(видеоролик 4:09-5:59)
Балалар сендер Аврораны көргілерің келе ме? Ендеше оны орнына әкелуге көмектесейік. Ол үшін тағы тапсырма орындаймыз.
Кітаппен жұмыс. Жазбаша орындау 181-бет
№4 Тіктөртбұрыштардан қиып алынған үшбұрыштардың ауданын есепте.
-
топ 2-топ 3-топ
S=(4м * 10м):2=20 м S=(10м * 6м):2=30 м S=(10м * 8м):2=40 м
№5
Сандарды кластарға жікте.Сандарды ата.
8951=8мың. 9 жүзд.5онд.1 бірл.
7410=7 мың. 4 жүзд.1онд. 0 бірл.
73054=7 онд.мың. 3бірл.мың.0 жүзд.5 онд. 4 бірл.
100612=1жүзд.мың. 0онд.мың.0бірл.мың. 6жүзд.1онд.2бірл.
857183=8жүзд.мың. 5онд.мың.7бірл.мың. 1жүзд.8онд.3бірл.
7. Логикалық тапсырмалар: Топтық жұмыс .
1 топ: Мараттың айтуы бойынша, оның жасы 10-нан көп емес, және 10-нан аз емес.Мараттың жасы нешеде?(10)
2 топ: Саябақта 5 ана балаларымен қыдырып жүр.Олардың үшеуінде бір-бір баладан, ал қалғандарында екі-екіден бала бар. Саябақтағы балалардың саны қанша. (7)
3 топ: Бозторғайлар 9 болса, сарышымшықтардың олардан 3-і артық. Барлық құстардың үштен бір бөлігі ұшып кетті. Неше құс ұшып кетті? ( 7 құс)
4 топ: ересек адамның салмағы 78560грамм болуы мүмкін бе? Жауабыңды түсіндір. 1кг=1000г бар. 78560:1000=78кг 56 г
(видеоролик 10:05-10:59)
-Рахмет сендерге балалар! Аврораны құтқардыңдар. Осымен саяхатымыз аяқталды. Біздің қайтатын уақытымызда болды.Ұшаққа отырып үйімізге қайтайық.Көзімізді жұмамыз. (00:00-00:33)
Осымен балалар, біз кейбір көрікті жерлерімен таныстық, мәлімет алдық. - Сендерге бүгінгі саяхат ұнады ма? Олай болатын болса саяхатымызды қорытындылайық.
Қорытынды: Кубизм әдісі
-
Жылдамдық, уақыт, қашықтықты қалай табамыз?
-
Нөлмен аяқталатын сандарды бөлу және көбейту
-
Теңдеу туралы не білеміз?
-
Тікбұрыштың ауданын, периметрін қалай табамыз.
-
Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін қалай табамыз?
-
Бөлшек дегеніміз не?
Үйге тапсырма: №14 №15 183- бет
Бағалау.
Сабақ мына жолдармен аяқталады:
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан
Математикаға орын берсең басыңнан
Барлық ғылым соған үйір болады
Досың солар табылатын қасыңнан
99
:
66
а
=
22
:
48
:
Х
=
4
V
×
t
S
=
V
=
S
:
t
=
t
S
:
V
1-топ Екі қаладан бір мезгілде екі жолаушы пойызы бір-біріне
қарама-қарсы бағытта жолға шығып, 6 сағаттан кейін кездесті.Бірінші
пойыздың жылдамдығы 66 км/сағ, ал екінші пойыздың жылдамдығы 95
км/сағ болды. Екі қаланың арақашықтығын тап.
2-топ
Екі қаладан бір мезгілде жүк көлігі мен жеңіл көлік бір-біріне қарама-қарсы бағытта жолға шықты. Жүк көлігі 60 км/сағ , ал жеңіл көлік 90 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Егер қалалардың арақашықтығы 900 км болса, олар неше сағаттан кейін кездеседі.
3-топ
Велосипедші мәреден 21 км/сағ жылдамдықпен 3 сағ жүрді.Жарыс жолының ұзындығы 100 км болса, оған сөреге дейін неше км қалды?